NIEliWS- ADÏE11TENTIE-BLAD 1001! DE STAD EN HET AIH10NDISSEMENT SNEEK. I 1853. No. 41. ste Jaariranir ZATLRDAG den 21 Mei. r IffiWIil SHEERER COD NT. 7 -BINNENLAND. den afgemaakt. (met uitzondering i Koloniën t i MMIIIIIIII! l l 11 12 IIOO- zijne van om z< mogen dat bun liun ving eene 4 5 en 6. 7 8 en 9. 10; deze ver en agen- mr. mr. m i'. Welde- Wagenin- Bosse 3 stemmen en 27 ieder dollen of van dolheid «.lieren zullen worden zorgvuldig bewaakt. Bij verzuim en verbeurt de eigenaar drie tot twaalf gulden. Art. 3. Honden waarvan de eigenaars niet bekend zijn alsmede dolle honden of die door een dollen hond gebeten zijn zullen dadelijk wor- zullende daartoe door Heeren Burgemeester Kaadhuize worden gevaceerd Maandag den 23 Mei 1852 9 tot 10 uur voor wijk 1 2 en 3. 10 11 12 uur oodanigen welke schoon bevorens ingeschreven sedert de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK roepen bij deze op alle mans personen binnen deze Stad en Jurisdictie woon achtig welke op den 1 Januarij 1853 hun 25ste jaar zullen zijn ingetreden en mitsdien allen die geboren zijn in den jare 1828, ten einde zich voor de Schutterlijke dienst te doen in schrijven zullende daartoe door en namens en Wethouders op den AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 25 April 1853 is vastgesteld de navolgen de Verordening VERORDENINGhoudende bepa lingen tegen de Verspreiding der Hondsdolheid. De GEMEENTERAAD van SNEEK. Gezien art. 135 der gemeentewet, heeft vast- Id de navolgende Verordening; Art. 4. Alle andere door eenen verdachten hond gebetene opgesloten en wordt het dier gedood, of bezitter eene boete van Art. 5. De eigenaars of bezitters van vreemde, in de ze gemeente niet te buis behoorende en dóór trekkende honden zoo mede van trekhonden zullen ten allen tijde, zoo lang zij in deze ge meente verblijven denzelven doen dragen een’ muilband of muilkorf, als in art. 2 omschre ven, op eene boete of gevangenis, bij datzelf de artikel bepaald. Art. 6. Met de zorg voor de naleving van ordening worden belast de commissaris ten van policie van de 1ste en 2de klasse. Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun berigt van den 4 Mei 1853 no. 10, in afschrift medege deeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort den 21 Mei 1853. Burgemeester en IVethouders voornoemd S. TEN GATE. De Secretaris lilt,A. SNEEK, 20 Mei. In het hoofd-kiesdistrict Sneek hebben van de 2599 kiesgeregtigden ter benoeming van leden ter vergadering van de tweede kamer der staten-gencraal 1785 hunne stembriefjes geldig ingevuld de volstrekte meer derheid was alzoo 893. Gekozen zijn de hee- renjonkheer mr. W. E. Engelen, burgemees ter van Leeuwarderadeelmet 1163, en mr. C. Sleeswijk Vening, regter in de arrondisse- ments-regtbank te Leeuwarden, met 1149 stem men. Voorts verkregen de heeren mr. II. U. Huguenin 613, mr. A. T. Jongstra 546, J. Dirks 11, mr. J. Bieruma Oosting 8, S. A. Verweij 7 mr. J. R. Thorbecke 6 Vegelin van Clarbergen 5 mr. S. van ren baron Rengers en mr. J. G. van gen ieder 4en P. P. van terwijl nog 5 personen ieder 2, ééne stem hebben bekomen. Te Leeuwarden zijn als zoodanig benoemd de heeren mr. J. Dirks en mr. J. Bieruma Oosting te Dockutn de heer J. ter Bruggen Hugenholtz; te Groningen de heer Steven Blau- pot ten Gate te Zuidhorn de heer Geert Rein- ders te Appingadam de heeren dr. R. Wester- hoff en J. F. Zijlker; te Assen de heer L. Graaf van Heiden Reinestein herstemming tusschen de heeren mr. P. v. d. Veen en mr. 11. Vos; te Zwolle de heer G. Groen van Prinsterer, herstemming tusschen de heeren Van Rappard en E. Sloet tot Oldhuis te Tiel de heer mr. J. M