NIEUWS- EN 0 AIIÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I ij I 4 1853. No. 44. a den 1 Junij. WOENSDAG iR, Sale, Jaargang 0sL w®* SNEilBR BINNENLAND. het Minis- II. U. Uugue- 1 en die Tot Zr. Majs. COURAN volkomenezoo I Geen maatregel van de regering beeft tot wettig die vestiging bekrachtigd. Zij bestaat zoo als onze Ka- Maar door nlokkelijken >mmé voor te dragen de wettigheid daarvan jell Je deskundig* diging van 1 in de Sneeker Courant vrijheid de liefdadigheid zer gemeente, ten behoeve der daarin bedoelde noodlijdenden in Nederlandse!: Indie, in te roe pen en hen uit te noodigen om de giften die zij tot dat einde zouden wenschen af te zonderen ter Secretarij dezer gemeente, des verkiezende, in eene geslotene bus te storten. Zullende door ons voor de verdere overmaking aan terie van Koloniën worden gezorgd. Sneek den 21 Mei 1853. Burgemeester en IKelhouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. houden. Het is zeker niet ondoelmatig, dit feit te ver melden daar het aanleiding geven kan tot ee- boogstnoodige voorzigtigheid bij het geverwde speelgoed. Ten bewijze, dat de lust tot het bouwen van huizen in en bij deze stad nog niet is uit gedoofd maar integendeel bij den dag aanwak kerten dat men daarbij ook met te veel over ijling kan te werk gaan, moge dienen, dat, toen men gisteren op eene bijna voltooide wo ning, aan den Rozendaalschcii weg alhier, de pannen wilde leggen de nieuw gemaakte kap eensklaps met eenen zwaren slag instortte en den lager staanden achtermuur in haren val deed deelenterwijl de overige muren thans ook kunnen gezegd worden, in alle opzigten niet aan de metselaarskunst te voldoen. Wat was nu de oorzaak hiervan? Eenvoudig deze: men had de gebindten vergeten Tot ieders verwon dering hebben er geene ongelukken bij plaats gehad. De eigenaar der woning heeft echter SNEEK, 31 Mei. In eene buitengewone te- regtzitling van de arrondisseinents-regtbank al hier, heeft gisteren de plegtige installatie plaats gehad van den nieuw benoemden president dier- zelve regtbank den heer en mr. G. Amfrae Pz. Bij die gelegenheid werden door den heer of ficier van justitie, mr. P. Noyon en den waarne mende» presidentden heer mr. nineenige hartelijke toespraken gehouden; waarna de nieuwe voorzitter zijne plaats in nam en insgelijks de regtbank en de leden korte doch treffende rede, staat vorm van hopen zij te lijk en de wettigheid zou bewijzen in strijd met alle beginselen van regt. Zie daar de Katho lieke leer in geestelijke zaken!” HARLINGEN25 Mei. liet schoonerschip Stad Leeuwarden groot 110 roggelasten werd hier heden morgen ten 10 uregeheel opge tuigd met bet beste gevolg te water gelaten va» de werf Welgelegen waar het door de bouwmeesters D. en L. Alta gebouwd was voor rekening eener reederij onder directie van de h.ceren Hatend Visser en Zonen om gevoerd te worden door B. T. Stoffels van Leeuu warden. ’s GRAVEND AGE 24 Mei. De 's Graven- haagsche Nieuwsbode levert thans artikels on der bet opschrift s Lpgens van den dag. Wij lezen daarin o. a. De ministers zouden het onderling oneens zijn geworden. Logentaai Nooit welligt was er tussclien de leden van eenig ministerie onderling noch ook tusschen een aantal per- vervolgingen zijn van de Verorde ning op de veranderingen in de woonplaats te Sneek voorvallende niettegenstaande de her haalde vooraf gedane waarschuwing, ook in dit blad., Sedert onze laatste opgave van den 25 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 17 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijke getal thans be draagt 1731. De Bredasche Courant meldt: Met leed wezen vernemen wij dat liet Z. M. dezer da gen behaagt! heeft, te bedanken voor het be schermheerschap der maatschappij van landbouw tuinbouw en veeteeltin het arrondissement Bre da gevestigd. In zijn nommer van 12 Mei maakt de Ti mes, in een artikel over ons land gewag