IN AllïEIITENTIE-BLAü VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SKEEIt. NIEUWS- J a /F fzECIEFi.E?^£jil,U-lini 1853. No. 38. den 11 Mei. WOENSDAG HOOI «KIESDISTRICT SNEEK. BÖËLGOED TE SNEEK. o wsSiiHM PAARDENMARKT. 4'. 'y SNEEKER maaktzoodat liet gezamenlijk getal thans be- BINNENLAND. V BUITENLAND. Sneek 5 Mei 1853. draagt 1682. MEPPEL, 5 Mei. geluk had gisteren vergissing plaats. I J ledene partij lijkheid Welhouders voornoemd van den Burgemees- zij zijn mannen van erkende be- studie grondige regtsgeleerden aan practischc ontwik- rnannen van een zelfstandig ka naar hun geweten het goede zul- en bevorderen het kwade zul- eu tegenwerken; die, eindelijk, De Vereeniging CONCORDIA te Sneek die met het oog op de aanstaande verkiezin gen van Leden voor de Tweede Kamer der Staten-Generaaltot haar Programma heeft aan genomen »dat zij, tot Leden der vertegen woordiging des Lands mannen wil kiezen 1) die gelijkelijk zullen beschermen de regten der Kroon en die van het Volk en 2) die zullen waken voor de Protestantsclie beginselen zon der eenige krenking van andersdenkenden en zonder dat eenige Godsdienstige gezindte zich eene meerderheid aanmatige boven en ten koste van eene andere,” heeft, met medewerking van Kiezers uit verschillende onderkiesdistricten lot Kandidaten voor het Lidmaatschap der Tweede Kamer gekozen de Ueeren Jhr. Mr. W. E. ENGELEN, te Leeuwarden. Mr. C. SLEESW1JK VENING, te Leeuwarden, De Cand. Notaris K. DE JONG Rz. te Sneek zal door bevoegd Ministerie op Donderdag den 19 Mei 1853, ’s morgens 9 uur, in de Con certzaal te Sneek publiek bij boelgoed ver- koopen EENE AANZIENLIJKE PARTIJ NIEUWE EN MODERNE GOUDEN EN ZILVEREN WERKEN bestaande hoofdzakelijk in GOUD een Oorijzer met smal len beugel 9 Ualssloten 13 paar Oorbellen, 6 paar dito Rin gen 2 Flacons met gouden doppen 2 paar BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend, dat, binnen deze Gemeente, dit jaar, de Vooi'jaars-Paardenmarkt zal worden gehouden op Donderdag den 12 Mei ek. Burgemeester en en bij afwezigheid i ter de Wethouder Mn. II. S. STIENSTRA. De Secretaris HAGA. COURANT zijn er namelijk in geslaagd, om, met behulp van chemische toebereidselen katoenen shawls te fabriceren, die de Schotsche volmaakt na bootsen zoowel in levendigheid en schakering van kleuren, als verdere stof bereiding terwijl het verschil in prijs 70 pCt. is. De minister van binnenlandsche zaken heeft daarop den heer M. J. Kindt, inspecteur bij zijn departement, de taak opgedragen, om vlo fa b rijk van de heeren Descy te bezigtigen. Het gevolg hiervan is geweest, dat de heer Kindt getroffen is geworden over de volmaakte na bootsing der cachemieren shawls. Een betreurenswaardig on- alhier, ten gevolge eener De heer E. apotheker te dezer stedemeenende zijne echtgenootdie over misselijkheid klaagde, wat bruiselipoeder toe te dienen had abusivelijk eene Resch ge nomen waarin zich Cijanurelum Potassii be vond en haar daaruit eene zekere hoeveelheid gegeven. Weinige oogenblikken daarna was de beminde echtgenoot een lijk baren man in wan- hopigen toestand nalatende, die zich zelven als de oorzaak van den dood zijner door hem zoo zeer geliefde, en thans even diep betreurde, gade beschouwt. VEENHUIZEN, 6 Mei. Als een aandoénlijk blijk van erkentelijkheid kunnen wij berigten dat bij het vertrek van den heer A. Textor, onder-directeur aan het 1ste gesticht Veenhui zen, benoemd tot directeur van het gesticht Meerenberg, de behoeftige weeskinderen hunne spaarpenningen hebben bestel d tot den aankoop van eenige voorwerpen uil den boedel van den onder-directeur, ten einde dezelve, als voor werpen van herinnering aan en erkentelijkheid voor het vaderlijk