NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET AlillONDISSEMENT SNEER. c. 1853. No. 22. WOENSDAG Zij de De maatregelen die de policie had genomen waren goed gekozen, Elk die door haar werd gearresteerd werd zonder eenig geruchtnaar eenen onderaardschen gang gebragt, die ziph m deze woning bevondwaaruit zij allen eerst ’s naphls naar de gevangenis werden vervoerd, SNEEKER BINNENLAND. ie- BUITENLAND. 5 t i s 6 la- vcel 8 ie P s e 3 ff lieden namiddag er brand ontdekt op i de stoomfabrijk der na te melden i van elkan- weerwil daarvan i den daar naast ge en niettegenstaande de brandweer, kre- de vlammen ook daar geheel de overhand ure ure wandelde v. A. uit Elseneur, lijdelijk hier aan den Oudendijk bij de Uoflaan van 8 a 9 jaar in het water lig- reeds in zinkenden staat, terwijl zijne De heer J. v. A. bijna alle bewoners dezer van schietgeweer, uit vrees ten gevolge der bepalingen Algemeen wordt de policie bepaaldelijk onderzoek gedaanof do bij de policie verdacht staande personen ook thuis zijn. Hunne afwezigheid nl. mag niet lan ger dan drie achtereenvolgende uren van huis zijn zonder voorafgevraagde toestemming. Maap niet alleen deze, maar ook zoodanige meisjes of vrouwen, die liet andere geslacht te genegen zijn worden aldaar streng onder controle ge» houden. Op dien bewusten avond dan klapte een gendarme aan bij een zoodanig meisje en vroeg of er ook iemand ten harent was, ontkende zulks. De gendarme echter, veyra van daarin genoegen te nemen drong in huis en herhaalde zijne vraag. Zij volhardde maat' nu werd de zaak ernstiger, hij wilde nu met den blanken sabel onderzoeken. liet bed werd van stroo gehaald maar er was niemand nu stak de onverlaat door de onderlagen en prikte zoo lang, totdat hij de punt van zijn zwaard op het hart van den daaronder verscholene had gewet. Een raauwe gil verkondigde, dat de gendarme een’moord had begaan dadelijk werd de verslagenedie zich onder de bedlagen had laten zakken te voorschijn gehaald maar J. K. was dood. (Zoudbl.) WEENEN7 Maart. De keizer heeft bij gelegenheid van het herstel zijner gezondheid een bewijs zijner grootmoedigheid gegeven, Ver» nomen hebbende, dat de moeder van zijnen moordenaarwegens het gebeurde met haren zoon, uit eene woning was gezet, waar zij in geringen stand op het platte land leefde heeft verklaard dat hij aan die ongelukkige vrouw een jaargeld zal toekennendat haar op haren ouden dag voor gebrek zal bewaren. BERLIJN, 6 Maart. Een oude uitdrager al hier die reeds langen tijd verdacht werd ge houden van gestolen goederen te koopen werd dezer dagen door het beleid der policie, met nog verscheidene anderengearresteerd, Deze namelijk begaf zich naar zijne woning, nam hem zonder eenig gerucht te maken gevan gen liet de deur van het huis openslaan en eenige vermomde agenten gedurende eenigen tijd, in plaats van den uitdrager, zijne zaken waarnemen. Onder de personen die aldus in den strik vielen, merkte men eenen knecht op die een kleed van zijnen meester gestolen had; een ander, die eenig koperwerk te koop veilde eene meid die zilver onder de waarde verlang de te verkoopen enz. Rct getal der op deze wijze gearresteerden bedroeg omstreeks twintig waaronder een volleerde dief, die zijn handwerk met inbraak verrigt had. ITALIË, De Turijnsche dagbladen deelcn eenige bijzonderheden mede omtrent den onlangs op last der Toskaansche policie uit Florence gezetten Engplschen officier Georges Crawford, broeder van het parlementslid van dien naam, Naauwejijks was hij te Florence aangekomen of de policie zond hem bevel, onmiddellijk Joska- ne te verlaten, Crawford vroeg de reden hier, van en zwoer, dat hij niet zou vertrekken ter wijl hij toevlugt zocht bij den vertegenwoordiger van Engeland die zijne tusschenkomst dan ook verleende. De minister van buitenlandsche za» ken antwoorddedat de Toskaansche regering van haren consul te Korfu berigt had bekomen dat de heer