van de bewering der oppositiebladen dat onder liet vorige ministerie de vestiging der bisschoppen een fait accompli was, en dal het ouder dit mi nisterie en fait consommé is geworden. De Ti mes laat daarop volgen: Geen maatregel nu derhalve alleen bij duiding tholieke vrienden zeer wel weten, den staat van zaken onder den aa een fait consommé het volk aan doen gelooven alsof, daar het bezit feite- verkregen is dat feit op zich zelf het regt de wettigheid zou van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEKontvangen hebbende eene aankon- het Ministerie van Koloniën geplaatst van heden nemen de van de Ingezetenen de- eenige hartelijk de nieuwe insgelijks de regtbank der balie, in eene aansprak, waarmede deze plegtigheid geëindigd was. Men verneemtdat tegen sonen inwoners dezer stad ingesteld wegens overtreding op de veranderingen in veel tot verbetering bijdragen. Het drooge en gure weder is echter in twee opzigten van eene goede uitwerking daar het de natte weiden doet opdroogen en de meike vers terughoudt, die zich in het vorige jaar zoo talrijk vertoonden, ARNHEM, 27 Mei. Dezer dagen heeft alhier het volgende voorval plaats gegrepen dat wij vermeenen ter algemeene waarschuwing te moe ten mededeelen. Een der kinderen van den hr. J. M. de W. stak, al spelende, eenige looden geverwde soldaatjes in den mond en zoog daar van de verwstof af. Weinige oogenblikken la ter bevond zich hetzelve ongesteld deze onge steldheid nam van oogenblik tot oogenblik toe, en, bij dadelijk ingeroepene geneeskundige hulp bleek het, dat het kind in hoogstgevaarlijken toestand verkeerde en vergiftigd was. Ofschoon geruimen tijd in doodsgevaar verkeerd hebben de en altijd nog in bedenkelijken toestand vlei- ;en hetzelve te zullen be- deze en den koning, eene zoo gewenschte overeenstemming. De minister voor de Roomsch-Katholijkc za ken zou, volgens den eenen, bij den pausehj- ken internuntius, volgens anderen, bij een’der bisschoppen een bezoek hebben willen afleggen doch afgewezen zijn als kennende men zijnen titel of ambtelijke betrekking niet. Logentaai! Zelfs heeft tot dusverre nog geen der mi nisters eene persoonlijke ontmoeting met een’der bisschoppen gehad. Dus altemaal logentaai Omdat de paus zich zou gezind hebben ge loond met opzigt tot het Protestantisme of de .Jansenisten in eenige toenadering te komen zou het verlof van graaf Licdekerke ingetrokken zijn, en Z. II. W. G. in last ontvangen hebben, op zijnen post te blijven. Logentaai Zr. Majs. regering heeft, gelijk bekend is, verloogen betrekkelijk den vorm der invoering van de pauselijke hierarchic naar Rome gezon den. Er moest toch iemand daar zijn om vertoogen te brengen waar het behoort, dat oogmerk alleen is de afreize van gezant vertraagd. Maar van een antwoord niets veel min het antwoord, intrekken van verlof. Altemaal logens en verzinsels!” Ook het gerucht der aanstaande aftreding van niet minder dan drie ministers en de waarschijn lijke benoeming van den heer van Hall tol eene buitenlandsche ambassade, wordt als een logen van den dag verklaard. ARNHEM 2.5. Mei. De staat der veldgewas sen in deze streken is tengevolge van het heer- schende drooge en schrale weder, niet bijzon der gunstig te noemen. De rogge slaat evenwel op goed bemeste plaatsen nog al tamelijk doch op dorre gronden spichtig op. De aardappelen komen pas uit. De droogte maakt het zaaijen van haver eii boekweit niet zeer uitlokkend. Tuingroenten zijn er nog schaars en schraal. Niettegenstaande het inlioudende weder hebben de fijne vruchten (perziken abrikozen enz.) welke door de middagwarmte in knop en bloei stonden veel door de nachtvorst geleden. Tenopzigte van kersen appelen en peeren koestert men betere verwachtingen. Over het geheel genomen kan spoedige warme regen nog veel tot verbetering van den aanstaanden oogst geene redenom het vernuft van zijnen tim merman te prijzen en