EN ADTEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. NIJSUWS- Sa 1853. No. 45. c I den 4 Junij. ZATURDAG I it.eT 8ste Jaargang. r O - I aillllllllllll»^ SHEERER BINNENLAND. van P. J. Elout van B. W. A. E. baron ID1'. BUITENLAND. de schilderstukjes van de men levs voor ons me- voorne- en zns- palerdo maler-svp e* van Bel- liebben de vroegere bedienden ver van Asch COURANT. het intrekken dooi- de ro om de semenariëu der vergadering van pre- leden der Evangeli- een protest hebben o. a. op grond van waar FRANKFORT28 Mei. Langs den Rijn tot aan de Zwitserche grenzen wordt thans'oorEn- gelsche rekening veel vee aangekocht, waardoor de prijs van hetzelve reeds eene aanzienlijke rij zing heeft ondergaan. BERLIJN, 27 Mei Volgens een berigt uit Ko ningsbergen, wordt in de omstreken aldaar eerst daags eene uitgebreide missie van paters Jezui- ten verwacht. Te Elbersfeld is kortelings, naar aanleiding van het verhandelde in de Prnis- sische kamers en van gering van het verbod, Jezuiten te bezoeken, eene dikanten ouderlingen en sclie kerk gehouden die opgesteld en openbaar gemaaktwaarin zij door hun geweten gedrongen en velerlei ervaring betuigen dat overal de Jezuiten in landstreken van eene gemengde bevolking als predikers optraden en vooral daar, waar zich de Evangelische Christenen in de minderheid bevonden in de meeste geval len groote opgewondenheid is ontstaan en de kerkelijke vrede is gestoord geworden dat voor al ouders, die, in gemengd huwelijk levende, hunne kinderen geheel of ten deele in de Evan gelische leer opvoedden door middel van den biechtstoel ernstig zijn lastig gevallen en in ver warring gebragtenz. Ten slotse wordt ge zegd, dat de vergadering, bij de gunsten reeds nu aan de Jezuiten in de Rijnprovinciën toege kend de vrees niet kan onderdrukken dat de orde, die het bestrijden van het Protestantisme en dus ook van den Protestantschen staatia hare gelofte heeft opgenomen ook nu reeds en nog meer in beslissende (krilischen) oogen- blikken de autoriteit van den staat zal terug zetten wanneer dit er toe dienen kan, om dö heerschappij der Roomsch-Katholieke kerk te bevorderen. Aan de processie, op Sacramentsdag te Weenen gehouden, hebben de keizer en ette lijke prinsen deel genomen allen met branden de fakkels in de hand. Na afloop der plegtig- heidis de keizer met een gala-rijtuig bespan nen met zes paardennaar den burg terugge keerd. ZW1TSERSCUE GRENZEN, 28 Mei. Het onweder tegen Zwitserland rukt aan. De Oos- tenrijksche gezantgraaf Karnickyheeft eer gisteren avond Bern verlaten om zich naar Wee nen te begeven. De attache’s der onderschei dene gezantschappen en eenige Berner patriciërs deden hem uitgeleide. stichten vangen. Zij moeten uit het zuidelijk gedeelte gie herwaarts zijn gekomen. Bij afwezigheid van den directeurstaan do mannelijke lijders (van welke geloofsbelijdenis ook) onder het opzigt van eenen vrouwelijke onder dat van eene rior. Dat gesticht word ook uit de provinciale fond sen gesubsideerd. Men verneemt dat het een der leeraren bij de Hervormde gemeente, te ’s Hertogenboscli onlangs eerst, na het overwinnen van allerlei tegenwerking, heeft mogen gelukken een onder houd met eene protestantsche lijderes te hebben buiten de tegenwoordigheid der mater-superior. OMMEN, 30 Mei. Naar wij vernemen zal heden een detachement kavallerie alhier arrive ren om in de nabijheid der kolonie Omniet- schans te worden gestationeerd. Men vertrouwt dat de gisting in de kolonie daardoor zal op houden. De brand in de veenen te Dedemsvaart en welke die gemeente met verwoesting bedreig deis gelukkig door eenen gewenschten regen gebluscht. De schade aan oude en nieuwe turf is echter zeer aanmerkelijk en ofschoon niet met zekerheid bekend, zou dezelve volgens som migen niet minder dan ƒ25 a 30,000 bedragen. Behalve de tenten der bovenlanders, zijn er* geene woningen verbrand; het gerucht, dat