NIEUWS- EN ADUiRTENTIE-ULAR VOOR RE STAR EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 28. den 6 April. WOENSDAG 8sle Jaargang. hiiiiiwiiii)ininiiiiiiiiil)ii'! COURANT SHEERER BINNENLAND. te BUITENLAND. op de vele rijtuigmaker alhier, heeft gedaan betref- de ervaring, welke tijd drie ALLERLEI. Eene 72jarige wouwvan Bruggen wonende op de Drent, sclie Puntheeft op l‘aa«clidingsdag II. op eene sloqt ach Ut hare woning nog op schaatsen gereden. Dezelfde vrouw |iud op Paaschdingsdag van het jaar 1800 ook op schaatsen naar Delfzijl geweest. In het koningrijk Napels is men niet zon. der bezorgdheid voor de veiligheid van Z. M.weshalve de policie buitengewone maatregelen heeft genomen en de mili taire posten versterkt zijn geworden. In Nieuw (jrcnada ia de slavernij afgeschaften zij is de eerste Z<|id-Amerikaai>schu republiekdie zulks gedaan heeft. Uit Londen wordt ge melddat dezer dagen in hel Ursulinenkloosterte Corkover leden is zekere weduwe Power, in den buitengewoon lioogeu ouderdom van 11G jaren. In 1851 bezocht zij nog tweemalen de groote tentoonstelling, te Londen, en was zeker al eender merkwaardigste voorwerpen die aldaar te zien waren. Eeno deputatie van aanzienlijke Londensche kooplieden heeft aan den keizer der Franschen een adres van hoogachting aangeboden, namens den handelstand tc Londen. Dit adres op perkament geschreven was 92 voeten lang en had 4(100 ondci teekenin- gcn. -r- Den 29 Maart |1. en den daarop volgenden pacht zegt een dagblad heeft liet te Marseille zoo vreesselijk ge- slormd dat het letterlijk schoorsteenen cn daken regende. Den 27 Maart is te Duinkerken in ondertrouw opgenomen ecg paar lieden, die gezamenlijk 120 jaren teldenwelk voorge nomen huwelijk op hooge jaren nog curieuser wordt, door |i«C uiterlijke van bruidegom cn bruidliij heeft maar één been cn zij is blind. In de mijndistricten van het goudland "Californië, zijn kortelings een aantal moorden gepleegd. Do heer Casimor Noëlnotaris des keizers te Parijsheeft zijn ambt verkocht voor 099,000 francs. WINSCHOTEN30 Maart. Wij vermelden als eene zeldzaamheid dat bij de steen- en panuen-fabrijk vau den lieer B. Bronsemaal- BERLIJN30 Maart, Jl. zaturdag hebben hier door de policie ruim 80 huiszoekingen plaats gehad en zijn 40 personen gearresteerd waar van eenige den volgenden dag weder vrijgesteld werden. Uit Londen had men hier het berigt ontvangen van het bestaan ter dezer stede eener wijd vertakte zamenzweringdie in betrekking stond met de Londensche uitgewekenen cn zich met het opzamelen van wapens en amunitie be zig hield. Er is dan ook een geheim artillerie— laboratorium gevonden, en daarin, behalve 60 granaten, eene groote hoeveelheid buskruid, spitskogels, scherpe patronen, 158 brandpijien enz. Ook heeft men het kleed gevonden dat Kinkel droeg bij zijne ontvlugting uit Spandau. Men herinnert zich, dat de beperking der staatkundige regten van de Israëliten in Pruisen weder van kracht is gemaakt. De Isra ëlitische gemeente alhier heeft hiertegen eene memorie aan de regering gereed, doch twijfelt men of de regering op haar besluit zal terugkomen. MADRID26 Maart. De dagbladen vermel den nog voortdurend verscheiden ongelukken welke door de hooge sneeuw bier te lande zijn veroorzaakt. Een herder, nabij Burgos, zocht met zijne 36 koeijen eerie schuilplaats onder eene open schuur, zooals er op de vele een- SNEEK5 April. Sedert onze laatste op gave opgave van den 29 dezer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 25 run deren wegens de longziekte afgemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1584. Bij Zijner Majesteits besluit van den 12 Maart II. no. 84is het departement van oor log gemagtigd om de miliciens van 1852 die bij de verschillende corpsen van hel leger in reserve zijn geplaatst, tegen den 17 Mei aan staande in werkelijke dienst op te roepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te worden. Door Z. M. is de gunstige beschikking ge nomen om de rijks-gratifieatiedie vele on derwijzers genieten tot wederopzeggens te ver- leenen en hun alzoo van de verpligling ontslaan die jaarlijks aan te vragen. De tweede kamer der stalen-generaal is tegen 13 