bestuur des heeren Textor te bezitten. TILBURG, 5 Mei. Het groeizame weder der laatste dagen werkt gunstig op de te veld staan de gewassen. Het ongestadige winterweder, en voornamelijk de overvloedige regen dien men schadelijk achtte voor het winterkoren en het oliezaad hebben daarop in deze streken hoe genaamd geenen nadeeligen invloed gehad zoo dat die gewassen voor zooverre men tot heden kan oordeeleneenen ruimen oogst beloven. Het pooten van vroege aardappelen is zoo goed als afgeloopen terwijl men zich thans met het zaaijen van haver en zomergersl bezig houdt. Meer dan ooit heersebt hier thans groote be drijvigheid onder de meeste ambachten. Er zullen dit jaar weder drie groote wol-fabrijken opgerigt wordenwaarvan reeds twee in aan bouw zijn, terwijl drie nieuwe stoommachines zullen gezet worden. Het getal der in aanbouw zijnde woningen, meestal ten dienste der bur gerklasse, is aanzienlijk. Dit een en ander, gevoegd bij de drukte, die aan de wol-fabrijken héerschl verschaft aan vele handen werk zoo dat het hier eerder aan werkvolk dan aan werk ontbreekt. SNEEK 10 Mei. Z. M. beeft den notaris G. Zandstra op verzoek overgeplaatst van Wommels naar Balk en in dvszelfs plaats lot notaris te Wommels benoemd K. de Jong Rz. cand.-notaris te Sneek. Men verneemt, dat het huwelijk van Z. K. H. prins Hendrik met II. I). 11. de hertogin Amalia van Saksen-Weimar-Eisenach den 21 dezer te Weimar zal voltrokken worden. Men leest in de Amsl. Courant: Wij meenen van goederhand onderrigt te zijn dat de nota onzer regering aan den paus in liet midden der vorige week is verzonden. Men wil weten, dat de toon van dat staatsstuk hoogst gematigdmaar tevens zeer ernstig moet zijn. Men voegt er bij, dat daarbij omtrent belang rijke punten inlichtingen worden gevraagd wel ke ingewacht moeten worden vóór dat men tot een definitief besluit zal overgaan. Heden ontvingen wij uit Leeuwarden den volgenden brief ter plaatsing: Leeuwarden den 9 Mei. Met genoegen ver neemt men dat de kiezersvergadering Concor dia te Sneek, lot kandidaten voor de tweede kamer der staten-generaal heeft gekozen de hee ren jhr. mr. W. E. Engelen en nir. C. Slees- wijk Veiling. Allen toch die deze heeren. in hun ambtelijk leven in verschillende betrek kingen hebben leeren kennen, komen daarin overeen dat kwaamheid en die theoretische kennis keling paren raklerdie, len goedkeuren len afkeuren de godsdienst op lioogen prijs stellen. Men zal aan hen in ’s lands vertegenwoordiging geene stelselmatige drijvers of voorstanders van over- drevene begrippen hebben en evenmin voor vechters van reactionaire beginselen maar be zadigde en gematigde, doch tevens krachtvolle, ijverige leden die het welzijn des vaderlands met getrouwheid en bekwaamheid zullen voor slaan. De kiezers, die zich mogen vereenigen om hen tot de gewigtige betrekking te roepen zullen zoo zij hunne* keuze met eenen goeden uitslag bekroond zien zich mogen verheugen in eene goede keuze. De Courier van het groothertogdom Luxem burg meldt dat de geestelijkheid aldaar geen deel heeft willen nemen aan de begrafenis van den lieer Metz hoewel de overledene vóór zijn verscheiden kerkelijk bediend was. Een ander dagblad voegt er bijdat deze weigering ge grond was op de omstandigheid dat de over- aan het hoofd had gestaan der liberale die meermalen de wenschen der geeste- weerstond. Volgens een dezer dagen deswege uitge- bragt belangrijk verslag over het jaar 1852. is de staat der onderwijzers-sp.aarbaiik gevestigd te Antslei'dam, allezins gunstig te noemen, als loopende de deelneming op 1 Jan. jl. tot de som viyi ƒ46,543.24, toebelioorende aan 104 deelnemers binnen en 28 buiten Amsterdam, Jiijna liet