NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. J »ó53. No. 23. ®F ZATURDAG ilcn 19 Maart. j HBillli BINNENLAND. BUITENLAND, COURANT. SNEEKER ^.ililiIllillllllllllillllWllllll! 1 Kon. 8 vs. 29 belangrijk voor den ouden voor den zijn van J voorzeker liet onze industrie deze expositie. Naar men van koopprijzen 15) tot wijziging begroeting voor dam) 16) tot wijziging niet zekerheid meent te weten zal door de stedelijke regering van Hoorn uit bet invallende Paasclifeest der Is- gewone voorjaars groole veemarkt FRANKFORT, 11 Maart. De 20 personen, die onlangs te Mantua ter dood werden veroor, deeld behoorden alle tot de besehaafde en be middelde klasse; volgens hunne eigene bekente, niswaren zij leden van een geheini genoot, schap, welks doel was, om den bestaanden re, geringsvorm, in het Lombardysch Venetiaansch koningrijk, omver te werpen, de republiek al daar uit te roepen en de plaatsing der Mazzini, sche obligation te bevorderen. De drie voor naamste schuldigen die opgeknoopt werden wa, ren een edelman een grondbezitter en een priester. De doodstraf der overigen is in veel jarige tuchthuisstraf veranderd 108 personen hebben nog geen vonnis ontvangen, Daarente, gen is een zestigtal gearresteerden reeds op vrije voeten gesteld. BERLIJN13 Maart. In de eerste kamer was gisteren aan de orde de gemeentewet voor de Rijn-provinciediena verwerping der amendementen van leden der linkerzijde, aan, genomen werd. Niet alleen de Israelite!!maar ook de geestelijken werden ongeschikt verklaard- tot het bekleedeu van gemeentelijke ambten en bedieningen, LONDEN, 10 Maart. De bekende reiziger in. liet Oosten de lieer Layard heeft de belang, rijke resultaten van zijn’ tweeden togt naar Ni, nivé en Babylon in een uitvoerig en met vele platen voorzien boek openbaar gemaakt. Eene der leesbibliotheken van Londen heeft reeds te kennen gegeven, dat zij zich vijf honderd exem plaren van dat werk ten behoeve van hare le, zers aangescliaft heeft. Het vijftigjarig bestaan van het Brilsche en buitenlandsche Bijbelgenootschap is eergis teren hier plegtig gevierd met het houden ee- ner talrijke bijeenkomst in Exeter-hall, De voorzitter, graaf Shaftesbury, heeft bij die ge legenheid eene redevoering gehoudenwaarin hij de lotgevallen en verrigtingen van het ge, nootschap herinnerdeen onder anderen aan, voerde, dat hetzelve gedurende zijn vijftigjarig bestaan zoo hier te lande als door zijne agen, ten in het buitenlandverspreid heeft drieen? hoofde van raëliten de óf eenige dagen vervroegd óf op maandag den 2 Mei verschoven worden zullende dit eerst daags door het stedelijk bestuur in de dagbladen geadverteerd worden. Op Texel maken zich eenege landbouwers met hune betrekkingen gereed om onder aan voering van een zeer gegoed grondbezitterdie zijne goederen te gelde maaktnaar Noord- Amerika in de Ilollandsche kolonie nabij Ka lamazoo staat Michigan te vertrekken. De bij hen ontvangen gunstige berigten van vroeger, van dat eiland naar bovengemelde kolo nie, vertrokken landbouwers moeten hen tol deze landverhuizing overgehaald hebben. LEEUWARDEN, 14 Maart. In den afgeloo- pen nacht had hier wederom een van die on gelukken plaats, welke zoo dikwijls door liet onmatig gebruik van sterken drank worden ver oorzaakt. Een vreedzaam burger dezer stad had bij het naar huis gaan het ongeluk eenen alhier in garnizoen zijnden hoornblazer, die beschon ken was, te ontmoeten, welke hem met scheld woorden beleedigde. De burger, onvoorzigtig genoeg die beleedigingen te beantwoorden wek te daardoor den toorn van den beschonkene zoo zeer op dat deze zijne sabel trok en zijne te genpartij daarmede eenen houw over het hoofd en wel eene hevige wond toebragt. Men heeft onmiddellijk