NIEEWS- EN ADVEKTENTiE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 27. ZATERDAG den 2 April. I 8ste Jaargang. fT MiiiiiillBhS gaf SmBb® S i x COURANT. T'.l BINNENLAND. J BUITENLAND. op. vorm j 3 6 L I ia k- 9 I» aan den van Veen- hier werd lingen vee. Het duur burger- is het bij we- we- van niet ten einde bij dat dit ontwerp Aldaar eerbiedig na de op- Daaruit blijkt, dat, 1 1848 bepaaldelijk is 1850 een voordeelig ƒ5.638,999 dat het 1851 zal bedragen ƒ4.337,010; te za- ƒ9,976,009 dat daarvoor reeds, bij de ter rente-vermindering of aflossing vleesch wordt hier dan ook verbazend voor den ambachtsman en den geringen jna niet verkrijgbaar. FRANEKER26 Maart. ónze stadgenoot, de heer J. Telling, jur. utr. cand. aan de hoo- geschool te Groningen is dezer dagen aan de Ulrechtsche hoogeschool door de regtsgeleerde faculteit met goud bekroond geworden, voor eene door hem ingezonden verhandeling deam- bilio etc. apud Romanos. GRONINGEN, 28 Maart. De heer Folkert Schaaf van Sliens student in de godgeleerd heid alhier, is met de gouden medaille bekroond voor zijn antwoord op de bij de Litterarische faculteit te Utrecht uitgeschreven prijsvraag over Balthasar Bekker. Het is een gunstig verschijn sel niet alleen dat een onzer studenten wordt bekroond op eene vraag, die eene wetenschap pelijke beschouwing van Bekkers leven en ver diensten verlangtmaar vooral ook dal een on zer godgeleerde studenten die bekrooning ont vangt voor eene Nederduitsche verhandeling, waarin sierlijkheid van vorm en stijl een uit drukkelijk vereisebte was. Te Wildervank had dezer dagen eene bij eenkomst van veehouders uit die gemeente plaats len einde onderling eene verzekering daar te stellen tegen onverhoopte verliezen van vee door de longziekte. Het grootste gedeelte der aanwe- WEENEN 26 Maart. Thans kent men den juisten inhoud van het door de porie aangeno men ultimatum van den graaf van heiningen. Het bevat de navolgende punten 1) Onmiddel lijke ontruiming van Montenegro door de troe pen van den sultan, en herstelling van het sta tu quo ante helium. 2) Verklaring waarbij de porte zich verbindt, onbepaald het statu quo te handhaven dat sedert 120 jaar met betrekking tot het gebied van Kleck en Sutorino bestaat en erkenning door de porte van bel mare clau~ sum ter gunste van Oostenrijk. 3) Een streng onderzoek naar de dweepzuchtige handelingen door de Muzelmannen ten opzigte der Christe nen in Bosnië en Herzegowina begaan. 4) De verwijdering van al de uitgewekenen en van de in dienst der porte zijnde renegaten uit de aan Oostenrijk grenzende provinciën. 5) Schadever goeding van 200,000 gulden te betalen aan de Oostenrijksche kooplieden wier contracten men willekeurig heeft verbroken en handhaving dier contracten, gedurende al den tijd waarvoor zij zijn aangegaan. 6) Schadeloosstelling van 50,000 gulden aan eeuen koopman wiens schip en la ding men onregtvaardig had in beslag geno men. 7) Schadeloosstelling voor eene menigte van belastingen onwettig geheven van Oosten rijksche koopwaren. 8) Herstelling van talrijke consulaten in BosniëServiëHerzegowina en door geheel Romelië. 9) Afkeuring van het gedrag, gehouden in 1850, in de zaak der uit gewekenen verontschuldigingen enz. FRANKFORT 26 Maart. De diefstallen ne men hier en in de naburige steden weder op eene bedenkelijke wijze toe. Behalve onder scheidene inbraken waarbij vele voorwerpen van waarde gestolen werdenworden dagelijks een aantal horologiën beurzen en portefeuilles zigen was zeer met dit plan ingenomen, eng daarvan dan ook blijken door zich dadelijk tot het beoogde doel te verbinden en een bestuur te kiezen zoodat de verzekerings-maatscliappij als tot stand gekomen kan beschouwd worden, ZOUTKAMP 26 Maart, lieden zullen van hier naar Rotterdam, om de reis naar Amerika vervolgens te ondernemen130 landverhuizers uit deze provincie vertrekken. ASSEN30 Maart. Naar men ons uit een particulier schrijven uit Batavia mededeelt, be