NIEUWS- EN AIIVEIITENTIE-DLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 4fi. WOENSDAG den 8 Junij. 8sk> J.uirgaiifi;. BINNENLAND. BUITENLAND. t 1 C I|.z c. SNEEKER ’s Grave naal' 1 i i R. K. zelf verzekerd verpligling is, dat de cialen krijgsraad tot vervalling opsluiting in tijd tyd mr. D. van Eek. mr. J. T. Schuurbecque jaren in een huis vangen gezet, zonder dat men kon, wat lij tech misdreven had. men ders tot zijnen last ring dan de stellige weige- aan de pligtendoor de voorgeschreven, en de met het beste gevolg in Belgie geschiedt. Deze inrigting, die bestuurd wordt door G. Meulman is geplaatst in de Bloemstraat alhier, en wel in liet gebouw vroeger gebruikt tot eene ma nege. Genoemde Meulman heeft voor deze on derneming die men, na de herbaalde door hen» genomene proeven thans als gevestigd mag bc- me- A. F. AMSTERDAM, 2 Junij. ge en kunstkenner zoo t Jeronimo de Vries, ridder der orde Nederl. Leeuw lid van het voorma Nederl. 1 istituutis gisteren na eene ziekte in 77jarigen ouderdom overleden, lijk aan de letterkunde en algemeen, heeft hij als stedelijk ambtenaar onze hoofdstad in het bijzonder groote en durige diensten bewezen. Hij was acht en bemind. Zijne talrijke vrienden betreu ren met zijn gezin zijn afsterven. LEYDEN, 2 Junij. Nadat er tot dus verre vergeefsche pogingen aangewend waren, om de Rameeplant waarvan in de Oost-Indiën eene uitmuntende vezelstof bereidt wordt, naar Eu ropa over te brengen is dit onlangs volledig gelukt. Men heeft den goeden uitslag vooral aan den gezagvoerder van bet schip Constantia, den heer E. J. Kaleshoek, te danken, die voor die belangrijke plant de meest mogelijke zorg, gedurende de reis herwaarts gedragen heeft. De bezending, welke prof. Blume daarvan ont vangen heeft, laat niets te wènschen over. De aankweeking dier plant zal onder behoorlijk toe- zigt gemakkelijk plaats hebben zoodat onze akademische tuinen zich kosteloos in het bezit van deze plant zullen kunnen stellen zoodra er over een genoegzaam aantal beschikt kan worden. GRONINGEN, 3 Junij. Naar wij vernemen, is dezer dagen hier ter stede eene nieuwe tak van nijverheid gevestigd nl. eene inrigting tot het. niet geringe kosten aanfokken van een groot zoo als dfvt reeds sedert jaren COURANT schouwen welwillende en belangstellende dewerking mogen vinden bij den heer mr, i Wichers. Deze konijnen-fokkerij zoo als zij hier thans op uitgebreide schaal zal worden ge dreven opent vooral voor de mindere klasse het vooruitzigt op de mogelijkheid om voor betrekkelijk gerjngen prijs een gezond en sma kelijk voedsel te kunnen bekomen terwijl zij ook in het belang van den landbouw is, door dien 50 konijnen, in één jaar mest leveren voor een bunder land. (F. G. C.) FRANKFORT2 Junij. Men wil hier inden afgeloopen nacht eene fraaije komeet aan deij zuidoostelijken hemel waargenomen hebben. LONDEN, 1 Junij. Reeds is een en ander omtrent den opstand in China medegedeeld i een meer geregeld verslag daaromtrent zal hier wel niet ten onpas komen Den 16 Maart ontvingen de Chinesehe over heden te Shanghae dépêches van den gouver neur van Nanking, welke hen verzocht de imlp der vreemde consuls in te roepen zonder wel ke buiten twijfel de stad in handen der insur- genteu zou vallen. Eene vloot va» keizerlijke jonken en huurbooteu was op de rivier door de opstandelingen geslagen, hebbende deze daar op vóór Nanking het anker uitgeworpen. Het landleger der belegeraars klom tot 30,000 man en werd nog dagelijks versterkt. Reeds eenige dagen te voren had de Chine- sche regering de hulp van sir C. Bonham dei» Britschen commissaris te Uoug-Kong, ingeroe pen. Deze was den 13 Maart aan boord van het stoomschip Hermes naar Shanghae vertrok- vóór het vertrek der paketboot ken doch was vóór het vertrek der paketboot de Gangeswelke deze berigten te Calcutta heeft aangebragtnog niet op zijne bestemming aangekomen. Ook de Salamander