April bijeengeroepen, ter hervatting van hare werkzaamheden. In het laatste nommer der Revue des Deux Mondes wordt door den heer Babinetlid van bet Instituut, alle hulde gebragt aan de bere keningen van den Nederl. sterrekundigeden heer Bommetc Middelburg welke ook ten grondslag gestrekt hebben der berekeningen van den Engelschen astronoom, den heer Hind tot bepaling van verschijning in 1264 en ook nu Gisteren heeft van de vereeni- fabrijks- en handwerksnijverheid eene algemeene vergadering gehouden in welke de heer Hermans, belangrijke mededeelingen fende dit zijn bedrijf, en bij in dat opzigt in Frankrijk zoowel als in En geland had verkregen. Hij heeft op dien grond verzekerd, dat de Nederiandsche fabnjkant alle- zins met den vreemdeling kan mededingen dat deze daartoe geenszins beschermende wetten be hoeft, maar alleen ontslag van belemmeringen, die hem hier meer drukken dan elders, maar dat dan ook vooral het vooroordeel moet wor den tegengegaan hetwelk bestaat in het gretig aannemen van alles wat vreemd is, en alleen omdat het vreemd is en zonder te letten op de deugdelijkheid van het werk. Hij heeft ten slotte gewezen op de noodzakelijkheid van eene betere en geenszins alleen werktuigelijke oplei ding van den werksman dan men doorgaans hier te lande kan deelachtig wordenom het fabrijkwezen in staat tc stellen met de tech niek die in dezen tijd zulke reuzenschreden doet, te kunnen medegaan. VOLLENHOVE, 30 Maart. Jl. zaturdag had hier ter stede het vergelijkend examen van on derwijzers plaats, voor de vacante school te St. .lansklooster, gemeente-ambt Vollenhove; waai1 niet minder dan circa vijftig onderwijzers naar dongen. Het bestuur van voornoemde gemeente had echter, te onberaden, goed gevonden, bij de vacante school, onder hoogere goedkeuring eene tweede le voegen om de uitgebreidheid van het terrein dier gemeente, en zulks niet voor, maar na de oproeping der sollicitanten; waardoor het aan dien post verbonden en gean nonceerd tractement eene belangrijke verminde ring onderging. Niet zoodra werd dit besluit ter kennisse der sollicitanten gebragt, of het had ten gevolge dat een vijftiental van hen voor bet voorregt van mededinging bedankten en schadeloosstelling eischten voor eene mislei ding als deze. Toen echter hieraan geen gevolg werd gegeven gaven de verontwaardigde onder wijzers zich lucht, door aan eenen gemeen- schappelijken maaltijd, bij wijze van gebed, Ps. LVI1I vs. 1 en 2 aan te heffen en keer den vervolgens zeer misnoegd huiswaarts. (Zondbll) zame velden in Spanje overal zijn opgerigl. Hij was daar reeds twee dagen opgeslotengeduren- de welken tijd het onophoudelijk sneeuwde. Plotseling stort het dak der schuur in hetwelk de zwaarte der sneeuw niet langer kondc dra gen en begraaft den herder met al zijne kpei» jen. Drie pasiegos (bewoners uit den omtrek van Santander), wier bezigheid bestond in het drijven van sluikhandel met Burgos, en die tot dit einde altijd goed gewapend zijn moeten naar het schijnt, door eene gansebe bende wol ven zijn aangevallen ten minste men heeft dtj wapenen en verscheurde kleederen verstrooid in het rond gevonden alsmede versch afgeknaagde menschenbeenderen waarbij drie schedels en negen doode wolven. De sneeuw lag zoo hoog, dat de post van Santander naar Burgos acht dagen heeft besteed om de plaats van bestem ming le bereiken. Thans is dooi weder inge vallen. PARIJS, 29 Maart. De kerken te Parijs zijn op de paaschdagen door eene verbazende me nigte menschen bezocht. Sedert vijf jaren is de stemming geweldig veranderd. Onder Lo- dewijk Philipp waren de kerken te grootthans zijn zij te klein. Onder Lodewijk Philipp kou de ieder gedurende den vastentijd doen wat hij wilde dit jaar werden de schouwburgen op hoog bevel gesloten, en de dames van dubbelzinuigen naam mogton zich niet op de straten laten zien. Onder Lodewijk Philipp bezocht de koningin wel de kerk, maar de koning zeer zeldzaam; nu bad liet keizerlijk echtpaar in de kapel der Tuileriën dagelijks zonder ophouden. Het kou de weder verhinderde de Parijzenaars niet om de kerken in massa te bezoeken. PARIJS, 30 Maart. Men heeft te Enay-Jc- Vielarrond. St. Amand-Mont-Bond