NIEIWS- E.N AD1EI1ÏENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. r i 1 I 1853. No. 40. den 18 Mei. WOENSDAG I >- «■HI cour; SNEEKER BINNENLAND. BUITENLAND. IMIIIMMM^ i over teeke- FRANKFORT, 8 Mei. heeft het nederstorten opmerkenswaard!" 17 April kwani Iks was aali getuige tq Wij kunnen thans van binnenlandsche den 6den dezer maand den lieer Balkema om concessie tot aan- spoorwegen in de Noord-Oostelijke pro- nabij gelegen bouten huisje kinderen zich bevonden. welk ouder de verbrijzelde woning te ruimte had behouden ontwaarde en Assen naar die zijde zich zelf haarna met opoffering gelukte. Op het hulpgeroep gebleven doch voor In het jaar 1852, Nederland over zee door het storten van één rnillioen guldens ge reed geld zal aantoonen tot de uitvoering dier werken en tot de latere opvoering van dit waar- borgska pi taal tot een bedrag van drie rnillioen guldens, in staat te zijn, dat de concessie zich in dat geval zal uitstrekken tot de volgende lijnen 1) Van Utrecht over Amersfoort naar Zwolle met een’ zijtak naar Kampen. 2) Van Zwolle over Meppel Groningen. 3) Van de haven van Harlingen over Leeuwar den en Groningen tot de Hannoversche grenzen. 4) Van Zwolle naar Arnhem langs den reg- ter- of linkeroever van den JJssel ai naar ge lang ’s lands verdediging dit mogt eischen. 5) Van Zwolle over Almelo naar de Hanno- versche grenzen of van Arnhem hetzij over Zutphen tot die grenzen dat het verleenen eener definitieve concessie wat de lijnen sub 3 en 5 betreft afhankelijk blijft van onderhandelingen omtrent de aanslui ting met de regeringen van de aangrenzende rij ken dat, bij gebreke van overeenstemming tusschen de regering en den adressant over de voorwaar den der concessie, hem het aanvankelijk gestor te kapitaal van één rnillioen guldens zal wor den teruggegeven en dat eindelijk indien dat kapitaal niet binnen den gestelden termijn in ’s rijks schatkist is gestortde tegen woordige toe zegging van zelve zal zijn vervallen. In liet kanton Uri van eenen sneeuwval een ongeluk veroorzaakt. Op den eetie ongemeen groote lawine (zoogenaamde Grundlaiiwi) nabij Schwanden den berg af, wierp verscheiden honderd hoornen van het nabij gelegen boscll ter neder en be dolf een bouten huisje waarin vijf ouderlooze Een der meisjes, bet oog de mees in de haar overdekkende sneeuw eene lichtende streep. Door de andere tusschen balken en puin ingekleinde kinderen aangespoord poogde het meisje aan 1 eene opening te breken ten einde en de anderen te redden hetgeen onbeschrijfelijke krachtsinspanning en van nagenoeg ai hare kleederen van dit in de hoo- ge sneeuw staande kind snelden eenige mannen van schoppen en houwelen voorzien met eigen levensgevaar, dewijl aanhoudend lawinen neder- kwamen naar de plaats des ongeluks. Na een langdurige» moegelijken arbeid waren zij zoo gelukkig, de levend begraven kinderen, twee meisjes en een knaapje behouden uit den puinhoop op te halen een ander broertje was echter door de ingestorte balken verpletterd en ook de geredden hebben belangrijke kneu zingen bekomen. BERLIJN, 8 Mei. Uit Petersburg en Mos- cou wordt gemeld dat de cholera aldaar we derom met lievigheid is uitgebarsten. De koop man Tschinkel uit Kalisch die ten vorigen jare door zijne bijzondere geneeswijze veel zieken heeft gered, is naar Petersburg ontboden, om in de hospitalen zijne genees-methode in toe passing te brengen. LONDEN, 7 Mei. De geldwisselaars Samuel en Montagu hebben ontdekt, dat alhier llol- landsche coupons in omloop zijn wier cijfers zijn vervalscht. De oorspronkelijke cijfers wor den kunstig weggemaakt, en daarvoor hoogere in de plaats gesteld. Genoemde geldwisselaars hebben deze coupons naar Holland opgezonden van waar zij als vervalscht teruggekomen zijn, Gisteren hebben zich cenigen van het per soneel der directie voor den onderzeeschen te legraaf te Dover aan boord begeven van eene stoombootteu einde den kabel te leggen voor den electrischen onderzeeschen telegraaf tusschen Engeland en Beigie. Te 3k ure wierp men het anker op eene halve mijl afstands van de Bel gische kustbij Ostendeen reeds te 3 ure 38 minuten is, door denzelfden kabel, dien men pas tot zoover