de Kempenaar; voorts te Amsterdam de heeren mr. M. H. Godefroi en S. R. van Franck, voor nog 3 leden herstemming tus schen de heeren Stolte, Bossche, Baud, Van Bosse Rijk en Heemskerk te Haarlem de heer mr. W. H. van Voorstte ’s Hage de heer jhr. W. Boreel van Hogelanden herstemming Art. 1. Ieder eigenaar of bezitter van een’ hond zal denzelven doen dragen een’ koperen halsband waarop in duidelijke letters den naam des ei genaars of bezitters zal worden geplaatst bij gebreke waarvan de eigenaar of bezitter zal ver beuren eene boete van één tot drie gulden. Art. 2. Telkens en voor zoolang door Burgemeester en Wethouders zulks wordt noodig geacht en bij publicatie verordend zal ieder eigenaar of bezitter van een’ hond denzelven insgelijks doen dragen een’ muilband of muilkorf, volgens liet bij de policie voorhanden model bij gebreke waarvan de eigenaar of bezitter zal verbeuren eene boete van drie tot tien gulden of worden gestraft met eene gevangenis van één tot drie dagen. mmaggggms—a aae-gna—i tusschen de heeren Baud en baron van Zuylen van Nyevelt te Rotterdam, herstemming tus schen de heeren Baud, Van Bosse lloynck van Papendregt en Rijk; te Leyden de heeren Gevers van Endegeest en Taets van Amerongen tol Na- tewiscli te Delft de heeren mr. W. Wintgens en C. Hoekwater: te Dordrecht de heeren San der en Van der Poel. ALKMAAR, 13 Mei. Het bcstnnr der nfdee- ling Alkmaar van de Hollandsche Maatschap pij van Lawdbouwheeft het programma voor de algemeene tentoonstelling van vee, zuivel bereiding voortbrengselen van en werktuigen voor landbouw, bloemgewassen, tuinvruchten, en tuinsieraden, te houden door gezegde afdee- ling ter gelegenheid van het VIHe Nedcrlan (Ueli landhuishoudkundig congres op den 21 22 23, 24 en 25 Junij 1853, algemeen verspreid en verkrijgbaar gesteld. Gemeld bestuur digtbij vernieuwing een’ ieder, die van belangstelling wil doen blijkeu uit, om voor werpen tot de tentoonstelling in te zenden, en maakt voorts nog het navolgende bekend 1) dat onder no. 15 van het programma abusivelijk staat kanariezaadhetwelk moet zijn: karweizaad. 2) dat het gewigt, bij het vette vee aange geven moet worden verstaan als de aanduiding der zwaarte welke het vee levend behoort lei hebben. 3) en dat de tijd voor de inzending der op gaven aan den voorzitter of secretaris der af- deeling is verlengd tot 10 Junij 1853. MINISTERIE VAN KOLONIËN. In de Nederlnndsche Staats-courant van 17 en in die van 18 Maart jl. zijn uit de Javasche Couranten overgenomen de berigten welke bij het Gouvernement van Nederlandsch Indie ont vangen zijn omtrent de verwoestingenwelke in het laatst der maand November des vorigen jaarsin schier den geheelen Molukschen Archi pel en meer lioofdzakelijk op het eiland Ban da zijn te weeg gebragt door aard- en zeebe vingen. Tot leniging van de verliezen, welke de in gezetenen daardoor hebben geleden heeft de Gonverneur-Generaal van Nederlandsch Indie eene inzameling van giften daar te lande uitge schreven terwijl hij aan het departement van Koloniën heeft voorgesteld, tot hetzelfde einde ook de liefdadigheid in Nederland in te roepen. Naar aanleiding daarvan en gedreven door den wensch om aan de goede bedoelingen van het Indisch Bestuur te gemoet te komen brengt de ondergeteekende ter kennis van de ingezetenen van Nederland dat hij gaarne aan het locaal van zijn departement te 's Gravenhage en aan het agentschap van dat departement te Amster dam zal ontvangen en naar Batavia overma ken alle giften welke tot het bedoelde einde aan hem worden gezonden terwijl ook de hee ren Commissarissen des Konings in de provinci ën (met uitzondering