er schapen door den brand zouden zijn omgeko men heeft zich niet bevestigd. Voor eenige dagen eene Een der werkgasten had namelijk met eenen leer jongen gewed, dat deze, gedurende eenen be paalden tijd, een gloeijend ijzer niet op zijnen rug zou kunnen verdragen. Won de jongen hetdan moest de werkgast hem eenige guldens uitbetalen. Verloor hij hetdan zou de werk gast eenige borrels ontvangen. Het moge onge- loofehjk schijnen maar de zaak werd uitge voerd waarbij een derde persoon den tijd mat, door te tellen; de jongen hield het uit, en ontving nu niet slechts het gewonnen geld maar eene gevaarlijke brandwonde daarenboven. Zoodra de policie van de zaak onderrigt was nam zij den werkgast in verzekerde bewaring, terwijl de justitie hem gelegenheid heeft gege ven, om, in eene der cellen van het huis van arrest, over de schandelijkheid van zulke bar- baarschheden na te denken. (IV. jR. C.) ROTTERDAM, 31 Mei. De heer C. Hambur ger te Amsterdam, heeft dezer dagen eenige miniatuur-portrelten geschilderd van II. M. de koningin-weduwe en van Z. K. II. prins Hen drik, bestemd om, gevat in een of ander kost baar voorwerp ter gelegenheid van ’s prinsen huwelijk te Weimar, door de vorstelijke perso nen als geschenken te worden uitgereikt. Zoo ooit, dan heeft de heer C. Hamburger in die kunstproducten zijn meesterschap bewezen, zoo- dat die de Nederlandsche kunst in het buiten land op hoogst voortreffelijke wijze zullen ver tegenwoordigen. Hoe klein van omvang deze portretten ook zijn, vereenigen deze microsco pische kunstwerken de meeste uitvoerigheid en eene onbegrijpelijke kracht met breedte van be handeling welke eigenschappen zich dubbel duidelijk vertoonen als men door de loep beschouwt. UTRECHT, 30 Mei. Onlangs werd degedeeld dat in 's Hertogenbosch het bestond om geestelijke broeders te plaatsen in het geneeskundig gesticht krankzinnigen dat onder het beheer van het algemeen armbestuur staat. Thans is dat voornemen werkelijkheid gewor den. Drieëntwintig geestelijke broeders en zusters (paters en nonnen) bevinden zich in dat ge- toon zwakken verleid en aanslagen gesmeed den, om ook hier te lande het licht van kandelaar te weren.” De nota, waarin de zaakgelastigde den paus in Zwitserland J. Bovièri van kantonsregering van Freiburg eischt dat zij den bisschop Marilley vergunne terug te keeren om zijne bediening «ongestoord” uit te oefe nen, en alle wetten en besluiten opheffedie de paus mogt afkeuren eindigt met de volgen de opmerkenswaardige periode: «In aanmerking nemende, dat de H. Vader andere voorwaarden had kunnen stellen hoop ik, mijnheer de voorzitter! en gij, mijne hee ren! dat gij de zeer groote, inderdaad vaderlij ke goedheid van Z. H. naar verdiensten zult schatten daar hij zich alleen bepaalt met van -u te eischen hetgeen volstrekt noodig is.” Door eene geachte hand zien wij ons in staat gesteld te berigten dat het Brilsche stoomschip the Monarch, waarop, zoo als wij gemeld hebben de kabel geladen was van den internationalen telegraaf, thans voor Schevenin- gen aangekomen is. De galvanische draad was reeds aan wal gebragt dat de werkzaamheden gelukkig volbragt zijn blijkt daaruit dat men aan boord van the Monarch met Londen tele grafische berigten wisselde. N. R. C. Op den 9 Junij e, k. zal voor het hof van Gelderland ter zake van moord en van onder scheidene andere misdaden teregt staan de per soon van R. Until die in Dec. 11. te Arnhem zijn meisje heeft voor liet hoofd geschoten en (lie, zoo wel door den zeer belangrijken dief stal, waaraan hij daarna is bevonden zich vroe ger schuldig te hebben gemaaktals door schijn bare krankzinnigheid en door zijne veelvuldige memorien en brieven, de justitie sedert in on- gemeene mate heeft bezig gehouden. De ac te van beschuldiging vermeldt eene reeks van euveldaden sedert jaren door den beschuldigde gepleegd. Zijn avontuurlijk leven en zijne zon