gelegd had te Londen de tij ding ontvangen dat tot dus verre alles goed SNEEK, 17 Mei. Z. M. beeft benoemd, tot ontvanger der registratie en domeinen, alhier, den heer II. Beekkerk. Sedert onze laatste opgave van den 10 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 9 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1691. De gemeente-raad van Leyden heeft, in zijne zitting van 7 dezer, met algemeene stem men een voorstel aangenomen, strekkende daar toe dat er door eene commissie van 3 leden zal worden gesteld en overgebragt een adres aan den koning tot betuiging van den dank der ge meente wegens het door Z. M. genomen be sluit in zake der schikking van het Huiszitten- liuisen dat deze commissiehij gelegenheid van het overbrengen van hel adres Z. M. eer biedig verzoeke, de gemeente met een bezoek te vereeren. De commissie tot het opmaken van het adres is dadelijk benoemd; zij zal hel den 18 dezer op Zr. Ms. audiëntie lid. aanbieden. Wijlen mejonkvrouw M. E. van Staphorst heeft aan het Wees- en Armhuis te Leyder- dorp waar zij vroeger woonachtig was gele gateerd ƒ500, aan de armen ƒ100, en daaren boven aan deze laatsten een kapitaal groot de renten nu nog moeten wor- aan een’ door haar beweldadigden aan ƒ8000, waarvan den uil betaald persoon. ’sGRAVENHAGE, 8 Mei. De Hooge Raad der Nederlanden beeft, bij arrest van 6 dezer, verworpen de voorziening in cassatie, ingesteld door S. P. Langendam te Nijmegen tegen een vonnis der arrondissements-regtbank aldaar van 13 April jl. waarbij met schorsing der be handeling van het door den requirant aan die reglbank ingediend verzoekschrift, tot vernieti ging der beslissing van den gemeenteraad al daar, in de bekende kiezers-k weslie was ge last, dat de ter tafel gebragte stukken, wegens vermoedens van valscliheid wederom zouden worden gesteld in handen van het openb. mi nisterie ten einde bij den bevoegden regter in strafzaken te worden onderzocht. DEVENTER, 13 Maart. Door vele van de aanzienlijkste iugezetenen dezer gemeente is liet volgend adres aan den koning geteekend Sire 1 De ondergeteekenden naar aanleiding van een berigtgeplaatst in het dagblad de IJsselbode welk berigt door andere dagbladen is overgeno men dat namelijk aan den afgetredenen minis ter van binnenlandsche zaken den lieer mr. J. R. Thorbcckeeen adres van hulde is inge diend onderteekend door een groot getal onzer aanzienlijkste burgers, voelen zich door de te genwoordige omstandigheden gedrongen aan Uwe Majesteit te verklaren dat zij zich met dat adres licit hebben vereenigd. Zij bidden den zegen des Allerlioogsten Uwer Majesteits persoon en regering en I tien zich met eerbied Uwer Majesteits getrouwe onderdanen enz. Deventer, 8 Mei 1853. GRONINGEN, 9 Mei. De broodbakkers te dezer stede hebben na de afschaffing der offi ciële wekelijksche zetting voor het grof roggen brood onderling eene commissie benoemd, om den prijs van ieder brood a 4 Ned. pd. te regelen, naar den prijs van de rogge, per Ned. muddeop de beurs te Groningen verkocht; en wel zoo, dat, als de Nederl. mud 25 cent hooger in prijs stijgt, ieder brood, van boven genoemd gewigt, één cent wordt verhoogd, en omgekeerd bij gelijke daling van den roggeprijs J cent verlaagd. GRONINGEN, 12 Mei. beriglen dat de minister zaken bij beschikking van namens den Koning aan op zijne bekende aanvrage i leg van l vinciën van hel rijk te kennen heeft gegeven dat het gouvernement bereid is met hem over de voorwaarden eener definitieve concessie voor den aanleg en exploitatie dier wegen te onder handelen wanneer hij, binnen den tijd van twee maanden na de dagteckening dier beschikking gelukt was. Eene groote menigte vo de Belgische kust op de been om zijn van dit schouwspel. LONDEN, 11 Mei. Eergisteren avond om- streeks middernacht, zegt Daily News, beeft de heer Gladstone eene zonderlinge ontmoeting gehad. Terwijl de kanselier der schatkist uitdq kamer der gemeenten door Coventrystrcet ei» Oxendonstreet huiswaarts keerde, werd hij aan gesproken door eene jonge vrouw welke de hoogste mate van angst te kennen gaf. De heet’ Gladstone stelde haar gerust en raadde haar aan zich naar hare woning te begeven