NIEUWS- E.\ ADIEIITEMTE-BLAI) V00I1 HE STAD EN HET AIIDOMJISSEMENT SNEER’. ZATURDAG den 26 Maart, C. BINNENLAND. BUITENLAND. r I. 1. P '.IIIIIIIIIIIIIW itiiiiiiiiiiiimiiiiwiiiiiiiiiiiiw 11] 1 0 KidSs SNEEKER overbrenging Men kan dit den bloei COURANT. SNEEK 25 Maart. Uit Bolsward wordt aan de Prov. Friesche Cour, met zekerheid berigt, dat de, door den breedeu kerkenraad der Her vormde gemeente aldaar gevraagde, dispensatie, om den weleerw. beer A. van Thorenenbergen als leeraar voor die gemeente te mogen beroe pen door Z. M. is gewezen van de hand. Blijkens eene daarvan door heeren gedepu teerde staten der provincie vastgestelde lijstwas het getal der bevoegd erkende beoefenaren van de onderscheidene lakken der geneeskunst in Friesland, over bet jaar 1852, als volgt: Me- dicinae doctoren 85 chirurgiae doctoren 8 heelmeesters 23, heelmeesters ten platten lande 97, artis obsletriciae doctores 52 vroedmeesters lil, apothekers 85, vroedvrouwen 40, droo- gisten 4, oogmeesters 1 en tandmeesters 10, waarvan 7 buiten de provincie woonachtig. Men schrijft uit Meppel dd. 20 Maart: Het Amsterdamsche beurtschip kapt. A. Wil- deboeris door loodsen behouden te Kampen binnengebragt. Het Meppeler beurtschip kapt. J. van Urk dat woensdag van Meppel meteen 70ial passagiers naar Amsterdam is afgevaren is lot donderdag namiddag van wegc de on diepte des waters, voor Kraggenburg blijven liggen en bevindt zich nu een paar uren van Een der- te 6 ure het ijs tooneel plaats dat den talrijk tranen uit de oogen perste. 1 vier kinderen waarvan zij er een op den droegwas naar buiten gesneld op het man met een vaartuigje in De lang verbeide kwam eindelijk onder welke omstandigheden 1 Bela- ketenen onder sterk geleide der po- Op dit gezigt brak hel vijftal in luid ge- j wierpen zich ter aarde, om armden de knieën des vaders en zochten het geen natuurlijk was, de agenten tot zijne vrij- Door de omstanders opge- zij den gearresteerde naar het waar hij benevens zijn medge- I en aau hun De bedoelde alhier visscher van beroep en naar Rotterdam met zijn waar hij met eenen persoon overeenkwam op de eene of ver- wege Kraggenburg blij liggen en bevindt zich nu een paar het Kamper-eiland in het ijs bezet, tigtal personen heeft gisteren morgen het schip verlaten, welke behouden over op genoemd eiland zijn aangekomen. Een aan tal schepen zijn almede tusschen Schokland en Vollenhoven door het ijs ingesloten, terwijl het Steenwijker veerschip reeds de fok en een zwaard moet verloren hebben. Aan eenen brief uit Pella, staat Iowa (Noord-Amerika)ontleenen wij bet volgende: Men houdt zich hier bezig met de oprig- ting van eene vereeniging tot van verarmden uit Nederland. »als een gevolg beschouwen van waarin de kolonie zich bevindt.” (IV. Roti. Cour.) LEYDEN, 21 Maart. Eene koe, even zeld zaam door hare buitengewone zwaarte als vol maakt schoonen bouw, trok dezer dagen alhier de aandacht der kenners. Het beest werd door een voornaam vleeschhouwerF. Stokhuizen voor ƒ370 aangekocht. 11ELLEV0ETSLU1S19 Maart, lieden na middag had, op het havenhoofd te dezer stede een tooneel plaats dat den talrijken toeschou wers tranen uit de oogen perste. Eene moeder met arm geruchtdat haar aantogt was. 1~ aan maar den met iicie. jammer los zij de manie schijnt grootelijks toe te Te Yarra-Yarra hadden zich 4000 per, gelegerdwaarvan de meesten voordeel Te Sydney zijn twee gou vernemen ts- aangekomen die 15,000 onsen van 24,000 onsen goud van Ballarat De goud-opbrengst bedroeg ge maand 1,000,000 p. st. Er had- emigratie-maatschappijen gevormd 1 van 100,000 p. st. elktot van emigranten. Te Sydney ver men het goud 4 3 p, st. 9 sb. 6 d. p. Twee stoombooten zijn met goud voor I van Sydney afgezeild. LONDEN, 21 Maart. Lord Palmerston beeft van de Daily Hews eene strenge teregtwijzing ontvangen omdat hij zich in de zitting van het lagerhuis van 17 Maart er op schijnt te heb? beu loegelegd om den lachlust van de verga dering gaande te maken. Toen toch werd over eene gewigtige regtsvraag