MEWS- EN ADIEfflNTIE-lILAI) VOOR DE STAD EN HET AllDOMIISSEllENT SNEER. /fa 1853. No. 34. WOENSDAG den 27 April. aargang. .7 binnenland. I ■lig PAARDENMARKT. j imaiiiiiiiiiiiiiiiiii NEEKER u.11,1 BUITENLAND. wel du dezelfde L een den sie uitgeleide gedaan uiteen. SNEEK, 26 April. Sedert gave viyi den 19 dezer, zijn op onzen geboortegrond te doen Welhouders voornoemd van den Burgemees- LU .GELEESTEK en WETHOUDERS van de Stad SNEBii. maken bekend datbinnen deze Gemeente, dit jaar, de Voorjaars-l’aardenmarkt zal worden gehouden op Donderdag den 12 Mei ek. Burgemeester en en bij afwezigheid terde Wethouder M«. B. S. STIENSTRA. Be Secretaris 1IAGA. STATEN-GENERAAL. Vereenigde zitting der beide kamers. ’s Gravenhage donderdag 21 April. Voorzitter- mr. J. A. Philipse. De voorzitter de vergadering te 2 ure ge opend hebbende, laat door den griffier voorle zing doen van het koninkl. besluit, dat aanlei ding heeft gegeven tot deze vereenigde zitting van de beide kamers der staten-generaal hou dende dat besluit, dat het Zijne Majesteit goed gevonden heeft de tegenwoordige zitting der kamers te doen sluiten en wel namens Z. M. door eene commissiebestaande uit de heeren ministers van binnenl. zaken en van oorlog. De ministers de zaal binnengeleid zijnde, plaatsten zich voor den troon en zegt Z. Exe. de minister van binnenl. zaken nagenoeg het volgende Mijne heeren De koning is van oordeeldat in de tegen woordige omstandigheden liet belang van het rijk niet vordert, de vergadering van de beide kamers der staten-generaal langer bijeen te hou den. Zonder te treden in eene vermelding der werkzaamheden, die u gedurende de zitting heb ben bezig gehouden is mij de aangename taak opgedragen u namens den koning dank te zeg gen voor hetgeen door u is verrigl lot welzijn van den staat. «In naain des konings verklaar ik de verga dering der staten-generaal te zijn gesloten.” De ministers worden hierop door de commis- en de vergadering gaat COURANT ;.ri' ttilPHI'—Mfe onze laatste op- i er in de gemeente Wijmbritseradeelop nieuw 19 runderen we gens de longziekte afgemaakt zoodat liet geza menlijk getal thans bedraagt 1637. Door de Nederl. Handelmaatschappij zijn bevracht geworden 29 schepen, als: voor Am sterdam 14; voor Rotterdam 11; voor Dord recht 1 voor Middelburg 1 voor Schiedam 2. Het Britsch- en buitenlandsch bijbelge nootschap begon zijne werkzaamheden in 1 C4, en heeft sedert dien tijd tot den 31 Maart 1852 ruim 36 millioen gulden uitgegeven voor den druk en de verspreiding der Heilige Schrift, in 148 onderscheidene talen overgebragt en wel ten getale van 25,402,309 exemplaren. Het gezelschap ter bevordering van de Chris telijke geloofsbelijdenis reeds voor meer dan 150 jaar geslicht, heeft van April 1851 tot April 1852 4,093,214 afdrukken van bijbels, nieuwe testamenten traktaatjes enz. doen verschijnen. Het traktaatgenootschap heeft van hare op- rigting in 1799 af tot 1851 het aanzienlijk ge tal van 549,887,4-34 exemplaren van boeken vlugschriften en traktaten, in 110 verschillende talen uitgegeven. De Amst. Cour, meldt uit Gouda 21 de zer: Een voorval, dat vreesselijke gevolgen had kunnen na zich slepen, bad dezer dagen alhier plaats. De groote klok, welker gewigt op on geveer 16,000 pd. berekend wordtbegon eens klaps, door het breken van een ijzeren spil, te zakken. Gelukkig echter bleef zij halverwege steken zoodat men in tijds de noodige voor zorgen voor grooter ongelukken kon nemen. De schade moet nog al aanzienlijk zijn. Aangaande de reden die lot het ontslag van het ministerie Thorbccke aanleiding gaf en die bezworen staatswetten en con- i het hem door God verleende gezag gebruik zou maken dat de vervulling van zijne pligten als regent