NIEUWS- EN AIIVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 42. WOENSDAG I Art. 6. Art. 4. SIKKER BINNENLAND. a. vcreeiiigt zij zich liet bestuur der gemaiig- 2de klasse. de Gedeputeerde hun berigt van medege- waar het van nis de dit huis zoowel in weet dit, Met de zorg voor de naleving van deze ver ordening worden belast de commissaris en agen ten van policie van de 1ste en Zijnde deze Verordening aan Staten van Friesland, volgens den 4 Mei 1853 no. 10, in afschrift deeld. En is hiervan afkondiging geschied, behoort, den 21 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN CATE. De Secretaris HA GA. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK ontvangen hebbende eene aankon- hel Ministerie van Koloniën geplaatst van hedennemen de van de Ingezetenen de- diging van I in de Sneeker Courant vrijheid de liefdadigheid zer gemeente, ten behoeve der daarin bedoelde noodlijdenden in Nederlandse!) Indie, in te roe pen en hen uit te noodigen om de giften die zij lot dat einde zouden wenschen af te zonderen ter Secretary dezer gemeente, des verkiezende, in eene geslolene bus te storten. Zullende door ons voor de verdere overmaking aan het Minis terie van Koloniën worden gezorgd. Sneek den 21 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. SNEEK 24 Mei. Bij de 68 verkiezingen tot leden voor de tweede kamer, die dezer da gen hier te lande plaats haddenhebben 45 eene beslissende uitkomst gegeven. Hierbij zijn 29 leden der vorige kamer herkozenzoodat het getal nieuwe leden 16 bedraagt. Van 19 verkiezingen is de uitslag nog onzeker, wegens herstemming; zoo mede van 4, waarbij de ge kozenen op meer dan ééne plaats de meerderheid hebben. Eergisteren morgen omstreeks drie uur ont stond hier brand in de zoogenaamde Klomp een houten gebouw, uit 7 a 8 arbeiders wonin gen bestaande. Onmiddellijk aan de stadsgracht grenzende, en dus nabij genoegzaam water, ge lukte het ons wakker en gunstig bekend brand- wezenmet zijne schielijk aangebragle blusch- middelen den brand spoedig meester te wor den twee woningen van het afgebrande perceel te bewaren, en alle aangrenzende gebouwen voor schade te beveiligen. De oorzaak van dezen brand is onbekend want het verspreid gerucht, als zoude dezelve ontslaan zijn door liet aschvat van eenen buur man, in welk vat zich glimmende asch stroo enz. had bevonden, is valschdaar, bij de opruiming van het puin, in tegenwoordigheid van bevoegde personen dit vat gevonden is en bleek te zijn niet een houten aschvatmaar een koperen emmer t waarin slechts een weinig asch aanwezig was. In den nacht van 21 op 22 Mei 1808 en alzoo nu juist 45 jaren geleden is de paarden stal der trekschippers alhier ook afgebrand waarbij 3 paarden in den brand omkwamen. Sedert onze laatste opgave van den 18 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 23 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het gezamenlijke getal thans be draagt 1714. Het Journal des Débats wijdt thans een artikel aan onzen staatkundigen toestand dat in de tegenwoordige omstandigheden belangrijk is. Men weet dat dit dagblad het meest ge achte is van de Fransche pers, zoowel om de gematigdheid van zijne kleur, als om de uitste kende talenten die er voortdurend aan mede werken. De hoofdzakelijke inhoud er van is deze Nadat paus Pius IX in Engeland de R. K. hiërarchie hersteld had en nadat de moeijelijk- heden daaruit ontstaan waren bijgelegd meen de het bof van Rome dat het tijd werd ook in de Nederlanden de bisschoppelijke hierarchic te herstellen. De grondwet van 1848 en ande re daarbij komende omstandigheden schenen die te billijken. De Nederlanden edoch zijn sinds de af scheiding van België, voor het grootere deel