staat er groot gebrek aan ambtenaren van du tweede klasse in onze Oost-Indische bezittingen zoodat er, ter voorziening daarin, een dertig tal personen aan den minister van koloniën is voorgedragen. De landbouwers in den omtrek van de Wijk verkoopen thans ^tegen zeer hooge prijzen aan Prtiissische kooplieden vele koeijen. Inzonder heid is dit liet geval met vroegkalfde. Gisteren middag is een rund dat slager S. van Oosten toebehoorde en damlangs den Rolderwegnaar vervoerdin deze stad zoodanig wild gewor den dat het zich uit de magt van zijn’ gelei der heeft gerukt, en een kind van 4 a 5 jaren op zijne horens genomen en tegen den grond geworpen heeft, zonder dat hetzelve anders dan eene ligte verwonding aan het hoofd heeft be komen het woedende dier is daarna den Rol derweg weder opgerend. Ter voorkoming van ongelukken besloot men hetzelve zoo spoedig mogelijk af te maken onder aanvoering van den veldwachter Prijsachtervolgde men liet rund daarom met schietgeweeren ennadat hetzelve vier schoten bekomen had, waagde men eerst hetzelve te naderen om het verder af te maken. RUINEN, 28 Maart. Als een zeker zeldzaam voorkomend geval verdient het volgende ver melding. De landbouwer II. J. O. alhier had biggen van zes of acht dagen oud. Terwijl de zeug zich een oogenblik van haar kroost ver wijderd had, om zich aan den trog ecus tegoed te doen maakt een bunsing van deze gelegen heid gebruik, komt uit zijn’ schuilhoek, geeft een der biggen een doodelijken beet, en zuigt het bloed uit de wonde, waarna hij zijne prooi laat leggen en weer even spoedig vertrektals hij gekomen is. ’s GRAVENHAGE25 Maart. Men wil ten dat het onderzoek van het ontwerp geus de regterlijke organisatie bij den raad state reeds ver gevorderd zoo gebragt is. Men voegt er J j eerlang bij de tweede kamer kan worden inge wacht; terwijl men verzekert, dat, bij liet ont werp het hooger beroep in strafzaken geheel zou worden afgeschaft. UTRECHT, 29 Maart. Gisteren en heden zijn de manslidmaten der Nederd. Herv. gemeen te, in de godsdienstoefeningen, opgewekt, om in de groote Domkamer te komenten einde eene hoogst gewigtige mededeeling te vernemen en daarna te handelen naar belmoren, is heden aan de opgekomen leden een i adres aan Z. M. voorgelegd hetwelk zending zal worden medegedeeld. In de twee eerste uren hebben omstreeks 2500 personen van onderscheiden rang en stand, dat adres, na voorlezing, onderteekend. De goede geest open baarde zich in volmaakte rust en voorbeeldige orde. [Het bovenbedoelde adres, hetwelk betrek king heeft op de invoering der Roomsch-Katho- lieke hiërarchie in Nederland en op den 30 Maart aan Z. M. onzen koning is toegezondentelt 4528 onderteekeningen.l HOORN 25 Maart. Dat de veestapel in Noord- Ilolland den prijs zou kunnen behalen boven de meeste onzer provinciën en dat de veesta pel en landbouw in dit gewest alle aanmoedi ging erlangt, zal buiten allen twijfel gesteld zijn wanneer men onderstaande naauwkeurige opgave gadeslaat van vee, dat in de laatste da gen, meest door Amsterdamsche vleeschhouwers gekocht is, van buitengewone zwaarte en tot buitengewone prijzen, als: van P. Jongens, in de Beemster, een os a ƒ625 van G. Abbing te Purmerende 2 ossen a ƒ1050 van Jan Kloek in de Beemster, 1 os a ƒ450 van H. Wessels te Edam, 1 os a ƒ400 van P. Schellinger in de Beemster, eene koe a ƒ400; van Smilink, in de Beemster, eene koe aƒ300van P. Groot te Hoorn een os en eene koe zijnde moeder en kind a ƒ588. Voorts zijn er tusschen de 200 en ƒ300 nog onderscheidene stuks vee verkocht. DALFSEN25 Maart. De negotie in vette varkens is sedert eenige dagen veel slapper. De prijzen welke thans besteed worden loopen van 32 tot 42 c. het N. pd. ruw. Er worden echter weinig geleverd. LEEUWARDEN, 25 Maart. De wekelijksclie veemarkt was heden alhier weder bijzonder leven dig bij een overvloedigen toevoer werd het vee tegen verhoogde prijzen gretig van de markt ge nomen puike waar bragt van