NIEUWS- EN' ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 I. I' WOENSDAG den 23 Maart. r 1853. No. 21 i»nw)iii)iiiini)ii)iiïffi SHEERER BINNENLAND. Men had dezer k BUITENLAND. V Onderzoeken i.iMlIMIIUI C. indien er nut 1 Gisteren werd al- van den lieer Hendrik ter Kuile ond-burgemeester van Enschedé, den 11 dezer, in den ouderdom van bijna 74 jaren, overleden. Behalve door de aanzienlijke bloedverwanten van den overledene werd het lijk gevolgd door al de leden van den gemeente-raad en door de leeraren der verschil lende godsdienstige gezindheden. Bij het graf werd door den predikantden heer Everseen woord van hulde aan de nagedachtenis des over ledene gebragt. Ofschoon opgeleid Ofschoon opgeleid voor het fabrijkwezen ont wikkelde de heer Ter Kuile al vroeg veel zorg voor het bestuur en de belangen van deze plaats. Onder het Franschc bewind adjunct-maire en lid van den departementalen raad, werd hij la ter onder-burgemeestervervolgens wethouder en in 1829 tot burgemeester benoemdwelke betrekking hij tot October 1850 vervuldeals wanneer hij op verzoek eervol werd ontslagen met dankbetuiging voor zijne diensten hij be hoorde tot de oudste leden der provinciale staten. Al deze betrekkingen heeft hij op de eervol ste wijze bekleed. Zijn vermogen zoowel als zijn standvastig karakter plaatsen hem op een vrij en onafhankelijk standpunt. De koning versierde hem in 1840 met de ridderorde van den Nederlandschen Leeuwterwijl de leden van den gemeente-raad bij gelegenheid van zijn aftreden ais burgemeester, hem een geschenk in zilver hebben vereerd. Alle aan zijne stedelijkc bedieningen verbondene jaarwedden werden door hem niet genotenmaar enkel besteed tot wer ken ten behoeve der gemeenteof tot heil der armen. Zijne liefdadigheid jegens de armen was bijna zonder- voorbeeld. Hij was hetdie jaren voor zag in het onderwijs der kinderen in de stoom spinnerij die het Roomsch-katholiek armbestuur jn stasl stelde, pmgejijk de Hervormden voor SNEEK22 Maart. De Prov. Fries. Cour. meldt het volgende uit Irnsum 17 dezer: Bij de vele gevallen van hondsdolheid tegen wel ker voorkoming door de gemeente-besturen bij lang na niet algemeen genoeg wordt gewaakt, kan er helaas! ook een gevoegd worden uit dit dorp. Een dolle hond heeft alhier eergisteren behalve zeven andere honden, die met den dolle alle zijn afgemaakt, drie kinderen gebeten waar van één in den arm en één in de wang bij den mond. De nabestaanden dier kinderen verkee- renzoo men begrijpen kan, in grooten angst waarvan zij waarschijnlijk zouden bevrijd zijn gebleven wanneer ons gemeente-bestuur de maatregelen van vastleggen of muilbanden van de honden of belasting op dezelve had in het werk gesteld.” Bij het overnemen van dit stuk vinden wij aanleiding te berigtendat de gemeente-raad dezer stad, in zijne vergadering van 14 dezer, heeft besloteneene belasting te heffen op de honden, tot een bedrag van 3 en wijders eene commissie benoemd tot het ontwerpen eener ver ordening op het houden van honden. Sedert onze laatste opgave van den 15 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 21 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1544. Het heeft Z. M. den koning behaagd kwijt schelding van de doodstraf te verkenen aan Aaf- ke Sijbrens Kikstra waartoe zij wegens vergif tiging, was veroordeeld bij arrest van het prov. die straf tuchthuis blijven. WILLEMSTAD, 16 Maart. :._2 dagen te Moerdijk verschrikkelijk te worstelen met eene wilde koe, die van hier was aange voerd om naar Rotterdam getransporteerd te worden. Nadat alle menschcn gevlugt ei, bijna alle huizen gesloten waren, heeft men de hulp van de aldaar geslationneerde brigade marchaus-. sée ingeroepen om het woedende dier dood to schieten. Aan deze manschappen (vijf in getal en met buksen gewapend) gelukte hei, het diep met drie kogels te vellen. Het is als een bij zonder geluk te beschouwen, dat men hierbij geene menschenlevens heeft te betreuren, hunne behoeftigen ook eene Zondagschool op