eischt. De staten van de Opperrijnsche kerkpro vincie zullen er streng op letten dat de bis schoppen zich houden binnen de grenzen van het met Rome gesloten concordaat. FRANKFORT, 21 April. De meeste Zwit- sersche dagbladen zijn woedend over de nieuwe eischen van Oostenrijk en zien in dezelve eene grove belecdiging voor de eer des Zwitserschen volks, alsmede eene aanranding op deszelfs on afhankelijkheid. Eenige dier dagbladen dringen zelfs aan op de terrugroeping van den Zwitser- schen zaakgelastigde uit Weenen het bezigen van represailles en dat men bet land in slaat van verdediging zal stellen. KONSTANTINOPEL, 12 April. Nopens gisteren gemelde ongeregeldheden verneemt men thans nader, dat te Konstantinopel en in de omstreken eenen opstand van werkel jk ernstigeu aard moet uitgebroken zijn, gerigtvolgens den een tegen de Christen bevolking volgens den ander tegen de regering zelve de oud Turk- sche partij moet bij die gebeurtenissen eena voorname rol gespeeld hebben. Zeker is het dat eene Russische stoomboot naar Semlik tot bescherming der Christenen is vertrokken. Men verwachtte dat Rusland de porie in deze bin- nenlandsche onlusten, gewapenderhand ter hulp zoude komen. Het gisteren gemeldenopens bet dempen van den opstand kan waar zijn maar is tot dusverre niet bevestigd. Berigten uit Konstantinopelvan tensdwang weer heerschen.” In den avond van den 16 dezer, om streeks negen uur, passeerde een voornaam land bouwer alleen in de chais het trekpad tusscheii Kantens en Doodstil en had het ongeluk nabij het zoogenoemde Egypte met paard en chais in het trekdiep te geraken waarin hij eerst drie uur daarna door de hem opsporendu per sonen levenloos gevonden werd terwijl het ge trouwe paard in het water bij het lijk van zij nen meester stond. Misbruik van sterken drank stortte naar men zegtook weder hier een talrijk en gelukkig huisgezin in bitteren rouw. FRANKFORT, 18 April. Van de, in Frel- burg vergaderd geweest zijnde bisschoppen is dezer dagen aan de onderscheidene Zuid-Duil- sche regeringen eene verklaring uitgegaanwaar in zij steunende op het grondbeginsel dat men aan God meer dan aan de menschen ge hoorzaamheid verschuldigd is er openlijk voor uitkomen dat zij vast besloten hebben otn het dogma en de regten der kerk staande to houden en zich op het nadrukkelijkst te ver zetten tegen de besluiten door deze regering dienaangaande genomen. Zij kondigen tevens aan dal zij zich binnen kort nog uitvoeriger en bondiger zullen verklaren, en werpen reeds thans alle verantwoordelijkheid der gevolgen van zich af, welke uit dit conflict mogten ont staan. Particuliere brieven uit Weimar melden dat de groothertog steeds lijdende blijften dien ten gevolge het huwelijk der prinses Amalie, dochter van hertog Bernhard met prins Hen drik der Nederlanden tot 21 Mei verschoven is. FRANKFORT, 21 April. De Wurtemberg- sche minister van eeredienst heeftop last des konings aan den bisschep van Rottenburg op het ingediende adres der bisschoppen van de Opperrijnsche kerkprovincie, een antwoord ge zonden, hetwelk aldus eindigt: Z. M. kaneeno minachting der wetten van den staat, gelijk dia in het adres onverholen wordt aan den dag ge legd niet in verband brengen met de daarbij gevoegde verzekering der onwrikbare standvas tigheid in de trouw als onderdaan. Z. M. acht zich in ieder geval verpligt, hierop zijnerzijds onbewimpeld te verklaren dat indien door ie mand, wie hij ook zij, eene poging wierd ge- maakt, om aan grondstellingen daad werkelijk gevolg te geven die in strijd zijn met de door de bisschoppen 1 stitutie Hd. van gezag gebruik onder geene voorwendsels mag worden verbloemd, zegt de Nederlander o. a. het volgende «Verschil van zienswijze met den