NIEUWS- EN ADVEIITMiTK-lILAD VOOR DE STAD EN HET AlillONDlSSEDENT SNEER. 1853. No. 32. WOENSDAG den 20 April* HET BEHANGSEL-M AG AZIJN te SN EEK is weder zeer ruim voorzien. Alles goedkoop. W. CUPAERUS. r JOIIs. IEENSTBA. W PAARDENMARKT. OIEIER BINNENLAND. ALLERLEI. 1827 De Redactie, ADVERTENTIEN. BUITENLAND. BI1IBBIIIB IIHHIilllW voor den de huizen zelf nog waarschijnlijk niet F? COURANT. IVethouders voornoemd van den Burgemees- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend datbinnen deze Gemeente, dit jaar, de Voorjaars-Paardenmarkt zal worden gehouden op Donderdag den 12 Mei ek. Burgemeester en en bij afwezigheid ter de IVethouder, M«. B. S. STIENSTBA. De Secretaris HAGA. FRANKFORT 13 April. Zondag na Paschen heeft in een dorp nabij Eisenach een angstwek kend voorval plaats gevonden. Op het oogen- blik dat de tol confirmatie bestemde godsdienst Daar onze provincie van tijd tot tijd bezocht wordt door twee tandmeesterswelke gelijke namen hebben, zoo willen wij ter voorkoming van misverstand onze lezers bij deze onderligt hebben, dat de lieer F. M. H. Cohen, tand meester bij het Instituut voor Doofstommen te Groningenhierdoor te onderscheiden is van den anderen dat hij geene adressen zal rondzen den en zijne diensten aan nooit heeft aangeboden en zal aanbieden. was begonnen j stortte een in het midden der kerk gelegen graf plotseling in en bedolf alle ter confirmatie vereenigde meisjes onder zand en aarde. Gelukkiglijk werden allen ongedeerd naar boven gehaald. PARIJS13 April. Men spreekt niet meer Van de krooning, maar het wordt al meer en meer Zeker, dat de paus niet in Frankrijk zal komen. Men behoeft zich dus niet meer bezig te houden met overwegingen uit deze komst voortvloeiendeom het tijdstip der krooning te bepalen. De ondergeteekende verlangt, op billijke voorwaarden, met Mei ek., een' LEERLING, of iemandwelke eenigen tijd bij het vak is werk zaam geweest en van goede getuigschriften voor zien. Den 14 April jl. zijn te Amersfoort gehuwd Cornells van Arnhemschrijnwerkersknechtoud 25 en Dirkje Korenian naaister, oud 23 jarenheide doofstom. Hunne kennisma king, thans uitgeloopen op een huwelijk, Was begonnen op liet doofslommen-instilnut te Groningen. Tegen den geest van het ministerie in Engeland is aldaar het regt van zegel op dagbladen en advertentiën afgeschaft; Een welgesteld en aanzienlijk mante Stettin was al langen tijd ziekelijk en de de geneeskunst scheen hem niet te kunnen helpen. Nu heeft een beroemd geneesheer van Berlijn ontdektdat er bij dezen man vergiftiging heeft plaats gehad ontstaan uit de volgende oorzaakIn het vertrek van den patiënt bevonden zichse dert vele jaren, opgezette vogels, die, om ze goed te bewa ren dikwijls met rattenkruit! waren liestrooid. De schadelijke uitwasemingen hiervan hebben den ziekelijken toestand van den man te weeg gebragt, die misschien niet is te redden. Te Melltownin Schotlandis den 20 Maart jl. eeftc vrouw van 112 jaren overleden, die men niet weet, dat ooit het dorpje, waarin zij geboren washeeft verlaten. Van de Poolsclw grenzen wordt gemeld, dat Rusland zijne krijgstoerustingen on afgebroken voorlzct. De hoedenmakers, te München, heb ben van de regering eene naauwkeuiige opgave verzocht van den vorm en de kleur der hoedenwaarvan het dragen ver boden wordt, uit vrees, dat zij anders in den handel bena deeld zullen worden. Volgens het Handelsblad, zijn de Duitsche dagbladen thans vol van bijzonderheden van een nieuw verschijnselhetwelk zij den tafeldans noemen waarbij zich verscheidene personen om eene tafel plaatsenwdkc dim zoo wel als de personen door den invloed eener magnetische vloei stof, in eene draaijende beweging gebragt wordt, Tc Ze venbergen zon men dezer dagen het lijk van eenen man die kortelings overleden waster aarde bestellendoch toen vrienden en geburen zich daartoe aan het sterfhuis verzamel denbleek het, dat men vergeten had, eene doodkist voor het lijk te laten mekenzoodat de uitvaart voorloopig werd uit gesteld. Een treurig voorval heeft dezer