tu rigtenen die de bewaarschool voor behoefti gen krachtdadig ondersteunde. Hij was het hoofd der commissie, die in 1825 te Enschede dwk zende guldens, verzamelde voor de toen ip de?P provincie door watersnood ongelukkig gewofdep ingezetenen. Hij was het, die altijd voorging, iets gedaan of gegeven moest wo|-den tot nut van ’t algemeen lol heil der armep lot steun van de godsdienst, en zoo voqrgipg dat, indien bij gevolgd werd, men zich ver blijden kon over ruime bijdragen, Zijne zprg voor het heil en de belangen zijner vaderstad was onbegrensd. De eer van Enschede lag l^epi naauw aan het hart. Zijn- geld en zijnen tijd besteedde hij op eene loffelijke en belangloozu wijze tot heil van Enschede, waar zijne nage dachtenis nog lang in gezegend aandenken zal jmede zijne zucht, dit slechts mogelijk bij de verandering bij het aftreden van op voor- en tegenstanders pen indruken s v aan dezen Nederlander, wien het heil van Ne derland en Oranje zoo innig ter harte ging. Baron van Zuylen was versierd met onder scheidene ridderteekenen als grootkruis der or de van den Nederlandschen Leeuw grootkruis van het legiqe.n van eer; grootkruis der orde van Karel III van Spanje, van de poolster van Zweden en van de Nichan Iftihar van Turkije. NÜÜRDWELLE, 17 Maart. Op de tentopn- WEENEN 14 Maart. De aangelegenheid vai; Montenegro is nu geheel geregeld. De Russische en Oostenrijksche commissarissen hebben dep 28 Februari) eene overeenkomst met Omer Pacht) gesloten, waarin laatstgenoemde zich verbindt, om zoo spoedig mogelijk de door hem bezette plaatsen te ontruimen. Dit is dan ook geschied zoodat reeds den 5 dezer de aftogt der Turken was volbragt. De Turken moeten alle gevan gene Montenegrijnen teruggeven, en de regering van Montenegro van hare zijde geeft aan de Tur ken de bij Zabjak en elders veroverde veldstuk ken terug. FRANKFORT, 16 Maart. Onder eskqrte van gendarmenwerd hier gisteren uit het Qlden- burgsche een persoon binnengebragtdie onder sterke verdenking ligt van den heer Schwarz schild vermoord te hebben. Hij arbeidde hier als kleedermakersgezel en was sedert den dag, dat deze moord hier werd gepleegd, plotseling verdwenen. Zijne ruwheid en onaangenaam voor komen spreken niet tot zijn voordeel FRANKFORT 17 Maart. Te Milaan zijn da schouwburgen weder geopend en worden zij op nieuw zeer bezocht. In weerwil hiervan is vap den kommandant der stad eene bekendmaking verschenen waarbij aan de ingezetenen woydj; voorgeschreven, om, op het eerste alarmschot, zich in hunne huizen op te sluiten en voor de op de straat uitziende vensters, een liclit te plaatsen. In Cremona werd dezer dagen de staat van beleg afgekondigd omdat een schild wacht op eene verraderlijke wijze werd ver-: moord. BERLIJN17 Maart. Uit de gedane mede- deelingen betreffende de staatsschuld blijkt o. a, dat die schuld volgens den op 17 Januari) 182Q opgemaakten staat, destijds beliep 191,334,076 tb. en de provinciale schulden 25,914,694 th. dus te zamen 217,248,267 th. en dat de iii 1853 overgelegde staat het cijfer van 220,276,491 th. als het gezamenlijk bedrag der schuld aan wijst zoodat in een tijdsverloop van drieënderr tig jaren de Pruissische schuld slechts met 3,027,730 tb. is vermeerderd. Naar men met zekerheid verneemtheeft de Pruissische regering geweigerd gevolg te ge ven aan het door Rusland kenbaar gemaakt ver? langendat de groote mogendheden van het vaste land gemeenschappelijk represaille-maatre- gelen tegen Engeland zouden nementer zake der beschermingwelke de staatkundige vlugte- lingen aldaar genieten. Onder anderen zou Rus? land hebben voorgesteld, een meer scherp toe- zigt te houden en strengere bepalingen te nerpetï op de passen van Engelsche reizigers. tigingwas veroordeeld bij arrest van hof van Friesland dd. 31 Jan. 11., en te veranderen in opsluiting in een voor den tijd van vijftien jaren. Men heeft in de afgeloopene week te Lo- vendegem tusschen Gent en Brugge den groot- sten os kunnen zien, die tot hiertoe in Vlaan deren