gehandeld, en lord Palmerston gaf daarbij eenige IJaauwe aardighe- edehelper nis om aan het kantoor ger een was van men en dideu. lies bekend gemaakt, den geldzak en toen booten, de Stad Deventernaar toe, ten einde hen te redden met dat gelukkig gevolg dat deze stoomboot heden middag voor den wal kwam met vijf schepen op sleeptouw. Onbe schrijfelijk was de blijdschap dezer schepelingen die thans in eene veilige haven liggenna reeds met honger gekampt en niets dan den dood voor oogen gezien te hebben. .Een schip met kalk geladen is bij Kraggenburg gezonken. GENEMU1DEN, 21 Maart. Alle mogelijke moeite is er dezerzijds aangewend om de sche pen die in het ijs in de Zuiderzee vastzitten te hulp te komen doch het was alles te ver geefs de schepen zitten zoo ver van Kraggen burg af, dat ze met den kijker niet zijn te on derscheiden. Men ziet slechts vlag bij vlag op- hijschenwaaronder eene zwarte (deze laatste waarschijnlijk van het vaartuig waarop het lijk van den uil ’s Dage herwaarts overgebraglen baron Sloet tot Old-Ruitenborch.) De ijverige stoomboot-maatschappij is het ge lukt met eene sleepboot 5 schepen voor Kam pens wal te brengen. De andere schepen kon zij niet nabij komen. Kampens schipperij heelt reeds uitmuntende diensten bewezen. ASSEN 23 Maart. Jl. zaturdag middag hoor de men in in de kazerne alhier oen schot val len men snelde toe, en bevond, dat de sol daat Steijlaars die, wegens zijn overgang van de Roomsche tot de Hervormde kerk zoo veel van zich heeft doen spreken eene poging bad aangewend om zich óf van het leven te berooven óf wel om zich te verminken hij had het ge weer naast zich slaan met den kolf op den grond en de tromp bij zijn gelaathij had de trekker met den voet afgestoten de kogel is door twee zolders en het dak gegaan. Steij laars verzekert dal het zijn voornemen niet geweest isom zich het leven te benemen maar om zich d»or de hand te schieten ten einde zich verder voor de dienst ongeschikt te maken. In den laatsten tijd heeft hij pogingen aangewend, om uit de dienst te worden ontslagen welke echter met geenen gunstigen uitslag zijn bekroond. Hij schijnt hierover een’bijzonderen spijt te hebben gevoeld en nu op eene andere wijze te hebben willen bewerken, dat hij uit de dienst werd ontslagen. lating te bewegen, rigtvolgden raadhuis van zei naar Brielle getransporteerd gezigt onttrokken werd. E_ woonachtige persoon is was voor eenigen lijd schuitje vertrokken in aanraking en overeenkwam op de eene andere wijze zich met eens anderen goed te rijken. Men nam nog eenen derden persoon als medehelper aan en zeilde naar Middelhar- van den rijks-ontvan- bezoek te brengen. Doch de policie alles onderrigttoen zij daar aankwa- werkelijk eenen aanval op het kantoor De laatst aangenomen kameraad had alles bekend gemaakt. Reeds voorzag de een zich van den geldzak en de ander van de gelds waardige papieren, toen de policie hen arres teerde. Men vond hen in het bezit van messen en twee geladen pistolen. KAMPEN, 20 Maart. De directie der Rijn- ,en IJssel-stoombootmaatschappij vernomen heb bende. dat voor het Keteldiep eenige schepen in nood veejtcerden zond er eene hater stoom- onschuldig zijnde bevonden op zijn verzoek en onder goedkepriug des konings, bij hel |pt ger geplaatst. LONDEN, 19 Maart, Voor eenigen tijd reis, de eene vrouw met zes kinderen langs de Missi. sippi naar California. Zij had een jaar gele den een’ slaaf, die hare gatische bezitting uit. maakte naar California gezonden en van daar waar hij zoo vrij was als een vogel in de lucht, zond hij zijner meesteres 1000 dollars tot deij overtogt met de beloftehet gansche bedrag van zijnen arbeid geheel aan haar en haar gezin lu zullen wijden. Een briefschrijver uit Australië raadt allen die hunne fortuin aldaar willen zoeken door gouddelving, dit voornemen sterk af. Mijlen ver ziet men zegt hij eene menigte menschen ongeveer 80,000 in getalaan het werk, Z'J hebben ieder acht vierkante voeten, om te gra, ven, en vormen eene onafgebroken Jijn over heu velen