geneeskundige hulp ingeroepen en hoopt de gewonde weder te herstellen. De mi litair is in verzekerde bewaring. PURMERENDE, 13 Maart. Heden had hier eene godsdienstige plegtigheid plaatsdie lang was gewenscht en velen met blijdschap en dank baarheid heeft bezield. De Hervormde gemeen te trad op den namiddag van dezen dag voor het eerst haar nieuw kerkgebouw binnen. Trekt dit gebouw uitwendig reeds door zijne eenvou dige schoonheid liet oog, het inwendige beant woordt daaraan volkomen. Doelmatig ingerigt kan liet achtkantig gebouw onder de schoonste kerken van dien aard gerangschikt worden en het bevestigt den smaak en de kunde van onzen verdienstelijken stads-architectden heer W. A. Scholtenontwerper vau dit gebouw. Alge meen was dan ook de bewondering waarmede de groole ook van elders opgekomen menigte den tempel binnentrad. Eu deze bewondering zij werd godsdienstig gestemd toen onze jong ste leeraar, H. J. Wunder, den predikstoel be klom en de nieuw gebouwde wanden het eer ste gebed opvingen. Hooger steeg dit godsdien stig gevoel toen het eenstemmig lied werd aan geheven en toen de welbespraakte leeraar ons naar aanleiding van 1 Kon. 8 vs. 29 aanwees, dat deze bede zoo belangrijk voor Israëlietniet minder belangrijk was BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK brengen door deze ter kennis der Ingezetenen, dat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 14 Maart jl.zijn vastgesteld 1) Het kohier van omslag voor het jaar 1853 wegens het derde vijfde gedeelte van een deel der kostenbesteed aan hel venloeren van de zoogenaamde Parkshaven. 2) Het kohier van omslag, strekkende tot res titutie der kosten van onderhoud van sommige straten binnen deze Gemeente, over het jaar 1852, en dat gemelde kohieren, ter Secretary dezer Stadgedurende acht dagenvoor een’ ie der ter lezing zijn nedergelegd. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 17 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE, De Secretaris HAGA. SNEEK18 Maart. Van goederhand verne men wij dat Z. M. de koning aan eenige inge zetenen te dezer stede (die, ter gelegenheid der laatstgehoudene vergadering van de Zeilvereeni- ging alhier, de uitvoering van het plan hebben op zich genomen) bewilliging heeft verleend tot liet verloten van eene te Ijlstdoor den scheeps timmerman Croles, nieuw te bouwene Zeilboot, lang 5 el en circa 98 duim met completen in ventaris bij welke verloting de bepaling wordt gemaakt dat gemelde boot bij de eerstkomende hardzeilerij te Sneek naar den prijs mededingc, terwijl aan het laatstuitkomend nommer eene Nationale Vlag, ter waarde van circa ƒ25, zal worden toegekend. Naar wij vernemen, beeft zich ook alhier eene afdeeling gevestigd van het patronaatver bonden aan de stichting Montfoorten zijn tot bestuurders daarvan gekozen de 1111.IJ. Clz, Wouda wethouder; Repelaer van Drielbetaal meester S. F. van HasseltpredikantG. Cool, koopman en L. van der Feer, oud-apotheker. Na afloop der zitting van 14 dezeris de tweede kamer der staten-generaal tot nadere bijeenroeping geschorst. De ontwerpen van wetdie bij de schorsing der werkzaamheden van de kamer aanhangig ge bleven zijn, zijn de volgende: l) tot vaststel ling van het reglement op het beleid der rege ring in Ned. Indië; 2) idem in de Ned. West- Indischa bezittingen; 3) tot regeling van’s rijks algemeene comptabiliteit; 4) houdende bepalin gen ter uitvoering van art. 187 der grondwet (inkwartieringen) 5) tot het verleenen van pen sioen aan werklieden enz. bij inriglingen van ’s rijks zee- en landmagt; 6) tot het brengen van wijzigingen in de algemeene wet van 1822 {Amsterd. Cour.) CAPELLE (Langstraat) 13 Maart. Als hoogst belangrijk voor de Hollandsche en Bek gische liooihandelaars kan men van hier mek den dat het hooi in de laatste dagen aa inner- kelijk gerezen is, zoodat men met moeite de beste kwaliteit voor ƒ11 de 500 Ned. ponden kan bekomen. De uitvoer in de laatste dagen is buitengewoon groot geweest, als men nagaat dat in de laatste vijf dagen uit de havens van Raamsdonk Waspik en Capelle bij de 500,000 pond is weggevoerd, De voorraad wordt ge, ring. