NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. *<1'1 ‘8slc Jaargang 1853. No. 26. WOENSDAG f den 30 Maart. MÉM BINNENLAND. BUITENLAND. van riitHiiHnnniintiniiJHiinfiiiitiiijHuiiiiniBitiHiiHniitn', 4$ TE &2EG£LEX 1 s i— 'wii miir ilJtl|T SNEEKER ‘I fraai geschenk den ■- zatur- 4?«’ indruk, dat, bij de aanwezige leden der eenparig- .-a’c'-J vier bisschoppen benoemd van de Hollandsche regq- COURANT. den ministerraad bijeen geroepen. Een bijzon, de re bode is öogenblikkelijk naar lord John Russell gezonden welke zich naar Pembroke- Lodging had begeven om daar de Paasch-va* cautie door te brengen welke thans vóór liet kabinet is vervallen. Na de lange deliberatieu in den op dag 11. geliouden kabinetsraad heeft de mernnon voerende 110 stukken, bevel ontvan-. genPortsmouth te verlaten ten einde het ëskader te La Valette te gaan versterken. Du zelfde order heeft ook de Vengeartoevoerende 90 stukken en gekommandeerd doör lord Ed* ward Russell ontvangen. Wij willen in geene nadere bijzonderheden treden. Voor als nóg bepalen wij ons tot de mededeeling dat de algemeene aandacht is op gewekt daar onze regering thans eene ernstige crisis tegemoet treedt, welke slechts kan eindi gen in eene naauwe overeenstemming tUsscheu Frankrijk en Engeland.” De Times, de Daily-News en vele andere dagbladen wagen zich nog aan geenerlei opmer kingen en vergenoegen zich met onder het hoofd zeer belangrijke tijdingen de laatste de pêches mede te deelen. Uit Nederland is hier oen fraai geschenk ontvangen, zijnde een zilveren inktkokerwelks door bet te Amsterdam gevestigde collegie Zee manskoop aan den kapitein Watson is Vereerd, wegens zijn menschlievend gedragin liet red- den der bemanning Van hel Nederlandsche schip Herstelling. LONDEN, 23 Maart. Het langste, smalste en grootste schip staat thans op stapel te Oost- Boston bij den heer Kay. De kiel is 319 voe ten lang en het dek 330; breedte van liet ruim 53 voeten het hol zal 30 voet diep zijn met drie dekken, en de tonnenlast is gesteld op 4000. Men zegt, dat de bouw daarvan uitmun tend is, en het schip d* snelste zeiler zijn zal. Det zal vier masten voeren en de kosten bedra gen voor het geheel 60,000 p. st. De bouw, meester heeft het schip den naam van Jong Amerika gegeven. LONDEN, 24 Maart. In de politieke wereld heerscht heden eene opmerkelijke stilte wat do redeneringen der dagbladen betreft. Men weet voor het oogenblik niets nieuws en blijft ver- trouwendat de Oostersehe zaak geschikt zal worden. Onder de telegrafische depêchesdie de Times heden geeft, komt eene voor uit Rome, waarin gezegd wordt, dat de paus een aartsbis schop te Utrecht en heeftop verzoek ring. Gisteren werd er eenen brief uit Marseille betrekkelijk de Madiai’s, medegedeeld. Heden verschijnt er een van den eerw. Thomas Slee, man geestelijke der Engelsche Episcopale kerk te Livorno, aldus luidende: Livorno, 17 Maart 1853, Francesco en Rosa Madiai zijn eindelijk vrij en hebben bet land hunner slavernij verlaten, om een ander op te zoeken alwaar zij hunnen. God naar de inspraak van hun geweten kunnen dienen zonder dat iemand het waagthen te verschrikken, Mijn oogmerk met het schrijven dezer rege len is nietom gemoedsaandoeningen op te wekken, maar om de invrijheidstelling der Ma- diai’s te melden benevens hun vertrek van Tos- kane met de Fransche brievenboot naar Marseille, Dewijl er berigten aangaande de zwakke ge zondheid van Francesco Madiai naar Engeland zijn overgezonden zullen zijne vrienden met genoegen vernemen dat hij (ofschoon nog zwak) zeer in welstand is toegenomen en ik twijfel nietdat eenige weken vrijheid hem geheel zul len herstellen. Intusschen spijt het mij er bij te moeten voegen, dat zijn geest zeer geschokt schijnt te zijn en gisteren bemerkte ik in een. langdurig onderhoud, dat ik met hem hadmet leedwezen hoezeer er zich onmiskenbare tee. kenen van verzwakte hersenen opdeden dia groote bekommernis wekten. Rosa Madiai be. vindt zich welvarend