NIEUWS- EN ADVEHTENTIE-ULAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 3 1853. No. 39. ra den 14 Mei. ZATURDAG 1 Jaarffanff* «>J A r BINNENLAND. ■dllllWIIIIIIIIIBIHIlffllM en pligtdat in de De Algemeene Synodale Commissie derNeder- landsche Hervormde kerk heeft dezer dagen een broederlijk schrijven aan de Christelijk Hervormde gemeente in Nederland gerigt, waaraan zeker niemand den lof van gematigdheid en liefderijke verdraagzaamheid ontzeggen zal. Maar zou het waarheid zijn, dat daarin ook eene stem der waarheid en des vredes is opgegaanom ons Protestantendie de invoering der bisschoppelijke hiërarchie onvereenigbaar acht en met het welbe grepen belang van het vaderland zoowel als van de Protestantsche kerk, zonneklaar aan te te too- nen, dat onze vrees overdrevenwelligt ongerijmd is, ja dat wij ons zouden hebben laten verleiden door sommigen, die onheilig vuur op het altaar hebben gebrand? Zoo Protestantsche medekiezers beweert de Grondwet, een nieuwsblad sedert den val van het ministerie Thorbecke te s Hage op- gerigt; zóó spreken velen deze courant na, zelfs zonder den herderlijken brief gelezen te hebben. Medekiezers! Wij dringen u, in het belang der zaak die wij voorslaan, om den brief zelven te te lezen, opdat gij zelven moogt beoordeelen, welke wapenen eene zekere partij gebruikt, om hare bedoelingen en inzigten door te drijven. Onze vrees zou overdreven geweest zijn? en de synodale commissie geeft zelve als strekking van haar schrijven op: den door ons aan den dag gelegden ijver te bezadigen en te heiligenja maar ook dezen te bekrachtigen 1 Onze vrees zou on gerijmd zijn2 en in dien brief wordt met zoo vele woorden gezegd: „eene bisschoppelijke hiërar chie, die in haar optreden u en uwe vaderen veroordeelt, behoeft en behoort gij niet zonder ernstige weêrspraak toe te laten. Eene kerke lijke regeling, die als vooraf de hernieuwing van lang verouderde twisten en eischen aankondigt, moet u bedachtzaam doen zijn, om bescherming van uwe regten te vragen!" Wij zouden ons naar het gevoelen der synodale commissie heb ben laten verleiden door hen, die onheilig vuur op het altaar hebben gebrand? ja zoo waarschuwt zij tegen sommigen, die de heiligste zaken mis bruiken om ze aan hunne staalkundige bedoelin gen bevorderlijk te makenzoo wil ze onchris telijke ijver geweerd, hatelijke verwarring van personen en zaken ernstig vermeden hebben. Maar verklaart zij, nu dat allen, die ons tot eene krachtige openbaarmaking van onze bekommering opgewekt hebbenzulke verleiderszulke partij mannen en eerzuchtigen zijn? Immers zij bezigt zelfs het woord verleiden niet; zij keurt het zelfs goeddat zoo groote ijver en werkzaamheid voor onze Protestantsche belangen aan den dag is ge legd, ja verklaart in haar adres aan den koning, waarmede zij den herderlijken brief allereerst ter kennisse van Z. M. brengt, dat het haar behoefte ishare ernstige bede bij die der duizenden en tien duizenden te voegen, dat het Z. M. ten allen tijde behagen moge, de vrijheden en regten der kerke, overeenkomstig de bepalingen der grondwet, met al de aan Hoogstdezelve verleende magt, (dus ook met de benoeming van een nieuw ministerie en ont binding der kamers, handelingen des konings zegelenjI tijdens het schrijven des briefs reeds geschied), te beschermen en te handhaven Wijvoegt zij daarbijwij doen dit met al den aandrang dien het hoog gewigt gewigt der ons heilige en dierbare zaak vereischt. Maar gelijk het ons bitter smarten zou, wanneer wij deze belangen met de bekommernis van twijfelende gemoederen aan eenen koning uit het stamhuis van Oranje moesten aanbevelenzoo ver heugt het ons Sire! dat wij het tegendeel mogen doen met de betuiging van ons vast vertrouwen op het bezef van heilige roeping borst van onzen koning leeft l Of zou het waarheid zijnwat de Grondwet u met gemoedelijke trouw verzekert, dat de her derlijke brief alleen den vorm der regeling van de R. K. aangelegenheden hier te lande afkeurt, maar de zaak zelve overeenkomstig acht met het Protestantsch beginsel van vrijheidin de Neder- landsche grondwet geschreven jain zoo verre