NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 43. c ZATURDAG den 28 Mei. I 8ste Jaargang c VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK 1 it Tr KZEG’ SNEEKER BINNENLAND. BUITENLAND. com- l. van de aankon- een stuk landbij de geheim genootschap en tij- het COURANT. van policie verslag in van appel aldaar den Het werd den 17 Mei Zweden opgerigt, als de Zweedsche bczitlin- der de kamer diging van 1 in de Sneeker Courant vrijheid de liefdadigheid z. er ALLERLEI. In Frankrijk is eene brochure verschenen ten titel voeren de De verborgenheden van den tafeldans onthuld. De schrij ver onderstelt, dat de vader der leugen bij dit verschijnsel in het snel zit <n vestigt daarom de aandacht der geestelijkheid op deze zaak. De Amst. Cour, meldt: Het gerucht, do»r sommige dagbladen verspreid, als zou de minister vau justitie zijne porlefuillc hebben nedergelegdbehoort tot de praatjes die men aan het steeds geloovige publiek gewoon is van tijd tot tijd op te disschen. Bij den landbouwer de Bruin, te Capellebeeft een paardop 28jarigen ouderdomdezer da gen nog een schoon veulen geworpen. Volgens mededeeling van den correspondent der Prov. Gron. Cour.zou de minister van buitenlandsche zaken bet stellige voornemen hebben opge vat om aan de staten-generaal eene voordragt te doen tot liet wijzigen der wet op de jagt en visscherij van den 6 Maart 1852. De Drents. Cour, berigt, uit ElslooA. H. Schaap, de oudste der ingezetenen alhier, is welligt de kleinste tier volwassenen. Hij telt 91 jarenheeft nog bet volle genot der zintuigenen wandelt gedurig door bet dorpom dezen of de gratie Gods Aartsbisschop van mistraleur van het bisdom bosch. BURGEMEESTER en WETHOUDERS Stad SNEEKontvangen hebbende eene het Ministerie van Koloniën geplaatst van heden nemen de van de Ingezetenen de- gemeente, ten behoeve der daarin bedoelde noodlijdenden in Nederlandsch Indie, in te roe pen en hen uit te noodigen om de giften die zij tot dat einde zouden wenschen af te zonderen ter Secretary dezer gemeente, des verkiezende, in eene geslotene bus te storten. Zullende door ons voor de verdere overmaking aan het Minis terie van Koloniën worden gezorgd. Sneek den 21 Mei 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEW CATE. De Secretaris J1AGA. St. Gudula gehouden worden. Ver- corpsen militairen zijn verpligt daar- te nemen. De Protestantsche solda- SNEEK, 27 Mei. Den 19 Mei des avonds is in het grootlierlogelijk paleis te Weimar bet huwelijk voltrokken van Z. K. II. prins Hendrik der Nederlanden met II. D. H. prinses Amalia van Saksen-Weimar. Deze plegtigheid werd bijgewoond door den groothertog de groother togin den erfgroothertog en de erfgrootherto- gin hertog Bernard de prinsen Eduard Herman en Gustaaf, de prinses lierman (prinses van Wur- temberg) van Saksen-Weimar de koningin we duwe der Nederlanden den prins en de prin ses van Pruissen den hertog en erfprins van Saksen-Meiningen en gemalin en den prins Mau- ritz van Allenburg, ^voorts door de gezanten van Oostenrijk Busland Frankrijk Pruissen Engeland de Nederlanden en Saksen de gene raals Voss, v. Bayer en een aantal hooge bur gelijke en militaire ambtenaren. Het Journal des Débatszegt de Prov. Groninger Courantgeeft een tweede artikel over de Nederlandscbe aangelegenheden. Het twijfelt er niet aan, of de regering zal de meer derheid in de kamer bekomen omdat in den strijd der verkiezingen de meerderheid der de- mocralisch-prolestantsche partij zich zal voe gen bij liet behoudend-protestantsche deel der natie. De R. Katholijke partij en de radicale oppositie zullen tot haren leider kiezen den heer Thorbecke. De Débats gewaagt hierop van de persoonlijke verdiensten van den oud- minister, maar zegt:. «De beer Thorbecke en zijne partij zijn in den grond niet in overeen stemming met den wezenlijken lloliandsclien dien des te veiliger aan boord te geleiden en scheen volkomen gezond doch slechts eenige minuten later viel hij bewusteloos neder en gaf oogenblikkelijk den geest, zoodat men zijn lijk aan wal bragt. Naar men zegt was het ven ambtenaar van het eiland Terschelling. BERLIJN, 22 Mei. Te Greifswal is het 200- jarig bestaan van het hof 17 dezer plegtig gevierd. 