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken door deze aan de belang hebbenden bekend, dat Heeren Gedeputeerde Sta ten van Friesland, bij resolutie van den 10 Maart 1853, no. 8, hebben executoir verklaard: het kohier van belasting op het Rundvee binnen de Provincie Friesland, van de Gemeente Sneek, over den jare 1853, achtervolgens de wet van den 22 December 1852 (Staatsblad no. 235); dat dit kohier aan den Gemeente-Ontvanger dezer Stad ter invordering is behandigd; en dat alle recla mes wegens de aanslagen moeten worden inge diend aan Heeren Gedeputeerde Staten, binnen drie maandenvolgende op den dag van deze af kondiging. En zal deze worden afgekondigd en aange plakt, zoo als gebruikelijk is. Sneek den 17 Maart 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1IAGA. Christen. Wij houden ons verzekerd dat nie, mand geheel ongevoelig het nu aan God gewijde gebouw verliet en dat velen uit de gemeente, die hunne zeer aanzienlijke offers voor den op, bouw hadden bijgebragtwelke te zatnen tot de som van circa ƒ26,000 geklommen waren ovep hun vrijwillig geven zullen zijn verheugd ge, wecst. Wij maken van dit alles melding in de thans zoo algemeen gelezene Amslerd. Courant omdat wij (behalve de aanzienlijke gift uit de gemeente zelve en eenige andere giften uit au, dere gemeenten waaronder wij ook het proveut; van het geschrift van ds. Carpentier Allingten voordeele van onze kerk afgestaan lellen en waarvoor wij ook onzen dank betuigen) zoo veel verpligting aan eenige godsdienstvrienden uit Amsterdam hebben. Zij hebben ons op eene edelmoedige wijze in staat gesteld het schoone werk te voltooijen waarvoor hun de zegen des Allerhoogste!! wordt toegebeden. De kerk der Hervormde gemeente le Forme rende sta dus daar als een bewijsdatwat men ook van onze tegenwoordige dagen zegge, de Protestanten nog niet onverschillig zijn om trent hunne godsdienst, dat zij veel, zeer veel overhebben voor dat, wat lot de hoogste aan, gelegenheden des levens behoorten dat de Chris, telijke liefde op verre na nog niet bij hen is uitgedoofd. op bet heffen der regten van in-, uit- en door voer 7) tot regeling van het armbestuur8) tot regeling der benoembaarheid van vreemde lingen tot ’s lands bedieningen; 9) tot duurzame regeling van het beheer der gelden wegens ver strekkingen 10) tot het verleenen van bijdra gen ter bevordering van den aanleg van een uitwaterings-kanaai tusschen Assen en Gronin gen; 11) tot regeling van het toezigt op de landverhuizers; 12) tot opening van eenen nieu wen termijn ter vervulling der formaliteiten bedoeld bij art. 9 der wet van 28 Julij 1850 (naturalisatie) 13) tot regeling der verantwoor delijkheid van de hoofden der ministeriële de partementen 14) tot regeling van hel fonds van domeinen (dienst 1852) van hoofdstuk IX B der staats- 1853 (postkantoor te Amster- j van hoofdstuk der staats- begrooting voor 1852 (kindergelden)en 17) tol bekrachtiging van eene met de Nederlandsclie Handelmaatschappij geslotene overeenkomst. Door een cargadoorshuis te Rotterdam zijn thans reeds 210 collis goederen verscheept, voor de tentoonstelling te Dublin, welke den 5 Mei aanslaande wordt geopend. Al deze goederen Nederlandschen oorsprong hetgeen verblijdend bewijs oplevert dat een werkzaam deel neemt aan

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1