toen op het zelfde oogenblik een derde persoon te voorschijn kwam die den Minister bij zijnen naam noem, de en hem dreigde wegens onzedelijk gedrag m de dagbladen tezullen vermelden indien hij hem niet eene aanzienlijke som geld of een’ verschafte. De heer Gladstone antwoordde met woorden van diepe verachting en leverde dei; man aan den eersten den besten policieagent over. Gisteren is de Minister zelf voorde regt- bank verschenenom de aanklacht tegen den beschuldigde na te gaan, De aanrander is een reisbediende. Hij beleed zijne schuld en gaf zijn berouw te kennen. De beslissing der zaak is op vrijdag vastgesteld. NEVV-Y0RK30 April. De president der republiek van St. Domingo, de generaal Santa» Anna werd in zijn bewind bemoeijeiijkt dooi’ de tegenwerking der roomscli-katholieke geeste. lijkheid die op onderscheiden punten inzon derheid ten opzigte der burgerlijke echtverbind- tenis eischen opperde, strijdig met ’s lands wet, ten, Den 14 Maart jl, dagvaardde de president den aartsbisschop voor de wetgevende vergade* ring en hield hem voor dat de republiek iii hare onafhankelijkheid gebruik makende van liet regt om zich zelve wetten te geven de Fran. sche wetboeken had aangenomen dat het volfc geene twee hoogste overheden in de» staat kou dulden en de verwarring van gezag op regering loosheid moest uitloopen. Hij uoodigde alzo» den aartsbisschop uit, de constitutie te bezwe ren. De prelaat antwoordde, dat hij nimmer trouw zou beloven aan de gevloekte, aan du kettersche constitutie, noch gehoorzaamheid aan den presidentdie onder den invloed van ket ters stond liever dan dat te doen zou hij het land verlaten. Hierop deed de president ter stond eenen reispas aan den aartsbisschop over handigen en vier andere geestelijken ontvingen bevel insgelijks het Dominikaanscbe grondge bied te ontruimen. Nadat de aartsbisschop du vergadering verlaten bad betuigde haar voor, zilter aan den president den dank der vertegen woordiging en des volks voor het beleid en du kracht waarmede hij voor het behoud van vre de en rust in den lande had gezorgd. ALLERLEI. In de stallen des keizers van Frankrijk bevinden zich thans ruim 800 paarden, namelijk: 100 post- en koerjegpaarden 400 koets- en rijpaarden 100 jagtpaarden en 200 veulens. Te lieilen is dezer dagen een bond gedooddiebij onder zoek gebleken is dol geweest te zijn. In den nacht van den 12 op den 13 dezer, is te Gouda eene vrouw van 2 jon gens en een meisje lievallen moeder en kinderen lieviudei* zich redelijk wel. De firma Dood en Co.in sterke dran ken heeft weder twee barer kalanten naar het schimmenrijk geëxpedieerdnamelijkeenen inwoner van Naarden en eenen van de Smilde. an den keizer Lodewijk Napoleon verhaalt men het volgende: Onlangs, op eene zijner ochtendwand'din, gen, sprak de keizer eene scliildwaoht aan van de mobile gen- darmerie. Die soldaat, acht jaren in Afrika gestreden Ijpb, bende, verhaalde den keizer, dat geldgebrek hem verhinderde in het huwelijk te treden met eene vrouw die hij sedert lang beminde. De keizer verwijderde zich daaropliet zeer naauw, keurige inlichtingen nopens den gendarme inwinnenen zond hemdaar deze allen gunstig uitvieleneen geschenk van 3000 francs. Aan het Handelsblad wordt verzekerd dat het den heer Van der (.inden secretaris van den pauselijken internuntius, den heer Belgrado, door vele R. C. zeer ten kwa de wordt geduid, dat hij, Nederlander zijnde, zijnen patroon niet beter ingelicht heeft aangaande den toestand en den aard van het Protestantsclie gedeelte van het Nederlandsche volk waardoor welligt de, door iedereen afgekeurde, pauselijke al locutie verhoed had kunnen worden. Dezer dagen zijn door den heer J, W. van Vree, benoemd bisschop van Haarlem, ta Warmond in ontvangst genomen de onderscheidene kleeding, stukkenwelke door den laatsten bisschopte Haarlemten jare 1559 gedragen zijn. Zij moeten zorgvuldig bewaard zijn het gebruik van geene waarde meer zijn. zijn 1184 personen als landverhuizers uit vertrokkenwaaronder 422 hoofden va» huisgezinnen of op zich zelven staande personen 179 vrouwen 578 kinderen en 5 dienstboden. In het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1