en de Lily hadden naar Shanghae koers gezet. Het Frau- sche oorlogstoomschip Cassiri en het Ameri- kaansche fregat Susqueha. na zijn den Yang— T.ie-Kiaug opgeloopen zullende het laatste zich vóór Nanking slationneren. De uitwerking van deze tussebenkomst is niet te berekenen. De Chinezen zijn overtuigd dat het verlies van Nanking den ondergang van het geheele keizerrijk na zich zou slepen. De tus- schenkomst der Europesehe staten zal de Tar- taarsche dynastie nog kunnen redden. Doch geene staatkundige reden kan de~e inmenging in de zake.i van liet Hcmelsche rijk billijken. De zucht tol om wenteling sclnj.it te zijn ge grond op zeer gocae en r.egtvaaid:ge beginselen en op zeer vrijzinnige denkbeelden, die te ee- niger tijd kunnen ileiden tot de toelating der Europeanen. De proclamation der opstandelingen hebben groolendeels betrekking op liet burgerlijk be stuur der overwonnene provinciën. Militaire plundering en ambtelijke omkoopingen worden streng door hen gestraft. Zij eischen de oprig- ting van scholen en de aanmoediging der letter kunde. De verbetering in de opvoeding der vrouwen is een der punten, waarop zij vooral aandringen en boven de deuren der meisjes scholen hebben zij een rood plakaat doen aan plakken waarop geschreven staatGewijde wijk plaats voor vrouwen. De mandie hier bin- nentreedt zal. zonder aanzien des persoons y worden onthoofd. Men schrijft deze zedelijke strekking van den opstand toe aan de tegen woordigheid van een groot aantal leden der Chi nesehe Vereeniginq een letterkundig genoot schap, hetwelk aan dr. Gutzlaf zijnen oorsprong te danken heeft, en dat alleen de verspreiding der beschavingonder de Chinezen ten doel heeft. Van Bombay verneemt men nogdat den 16 April de eerste 80 mijlen van den spoorweg zijn geopend. Dit is de eerste spoorweg in Azië» SNEEK 7 Junij. Het staatsblad no. 26 be vat het koninklijk besluit van 31 Mei jl. waar bij de vergadering der staten-generaal wordt bijeengeroepen en hare opening bepaald op dings- dag 14 Junij 1853. De herstemmingen bij de verkiezing van le den voor de tweede kamer, waarvan wij nog geene melding maakten, zijn als volgt: Te Hoorn verkozen de beer I. Donker Hz. Te Deventer jhr. C. M. Storm van san de. Te Middelburg de heer Te Zierikzee de heer Boe ij e. Te ’s Hertogenbosch de heer dr. J. IL II. de Poorter. Te Tilburg de heeren inrs. F. J. Jespers en C. C. A. Beens. Te Eindhoven de heer mr. P. van den Heuvel. Z. M. heeft tot voorzitter van de eerste kamer der staten-generaal gedurende de aan staande zitting benoemd den heer J. A. Pliiljp- selid dier kamer. Sedert onze laatste opgave van den 1 de zer, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 10 runderen wegens de longziekte af gemaakt zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1741. Het volgende berigt is der Pr. Gr. Cour. ter plaatsing toegezonden die den optogt tot geleide verstrekten schenen daardoor ijveriger te zijn, wanneer zij, bij het verloonen van het hoog waardige of ons Heer,” vol de mdilaire eerbewijzing van schouderen en presenteren der geweren gecommandeerd werden. Op de Maasstraat komendewerd zelfs de me de in dienst zijnde korporaal zoo zeer door ijver aangedreveti dat hij (men Zegt op bevel van den Isten luitenant K. die het commando over de ten geleide strekkende soldaten had) aan eenige langs de straat geschaarde miliciens, die daar uit nieuwsgierigheid stonden te zien en dus buiten dienst waren, beval: de chako's af!'' aan welk bevel door de pas aangekomene miliciens (die men allen voor Protestanten aan zag) duect voldaan werd eenige daarbij staan de oudere soldaten gehoorzaamden niet. De wacht, die anders ten 12 uur optrekt, werd op dien dag tot 2 uur uitgesteld. Men ziet dus duidelijk hier, dat alles den R. K. kerkdijken wil geregeld wordt. Er werd mij dooi een dat hel eene plaatselijke leden van het geregtshof, te Roermond de pro cessie aldaar (die onlangs ook door de stad trok) moeien vergezellen^ hetzij die Roomsch ofPro- testantsch zijn. Men Sihujft uit Florence: Vóór eenige weken is Ca.