1653 door Christina van opperste geregtshof voor gen in Duitscliiand. Twee gewezen Boheemsche Katholijke pries ters de HH. Joseph Kordino en Joseph Alexan der Waymann zijn in het begin dezer maand te Breslau als evangelische geestelijken bevestigd en in Opper-Silesiëu als predikanten aangesteld. Kordino was, in dienst der Katholijke kerk se dert 10 jaren kapellaan te Paka in Bohemen. Waymann behoorde tot de Franciskaner-orde en was monnik in het Kapucijner-klooster op den Ilradschin te Praag. LONDEN, 21 Mei. De directeur te Aberdeen (Schotland) beeft een het licht gegeven omtrent het getal dronkaards en personen van onordclijk gedrag, welke in 1852 in genoemde stad in hechtenis zijn geno men. Het totale aantal is 1,709 zijnde dit op de bevolking van 71,345 eene verhouding van 1 op de 41. PARIJS, 21 Mei. Een belangrijk feit is het volgende, dat, wel is waar, niet met de groot ste zekerheid kan medegedeeld worden maai’ hetwelk nogtans als echt verhaald is in voor name politieke kringen hebbende tevens een afgevaardigde die doorgaans uitmuntend is in gelicht verklaard alle reden te hebben om het te gelooven. Men zou namelijk op poorten van Lyon een terwijl het bezig was met beraadslagen dens het schildwachten had uitgezet, om des noods te waarschuwen ontdekt hebben. Deze schildwachten zijn door de gewapende magt onverhoeds gevat en gebonden, zoodat zij geen enkel teeken konden gevenwaarna de troepen de plaats der bijeenkomst hebben om singeld. Bij hunne ontdekking moeten zij ech ter door eene hevige fusillade begroet zijn ge worden ten gevolge waarvan eenige soldaten gekwetst en gedood zijn. De troepen hebben zich echter spoedig van de leden des genoot- schaps meester gemaakt en ze gebonden naar Lyon gebragt, en vervolgens met een’ extra spoor trein naar Parijs van waar zij 48 uren na hun ne gevangenneming, naar Havre moeten inge scheept zijn, ten einde naar Cayenne vervoerd te worden. Hun getal bedraagt 29. BRUSSEL, 21 Mei. De wijze op welke de huwelijks-aanvraag van koning Leopold voor zijnen zoon, den hertog van Brabant, in Wee nen is opgenomen, is geheel anders geweest, dan die van eene gelijksoortige aanvraag wel ke nog niet lang geleden van den kant van den keizer der Franschen is gedaan, en men schijnt daaruit te moeten opmaken dat de Oostenrijk- sche staatslieden meer vertrouwen stellen in de duurzaamheid van liet tegenwoordige Belgische stamhuis, dan van dat, ’t welk thans in Frank rijk regeert. MAANDAG DEN 30 MEI 1853, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING: Besluit, houdende magtiging lot betaling kosten van vergaderingen enz., van van koophandel en fabrijken. Idem, tot voldoening van de meerdere kosten aan de commissie van spijs-uitdeeling. Idem betrekkelijk de verordening tegen de verspreiding der hondsdolheid. Idem, omtrent de vergoeding aan het Rijk van het bedrag der opcenten welke als plaatselijke belastingen op ’s Rijks belastingen worden ge heven. Idem houdende magtiging tot ondcrliandsver- hüring van eenen tuin. Brief van den lieer Jobs. Feenstrahoudende aanneming van de betrekking van lid van de commissie van spijs-uitdeeling. Besluit, houdende arrestering der gemeente- begrooting voor 1853. Verzoek van den heer K. de Jong Rz. om eervol ontslag als ontvanger der plaatselijke be lastingen. Eenige verzoeken om benoemd te worden tot ontvanger der plaatselijke belastingen. Benoeming van een lid in de districts sie voor de gewapende dienst. Brief van de directie van het stads werkfahrijk. VoorstelIcii