Crawford zich naar Florence had begeven om er woelingen te bewerken, De heer Crawford betuigde, dat dit lage laster was, doch zijne betuigingen noch de tusschenkomst van den Engelschen gezant konden hem het minste uitstel doen verwerven, De Toskaansche regering heeftnaar het schijntgenoeg moetje» lijkheden gehad ter zake der Madiai’szonder dat zij noodig had zich door die nieuwe aange legenheid welligt in meer verwikkelingen te bren gen immers liet gebeurde met Crawford zal wel ongetwijfeld levendige discussion in het En- gelsche parlement ten gevolge hebben, LONDEN, 9 Maart. Del Calorische spbip SNEEK 15 Maart. Bij Zijner Majesteits be sluit van den 7 dezer, no. 32, is de heer mr, B. Haga secretaris alhier, voor zooveel noodig eervol ontslagen als procureur bij de arrondis- sements-regtbank alhier. Sedert onze laatste opgave van den 8 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 16 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1523. Volgens een berigt van Zr. Ms. consul te Narva, van 25 Febr. jl. zijn aldaar gedurende 1052 binnengekomen 37 Nederlandsche schepen metende 2468 lasten. De uitvoer naar Holland is geschied met 51 schepen (metende 4850 kommercie-lasten)te weten: 28 Nederlandsche, 20 Noorweegsche 2 Pruissische en 1 Russisch schip. Er is eene merkbare vermindering in den han del tusschen Narva en Nederland die moet •worden toegeschreven aan de moeitedoor de kooplieden ondervonden om zich het voornaam ste artikel van uitvoer naar Nederland namelijk balken te verschaffen. De hoeveelheden die verwacht wordenzullen blijven beneden het geen zij vroeger waren de zoogenaamde Hol- landsche balken zijn van 10 tot 20 pCt. in prijs vermeerderd en daar de scheepsvrachten waar schijnlijk dit jaar liooger zullen zijn dan eeni gen tijd geleden het geval was, zullen de bal ken uit Narva veel duurder dan vroeger in Ne derland moeten worden verkocht. Er zal niet veel uitvoer van granen dit jaar te verwachten zijn nademaal de opbrenst van den oogst door binncnlandsche consumtie is opgemaakt, en de rogge in verwijderde, met Narva in betrekking staande steden reeds vroeg naar andere havens van uitvoer is verzonden. ROTTERDAM, 10 Maart. Eergisteren had men weder ernstig met ecr.e koe te kampen, die aan de markt voor goed verkocht en weg gevoerd wasdoch weldra bleek zeer woest te zijn. Het dier, onverwacht los geraakt zijnde, snelde in de Lange Warande op de plaats Ge zelligheid, en was toen niet dan op eenen goe den afstand te genaken; ieder, die het naderde werd woest tegen den grond geworpen. Ten slotte had men het den inspecteur van policie J. en zijne agenten, geassisteerd door 4 wakkere slagerknecbtste danken, dat men het dier, zonder ongelukken te veroorzaken, doch niet zonder gevaar meester werd. ROTTERDAM, 13 Maart. Het heeft Hare Majesteit onze geëerbiedigde koningin behaagd aan den heer II. Nijgh te zenden de somma van 100, ten behoeve van het fonds Dorcas al hier. Heden namiddag, te half 3 de lieer J. woonachtig zag een’knaap gen en 1 makkers om hulp riepen. sprong zonder bedenken in het water, en mogt de zoete gewaarwording smaken het kind aan den dood te ontrukken en zijnen ouderen we der te geven. HAARLEM, 12 Maart, omstreeks 12J uur, werd i eene der droogzolders van heeren Prévinairebuiten bet Zijlhek alhier. In weerwil der zoo spoedig mogelijk toegebragte hulp, nam hij zoodanig in lievigheid toe en gre pen de vlammen zoo hevig om zich heen dat deze droogzolderweldra vernietigd met groot geraas instortte. Men dacht toen den brand meester te zijn daar ieder zoldervak door ste vige brandmuren en ijzeren deuren der gescheiden was maar in v.