NIEUWS- EN ADIEI1TENTIE-BLAD VOOR DE STU) EN HET AIIHONDlSSEliENT SNEER. '.if te 1853. No. 31. 8sle Jaargang* ZATÜRDAG den 16 April. p 1H binnenland. ■Illi Zr. Ms. k 1 Uw MEEKER I zingen voorregten i BUITENLAND. lllllllilBlilBiBBlIlllllllllllillllllllliW F overeen- z I’V.ZE'GELE. COURANT. WEENEN, 9 April. Te Smyrna heeft den 20 Maart eene hevige aardbeving plaats gehad. SNEEK 15 April. De Slaals-Courant medlt het volgende »In liet Algemeen Handelsblattno. 6657 2de editie, wordt een berigt uit den Nieuws bode overgenomen, betrekkelijk de benoeming door den paus van eenen aartsbisschop en drie bisschoppen waarbij onder anderen wordt te kennen gegeven, dat de itideeling der bisschop pelijke zetels enz. is vastgesteld in stemming met de consideration van regering zelve.'’ Ook in dit opzigt is dat berigt onjuist. De regering is over die itideeling eil benoeming liiet geraadpleegd geworden en heeft er geene consideration over gegeven. Vermits zij reeds eenen geruimen tijd geleden aan het hof van Rome, in antwoord op de door dat hof gedane aanvrage, bad verklaard, dat de grondwet aan ieder kerkgenootschap de vrijheid geeft, zijne inwendige organisatie naar goedvinden te rege len moest zij aan die regeling, die eene zuiver kerkelijke aangelegenheid is. Vreemd blijven, zoo als zij dan ook werkelijk vreemd daaraan gebleven is.” Naar men verneemtis op de vereeniging van Christelijke Vrienden te Amsterdam den 6 April, besloten, de geloovigen in den lande uit te noodigen zich des zondags vóór Pinkste- ren (8 Mei) met het oog op de omstandighe den waarin het vaderland verkeert, in den gebede te verootmoedigen voor Hem wiens al- magt en genade zoo menigwerf, waar mensebe- hjk overleg te kort schoot, in de geschiedenis van Nederland openbaar was. Volgens de Amst. Cour, waren de in de onderscheidene kerken te Amsterdam ter onder- teekening gelegde adressen betreffende de her stelling der R. C. hierarchic in Nederland jl. maandag avond door 47,360 personen onder teekend. [In het geheel beeft hetzelve ruim 51,000 onderteekeningen ontvangen, waaronder, be halve Israelite!! ook R. K. ingezetenen ja volgens geloofwaardige ooggetuigen zelf pas toors werden opgemerkt. De hoofdstad des rijks loont daardoor gelijk de Nederlander zich uildrukt, hoe ze den voor' eenigen tijd op haar geworpen blaam van flauwhartigheid beantwoordt.”] De synodale commissie der Evangelisch- Luthersclie kerk in Nederland heeft zich, in de zaak der bisschoppelijke hiërarchie, insgelijks tot den koning gewend bij een adres hoofdza kelijk bestemd, om te protesteren tegen de wij ze waarop I gesproken wordt den paus 1 net:. 7j noemt de valsche voorstelling waarop in ons vrij Katholieke kerk zou bij de bisschoppelijke De algem. kerkenraad derNed. Ilcrv. gemeen te te Groningen heeft mede een adres ter tee- kening nedergeld terwijl de Christelijk Afge scheidene gemeente aldaar zulks reeds iets vroe ger had gedaan voor alle ingezetenen die waarheid en vrede lief hebben welk laatste adres nu door 247 personen is onderteekend. Een adres door heeren studenten aan de hoo- geschool aldaar aan Z. M. opgezonden telt 140 onderteekeningen. In het laatste adres komtonder anderen de volgende zinsnede voor: Mannen zullen hier onder ons optre den die aan den paus een’ heiligen eed hebben gezworen, om (gelijk men dien eed in het Pon- tifiale Romanum leest) de regteneerbewjj- zingen voorregten en het aanzien van den Roomschen Stoel te bewaren te verdedigen te VERMEERDEREN EN TE BEVORDEREN,” die met een’ heiligen eed hun vast voornemen hebben te kennen gegeven, om ALLE KETTERS SCHEUR MAKERS en OPROERLINGEN tegen den paus of zijne opvolgers zooveel zij kunnen te vervol gen en te bestrijden dat is met andere woor den die zich bij eede hebben verbonden om den koning, zijne Protestantsche ministers, al hunne Protestantsche medeburgers, alsook de vrijheidlievende Katholieke!! te