zonderlinge houding bij de instructie wekken zeer de aandacht der nieuwsgierigen op. ’s GRAVENHAGE29 Mei. Bij arr. van den hoogen raad van 28 dezer is verworpen de voor ziening in cassatie van S. P. Langendam tegen een vonnis der arrond. regtbank te Nijmegen van 22 April jl. Het gold daarbij de vraag, of men, door eene in het 4de kwartaal van een dienstjaar gedane patent-aangifte en opgevolg de daad werkelijke betaling der tot de kiesbe voegdheid vereischte som al dan niet geacht moet wordenaan het bij de wet gevorderde betalen te hebben voldaanen mitsdien voor dit dienstjaar kiesgeregtigd te zijn. Even als de regtbank, beantwoordde de hooge raad deze vraag ontkennend, en overwoog daarbij, dat door de regtbank in facto was beslist, dat het aanslag biljet, waarop het in deze aankomt, slechts ee ne voorloopige betaling constateerde, en dat voor dien aanslag in wettelijken zin nog geen kohier bestond dat door deze beide feitelijke beslissingen, te regt of ten onregte door de regt bank genomen, almede vast staat, dat noch het aanslag-biljetnoch zelfs de daarop gevolgde betaling kan daarstellen en evenmin bewijzen die betaling welke naar den zin en geest der kieswet alleen als betaling kan worden aange merkt, vermits, naar de duidelijke woorden dier wet, alleen de aanslag op de kohieren, onver schillig of er al dan niet werkelijke betaling heb ben plaats gehad, voor betaling mag worden gehouden. AMSTERDAM, 30 Mei. heeft hier op eenen schrijnwerkers winkel afsebuwelijke weddingschap plaats gehad. SNEEK 3 Junij. De plaats gehad hebbende herstemmingen voor leden van de tweede kamer der staten-generaal hebben in de onderstaan de districten de volgende uitkomsten gehad: Te Amsterdam verkozen de heeren II. Stolte, prof. J. Bosscha en J. C. Baud. Te Rotterdam de heeren J. C. Baud en mr. P. P. van Bosse. Te ’s Gravenhage de heer J. C. Baud. Te Utrecht jhr. mr. H. A. M. Van Wijck. Te Gorinchem de heer mr. Soeterwoude. Te Zwolle de heer Sloet tot Oldhuis. Te Assen de heer mr. P. van der Veen. Met uitzondering van den lieer S. Poppes hebben al de benoemde leden der prov. staten Van Friesland hunne benoeming aangenomen. Opmerkelijk is het woord van een’ kiezer, in de Rotterdumsche Courant ingezonden De koning en zijne ministers zijn met het grootste gedeelte der natie homogeen hare taak is thans te waken, dat die overeenstemming niet door de 2de kamer onvruchtbaar worde gemaakt door eenen tegenstand die zich tegen bepaald uitgedrukten wil van koning en volk verzet.” En wat is die wil Terzijdestelling van het artikel der grondwet dat de vrijheid van godsdienst voor alle gezindten waarborgt? In geenen deele; zij, die zulks beweren, misken nen den aard van het Protestantisme en too- nen daarin zelve vreemdelingen te zijn. Ook zonder grondwet is en blijft protest tegen gewe tensdwang grondbeginsel van het Protestantisme dat geen ander wapen ter verdediging en uit breiding kent noch mag kennen dan den Bijbel.” «Het Nederlandsche volk, met zijnen koning aan het hoofd wil dat tegenover de pauselijke allocutie, wereldkundig worde, dat Nederland is een Protestantsche staat, waar, juist dooi de vrijheid van godsdienst, die men er vindt, alle vervolgden om des gewetens wil eene vei lige schuilplaats vonden en nog vinden en waar men met Roomsch-Katholieke landgenoo- ten in goede maatschappelijke verstandhouding en vrede leeft, en ook ware Protestanten mogen noch kunnen anders willen wil blij ven leven al vermeerdert ook hun getal slechts worde gewaakt, en daartoe ziet het volk met vertrouwen op zijnen ook door de grond wet gerugsteunde!) koning dat door de invoe ring eener Roomsch-kerkelijke heerschappij hier te lande bedekt of openlijk geen gewetens dwang ingevoerd noch door uiterlijk praalver- zwakken verleid en aanslagen gesmeed wor- otn ook hier te lande het licht van den

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1