dagen plaats gehad bij eene geachte familie te Parijs. De heer P.die zijn fami liekring bij zich vergaderd had ter gelegenheid van een ver jaarfeest had reeds eenigen tijd een gesuis in zijn oor opge merkt doch zich niet verder daarom bekreund. Dezen dag juist te midden van een druk gesprekhad hij weder veel hinder van dit ongemak en namin gedachteneen lucifer \an den schoorsteenmantelbragt dezen, zonder te zien, aan welk einde de phosphorus was, in zijn oor, en wreef daarmede vrij sterk in de oorholte. Ongelukkigerwijze had hij juist dat eindewaaraan de phosphorus wasin het oor gebragten zulksbij de levendigheid van het gesprekniet bemerkt. Eensklaps begon do lucifer, door de sterke wrijving, vuur te vallen, waarop de lijder eenen ontzetlenden gil gaf. Bij spoe dig ingeroepen geneeskundig onderzoek bleekdat de lucifer eene inwendige brandwonde had veroorzaakt, die, zich voort plantende den lijderna twee dagen hevige smarten deed be zwijken. In eenen brief uit Napels wordt gemeld dat al daar een bevel is uitgevaardigdvolgens hetwelk niemand behalve bet krijgsvolkbaard of knevels zal mogen dragen. Al degenen, die dit bevel overtredeu, worden achtereenvolgens gegrepen naar de bureaux van policie gebragt en daar met geweld geschorenwaarna hun wordt kennis gegeven dat zij gevangen zullen worden gezetwanneer men in liet vervolg met het bloote oog haren op hunne aangezigten zal kunnen zien. Lodewijk bleef dit beeld zelfs onder de vor sten van het huis van Oranje zijne plaats be houden Op zondag den 10 Aprilontving men ech terop het paleis te Amsterdam het koninklijk bevelwaarbij de verwijdering van dat beeld werd bevolen en bereids op maandag och tend den 11 April staarde men op de ledige plek waar het beeld gestaan bad eens mans aan wielt het Protestantismus in het algemeen en Nederland in het bijzonder zijne rampen en onheilen te wijten heeft. ’s GRAVENLI AGE 15 April. Het getal adres sen dat woensdag jl. bij de kamer is ontvan gen houdende bedenkingen tegen het voorge dragen ontwerp van wet op het armbestuur, bedraagt honderd vijfentachtig. Een der eerste was van de algemeene synodale commissie der Neder!. Hervormde kerk; voorts van provinciale kerkbesturen van classikale besturen van ker- kcraden van predikanten, van regenten van gestichten van arm verzorgers enz. AMSTERDAM, 15 April. Eene commissie, bestaande uit de heeren dr. B. ter Haar, ds. J. E. de Voogt, dr. P. J. J. Mounter, staats raad jhr. J. van Iddekinge staatsraad F. van der Oudenneulenjhr. H. D. Hooft van Wou denberg van Geerenstein prof. A. des Amorie van der Hoeven mr. G. Schimmelpenninck Jz. raadsheer, C. F. Gulcher, lid van de ar- rondissements-regtbank Rudolphe le Chevalier W. H. Warnsinik Bz. en F. P. Muisken Fz. heeft de eer gehad heden ter gehoorgeving des konings te worden toegelaten, en het adres aan le bieden, ter zake der pauselijke allocutie door ruim 51,000 personen, mannen en vrouwen, onderteekend. Het adres werd met eene harte lijke en krachtige toespraak door dr. B. ter Haar als het hoofd der commissie aan Z. M. overhandigd. De koning heeft de commissie met de meeste welwillendheid ontvangen. Met het grootste genoegen zag hij zulk eenen acht baren kring van overheidspersonen mannen aanzienlijk van geboorte, sieraden van den lian- delsstand beroemd door wetenschap en geleerd heid om zich been geschaard. Even als de commissiewas de koning diep doordrongen van het gewigt van den gedanen stap. Menige treurige oogenblikken had zijne regering hem opgeleverd maar hij had steeds opwekking en bemoediging gevonden in de hartelijke bijna zoude liij zeggen kinderlijke, echt kinder lijke liefde van zijn volk, en, deze dag,’* dus vervolgde de koning, maakt het, mijne heeren aan allen welke gij vertegenwoordigt bekend deze dag heeft den band tusschen het huis van Oranje en Nederland nog hechter vastgesnoerd en dierbaarder aan mijn hart ge smaakt.” Aan den gezagvoerder van het Nederl. koopvaardijschip Magdalenade heer Klein is van wege fi. M. de koningin van Engeland ten geschenke