ondervindt er zelf de schadelijke gevolgen van. Het geval beeft veel overeenkomst met het instorten van een kaarten huis met dit onderscheid dat het laatste nim mer ernstige gevolgen na zich sleept doch bij het eerste menschenlevens op het spel gezet worden. NIJMEGEN, 26 Mei. Heden namiddagom streeks drie ure, brak boven deze stad en om streken een zwaar onweder los, dat, terwijl een weldadige regen bij stroomen nederviel bijna twee uren met de meeste hevigheid aan hield. Al spoedig vernam men echter, dat de bliksem in bet naburige dorp Weurt op de hoeve, bewoond door den landbouwer Gerrit Braam, was ingeslagen tengevolge waarvan eene kapitale schuur in weinige oogenblikken in de asch werd gelegd. Het daarin aanwezige vee werd nog in lijds aan de vlammen ontrukt. Het verbrande gebouw was voor brandschade verzekert. Op korten afstand van daar sloeg de bliksem in eenen populierboomdie letter lijk werd afgeschild. ZWOLLE, 23 Mei. Eene vreessclijke misdaad is in den avond van den 23 dezer in het bede laars-gesticht de Ommerschans gepleegd. De kolonist M. die met nog eenige personen po gingen had aangewend, om te deserteren, was tengevolge daarvan in arrest gesteld. Vol gens loopende geruchten zou hij met drie zij ner makkers afspraak gemaakt hebben om deu brigadier II. bij de eerste daartoe voor hun gun stige gelegenheid, te vermoorden. Opgemeldeu avond door dien brigadier voor den raad van lucht gebragt zijnde, trachtte hij denzelven in tegenwoordigheid van den raad, met een zakmes te treffen welke poging tot tweemalen toe ge lukkig mislukte, doordien het mes afstnitte op den stok, welke de brigadier voor zijn ligchaain hield. Weder in de gevangenis terug gebragt zijnde, waar zich noch twee personen bevon den, vroeg hij eenen van dezen, een jongman van 23 A 24 jaren oud, om hem wat water te geven en terwijl deze daaraan voided bragt hij den niets kwaad vermoedende, maar hulp vaardige, eenige wonden aan den hals en op andere plaatsen toedie al spoedig den dood ten gevolge hadden de andere persoon heeft zich onder de aldaar aanwezige zoogenaamde brits verborgen. Dë schuldige is daarna geboeid aan de justitie overgeleverd. GRONINGEN 27 Mei. Gisteren avond om streeks 7 uur ontdekte men brand ten Z. W. van het dorp Haren nabij deze stad en wel dra vernam men dat een groot gedeelte van het Westerveen zijnde eene uitgestrektheid van meer dan honderd bunders heide en veen hier en daar met kreupelbosch en ander hout be groeid in brand stond. De ingezetenen van Haren door herhaald klokgeklcp gewaarschuwd en opgeroepen spoed den zich, van spaden en andere gereedschappen voorzien naar de plaats des onheils terwijl de spuiten naar Oenen en Ilarcnermolen wer den gezonden teneinde zoo noodig daar bij de huizen dienst te doen. Men moet het terrein kennen aan den eenen kant omzoomd met woningen en schuren van Oniien aan de andere zijde met Glimmer hui zen en gezien hebben hoe de uitgestrekte brand van oogenblik tot oogenblik voor den wind en tegen den wind verder gaande en fel ler wordende, eenen ondragelijken gloed en ver- stikkenden rook verspreidde, om zich de moei- jelijkheden van verkeer en van het toepassen van een geregeld plan tot blusschen te kunnen voorstellen. En toch binnen 4 uren tijds was het aan de verzamelde menigte geluktden brand in zooverre meester teworden dat eenige man schappen in wachten verdeeld, gedurende den nacht het smeulend vuur konden bedwingen. Wel 200 mannen vooral de Haveners waag den zich zonder schroom en alleen uit pligtbe- sef, om hunne medeburgers te redden en voor meerdere schade te vrijwaren aan alle kanten bij en in den brand. Van struiken voorzien het eenige wapen dat nut kon doen om de vlammende heide en het brandende veen door kloppen uit te dooven zag men hen niet on- verpoosden ijver overal bezig. Een ieder deed j

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1