*o Carrara, kleedermakerwoon achtig bij de poort Santa Croce te Florence, voor twee jaren in een huis van correctie ge- ook maar raden Thans heeft de zekerheid verkregen dat ei’ niets au- was van te voldoen Katholieke eeredienst beschuldiging, dat bij den Bjhel las en ver spreidde. De regels van deze hulzen van cor rectie in Toskane zijn zeer streng: het voedsel is er slecht en ontoereikend en daarenboven zijn alle gevangenen verpligt, alle dagen de mis te hooren en den katechismus bij te wonen. Te ’s Gi averhage loopt liet gerucht, dal de paus aan mr. J. R. Thorbeckeals blijk van bijzondere genegenheid een kostbaar reliek heeft doen overlianu'gen. Hei bestaal in een’ veder int den staart van den haan, die kraaide, toen Petrus zijnen Heer had verloochend. Dat de veder met edelgesteenten is opgesierd en ;n goud gezetbehoeft niei gemeld te worden dai spreekt van zelf. C.iAVENHACE 2 Junij. Men wil weten, dat de intrede van Z. K. 11. prins Hend ik met lid. gemalin in de residentie zal plaats hebben op dingsdag den 21 dezer ’s namiddags 5 ure. De als letterkundi- te regt beroemde mr. van den lig Koniiikl. slepende Ge- de kunsten >n het aan lang- algemeen ge- ’s Bosch den 31 Mei. Heden werd alhier voor het f,-ont der parade afgestraft een grenadierbehoorende tot liet re- gement grenadiers en jagers, door den provin- van Noord-Braband veroordeeld van den militairen stand en lot een rasp- of tuchthuis voor den van 5 jaren ter zake van 1ste desertie in van vrede, en bedriegelijke opligting. Deze persoon geboren te Boxtel had in het jaar 1850 zijn garnizoen te Delft verlaten en zich naar Belgie begeven, waar hij zich te Brus sel de kleeding van eenen Franciscaner monnik had welen te verschaffen. Onder deze vermomming, was hij naar her waarts teruggekomen en had daardoor zich niet alleen aan de vervolgingen wegens zijne gepleeg de desertie weten te onttrekken maar ook ver scheidene jongelieden van beider kunne hier Ie lande weten wijs te maken dal hij voor een klooster, in Belgie, kloosterlingen moest aan werven, waartoe hij echter van de lief hebbers want er deden zich werkelijk liefhebbers op vooraf eene zekere som vorderde, bij wijze van handgeld. Toen hij echter vervolgens met zij ne.rekruten in een logement was gekomen ver telde hij hun dat hij hun Hollandsch geld te gen Belgische munt zou gaan verwisselen. Hij verwijderde zich dau ook, maar vergat, om tot die hem gevolgd waren in het logementterug te keeren. Menigmaal schijnt hij op die wijze ons land verlaten en wederom bezocht te hebben tot dat hij eindelijk over Pruissen nogmaals gere patrieerd na eene bijna driejarige afwezigheid ,en na welligt ook in laatstgemeld land menig een tot dupe van zijne geheel vreemdsoortige industrie te hebben gemaakt, in de ouderlijke woning te Boxtel gearresteerd werd en aan de militaire justitie overgeleverd. Over de ligtgeloovigheid van de goede lieden in de streken die deze genadier-monnik tot ;hét tooneèl zijner opligterijen had gekozen, kan men zich waarlijk niet genoeg verwonderen. In eenen brief uit Venlo, dd. 29Meijl. •wondt het volgende gemeld Heden-had alhier de gewone groote processie •ter viering van den heiligen Sacramentsdag (dat hier den eerst opvolgendenzondag geschiedt) plaats. ZZoo öls gewoonlijk werd dezelve door ceni- ge dragonders te paard geopend en gesloten door eenigermanschappeu van, de alhier in gar nizoen liggende infanterie, thans het. 3de rege- ment. Welk een vreemd opzien dit voor het pas. uit ^Groningen gekomen garnizoen (grooten- deels Protestanten) baarde behoeft men aan hen, .die zulk .eenen optogt wel eens bijwoonden niet te zoggen. Zelfs de Roomsche militairen aantal konijnen

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1