vervolgen met alle middelen die hun teii dienste staan en niet te rusten voor zij hun doel hebben be reikt.” Maandag namiddag omstreeks drie uur was het adres, door niet-Roomschen te Assen aan Z. M. in te dienen over de wederinvoering der bisschoppelijke hiërarchie hier te lande, reeds door omstreeks 300 mannen allen leden van eenig bepaald Kerkgenootschap geteekend. [Later is hetzelve voorzien van 340 onder teekeningen aan Z. M. opgezonden.] Van de vele uitvoerige adressen, dietbans aan Z. M. worden aangeboden kunnen wij slechts het volgendemeer beknopteuit Rot terdam opnemen Sire De ondergeteekertdenProtestantsche ingeze tenen van de stad Rotterdam hebben metgroo- te bezorgdheid de vermoedelijke vestiging van de bisschoppelijke hiërarchie in ons vaderland vernomen. Zij achten zich niet geroepen te beslissen of, en in hoe verre, het goedkeuren of toela ten dezer instelling met gelijke bescherming, aan alle kerkgenootschappen bij de gro'iïdwef gewaarborgd overeen te brengen zij of daar door geëischt Wordt; maai', in de geschie denis van het verledene en de gebeurtenissen onzer dagen profetie van de toekomst ziende gevoelen zij zich verpligtvan hunne bezorgd heid aan Uwe Majesteit té doen blijken hunne belangen als Protestanten waar die be dreigd worden, met den meest dringenden ernst aan de bescherming Uwer Majesteit aan te be velen en de plegtige verklaring af te leg gen dat zij voor de handhaving hunner dier baarste regten alles veil hebben.” ROTTERDAM12 April. Het adres aan Z. M. den koning, tegen de R. C. hiërarchie in Nederland hetwelk gedurende drie dagen in de grooté kerk alhier ter onderteekening heeft gelegenwerd in dien tijd van 9935 handtee- keningen voorzien. LEYDEN, 11 April. Zoo als vroeger gemeld werd in de zaak van het huiszittenhuisvor derde het grootboek tot overschrijving der fond sen van meesteren regenten der huiszitten- en diaconie-armen op naam van diaconiën der Ned. llerv. gemeente de magtiging des konings. De adressen van diakenen en regententen dien einde aan den koning opgezonden, werden in handen gesteld van den minister van binnen- landsche zaken. Deze heeft nu gerapporteerd tegen die overschrijving geen bezwaar te heb ben zoodat aan de uitvoering der raadsbeslui ten niets meer in den weg staat, en de geschil len over liet huiszittenhuis gerekend mogen worden een einde te hebben genomen. DELFT, 11 April. Op voorstel van de ge zamenlijke kerkenraden der Ned. Hervormde, VVaalsche, Evangelisch Luthersche en Remon- strantsche gemeenten alhier, hebben p. m. 2200 ingezetenen dezer stad een adres geteekend aan bij de jongste pauselijke allocutie 'l van die Nederlanders, welke s niet als kerkdijk opperhoofd erken- Zij vestigt de aandacht op hetgeen zij j van de wijze, en gezegend vaderland de bejegend zijn. Zij heeft organisatie voornamelijk bezwaar in de dubbelzinnige verhouding, welke steeds voortvloeit uit de vermenging van geeste lijk en wereldlijk gezag van het opperhoofd van Rome vooral nu die organisatie door den paus met zulke bittere en vijandelijke woorden wordt ingesteld. Zij gunt aan de Katholieke kerk alle uitwendige praal en prachtindien die kerk mogt vermeenen dat die onontbeerlijk zijn voor bare godsdienst en dat deze daaraan kracht moet oirtleenen maar zij zou bezwaar moeten heb ben indien bij de bezuinigingen waarop de Protestantscke kerkbesturen in den laatsten tijd door de hooge regering aanhoudend gewezen! moeten wordende bedoelde praal en pracht tot bijdragen van staatswege zouden kunnen lei den. Overigens houdt de synodale commissie zreh overtuigd dat Z. M. tot het aannemen der bisschoppelijke titels geen verlof zal verleunen indien daaraan eenige bevelen eeden of bedoe lingen verknocht mogten zijn, welke de regten der Protestanten of de rust en cendragt des lands in gevaar zouden kunnen brengen. De adressen, die te Leeuwarden ter teeke- ning