en haar geest is (zoo als allen die haar kennen getuigen kunnen) nog krachtiger dan haar ligchaam. Zij is eene vrouw die zoo wel de achting, als deelneming inboc- SNEEK29 Maart. Sedert onze laatste op gave van den 22 dezer, zijn er, in de gemeen te Wijmbritseradeelop nieuw 15 runderen we gens de longziekte afgemaaktzoodat het geza menlijk getal thans bedraagt 1559. Z. M. heeft de concessie tot aanleg van eenen kunstweg van Koudumerzijl over Balk en Woudsend tot aan den grooten weg van Sneek naar de Lemmer, die, bij koninklijk besluit van 7 Sept. 1845 no. 32, aan de grietenij besturen van Wijmbritseradeel, Hemelumer Oldephaert en Noordwoldé en Gaasterland en aan jhr. G. R. G. van Swinderen is verleend ingetrokken. De Indépendance Beige deelt onderschei den bijzonderheden mede waaruit blijkt dat de inenting van het rundvee als voorbehoedmid del legen de longziekte, in Belgie meer en meer met gunstigén uitslag beproefd wordt. ’s GRAVENHAGE25 Maart. 1I1L MM. de koning en koningin Z. K. 11. prins Hendrik en 1111. KK. HIL prins en prinses Frederik heb ben heden middag de voorbereidende godsdienst oefening in de kloosterkerk bijgewoond onder het gehoor van den weleerw. heer ds. Ruitenschild. Men verneemt, dat Z. M. de koning het voornemen beeft, dezen zomer de provincie Drenthe met een bezoek te vereeren. LEA DEN 24 Maart. Naar men verneemt is een der kweekeiingen van den hoogleeraar Kaiser, de heer J. A. C. Oudemans, phil. nat. dr. benoemd tot observator aan de sterrewacht alhier. Genoemde geleerde heeft zich door zijne kunde in de mathematische wetenschappen en zijne nasporingen der astronomie zoowel in liet buitenland als bij ons zeer gunstig bekend ge maakt. ASSEN, 23 Maart. De schoenmaker B.die onlangs wegens het te Zwolle aangeplakte moord- berigt voor het hof van Drenthe teregt gestaan beeft en toen is vrijgesproken omdat men oor deelde dat hij het feit in een’ staat van krank zinnigheid gepleegd had, heeft zich dezer dagen bij een breedvoerig adres tot den minister van justitie gewend en verzocht, dat deze hem de eene of andere gewigtige betrekking b. v. com missaris van policie in eene der groote steden van het rijk (voor welken post hij eene bijzon dere voorliefde gevoelde) mogt opdragen. Zij die den man voor gek verklaard hebben zullen hierin zeker een nieuw bewijs zien van de waarheid hunner meening doch daar slaat tegenover, dat B. niet de eerstenoch de eenige is onder het getal zijner confraters, die de les: schoenmaker hou u bij uw’leestuit het oog verloren heeft, en zich tot iets hooger in staat rekent, dan het maken ven schoenen of laarzen MEPPEL 25 Maart. In de raadsvergadering dezer gemeente had een zonderling incident plaats. De commissie voor de financiën had bij Laar rapport over de begrooting voor 1853 ge adviseerd dat de door burgemeester en wet houders uitgetrokkene sommen voor het middel baar onderwijs niet verbindend waren. Bij de behandeling van die posten trad de heer Knip- horst in eenige beschouwingen en ontwikkelde in eene gepaste rede, op eene kernachtige wij ze dat de verpligting tot dat onderwijs wel degelijk bestond en de raad verpligt was tot dat onderwijs mede te werken. Die rede maakte zoodanigen omvraagook zelfs van commissie het bedoelde voorstel met heid van stemmen werd verworpen. ’s HERTOGENBOSCII 22 Maart. Heden na middag ten 4j ure had alhier het volgende ijzing wekkende ongeluk plaats. De hoefsmid v. E. wilde een paard in zijnen hoefstal leiden ten einde het te beslaan door verzet van bet paard dit niet kunnende gedaan krijgen wilde zijn zoon hem hiermede helpen en plaatste zich ach ter het dier, ten einde het door slagen vooruit te drijven. Het paard werd toen op eens woe dend sprong met eene woeste vaart op den man toe en drong hem tusschen de palen van hoefstal letterlijk dood. De brave en werkzame man laat eene weduwe met acht kinderen na. Het was toevallig juist heden 17 jaren geleden dat in dezelfde smederij een man door