~_- had zich het vuur ook aan legen zolder medegedeeld de grootste inspanning van .gen „•n stortte ook deze zolder te ongeveer 2 met een donderend geraas in. Te 31 ure stortte nog een ander gedeelte in waardoor de brand verminderde en aangezien bij aan die zijde van de fabriek geen voedsel meer vond was men hvm te 4J ure meester. Zoo ver men kan nagaan is ruim de helft van het uitgestrekte gebouw in de asch gelegd. Bij eene der instortingen is een man aan liet hoofd verwond geraakt, doch niet gevaarlijk. Volgens geruchten heeft men meer dergelijke ongeluk ken te betreuren en moet ook een man van het dak gestort zijn. De schade zal zeker zeer aanzienlijk wezen men zag o. a. eene ontzag gelijke menigte stukken katoen half verbrand uit de vensters in het water werpen. Men ver neemt dat alles voor brandschade verzekerd is. HELDER 10 Maart. Zondag morgen bega ven zich zeven sloeperlieden meest allen ge huwd in eene sloep naar zee om een der ver wacht wordende schepen ter adsistentie tegemoet te roeijen. Tot op heden zijn deze menschen niet teruggekeerd B en men vreest niet zonder re den dal zij ten gevolge van den dikken mist, die sedert eenige dagen heerschtden koers ver loren hebben. Zij waren slechts voor eenen enkelen dag van levensmiddelen voorzien. Van den 11 Maart. De zeven sloeperlie- den over welker behoud en terugkomst men zich hier zoo zeer verontrustte, zijn gisteren avond, aan boord van eene ioodsschuit, hier aangebragtdoor bedoeld vaartuig zijn zij in zee opgenomen en liefderijk van het noodige voor zien. Onbeschrijfelijk was de blijdschap der echtgenooten en kinderen. ZWOLLE, 9 Maart. Er is bij een’ onzer boekhandelaren eene kist ontvangen met papier uit Engeland. Bij het openen ontdekte men eene onaangename stiklucht, en opmerkelijk is bet, dat twee der bedienden, welke die kist hebben geopend subiet overleden zijn. VÜLLEN110VEN9 Maart. De zee is bijna weder los. De visschers maken hun wand al weder gereed, om morgen of overmorgen in zee te gaan. In het naburig Kraggenburg heeft de zen winter een schip overwinterd, de Haarlem mer beurtman op Zwolle, Thomas; in zee gen geene schepen. Er heerscht hier zeer armoede, hetwelk steeds vermeerdert, naarmate de weelde deze stad verlaat; vele adellijke ha- vezathen zijn reeds gesloopt, alleen Old Rui- lenhorgh is nog aanwezig, en in het Ambt Vol lenhoven Oldenhof en Tweenijenhnizen. Het is in het oogloopeiid de weinige armoede in het Ambt-Vollenhoven en de verbazende armoe de in de stad der Hoven of Vollenhoven. DOEVEREN, 2 Maart'. Het voorval met den dollen hond waarvan voor een paar dagen uit Baardwijk geschreven werd beeft hier alge meen angstige bezorgdheid en vrees doen gebo ren worden. Alleen in deze plaats en in de naburige gemeente Drongelen zijn, zoo ver be kend is, niet minder dan 19 honden gebeten, behalve de andere dieren en ook menschen. Van hier nam het beest, over Gansoijen enden Tol, de wijk naar Drongelen, en werd het daar door den zoon van Willem van Dijk na eene langdurige worsteling met een zakmes afgemaakt doch niet zonder dat de jongeling belangrijke wonden bekwam hetwelk hem en zijne ouders in de uiterste ongerustheid doet verkeeren. Men heeft dadelijk geneeskundige hulp ingeroepen daartoe is men hier mede overgegaan en heeft men wijders alle te bedenken voorzorgsmaatre gelen in acht genomen. Ongelukkig waren omstreken ontbloot voor bekeuringen van de nieuwe jagtwet. hoop gekoesterd dat de booge regering maat regelen zaj weten te nemen en te doen uitvoe ren om deze vreesselijke plaag die thans we der zoo veel schrik en angst heeft verspreid te doen ophouden. GRONINGEN, 10 Maart, De Christelijk Af gescheidene gemeente alhier heeft dezer dagen van een harer leden ten geschenke ontvangen de aanzienlijke som van ƒ500, met verzoek, dat door den kerkeraad hiervan zou worden aan geschaft een kompleet zilveren toestelten ge- bruike bij het Avondmaal, Wij vernemen, dat de voltooijing hiervan nabij is. OUDE PEJfELA 8 Maart, In den nacht van zondag op maandag heeft het hier voorval plaats gehad, In het naburig Bonda op Ilanoversch grond gebied wordt telken avond op last van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1