dalen en bergen. Het voordeel dat zij behalen is echter zeer verschillend velen ma. ken op zijn best hunne kosten goed anderen winnen weinig, cn wat rijk worden aangaatkan men slechts rekenen dal één van de honderd het zoo ver brengt.” De berigten die deswege naar Europa worden gezonden zijn overdreven en de schrijver verwondert zich ten hoogste over de menigte compagniën van goudgravingen die zich te Londen gevormd hebben cn welke naar hij zegt, geen ander voordeel aan de aandeel houders kunnen opleveren dan die de specula- lie-zucht daaraan toekent. liet volgende berigt is daarentegen geschikt om een geheel ander denkbeeld ten deze op te vatten. Het loopt tot 10 Dec, 11. uit Syd, neyen luidt aldus; Er is geen teekep van vermindering in de goudvoorlbrenging te he. speurenen nemen, sonen behaalden. bezendingen Bondige en mede bragten. durende eene den zich drie met een kapitaal ondersteuning kocht ons. Engeland sche jeugd gebouwde school geopend, Dezo plegtigheid had plaats in tegenwoordigheid vau de ambtenaren Europesche ingezetenen cn in. landsche hoofden. De president der kommissie van toezigtresident van Kediriehield eene uitvoerige rede, en schetste de belangstelling van de regering in de ontwikkeling en vorming van de Javanen terwijl hij in eenige woorden de voor de school bestemde kinderen 83 in ges tal, tot ijverig loeren aanmaande, De inland, sche geestelijkheid zegende het gebouw volgpns de Mahomedaansche geloofsbelijdenis, in. Dü gebeele plegtigheid liep in de beste orde af, WEENEN, 19 Maart, Het telegrafisch be« rigtnopens de gebeurtenissen te KonstaptiiiQ. pel, heeft hier ter beurze veel sensatie gemaakt en den koers der fondsen gedrukt. Ju onze politieke kringen blijft men overtuigd dal de algemeene vrede, door deze gebeurtenis niet ge stoord zal worden, Indieti er echter eene buit-, sing mogt ontstaan dan zou Oostenrijk zich zonder twijfel zoq lang mogelijk onzijdig hop. den doch zoo dit niet mogelijk ware zich in allen gevalle aan de zijde van Rusland sphafen, BERLIJN, 21 Maart. De looijersgezel die onlangs op Charlottenburg was gearresteerd verdacht van het voornemen eenen moordaanslag op den koning te volbrengen, is thans, geheel KOLONIËN. Per Overland-iïlail. De Javasche bladen maken gewag van eene zeer belangrijke aard- en zeebeving welke den 26 November op en voor Banda heeft plaats gehad, en waarbij aan gebouwen zoowel als aau iniandsche schepen, veel schade is berokkend. Een groot aantal ook steenen gebouwen zijn ingestort, en van de schepelingen zijn verschei dene omgekomen. De rijzing cn daling van het zeewater heeft een verschil van 26 voeten op geleverd. De aardschudding heeft zich nog op Bauda gedurende verscheidene dagen na den 26 November, doen gevoelen, en op Celebes en de Molukken heeft ook de waterberoering nog al schade aangerigt. Gedurende de aardbeving had men aan de werking van den vuurspuwende!! berg op Banda geene bijzondere verschijnselen waargenomen. Men berigt van PassaroeanOnlangs is door den heer J. F. Goedkoop gepensioneerd ambtenaar, te Passaroean woonachtig, bij het plaatselijk bestuur aldaar de verklaring afgelegd dat hij zijne lijfeigenen ten getale van vijftien uit den band der slavernij ontslaat gerekend van het tijdstip van zijn eventueel overlijden. De heer N. Coblijn, suikerfabrijkant te Pa sa roeanop zijn vertrek staande naar Neder land heeft dezer dagen drie zijner slaven de vrijheid geschonken. Twee andere slaven zul len zijn gezin op de reis vergezellenen daarna ooh vrij zijn. Een paar jaren geleden heeft dezelfde heer reeds vijf lijfeigenen uit den band der slavernij ontslagen. Ook de heer J. C, Stevens koopman te Bui tenzorg heeft ter gelegenheid van het nieuw ingetreden jaardrie hem loebeboorende slaven uit den band der, in dezen tijd zoo te regt ge hate slavernij ontslagen. Op den 7 January is te Toelong Ayong hoofdpinals der afdeeling Ngrowo, in de resi dentie Kedirie de daar ten dienste der iiiland-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1