NIEUWS- EN ADVEIiTENTIE-IMI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 29. ZATERDAG den 9 April. '|l %^8stc Jaargang. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 11 APRIL 1853, des voormiddags ten tien uur. fe) it n- iet ’ll X's Hl iiiimwiiiiiiiiw SNEEKER BINNENLAND. n le l. Oranje.” 32 treed, gelijkstaande met 32 >r- :e- ds ed l- j- is u- 1 le 11 le it 'S it is id jge: irige Lool- pd. I.— op en ie a- i e- o. :n r- a- ?e :n at is ir- te in ie s» in et ijl het polderwater, waargenomen op Den 3 Maart jl. is de stand February opgegeven tot 11 2‘® v v O o t 'M i ƒ1.50. Voor het meten van honderd tonnen lange of gestokene turf idem1.00. Voor het meten van honderd tonnen lange of gestokene turf, opgeslagen door fabrijkantenal leen ten behoeve van hunne fabrijkenmits niet minder dan telkens 150 ton ƒ0.75. Van mindere hoeveelheden naar evenredigheid. De Kommandeur zal van hen, die van de dienst der meters gebruik maken, voor deszelfs opzigt en bemoeijing in dezen kunnen vorderen hetgeen volgt: PUNTEN TER BEHANDELING Besluit, houdende magtiging tot voldoening van eenige pretentiën uit daarbij aangewezene fond sen. Idem tot het geven van eene bijdrage in de kosten van begrinding van den Hemdijk. Idem tot het aanleggen van een beurtveer van Beets en Bcetsterzvvaag. Idem tot onderhandsche verhuring van drie ■woningen. Idem houdende arrestering van twee kohieren van omslag. Missive van den heer mr. G. Hiddema Jongs- ma, om een eervol ontslag als curator der La- tijnsche scholen. Vertimmering van de stads Boterwaag. Brieven aan en van kerkvoogden der Herv. gemeente, daartoe betrekkelijk. Rekeningen van de dienstdoende schutterij en het Israël, armbestuur over 1852. Adres van A. Jongbloedom benoemd te wor den tot beurtschipper op Kampen. Adres van Jan Tjerks Boorsma, om benoemd te worden tot schipper van Warga op Sneek. Adres van Janke Groustra, om pensioen. Adres van K. Geertsma cum sociis, om ver- hooging van jaarwedde als hulponderwijzers. Missive van de PI. schoolcommissie daartoe be trekkelijk. Adres tot het mogen rooijen van boomen. Gymnasium. Rapporten en voorstellen. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekenddat door den ge meenteraad, in zijne vergaderingen van 14 en 28 Februarij jl., zijn vastgesteld Verordeningen op het Meten en Dragen van Turf, en dat deze gedurende ééne maandalle werkdagenter Stads Secretarij ter inzage zullen worden gelegd; dat de loonen daarin bepaald zijn als volgt: De turfmeters zullen van de koopers of ver- koopers der turf, welke hunne dienst verlangen, het navolgende loon mogen ontvangen: Voor het meten van honderd tonnen spon- of baggerturf voor twee meters te zamen Wegens iedere honderd tonnen spon- of bag gerturf 0.25. Wegens iedere honderd tonnen lange of gesto kene turfƒ0.121. Van mindere hoeveelheden naar evenredigheid. Zullende daarvoor de Kommandeur mede ver- pligt zijn, om het toevoorzigt te houden, dat al les eerlijk en ordelijk toega. De turfdragers zullen van de koopers van turf het navolgende loon mogen vorderen: a. Ieder drager voor het verwerken van 100 tonnen spon- of baggerturf 1.00. b. Ieder drager voor het verwerken van 100 tonnen lange of gestokene turf 0.75. Voor mindere hoeveelheden naar evenredigheid. Voor het dragen van de turf wordt berekend: Een afstand van tweeëndertig ellen op den vlakken grond één man. Een trap van ellen, één man. Eene ladder van twintig sportengelijkstaande met 30 ellen, één man. De afstand verder of de hoogte meerder zijn de, zal tot en beneden de 20 ellen op den vlak ken grond, of 20 treden van eenen trap, of 13 sporten van eene ladder, een half man meer be taald worden, doch van