gegeven eene fraai bewerkte gou den medaille, ter belooning voor de redding van vijf Engelsche zeelieden van het wrak van het schoonerschip Icenivan Sunderland. NIJMEGEN, 14 April. Wij vernemen, dat, naar aanleiding van het op gisteren door de arrondissements-regtbank alhier, regt doendein burgerlijke zaken (met schorsing van liet aan hare uitspraak door den rekwestrant S. P. Lan- gendain onderworpen kiesgeschil) bevolen ren vooi naar het openbaar ministerie der, tot jus tificatie van beweerde kiesbevoegdheid overge legde aanslagbiljettenopzigtens sommige van welke vermoedens van valschheid of van ver- valsching tegen nog levende personen waren ontstaan alsnu door gemelde regtbank oor- deelende in strafzaken, ter dier zake is verleend regtsingang met bevel tot gevangenneming tegen S. P. Langendam voornoemdkrachtens welk bevel deze persoon dan ook heden namiddag is geapprehendeerd en naar het huis van arrest overgebragt. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. In de zitting van 13 April heeft de heer Van Doorn verlof gevraagd en bekomen tot het rigten van vragen aan de regering nopens de regeling van het Roomsch-kalliolieke kerkge nootschap in Nederland. De lieer Van Doorn heeft die vragen onmiddellijk gedaan en dit heeft aanleiding gegeven tot eene langdurige dis cussie waaraan de heeren Van Hall, Gevers van Endegeest, Groen van Prinsterer en Met- manzoomede de ministers van de Roomsch- katholieke eeredienstbuitenlandsche zaken en Hervormde eeredienst bij herhaling hebben deel genomen. In korte woorden komen de mededeelingen en inlichtingen der regering neder op de feiten zoo als die dezer dagen in de meeste binnen- landsche dagbladen zijn opgenomen. De rege ring is uitgegaan van het grondwettig stand punt dat elk kerkgenootschap zijne inwendige aangelegenheden vrijelijk mag regelen behou dens hare zorg voor de nakoming der wetten van den staat. Zij heeft zich overigens bereid verklaard al de te dezer zaak gewisselde stuk ken ter griffie neder te leggen ter inzage van de leden. Uit die stukken blijkt evenwel niets anders dan hetgeen bekend en heden nader ontwikkeld is. De heeren Van Hall en Groen hebben echter hun oordeel opgeschort tot na de inzage der stukken. Op de vraag van den heer Van Hall, of de bisschoppen door den paus benoemd zijn is een bevestigend antwoord gegeven. De beer Gevers heeft meer bepaald afgekeurd zoowel dat door de regering ten deze niets werd gedaan als ook dat de onverwachte re geling niet is voorkomen, althans, dat niet het statu quo van het concordaat van 1827 voor loopig gehandhaafd is gebleven. De heer Melman heeft meer bepaald aange drongen op de volledige vrijheid van het Her vormd kerkgenootschap, en bijzonder op de in trekking der elf reserves, die bij de goedkeuring van het reglement voor dat kerkgenootschap zijn gemaakt. Niemand meer het woord vragende worden de beraadslagingen gesloten waarna de ver gadering wordt gescheiden. SNEEK, 19 April. Op den 12 dezer is de gemeente Wijmbritseradeel tot lid van raad gekozen de beer Pieter Sijtzes Wiersma te Abbegamet 149 van de 242 geldige stem men bij herstemming tegen den heer Abel Willems Pot, die 92 stemmen had, zijnde 1 stem op eenen derde uitgebragt. Sedert onze laatste opgave van den 12 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 19 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1618. Volgens de Amst. Cour, berekent men voor zoo verre de opgaven bekend zijn dat het aantal mansledematen die op de adressen aan Z. M. ter zake van de bisschoppelijke hierarchic, hunne namen geplaatst hebben, reeds meer dan 200,000 beloopt. Tijdens het in bezit nemen van het raad- hris te Amsterdam, als paleis, aan koning Lo- dewijk Napoleon afgestaan werden aldaar sta- luen en bustes geplaatst, die door Z. M. uit Parijs waren ontboden. Onder deze bevond zich ook eene statue van Loyola waaraan in liet benedenste deel van liet gebouw eene plaats werd beschikt. Na den gedwongen afstand mui

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1