die regeling zuiver kerkelijk kan geacht worden, in zoo verre het hier slechts de beoordeeling mogt gelden, of de opperpriesters in de Roomsche kerk al of niet den naam en het kleed van bisschop zouden hebben te dragen', maar behoort, vragen wij, dat zuiver kerkelijke, die inwendige regeling der R. K. aangelegenheden alleenlijk tot de zaak, afgescheiden van den vorm, welke de gemoe deren van zoo velen verontrust, heeft of is niet dit de zaak der bisschoppelijke hiërarchie, dat zij onder den regtstreekschen invloed des pausen staat, die naarde eigene opmerking der synodale commissie ge toond heeft onzen koning en het koninklijke ge slacht, de hooge lands-regering, de wetten van onzen staat den wezenlijken toestand van het va derland en de geaardheid van het Nederlandsche volk niet te kennen en verklaart zij van deze zaak zelve niet, dat men haar niet zonder ern stige tegenspraak behoort toe te laten? Maar die herderlijke brief, meent de grondwet neemt toch ten aanzien van den bisschopseed, dien zij in de hand der drijvers een werktuig tot op zetting noemt, al uwe bezorgdheid voor het drei gend gevaar en de miskenning uwer regten weg: zoo durft men schrijven, terwijl de commissie den eed, die de vervolging der eene kerk aan de bestuurders eener andere kerk tot verpligting stelt, ook voor zich eene ergernis noemt; zoo durft men haar, met den vleijenden naam van waker en handhaver van de regten en vrijheden van de Protestantsche kerk! als verdedigster van de han delingen van het ministerie Thorbecke voorstellen, dat in zijne lieve verdraagzaamheid er zelfs niet aan dacht om, gelijk de commissie zegt, dat in andere landen der wereld plaats heeftte zorgen dat de ergerlijke woorden uit den eed mogten worden weggenomen; terwijl, zoo de commissie van vertrouwen en van geene vrees voor verde re verongelijking spreekt, daarbij uitdrukkelijk schrijft voor het tegenwoordige, namelijk sints eene krachtige interpellatie ter zake der in te voeren hiërarchie in de 2de kamer had plaats gehad sints het ministerie Tiiorrecke reeds gevallen was, en een ander regerings-beginseleene andere toe passing der grondwet de plaats van het omver- geworpene beginsel en de tegen den volksgeest indruisschende toepassing van die wet der wet ten alreeds had ingenomen. Genoeg medekiezers! om u te doen zien, welk gebruik de liberale factie, in het dagblad de grond wet, vertegenwoordigd, van de wapenen der te genpartij weet te waken. Neende synodale com missie heeft niet alzoo gesproken, als die zich noemende stem der waarheid en des vredes, haar nagalmt, niet alzoo, alsof het hier alleen gold de leus van godsdienst tot een werktuig van staat en eerzuchtige bedoelingen te gebruiken. Zoo zou zij zich zelve toch wel niet hebben willen voorstellen, als zij tot den koning van hare in stemming met de bede van duizenden en tiendui zenden adressanten gewaagt. (1) Vraagt gij wat te denken van het doel van eenen strijd, waarin men zich van zulke leugenachtige voorstellingen bedient, laat op zoodanige vraag het antwoord over aan het geweten der vrijzinnigen, die zulke wijze van verklaren en uitleggen volgen. Maar vraagt gij wat te doen om dat bedenkelijke doel te verijdelen, wat te doen, nu, gelijk men u wil opdringen, het gewetensbezwaar door den SNEEK, 13 Mei. De alhier plaats gehad hebbende verkiezing van leden voor de Provin ciale Staten, van dingsdag jl., had de volgen de uitkomst: Van de ingekotnen 924 stem briefjes waren 2 van onwaarde, de volstrekte meerderheid was alzoo 462; gekozen zijn de heerenIz. Wouters met 672 stemmen jhr. mr. C. van Eijsinga 656, mr. B. S. Stienstra 605 A. II. Tromp 603, S. Poppes 576. Ver der bekwamen de heeren: 0. E. iloiitsma 257, L. P. Oppedijk 212, J. G. Heuveldop 206U. Joustra 202 en R. Gorter 179 stemmen. In plaats van den lieer mr. S. A. Verweij is gekozen de II. Clz. Wouda, met 575 van de 924 ingekomen stemmen, waarvan 5 van on waarde; de heer jb>’. mr. C. L van Beijma thoe Kingma vereenigde 261 stemmen op zich. Ingezondcne Stukken. Aan de Redactie. Ik neem de vrijheid UEd. te verzoeken door het opnemen dezer regelen, in