Protestant; dat deel is hetgeen de Hollandsche nationaliteit uitmaakt. De Protestanten hebben Holland gemaakt tot hetgeen het is en de ge schiedenis der Nederlanden is de geschiede nis der Hollandsche Protestanten. Door hunne pogingen, onder hun bestuurhad Holland zulk pene voorname plaats in Europa ingenomen. De Nederlandsche Protestanten herinneren zich dal en willen dus hun overwigt op de regeling der openbare belangen behouden. De Protestanten hebben de vrije instellingen gevestigd. De meer derheid uit hen is behoudend liberaal. Onder de tegenwoordige grond wetwaar op het aantal zielen vooral wordt gelet, heeft echter de R. Katholieke partij een’invloed zich zien gegeven die het nimmer had, en is de R. Katholieke eene partij geworden, die van groot staalkundig belang is. Van den anderen kant is door de grondwet ook het democratische element van de Protestantsche partij in kracht toegenomen. Die beide partijen hadden zich vereenigd en den heer Thorbecke aan liet hoofd van het bestuur gebragt omdat hij het voornaamste lid was van de partij der liberale radicalen. De meerder heid in de tweede kamer, die krachtig den mi nister in zijne handelingen ter zijde stond was dus te zaam gesteld uit twee bijzondere bestand- deelcn de radicale Protestanten en de R. Ka tholieken. De laatsten gevoelden al het gewigt van hunne ondersteuning en stelden op hun ne voortdurende medewerking voorwaarden in het belang van hunne kerk en godsdienst; zij eischten een groot deel in de vervulling der openbare ambten, en vestigden zich in alle tak ken der administratie.” De vereeniging dezer beide partijen is niet verwonderlijk. Overal waar de R. Katholieke partij in minderheid is en zelf niet kan regeren met de radicalen om den onmogelijk te maken. Onder deze omstandigheden kon de paus nu gerust zijne wenschen bevredigen en werd hem niets in den weg gelegd bij de herstelling der hierarchicdie hij beoogde. Bij die herstelling evenwel ontwaakte dc Pro testantsche geest der natie, en door het gebce- le land vereenigde men zich tot het zenden van adressen aan den koning wiens populariteit, daarbij niet verloor, want het is het voorregt het huis vap Oranje, dat zijne gcschicde- en zijn roem zoo naauw verbonden is aan roem van liet Protestansche Holland dat en dat land onafscheidelijk schijnen i voor- als tegenspoed.” Dc koning en ontving de adressen welwillend. Het ministerie gevoelde echter, dat het door die nationale beweging wankelde, het vreesde voor ontbinding der coalitie, die het tot dus verre krachtig bad staande gehouden want tot in de kamer drong de opwekking door. In dien nood verzocht het den kotring eene verklaring uit tu vaardigen waardoor Z. M. de beweging zou hebben gefnuikt, door de mcdedeeling dat de R. K. kerk deed wat de grondwet haar veroor* loofde. De koning weigerde. Het kabinet vroeg eene nadere verklaring des konings, of ontslag; dit laatste ontving het. Een nieuw ministerie trad op bij eenen slaat van zaken vol verwikkelingen en gevaren. Do kamer is ontbonden. Men mag echter hopen dat de verkiezingen zoo zullen afloopen dat de regering de crisis gelukkig zal te boven komen,” Men meldt uit Sluipwijk Na voorlezing van den Herderlijken Brief van de Synodale com missie aan het einde der godsdienstoefening heeft de Hervormde Gemeente alhier van haren echt Prolestanlschen geest getuigenis gegeven door den kerkeraad te magtigen in haren naam aan den koning een adres toe te zenden tegen du bisschoppelijke hiërarchie. Dit adres is dan ook op denzelfden dag verzonden. ’s GRAVENHAGE den 18 Mei. Wij verne men dat Z. Maj. de koning wederom een uit nemend blijk gegeven heeft, de belangen van het land te behartigen. Reeds voor eenigen