het val len van ecu ijzeren hek werd gedood. WEENEN, 21 Maart. De kardinaal-nuntius alhier heeft namens den paus aan den keizer eene reliquie overhandigd, door Pius IX aan Frans Jozef I als eene gedachtenis aangeboden. Deze reliquie is een tand door den paus zel- ven met genoemd doel uit het stoffelijk over schot van den heiligen Petrus genomen. FRANKFORT, 21 Maart. In weerwil den ongunstigen invloed, dien de nieuwe ver wikkelingen in Turkije ook hier op deu stand der meeste fondsen hebben uitgeoefend worden zij in onze politieke kringen niet als zoodanig beschouwd dat daaruit eene vredebreuk zoude te vreezen zijn. Voor de eigenlijke ontbinding van het Turksche rijk is de tijd nog niet aan gebroken en de vrienden zijn het onderling nog niet eens over de verdeeling dier rijke nalaten schap. BERLIJN, 23 Maart. Het aantal ProteStdril- sche kerken in Pruissen bedraagt 8164, d. i. eene op 1223 zielen dat der Katholieke ker ken bedraagt 5156 d. i. eene op 1167 zielen; het getal Protestantsche geestelijken is 6139 of 1 op 1627dat der Katholieke 5605 of 1 op 1072. ITALIË. Men schrijft uit Napels, 16 Maart, het volgende: De geruchten, die in Italië wa ren verspreid van eenen aanslag op het leven van' den koning der Beide Siciliën zijn ook in dit koningrijk doorgedrongen. Daar evenwel is tot dus verre de rust nog geen enkel oogen- biik gestoord gewordenniettegenstaande men overal heeft gezegd dat eene omwenteling op het punt was uit te barsten. Ten allen over vloede heeft de regering hare voorzorgs-maal- regelen verdubbeld. Talrijk zijn de militaire inspectiën. Des nachts trekken sterke patrouil les door de straten en de policie gaat zeer streng te werk. Somtijds zelfs is zij al te ijve rig zoo als blijkt uit het volgende voorval, dezer dagen plaats gehad. De heer Rostan de zoon van Marseille (van het beroemde handelshuis Rostan Co.) was van daar vertrokken met eenen pas die door den consul van Napels te Marseille geviseerd en in behoorlijke orde was. Te Napels aangeko men gedoogde de policie zijne ontscheping niet. De heer Rostan had zich nooit in staat kundige zaken gemengd en kou derhalve het hem opgelegd verbod niet begrijpen. Dij eisch ic met de reden te worden bekend gemaakt en zie hier, wat tot dezen strengen maatregel had aanleiding gegeven. De policie te Napels beweerdedat in 1847 en 1848 (toen bezocht de heer Rostan nog de Latijnsche school) de stoombooten van het handelshuis Rostan krijgs voorraad aan de Siciliaansche opstandelingen hadden verschaften dat het bij gevolg onmo gelijk was, zonder de veiligheid van den slaat in gevaar te brengen, dien jongeling aan wal te laten komen. De heer Barrot, minister van Frankrijk, kwam tusschen beide, bood zich als persoonlijken borg voor Rostan aan doch het hielp niet, en slechts met veel moeite verkreeg hij dat de jongeling niet genooodzaakt werd naar Malta te vertrekken. De heer Rostan kon in de haven blijven aan boord van een vaartuig waarop hij vier dagen doorbragtom het eerst volgend vertrek van een schip af te wachten zonder dat hij eenen voet mógt aan wal zetten. Den vijfden dag vertrok hij naar Livorno, al waar hij op aanzoek van den Franschen con sul zonder belemmering kon ontschepen. LONDEN, 22 Maart. De tijding, dat de por ie zich op Engeland had beroepen heeft hier eene groote sensatie verwekt. De dagbladen la ten er zich nog niet veel over uit doch dit is niet het geval met de Londenaars, die in al hunne bijeenkomsten hunne denkbeelden over de moeijelijke positie in welke Engeland zich ziet gebragtontwikkelen. Met angstvalligheid verbeidt men den afloop der onderhandelingen tusschen Rusland en de twee groote zeevarende mogendheden van het vasteland. De Morning-Advertiser zegt het volgende De vrede van Europa verkeert in groot ge vaar en dit zal men toestemmen als men het volgende weet: onmiddellijk na het ontvangen van het bewuste berigt heeft lord Clarendon

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1