die afstanden en hoog ten tot 32 ellen, 32 trappen of 20 sporten één man. Wanneer de turf door middel van eenen takel wordt opgehaald, zal daarvoor van de schammel af tot naar boven op den zolder twee man dra gers loon worden betaald. Voorts zal de korf boven op den zolder aange nomen en naar de plaats, alwaar geloegd wordt, moeten gebragt worden, tegen betaling van het draagloon van een half manten ware de af stand op den zolder grooter was dan 20 ellen, als wanneer voor een vol man wordt betaald. Voor het dragen en verwerken van door ver- kooper of kooper getelde en in hunne korven overgestorte turf zal mogen gevorderd worden: Voor 1000 spon- of baggerturven 8 ets. Voor 1000 lange- of gestoken turven 18 ets. Voor meerdere verwerking wordt in gelijke evenredigheid, als voor het dragen van gemeten turf, meer betaald. En daar deze verordeningen voor de belangen van de ingezetenen in het algemeen wenschelijk worden geachtnoodigen wijten gevolge daartoe strekkend besluit van den gemeenteraadde in gezetenen uit, om nu ook bij voorkeur van de van stadswege aangcstelde werklieden gebruik te maken. En zal deze worden afgekondigd en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 8 April 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd 9. TEN CATE. De Secretaris HA GA. SNEEK8 April. Men verneemt nogdat de miliciens der reserve van de ligting 1852 die tegen 17 Mei aanstaande in werkelijke dienst zijn opgeroepen ten einde gekleed en in den wapenhandel geoefend te wordenvolgender- wijze, onder de wapenen zullen moeten blij ven 1. infanterie 4 maanden 2. kavalerie en artillerie één jaar; 3. mineurs en sappeurs 3 maanden. Een bijzonder voorregt voor den landbou wer in dezen omtrek waar men zich uitslui tend op boter- en kaasmaken en het aanfokken vooral van rundvee, toelegt, is, dat de boter, aanhoudend fermen prijs geldt. Zij was den ganschen winter, en is nog duur, ja, maar op dezelve is gelukkiglijk niet toepasselijk hetgeen wel eens met dure artikelen en producten bet geval is, namelijk, duur en slecht. Integen deel volgens getuigenis van deskundigen is de Friesche boter tegenwoordig, zij moge hoog in prijs zijn bij uitnemendheid best van kwaliteit. Gisteren, in den vroegen morgen, is van hier vertrokken met zijn gezin een onzer ge goedste schoenmakersbazen G. Conzettom zich met der woon in N. Amerika te vestigen. Op passend goed van gedrag en tamelijk bemid deld schijnt de bezorgdheid voor de toekomst meer dan dadelijke nood hem tot dezen gewig- ligen stap bewogen te hebbendien wij wen- schen dat hem nimmer moge berouwen. Men schrijft uit Leeuwarden, dd. 1 April aan het Handelsblad het volgende De besmettelijke longziekte blijft nog immer met hevigheid onder het rundvee in deze pro vincie heerschen hoezeer de laatste week dan ook eene meer gunstige uitkomst opleverde. Se dert het begin dezes jaars zijn thans 1334 bees; ten afgemaakthetgeen een niet onaanzienlijk getal is te noemenwanneer men in aanmer king neemt, dat zich gedurende 1850 slechts 1000, 18J>1 ruim 2100 en 1852 ongeveer 2900 gevallen hebben voorgedaan. Ondanks deze cij fers is echter de toestand van den veestapel niet zoo verontrustend als sommigen wel meeuen of willen voorgeven. Er wordt te veel uit het oog verloren dat Friesland eenen veestapel be zit van ongeveer 200,000 stuks en datdaarop lettende, het aantal longziekte-gevallen nog niet zoo bijzonder groot is. Hier komt nog bij dat, gelijk doorgaans bij epidemiën het geval is, ook thans veel minder andere ziekten onder bet rundvee worden aangetroffen. Opmerkelijk, blijft het intusschen dat het getal nieuwe stal len in den laatsten tijd bij gemiddeld 110 ge vallen