en rapporten. volksgeest. De laatste handelingen van het hof van Rome hebben bet Protestansch gevoel doen ontwaken. Dat gevoel is verontrust en meent zich te moeten verdedigen. Zijne ortrust is niet zonder oorzaak. Zij is een natuurlijk gevolg van de lievige taal die sinds eenigen tijd voor al in Frankrijk de overdrevenen van het Ka tholicisme bezigen. Het is zeer eenvoudig, dat de Protestanten zich verontrusten, wanneer het ultramontanis- me overal het masker af werpende waar het dit kan zich legen elke staatkundige bur gerlijke en godsdienstige vrijheid verklaart en openlijk betuigtdat het t beginsel van verdraagzaamheid alleen aanneemt als een overgangsmiddeltotdat het sterk genoeg is, om alle andere gezindheden te onderdrukken. Daarom is de Protestantsche beweging algemeen in Nederland; op dit oogenblik beheerscht het godsdienstig vraagstuk alle andere; het is juist de fout van den heer Thorbecke en van de ra dicalen in het algemeen, dat zij de magt van den godsdienstige!! geest niet schatten.” liet Franscbe blad herinnertboe in Neder land de vrijheid van godsdienst steeds het vol ledigst is erkend meer dan in eenig rijk van Europa, zoodat er aan de Roomscbe geestelij ken regten zijn toegekend die liet Roomscbe frankrijk zells niet verleent; hoe die erkentenis dagteekent van de tijden toen van die vrijheid el ders ter naauwernood eenig begrip bestond hoe in waarheid de Roomscbe kerk nergens zulk ee- gelijkheid geniet, als in Nederland. Het blad drukt zijne overtuiging uit, dat die vrijheid niet zal worden aangerand. Maar bet hof van Rome dient dan ook met meer omzigtigheid te handelen, als het tot dus verre in deze zaak heeft beloond, en zijne ge wone bekwaamheid niet te verloochenen zoo als liet in den apostolisclien brief van den 4 Maart deed. Het Journal des Déb. herinnert aan den pauselijken brief, in 1827 bij gelegen heid der conventie met Nederland uitgegeven waarin o. a. het woord keiler niet voorkwam toen verstond Rome beter eigen voordeel. Nu laat het zich leiden door de theoriën en dwaze driften van eene partij wier leden met regt genoemd worden «de verlorene kinderen van het theocratisch absolutisme. Die mannen hebben de pretentiedat daarwaar zij de zwaksten zijn men regtvaardig en vrijzinnig «jegens hen moet bandelen, maar dat daar, waar zij de sterksten zijn zij noch regtvaar- dig noch vrijzinnig jegens anderen moeten wezen. Die pretentie, even onbillijk als on- houdbaarzou alle magten in het verderf «storten, die haar ten banier kozen.” Den 1 Mei heeft de Tilburgsche geestelij ke, Joannes Zwijzen aan «zijne onderhoorige geestelijken en geloovigen eenen herderlijken brief uitgevaardigd waarin bij zich noemtdoor de gratie Gods en des Aposlolischen Stoels UtrechtApostolisch Admi- van ’s Ilerlogen- Uit Belgie wordt geschreven Zondag den 29 dezer zal te Brussel de groote processie der parochie van St. Gudula gehouden worden. Ver scheidene aan deel ten Uit ’s Gravenhage wordt gemeld: Men verneemt, dat de door den paus in gestelde bisschoppen tot dus verre door de Ne- derlandsclie regering evenmin als zoodanig zijn erkend, als de sedert lang hier te lande aan wezige prelaten, belioorende lot de gezindheid der oud-Roomsche of bisschoppelijke clerezij. Bij de wederspreking van het verdichtsel, als zou de minister van justitie zijne portefeuil le reeds hebben nedergelegd voegt de ’s Grav. Nieuwsbode: Nooit welligt was er tusschen de leden van eenig ministerie onderling noch ook tusschen deze en den koningeene zoo volko- menezoo gewenschte overeenstemming, als er thans bij onze regering bestaat. HARLINGEN, 22 Mei. Dezen morgen, een J uur vóór den tijd van afvaart der stoomboot Flevo naar Amsterdam begaf zich een heer daar aan boordom mede te varen. Hij reikte zij nen hem verzeilenden zoon nog de handom

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1