ƒ250 tot ƒ300 op. De gunstige markt te Londen van maandag II. lokte weder vele verzendingen uit. Morgen vertrekken met de stoombooten alleen uit Ilar- tusschen de 5 en 600 stuks best hoorn- SNEEK1 April. Den 21 Maart is voor den Imogen raad der Nederlanden kamer van straf zaken, behandeld het beroep in cassatie, inge steld door den heer J. R. van der Plaats, te Goënga tegen een arrest van het provinciaal geregtshof van Groningen waarbij met betrek king tot het gemeentehuis Wijmbritseradeel (al hier gevestigd) is beslistdat geene wet verbiedt dat een gemeentehuis geographisch buiten liet territoir der gemeente is gelegen, en waarbij mitsdien de requirant in cassatie, ter zake van de niet behoorlijke aangifte van de geboorte van zijn kind aan het gemeentehuis (te Sneek) maar alleen ter woonstede van den ambtenaar van den burgerlijken stand binnen zijne gemeente, tol gevangenisstraf en geldboete is veroordeeld. Mr. D. Léon, die ook voor den requiranl voor het prov. hof in Groningen was opgetreden heeft ook nu wederom voor den Imogen raad het onregtskundige onaannemelijke, ja zelfs ongerijmde trachten te betoogendat z. i. in die beslissing was gelegen en heeft op dien grond geconcludeerd tot cassatie van het be klaagde arrest. De conclusie van den advocaat- generaal Deketh is bepaald op den 4 dezer. In de laatstverloopen veertien dagen was onze schipperij er al op bedacht, om den tijd van winterrust te eindigen de touwen los te maken en hare beroepsbezigheden weder te her vatten. Beurtschepen en trekschepen namen er de proef van, maar de uitkomst was: van hier nog niet varen. Thans echter hebben wij het genoegen te kunnen berigtendat de scheep vaart alhier voor goed geopend is, hetwelk menigeen verblijdt, en een nieuw leven aan handel en wandel bijzet. Aan de leden der staten-generaal is mede gedeeld liet verslag van den minister van finan ciën aan Z. M. den koning, wegens de rijks— inkomsten en uitgaven, over de dienstjaren 1850 en 1851 en den toestand van ’s rijks schatkist op den 1 Januarij 1852. nadat in liet tekort over voorziende dienst van slot heeft opgeleverd van slot van men wet ter rente-vermindering of aflossing van nationale schuld, is beschikt; dat tevens tot dat einde is beschikt over twee millioenen van bet vermoedelijk overschot van de dienst van 1852 en dat de gunstige uitzigten ten aanzien van dat dienstjaar aan den dag gelegd, doofde uitkomst niet zullen worden te leur gesteld. De waarden op den eersten Jan narij 1852 in ’s rijks schatkist voorhanden hebben bedra gen ƒ17,074,976. De baten van ’s rijks schatkist, tegen over de lasten hebben op dat tijdpunt een overschot opgcleverd van ƒ9.976,009. Onder deze lasten waren begrepen de saldo’s van de verschillende rijks-fondsen ten beloope van 5,044,651. Den 19 en 20 Maart is te Deventer een prachtig bewerkt Smyrnasch tapijt ter bezigti- ging gesteld, groot bijna 10 bij 6 Ned. ellen, op de tapijtfabrijk aldaar vervaardigd en bestemd voor prins Hendrik. Een zeer opmerkelijk feit in de geschiede nis der Vercenigde Staten van Noord-Amerika is dat geen der voorname personen die onder de Noord-Amerikanen tot de waardigheid van president der Unie zijn geraakt, kinderen had. Geen hunner, die herkozen werd, had eenen zoon. Washington had geene kinderen hij was acht jaren president. John Adams had kinde ren hij werd niet herkozen. Jefferson had geene kinderen hij werd herkozen en bekleedde acht jaren zijnen post. Madison was kinder loos; hij was acht jaren president. Mourne had geen’zoon zijn presidentschap duurde acht jaren. John Quincy Adams had zoons hij werd niet herkozen. Jackson had geene kinderen hij werd herkozen. Harison stierfPolk had geene kinderen. Taylor stierf; en thans be hoort tot dezulken die kinderloos zijn de pre sident na Taylor gekozen, de heer Pierce, die zijnen zoon verloren heeft bij het verschrikke lijke ongeval te Andovar.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1