per week, niet alleen niet meer, maar zelfs minder is, dan toen liet vee in de weide was en wekelijks slechts 20 a 30 runderen wer den afgemaakt. Men ziet hieruit, dat, wordt de ziekte in den winter al heviger onder bet beslag, waaronder zij eens is uitgebroken, zij zich echter veel minder verspreidt dan des zo mers. Eene reden te meer in allen gevalle om eene zorgvuldige afzondering van het ver dachte of zieke veeter wering van verdere besmettingaan te bevelen. Men leest in liet Handelsblad Sedert eenige dagen hoort men hier en daar, en niet zonder de noodige overdrijving spreken van veiligheids-maatregelen welke te Nijmegen door de autoriteiten tegen mogelijke verstoring der orde waren genomen. Aanvankelijk achtten wij het geraden om daarvan geene melding to maken vooral omdat de vrees voor rustversto ring voornamelijk was gelegen in zekere span ning, ontstaan door die ongelukkige godsdien stige geschillen welke reeds zoo veel kwaads hier te lande en elders hebhen berokkend, en waaraan wij nu en altijd wenschen vreemd to blijven. Wij zouden ook thans van het gebeur de te Nijmegen geene melding gemaakt hebben ware het niet, dat vele lezers van het Handels* blad, die de bedoelde geruchten van elders hadden vernomen, zich ons stilzwijgen niet kon den verklaren. Voor dezen melden wij dan thans, dat de autoriteiten bekommerd waren wegens de houding van een gedeelte der bevol king tegenover ettelijke R. C. ingezetenen die tot de Hervormde godsdienst waren overgegaan. Alles is evenwel in de volmaaktste orde afgeloo- pen hetzij de vrees voor ongeregeldheden over dreven zij geweesthetzij de genomen maatre gelen het gevreesde kwaad hebben voorkomen. Men schrijft uit Delft, dat dezer dagen door een aantal oud-k weekelingen der kon. academie, thans burgerlijke ingenieurs, aldaar, eene vergadering gehouden is waarin de op- rigting werd vastgesteld van eene instellingten doel hebbende, de civiele ingenieurs te veree- nigen en tot ouderlingen bijstand te verbinden door het benoemen van een bestuur en de vast stelling van een reglement, werden de eerste grondslagen daartoe gelegd. Men schrijft uit Zutphcn 4 April. Heden avond is aan Z. M. den koning een adres toe gezonden tegen de invoering der bisschoppelijke hiërarchie tellende 465 onderteekeningen. Het is uitgegaan van de vereeniging «Nederland en Een tweede adres, uitgaande van de predikanten hetwelk niet minder belangrijke deelneming vindt, ligt nu nog ter tcekeningeu zal spoedig volgen. Men verneemtzegt de Nederlander dat zich te Ede prov. Gelderland eene commis sie heeft gevormd tot het opmaken van een rekwest tegen dc invoering der bisschoppelijke hierarchic in Nederland, gelijk aan hetgeen door ingezetenen der stad Utrecht aan Z. M. den koning is aangeboden en dat hetzelve na op zondag avond, den 3 April, door ongeveer 350 mansledematen geteekend te zijnbereids aan Z. M. is ingediend. Ook te Blokzijl is zondag 11. met de meest mogelijke geestdrift een adres van adhaesic aan dat der Utrechtsche gemeente(tegen de her- stelling der pauselijke hiërarchie in Nederland) en gerigt aan Z. M. den koning, door ongeveer 400 leden der Hervormde gemeentegeteekend, Omtrent de droogmaking van het Haarlem mermeer wordt het volgende medegedeeld Da gestadige werking der drie stoomwerktuigen heeft in de afgeloopene maand eenen gunstigen invloed uitgeoefend op den staud van den laatsten Maart gemiddeld 3.81 el onder AP. voor het einde van februarij opgegeven tot 3.660 el onder AP.; alzoo bedraagt de daling, niettegenstaande den waterlast der gesmolten sneeuw veertien en een halve duim. TE 15-ZEGELEN^. COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1