dep, Cher, eene belangrijke ontdekking gemaakt naar men meldt, bestaande in de overblijfselen van het paleis, dat Caesar bewoonde, terwijl hij het door Vercingetorix verdedigde Bourges belegerde. Men had reeds twee hoogst merk waardige vertrekken met mozaïek vloeren opge graven. PARIJS 1 April. De strijd nopens eenc ver andering van de wetgeving op het huwelijk in verband met de meer of mindere waarschijnlijke komst van den paus ontwikkelt zich hoe lan ger zoo meer. Reeds hebben de staatsraad cn het ministerie van buitenlandsche zaken ieder een rapport uitgewerkt, dat niet zeer gunstig luidt voor de door den paus gestelde voorwaar den beide rapporten zijn gesteld in handen des keizers, blijvende het voor ieder raadselachtig, wat van een cn ander het gevolg zal zijn. Op de Tuillerien houdt men stijf en sterk staande dat de paus komen zal doch in andere krin gen is men daar gansch niet zoo zeker van. Er is overigens een gerucht in omloop als zou de de graaf van Chambord eene soort van pro- testa tie gezonden hebben naar Rome in het bij zonde gerigt tegen de krooning van Napoleon III door den paus. den tijd der vermoedelijke weder- van de groote komeet, welke zich 1556 heef: vertoond. Men roemt in Frankrijk het echt Nederlandse!) geduld waarvan de arbeid van den heer Bom me in liet belang der wetenschap, blijken geeft. ’s GRAVENHAGE1 April, de alhier gevestigde afdeeling ging van fabrijks- en gewone hier, in de kleigraverij op den bodem van den zandgrond reeds sedert twaalf jaren van tol lijd barnsteen is gevondenwaarvan exemplaren naar het Leydsche museum van na tuurlijke historie en twaalf exemplaren naar dat van Groningen zijn opgezonden. Op die plaat sen waar de barnsteen wordt gevonden zijn ook nog overblijfselen van hont ziglbaar. ’s UERTOGENBOSCH, 31 Maart. In de ge meente R. arrondissement Bredamoest een inwoner zijne beide zonen als tweelingen in den burgerlijken stand te boek staandevoor de nationale militie aangeven. Hij gaf er ech ter slechts één’ aan; op de vraag, waarom hij ook den anderen niet ter inschrijving opgaf, bekwam de burgemeester het naïve antwoord dat deze reeds sedert twee jaren als milicien diendeop het hem betoond verlangen om dit raadsel op tc lossenantwoordde hij dat de zoon, die reeds diende, twee jaren vroeger geboren wasdoch destijds verzuimd bij den burgerlijken stand aan te geven; dat tweejaren daarna hem wederom een zoon was geboren en hij in zijne eenvoudigheid had gedacht het vorig verzuim te herstellen, door den twee jaren vroe ger geboornen als tweelingbroeder van zijnen jongeren zoon aan te geven. Van een en ander is proces-verbaal opgemaakt, en de zoo slimme vader zal thans le Breda moeten teregt slaan wegens twee overtredingen als: wegens niet aan gifte zijns zoons ter bepaalde tijd en wegens valsche aangifte twee jaren later; daarenboven zal het hierdoor ontstaande incident, wat de milicie betreftnog door hooger hand moeten worden beslist. ROERMOND, 31 Maart. Aanstaanden don derdag zal hier eene vreemde procedure plaats hebben. Een wethouder der landgemeente G. is aangeklaagd van in het openbaar te hebben te kennen gegeven dat de gemeentc-rekening zoo dfc die ter secretary ter lezing lag, onwet tig en bovendien niemand meer verpligt was, aan den tegenwoordige!) onwettig aangestelden ontvanger eenigen gemeentelast tc voldoen. De regtbank heeft ter dezer zake vroeger regtsin- gang met bevel tot dagvaarding in persoon ver leenden de zaak is geruimen tijd in instructie geweest. De beklaagde wethouder zijnerzijds er kent niet alleen hel feitmaar blijft volhou den even als zijn collegadat inderdaad de rekening niet volgens de wet is opgemaaktnoch de ontvanger behoorlijk aangesteld. Voor den- gene die, weinig te huis in het strafregtwel- ligt niet oogenblikkchjk ziet, hoe deze wandaad le kwalificeren dienedat hier ingeroepen wordt art. 3 der wet van 8 Junij 1830 {Staats blad no. 15) luidende: Al wie boosaardiglijk en openbaar de verbindende kracht der wetten aanrandt of tot ongehoorzaamheid aan dezelve aangespoord zal hebben zal met eene gevange nis van 6 maanden tot 3 jaren gestraft worden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1