van Zuidholland') zijn verzochtde giften te willen in ontvang nemen welke hun ter voorschreven zake mogten wor den toevertrouwd. De ondergeteekende koestert de overtuiging dat eene verdere opwekking der liefdadigheid in Nederland niet vereischt wordt, wanneer het geldt het verleenen van hulp aan ingezetenen van Nederlandsch Indie, van waar ruim eene ton gouds werd bijgedragen toen de bijstand aldaar werd ingeroepen ten behoeve van de nood lijdenden bij den grooten watersnood van 1825 in het moederland. ’s Gravenhage den 10 Mei 1853. De Minister van Chs. F. Pahud. ALLERLEI. liet Frankforter liniebatailjonhet eenige in geheel Duitsch- land, (lat nog de zwart rood-goudkleurige kokarde draagt, zal deze nu mede in de eerstvolgende dagen afleggen. Vol gens herigten uit Chinaverkreeg de opstand een meer en meer schrikbarend aanzien. De opstandelingen, ten getale van 20 a 30 duizend waren tot voor de stad Nunkin genaderd na een aantal manifesten te hebben openbaar gemaaktwaarin zij hun opperhoofd Tihn Ti tot keizer proclameerden en de Tartaarsche dynastie vervallen verklaren. Volgens een berigt van den Nederlandschen handels-agent op St. Helenahebben gedurende het laatstverloopen jaar 121 Nederlandsche koop vaardijschepen, metende 70,312 lasten, dat eiland aangedaan, meest alle uit de Oost-Iudië komende en beladen met kolom- ’s tnorg. ’s midd. dat de in andere Gemeenten ingeschreven sedert de inschrijving van het vorige jaar binnen deze Gemeente zijn komen wonen, zich insgelijks op dien dag zullen moeten laten inschrijven in dat Register, loopende over een derjaren 1819 tot en met 1827, waartoe zij volgens hunnen ouderdom behooren dat een ieder zonder onderscheid of zij ver- meenen al of niet tot de vrijgestelden of nitge- slotenen te behooren tot deze inschrijving ver- pligt is; dat voor Ingezetenen worden gehouden alle Nederlanders, alhier hun gewoon verblijf hou dende, alsmede alle Vreemdelingenbinnen deze Gemeente woonachtig welke hun voornemen om zich binnen dit Rijk te vestigen zullen hebben aan den dag gelegd hetzij door eene uitdrukkelijke verklaring hetzij door het wer kelijk overbrengen van den zetel van hun ver en de hoofdmiddelen van hun bestaan zij die in meer dan ééne Gemeente gewoon verblijf houden of den zetel van vermogen hebben gevestigd tot de insclirij- verpligt zijn binnen die Gemeente alwaar dienstdoende Schutterij aanwezig is; dat de Registers ter inschrijving op den 15 Mei e. k. geopend, en op den l Junij daaraan volgende gesloten worden, en dat allen, die bevonden worden zich alsdan niet te hebben doen inschrijvenvolgens artikel 9 der wet op de Schutterijen door het Stedelijk Bestuur ambtshalve door het Stedelijk Bestuur zullen worden ingeschreven en door den Schuttersraad tot eene geldboete worden verwezen terwijl zij bovendien zonder loting bij de Schutterij zullen worden ingelijfd indien het zal geblijken dat er tijdens de verzuimde inschrijving geene redenen tot uitsluiting of vrijstelling ten hunnen aanzien bestonden dat eindelijk een ieder, welke binnen deze Gemeente niet geboren is, wordt aangemaand, om zich tijdig van eene geboorte-acte te voor zien en zich alzoo van zijnen j (listen ouderdom te verzekeren, ten einde de inschrijving naar behooren geschiede, en hij alzoo niet kome te vallen in de straf, bij het aangehaald artikel 9 bepaald. En opdat niemand hiervan eenige onkunde zal kunnen voorwenden zal deze worden af- gekondigd en aangeplakt, zoo als te geschieden gebruikelijk is. Sneek den 28 April 1853. Burgemeester en IVethouders voornoemd TEN GATE, De Secretaris 1IAGA.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1