UEd. eerstvol gend blad aan de redactie van de Provinciale Friesche Courant als voorloopig antwoord van haar artikel geplaatst in no. 376 van haar blad bekend te maken dat ik op haar schrij ven later zal terug komen. Doch niet willen de dat men een aan mijn artikel vreemd per soon over bet schrijven daarvan berispt, moet zij weten dat ik niet dezelfde ben die men meermalen in den Tjjdspiegel heeft ontmoet maar wel een ijverig warm Nederlandse!) Pro testant die het wel meent met koning en va derland die met verontwaardiging de lage han delwijze nagaat der zich noemende vrije onaf hankelijke drukperswelke laatste zich niet herderlijken brief geenszins is weggenomen, nu geenszins alleen het staatkundige beginsel ten be slissen overblijft, nu in ieder geval het gezag hebbend (2) geschrift der synodale commissie nim mermeer regel en wet van handelen voor de Protestanten in Nederland zijn kan-de keuze kan voor u niet twijfelachtig zijn. Ziet de ver kiezingen moeten in overeenstemming staan met den laatstelijk uitgedrukten geest der Protestant sche bevolking, die zich heeft aangekant tegen de beginselloosheid eener staatkunde, die aan den paus van Rome vrijheid van handelen liet, zon der zich om de gevaren te bekommeren, welke daaruit voor het vaderland en de belangen der andere gezindten noodwendig zouden ontstaan. Wij kunnen geene mannen kiezendie tot de weder-oprigting van een ministerie zouden gaan medewerkenhetwelk vaderland en koning ouder de heerschappij van Rome gebragt, hetwelk een millioen, tweemaal honderd duizend onderdanen aan Oranje zou hebben doen ontvallen, om ze onder het gebied des pausen te brengen! - Neen! de val van dat ministerie was niet de vrucht van den toeleg, om, zoo als de Grondwet het wil doen voorkomen, onder het masker van godsdienstijver een regeringsstelsel omver te wer pen, dat door zijne strenge regtvaardigheid zich vele vijanden heeft berokkend, maar integendeel het gevolg van de lang onderdrukte maar nu hoog opgesprongen veerkracht der natie gerigt tegen het verbond van de zich noemende vrijzinnigheid met Rome. Maar daarom Protestantsche mede kiezers! zijn wij dan ook juist door de uitdruk king van onzen geest verpligt, een tweede kamer te helpen daarstellen, die onzen geëerbiedigden koning moedig ter zijde zal staan in de getrouwe bewaking en bescherming onzer dierbaarste be* langen. Mannen hebben wij te kiezen, die door hunne geloofsbelijdenis, door hunne ervaring en kunde, door hunne braafheid en trouw ge schikt zijn, om Nederland te ontheffen van den verdervelijken invloed van hendie zich niet ont zien zelfs op het het gebied hunner eigene kerk Rome's zinspreuk, op wat wijze dan ook, zelfs door valsche voorstellingen en willekeurige uit leggingen, te verwezenlijken, de zinspreuk: Ver deel en heersch. Wij althans die bij eerbiedige adressen aan onzen koning gevraagd hebben, dat door Hoogstdezelve nog gekeerd mogt worden wat te koeren viel, wij zullen den geëerbiedig den vorst geene afgevaardigden toezenden, die hem het voldoen van ons verlangen weder on mogelijk zouden maken. Huldigen wij ook den geest van gematigdheid en verdraagzaamheid in den herderlijken brief doorstralende, en zullen wij ons daarom steeds verre houden van alle bitterheid en haat; aan ons Protestantsch be ginsel getrouw, willen wij tegen over ultramon- tanen en liberalen door onze keuze zoo veel in ons is voor deszelfs handhaving zorg dragenen uit die oorzaken onze stemmen uitbrengen op de hee ren Jhr. Mr. W. E. ENGELENte Leeuwardenen Mr. C. SLEES WIJK VENING, te Leeuwarden. Eenige leden der kiesvereeniging Concordia te Sneek. SNEEKER r V 1 i DE HERDERLIJKE BRIEF DER ALGEMEENE SYNODALE COMMISSIE EN DE GRONDWET: EEN WOORD AAN ONZE PROTESTANTSCHE MEDEKIEZERS. COUR (1) Naar wij vernemen, is de synodale commissie zelve al reeds legen de door da liberale factie gegevene uitlegging van hare woorden openlijk opgekomen. (2) Gezag hebbend, welk gezag het ministerie Thorbecke aan de synode toekent, kunnen de voorgedragenc armenwet, de elf reserves enz. enz. getuigen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1