dubbele bedrag als ten vorigen jare, De geplaatste gelden beliepen ƒ21,640.78, de terugbetaalde ƒ5,951.84J-; welke opgaven zeker verblijdend mogen heeleu vooral als men daar bij bedenktdat deze inrigting nog niet langer dan 5 jaren bestaat. Sedert onze laatste opgave van den 3 Mei zijn er. in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 22 runderen wegens de longziekte afge- LONDEN, 5 Mei. Lord Clarendon heeft gis teren eene deputatie ontvangen van het comité van het vrede-congres. Ondtfr de leden merkte men op de heeren HumeCobden en Ewart. Het eigenlijke doel der deputatie was om den minister van buitenlandsche 'zaken eene memo rie te overhandigen waarbij in de verdragen met de Vereenigde Staten voorgesleld wordt eene clausule in te lasschen j volgens welke de arbitrage aangenomen zal worden als middel van beslechting in de toekomstige geschillen tusschen beide landen. Lord Clarendon heeft de deputatie geantwoord dat er zeer gewigtige onderhandelingeii met de V. Staten aangeknoopt zijn en dat de beste verstandhouding tusschen beide rijken bestaat. Niemalid is beter over tuigd dan bij zelf van de voordeelen des vre- des alles echter hangt ten deze af van de mid delen om dien te handhaven zoodat hij de inlassching der voorgestelde clausule als niet volstrekt noodwendig achtte. De geest destijds en bet gezond verstand der mensclien zijn veel zekerder waarborgen voor liet grootsche doel dan geschrevene vurbindtenissen, -Pater Newman bevindt zich sedert ccnigen tijd in Frankrijk, Naar men wil, heeft hij die reis ondernomen met het doel om de middelen te verkrijgen tot het stichten van een klooster voor Dominicaner monniken in Engeland. Deze tijding moet eenen diepen indruk ge maakt hebben op de hoogescliool te Oxford. BRUSSEL, 6 Mei, De kamer van koophan del te Kortrijk heeft aan de regering een rap port ingezonden waarbij zij vooral hare aan dacht vestigt op eene belangrijke ontdekking van de Gebroeders Descy te Ath, Deze industriëlen ANTECEDENTEN. De veroordeelaars van het tegenwoordig mi nisterie maken er veel werk van om zich op de antecedenten van hetzelve te beroepen. Deze bewijzen reeds, naar hunne meening, dal het niet deugt. Zou het echter altijd wel door gaan dat de persoon van het verlcdene volko men gelijk is aan dien van het tegenwoordige? De mensch is, in allen opzigteveranderlijk. Het goede in hem kan kwaad maar ook even zeker het kwade goed worden of, met anderu woorden het een kan hier voor het ander plaats maken. Gebreken kunnen aangenomen maar ook afgelegd worden. Wil het liberalisme onzer dagen dit niet voor waarheid erkennen houdt hel onwrikbaar staande, dat, wie, ook in de politieke wereld, eenmaal dwaalde, al tijd en eeuwig zal voortdwalen; dat, wat een maal bevonden is voor onze natie nadeelig tu zijn zulks altijd zal blijven. Houdt het dit staandelaat het dan wel acht slaan op zich zelven. Liberaliteitvrijheid, gelijkheid de broederschap zullen wij er maar niet bijvoe gen het eigen ik stond en staat dezelve nog te veel in den weg hebben zich vroeger ook bij onze natie ten troon verheven (1795). Over heerlijke tijd! Blaauw boven! Oranje, naar de maanWeg met den adelaristocraten slijmgasten en al die landbederversAlles naar wensch Niet enkele uitverkorene rijke be- voorregte, aanzienlijke personen slaan aan het roer van staatneenelk heeft regt op het kussen, en komt er werkelijk op. Maar mogen wij dien tijd thans terugwenschen Wanneer antecedenten hierbij tot rigtsnocr van onzen wensch moeten dienen, o! dan volstrekt niet. ADVERTENTIES. Heden beviel van een’ Z O 0 N P. TUIJ- MELAAR geliefde Echtgenoot van J. ten CA TE.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1