is gekweekt. Hij is 28 maanden oud, heeft 15 voet omvang en weegt 1500 Ned. pd. Dit dier is niet alleen opmerkenswaardig door zijne zwaarte en groottemaar ook door zijne sclioone vormen. {Zondblï) ’s GRAVENI1AGE, 18 Maar). Gisteren heeft II. M. de koningin-weduwevergezeld van Z. K. 11. prins Hendrik der Nederlanden des voormiddags in den vorstelijken grafkelder, in de nieuwe kerk te Delft, haar jaarlijkse!) be zoek gebragt, zijnde de dag, op welken haar koninklijke gemaalvier jaren geleden te Til burg is gestorven. ’s GRAVENHAGE19 Maart. Gisteren na middag is in deze residentie overleden de mi nister van staatbaron H. van Zuylen v. Nye- velt, oud-minister voor de zaken der Hervorm de eeredienst enz., in ruim 72jarigenouderdom. Vroeger heeft hij de betrekkingen van gezanten minister van buitenlandscbe zaken vervuld. Voor al op zijne diplomatieke loopbaan in voor Ne derland hoogst moeijelijke omstandigheden heeft hij zich doen kennen en nog kortelings heelt hij in antwoord op een in Parijs uitgekomen geschriftzijne handelingen als Nederlandsche mede-gevolmagtigde bij de Londensche confe rentie in 1831, verdedigd in een memorandum dat gedruktofschoon niet in den handel ver schenen is. Men had hem verweten dat hij niet met genoegzame openhartigheid ter zake vau den inval onzer troepen in Belgie was te werk gegaan. De heer Van Zuylen heeft zich daartegen op eene afdoende wijze geregtvaardigd. ’s Mans grondige kennis en regtschapenwaar dig karakter werden zeer gewaardeerd, gelijk om wel te doen waar hem was. Zijn schrijven in 1848 van staatsomslandigheden en hem als minister, maakte van deze eenen die- zij bragten gezamenlijk hulde (l^ZEGELEb 1 COURAÏ werd Dit kalf heeft zij een paar dagen op eene natuurlijke wijze en zeer doch dood ter wereld gebragt. In het belang nu der veehouderij vragen wij of gemeld middel ook van toepassing is op koei- jen die op kalven staan, en of het nog onge boren kalf geen nadeel wordt toegebragtdooi de toediening van het recept aan de moeder. Het middel is eenvoudig en dus overwaardig overwogen te worden. Mogt het goed bevonden worden dan werden er zeker honderde koeijen gespaard die nu óf sterven óf uit vrees voor besmetting om het leven worden gebragt. On feilbaar kan het niet zijn welk middel is dat ook voor mensch of dier Zoodanig moet hel ook niet worden beschouwd en met verachting ter zijde gelegd. Onderzoeken en volmaken dat is de leus. (Zondbl.') ENSCHEDÉ, 15 Maart. Cl hier plegtig ter aarde besteld het lijk stelling van vee, in het begin dezer week te Rotterdam gehouden is de eerste prijs ten deel gevallen aan den vetten os, toebehoorende aan M. Borgerdwonende alhier, die, naar men verneemt, hem daarna voor de aanzienlijke som van f 430 heeft verkocht. Dit is nu de twee de maal dat aan den veestapel van Schouwen die eer te beurt valtdaar in het vorige jaar de heer A. Morlenburgh, burgemeester te El- kerzee op de tentoonstelling te Rotterdam|den eersten prijsmede voor eenen vetten osmogt wegdragen. BOSKOOP, 18 Maart. Eenige weken geleden las men ouder de ingezondene artikelen in het Zondagsblad een door de heeren Zogger en Sneevoogd te Haarlem onderteekend stuk, waar bij den veehouder als middel tegen de verderfe lijke longziekte van het rundveeeen uiterst eenvoudig geneesmiddel aan de hand werd ge daan namelijk, het toedienen van jenever met siroop aan het lijdende dier. Door den veehou der 11. alhier is het middel eerst beproefd aan een kalf, dat, zoodra het ongesteld werd eene naar evenredigheid verminderde portie werd toe gediend met dat gevolg, dat het kalf radicaal is genezen. Naderhand werd eene koe ziek doch alhoewel bij tijd® toegediend, en al wat bij het recept was voorgeschreven in acht ge nomen hebbendeis de koe ten gevolge der longziekte bezweken. Wij moeten hierbij opmerken dat de koe ziek werd, een dag of veertien voor zij kalven moest. Dit kalf heeft zij een paar dagen na hare ziekte gemakkelijk

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1