koning mo ge de naaste aanleiding geweest zijn de oor zaak moet in de geheelc geschiedenis van het ministerie worden gezocht. Het is niet gevallen omdat het tegen de ongunst van den koning of tegen de oppositie in de kamers, maar omdat het, in jde’tegen woordige omstandigheden tegen de veerkracht der natie niet bestand was.” En verder: «Omdat het ministerie, met de herhaalde voordragt der wet op het armbestuurde onaf hankelijkheid van alle gezindheden in den kring van kerkelijk zelfbeheer, doof voor de alge- meene afkeuring voorbij zag. «Omdat het, door de omstandigheden begun stigd door de overgroote meerderheid der beide kamers ondersteund telken jaremeer onver mogend geweest is, om zijne theoriën in ver- eeniging te brengen met den eisch der grond wet en met de behoeften van het Nederland- sche volk." De 2de editie van het Handelsblad van 25 dezer deelt bet volgende mede; «Men leest in den Courrier de Marseille van den 20 April het volgende; «Uit Rome schrijft men, dat een ernstig ge schil lusschen den H. stoel en den zaakgelastig de der Nederlanden bij dien stoel is ontstaan en dien ten gevolge de laatstgemelde is terug geroepen. Sedert eenigen tijd waren tnsschen beide staten diplomatische nota’s gewisseld. Dit laatst» land verwierp als onaannemelijk de even wel zeer regtvaardige vorderingen van het Room- sche hof, hetwelk van zijnen kant, sterk door zijn regt en ijverig in het verdedigen van de regten der kerk, bij zijne besluiten is gebleven. Ten gevolge van dit conflict, heeft de Nederl. gezant zijne brieven tol terugroeping ontvan gen. Voor dal hij Rome verliet, beeft deze diplomaat aan den kardinaal Antonelli eene zeer krachtige nota van wege zijn bewind over handigd. Men gelooft evenwel niet, dat deze diplomatische scheuring ernstige gevolgen zal hebben. Zoo wij wel onderrigt zijn moet Oos tenrijk op eene officicuse wijze tusschen beiden gekomen zijn bij het Haagsche kabinet, en Bel gië, een geheel Katholiek land, zoude ook van zijnen kant verstandige raadgevingen het Neder- landsche bewind hebben doen toekomen. Het is dus waarschijnlijkdat men in Nederland deze onverdraagzaamheid zal laten varenen de regten zal erkennen van den paus en al wat zijn gezag betreft als hoofd van de Katholieke kerk,” [Dit berigt vereischtinzonderheid ten aanzien van het laatste gedeeltedus nadere be vestiging,] ’s GRAVENHAGE22 April. Z. M. de ko ning heeft aan kerkvoogden van de Nedcrduit- sclie Hervormde gemeente alhier ten geschenke gegeven het fraaije gebouw der manége in het Willemspark, Zr. Ms. bijzonder eigendom van hetwelk de eerste steen is gelegd door H. K. H. de erf-groothertogin van baksen-Weimar. Te vens heeft Z. M. te kennen gegeven tot de inrigting van dit gebouw voor kerkelijk gebruik uit Hd. eigene fondsen te zullen verstrekken liet zilver, benoodigd voor den II. Doop en het Avondmaalalsmede eenige benoodigdheden voor het ameublementdaaronder begrepen de predikstoel. GRONINGEN, 21 April. Door vrouwen van verschillenden stand en rang daaronder van den aanzienlijksten stand is hier het volgend adres aan Z. M. onderteekend «Sire! Wij ondergeteekendenals vrou wen, ons niet vermetende over staatsaangelegen- heden te oordeelen stellen nogtans te groot belang in het behoud der Evangelische waarheid en vrijheid dat dierbaarst kleinood van Neder land, dan dat wij ons niet met gepasten eer bied tot U. M. zouden wenden om ons vurig verlangen te openbarendat liet U. M. beha gen moge die waarheid en vrijheid te bescher men en te handhaven tegen de gevaren waar mede zij in deze dagen worden bedreigden geene maatregelen te gedoogen die immer zou den kunnen strekken otn bijgeloof en gewe-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1