tijd heeft Z. Maj. eene commissie benoemd om voor lichting te bekomen aangaande de beste midde len waardoor meer kennis zou kunnen verspreid worden in de zaken van den landbouw. Die commissie is zamengesteid uit de hoeren Van den Bosch te Wilhelminadorp Gevers te En- degeesl; Mulder, te Utrecht, en Simons, te Delft. Haar taak was vooral de verspreiding van landbouwkennis te bevorderen op de dor pen zelven. Voor eenigen tijd heeft deze commissie aan den koning haar verslag ingediend en is de in houd daarvan door Z. Maj. aangenomen. Dien, tengevolge zullen er eenige dorpen in het Va derland worden aangewezen waarheen van we- ge Z. Maj.in persoon, deskundigen zullen ge zonden worden die aldaar op het voetspoor van. Engeland, Schotland, Saksen en andere landen des winters avonds eenen cursus zullen houden over de beginselen van den landbouw. Wij mogen niet anders dan dit plan ten sterk ste toejuichen. Met beleid uitgevoerd moet het nut stichten, en mag de koning daarvan de bes te vruchten verwachten. Elkeen die weethoeveel er nog aan die bron van stoffelijke welvaart in Nederland, in vergelijking met sommige andere landen, ont breekt, zal ongetwijfeld den koning voor dit vernieuwd blijk van belangstelling in de wel vaart des lands dankbaar zijn. (Nederl.) AMSTERDAM den 18 Mei. Gisteren avond heeft de heer Salvador van Haarlem in het 0- deon eene rede gehouden. Terwijl bij de hee ren GroenVan Hall en anderen met smaad overlaadde, ontstond er reeds eene klimmende spanning en beweging maar toen hij de Am- slerdainsche bevolking in hare 51,000 teekenaars beschimpte werd het geraas zoo grootdat de spreker genoodzaakt was te zwijgenhoe her haaldelijk hij ook trachtte op nieuw aan het woord te komen. Eindelijk werd de hulp der policie ingeroepen daar er inderdaad vrees voor grootere ongelukken ontstond. Eerst des nachts Alle andere door eenen dollen of van dolheid verdachten hond gebetene dieren zullen worden opgesloten en zorgvuldig bewaakt. Bij verzuim wordt het dier gedood en verbeurt de eigenaar of bezitter eene boete van drie tot twaalf gulden. Art. 5. De eigenaars of bezitters van vreemde, in de ze gemeente niet te huis behoorende en dóór trekkende honden zoo mede van trekhonden zullen ten allen tijde, zoo lang zij in deze ge meente verblijven dezelven doen dragen een’ muilband of muilkorf, als in art. 2 omschre ven op eene boete of gevangenis bij datzelf de artikel bepaald. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te weten dat door den Raad dier Gemeente, in zijne vergadering van den 25 April 1853 is vastgesteld dc navolgen de Verordening VERORDENING houdende bepa lingen tegen de Verspreiding der Hondsdolh e id. De GEMEENTERAAD van SNEEK, Gezien art. 135 der gemeentewet, heeft vast gesteld de navolgende Verordening: Art. 1. Ieder eigenaar of bezitter van een’ hond zal denzelven doen dragen een’ koperen halsband waarop in duidelijke letters den naam des ei genaars of bezitters zal worden geplaatst bij gebreke waarvan de eigenaar of bezitter zal ver beuren eene boete van één tot drie gulden. Art. 2. Telkens, en voor zoolang door Burgemeester en Wethouders zulks wordt noodig geacht en bij plnblicatie verordend zal ieder eigenaar of bezitter van een’ hond denzelven insgelijks doen dragen een’ muiband of muilkorf, volgens het bij de policie voorhanden model bij gebreke waarvan de eigenaar of bezitter zal verbeuren eene boete van drie tot tien gulden of worden gestraft met eene gevangenis van één tol drie dagen. Art. 3. Hondenwaarvan de eigenaars niet bekend zijn alsmede dolle honden of die door een’ dollen hond gebeten zijn zullen dadelijk wor den afgemaakt.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1