lagen, tegen de invoering der bisschoppe lijke hiërarchie hier te lande, hebben tezamen 2667 onderteekeningen ontvangen. Z. M. den koning, betrekkelijk de vestiging ce- ner bisschoppelijke hierarchic hier te lande. GOUDA 11 April. Door de leden der Her vormde gemeente alhier, is heden, in navol ging van vele andere plaatsen, een van bijna 1100 handteekeningen voorzien adreS aan Z. M. den koning gezonden houdende verzoek de bisschoppelijke hiërarchie hier te lande niet te doen vestigen. HELLEVOETSLUIS10 April. Deze week is uit Zr. Ms. zeedienst ontslagen een persoon, als matroos, aan boord van het wachtschip Ajax dienende, die, in weerwil van alle proeven niet hem genomen, zoowel hier op het hospitaal- schip als te Utrecht aan ’s rijks hospitaal zich volle 14 maanden doofstom gehouden heeft. Eindelijk ten laatste, door hem honger te laten lijden is men zoo ver gekomen dat nadat hij om eten gevraagd en dus van spraakvermo gen bewijs gegeven had, hij verklaard heeft, door dat middel van de dienstwaarvan hij grooten af keer had te willen geraken. DOEVEREN, 11 April, Wederom is hier een hond dol geworden, die door den dollen hond van J. Bak, uit Baardwijk, gebeten was, en door den eigenaar A. de Bruin broodbak ker en lid van den raad dezer gemeente, niet was afgemaakt, maar buiten zijne woning op de mestvaalt vastgebonden, Meer dan eene maand heeft bewuste hond aldaar gelegen en eerst, toen hij volslagen dol was, heeft meit liem in eenen aardappelkelder opgesloten waar hij in korten tijd zoodanig begon te woeden dat zelfs eene mand met tigchelsteentjus kort en klein werd gebeten en eerst toen besloot genoemde De Bruin, zijnen bond te laten dood schieten. Dit nieuwe geval van hondsdolheid beangstigt de bewoners van deze gemeente op nieuwte meer nogomdat men niet Weet welke honden of andere dieren in al den tijd dat meergemelde hond buiten lag bij hem zijn geweest en door hem zijn gebeten zoodat de gevolgen hiervan moeijelijk te berekenen zijn. DIRKSLAND 10 April. De Hervormde ge meente van deze plaats benevens die van Som- melsdtjk, Nieuwe- en Oude Tonge den Bommel en Ooltgensplaathebben elk een adres aan. Z. M. den koning opgezondenonderteekend door eenige lionderde mansledematen ten einde Z. M. te verzoeken geene zetels van R. C. bis schoppen in ons vaderland te veroorloven. HET L0010 April. Z. M. de koning heeftop voordragt van den heer Intendant al hier, goedgunstig beschikt, om aan eenige ar beiders in koninklijke dienst grijs geworden en tot verderen arbeid ongeschikt een pensioen toe te leggen uit lid. particuliere fondsen. GRONINGEN, 11 April. Gisteren voormid dag ontdekten eenige knapen dat het water in het Boterdiep binnen deze stad als bedekt was met riviervisch. Al spoedig werd dit verspreid en ieder haastte zichommet schepnetten zakjes, slaapmutsen enz. gewapend, er jagt op te maken. Er werden bij duizenden zoo grootc als kleine, opgeschept, wat voor eenige oogen- blikken aldaar eene eigenaardige levendigheid en vreugde verwekte totdat eindelijk de policre van een en ander kennis bekwam, en aan deze vermakelijke bezigheid een einde maakte. Even wel hebben velen en daaronder behoeftige lie den er een kostelijk zondagsmaal mee opge daan. ROERMOND, 11 April. Gisteren avond werd door de Koninklijke Harmonie alhier eene se renade met fakkellicht gebragtaan mgr. Pare- dister gelegenheid zijner benoeming tot bis- schop van Roermond. Het luiden der klokken en het afschieten van geschut hadniettegen staande liet ongunstige weder, eene talrijke me nigte in de nabijheid van liet bisschoppelijk pa leis te zamen geloktde geheele straat was sierlijk verlicht. Heden hebben het gemeente bestuur dezer stad, de leden der arrondisse- ments-regtbank en eenige andere autoriteiten den bisschop hunne gelukwenschingen met zijne nieuwe waardigheid aangeboden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1