I NIEUWS- EN AIHEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 j3. No. 47. c ZATURDAG den 11 Junij, VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEEK 1 binnenland. BUITENLAND. be- messen IIIIIIIIIMItM ZEGE1 MAANDAG DEN 13 JUNIJ 1853, des voormiddags ten tien uur. Heden SNEEKER COD del) de directie preien liën uit daa I I r brengen. Deze bisschop] LI. zaturdag den 'iJIIIIIIIIIIIIIIII zeer overvloed den anderen, bet voortbestaan van baar grond» bet Europeescli zich slepen heb- een protest en ver- vau aan de kerk pen zetelen in waar de meerderheid der bevolking ’s Pausen antwoord is nog niet den weg tarief voor liet beurtveer van Door de gunstige weersgesteldheid is du stand der te veld staande gewassen merkelijk verbeterd. Hier en daar staan de granen wel niet zeer voordeelig, maar over liet geheel slaan zij goed zoodat zij nog wel eenen goeden oogst kunnen opleveren. Het vlas vooral staat uit muntend de aardappelen beloven een ruim be schot maar bet koolzaad is zeel’achterlijk. Du vruclitboomen bloeijen zeer sterk en het laat, zich aanzien, dat er een overvloed van ooft zal komen. Men schrijft uit Assen dd. 4 Junij Dooi’ den laatst gevallen regen heeft zich de toestand van de rogge in deze provincie aanmerkelijk verbeterd, en mag men daaromtrent weder meet’ gunstige verwachtingen koesteren de rogge was dan ook op den marktdag van eergisteren al hier reeds vrij wat beterkoop, dit leverde bij den vorigen marktdag wel een verschil van vijf tig cent op. Ook op de graslanden hebben deze regen en liet meer warme weder zeer voordeelig gewerkt. Ook uit verschillende andere oor den van ons land ontvangt men berigten van den verbeterden stand der veldgewassen. Twee Pruissisclie bis-. gelijkheden inziende, welke de jongste panselijke brève, betreffende de ge mengde huwelijken kan paus in na ben den pausin den vorm van hunne bezwaren er tegen doen kennen zochtom van de nakoming der bevelen de brève ontheven te worden vooral ook met; het oog op de nadeelen daardoor toe te I districten Katholiek is. ontvangen. LONDEN, 4 Junij, Hier ter stede is eene inschrijving geopend voor de oprigting van een standbeeld voor Richard Leeuwenhart, De ko ningin heeft voor 200 p. st. en prins Albert voor 100 p. st. ingeschreven. LONDEN, 4 Junij, De geleerde, uit Grie kenland afkomstige, taalkundige Demetrius Ga lanos die gedurende meer dan 20 jaren met roem den leerstoel voor de Sanskritsche taal- en letterkunde te Benares (Hindostaii) heeft ver» grootste gedeelte (290 stuks) in ’s Rijks museum van oudheden gekomen waarvan de conserva torde heer dr. Janssen, die opgravingen mee- rendeels geleid heeft. Men leest in de N. Rolt. Courant: Van de 64 herkiesbare oude leden zijn thans 39 herkozen terwijl er 24 leden gekozen zijn, die in de ontbondene kamer geene zitting had den. Wegens de dubbele keuzen moeten er nu nog 5 nieuwe vrije keuzen plaats hebben, als: te Gonda en te Amersfoortwaar geene her stemmingen hebben plaats gehad omdat bevo rens de heer Groen van Prinsterer voor Zwolle en de heer De Kempenaer voor Tiel geopteerd hadden. Wijders te Bredavermits de heer Thorbecke voor Maastricht,te Amsterdam en te ’s Dage, dewijl de heer Baud voor Rotter dam geopteerd heeft. Zoo als de kamer op dit oogenblik is zaaien- gesteid acht men de partijen vertegenwoordigd als volgt: antirevolutionnairen 11, liberalen en Katholieken 24, reactionnairen 10, conservatie ven en gematigd liberalen 18, te zaaien 63. Naar wij vernemen, zegt de Nieuwsbode hebben de inschrijvingen voor de inrigling van het manège-gebouw tot eene kerk voor de Ne- derlandsche Hervormde gemeente alhier, reeds het cijfer van ƒ40,000 bereikt. Gelijk bekend is, was er, naar raming eene som van 100,000 benoodigd doch deze som beeft eene aanzien lijke vermindering ondergaan door de milde toe- zeöo‘llo van Z. K. II. prins Frederik der Neder landen die de bekostiging van een bekwaam orgel geheel ten zijnen laste heeft genomen. Men schrijft uit Pruissen De R. K. pas toors Struck en Herdecke, die bij eene proces sie de vaandeldragers met zwaarden hadden gewapend waren deswege aangeklaagd als te gen de wetten te hebben gehandeld. Door het kreilsgeregt van Hagen werden zij vrijgesproken doch bij het hof van appèl te Hanim tot eene gevangenisstraf veroordeeld. Thans is de zaak voor het oppergeregtshof behandeld en zijn zij van verdere vervolging vrijgesteld als voorge vende dat het buiten hunne schuld was geschied. LEEUWARDEN, 4 Junij. Hier loopen zeer verontrustende geruchten omtrent het lot van den heer 0. Bonnema en de onder diens leiding onlangs van hier naar Noord-Amerika vertrok kenen want men vreestdat zij zich bevonden op het, bij Bahama verongelukte schip, Wil liam and Mar ijwaarvan wij onlangs gewag hebben gemaakt. LEEUWARDEN5 Junij. De heer S. Pop pes, te Balk, benoemd lid der provinciale sta ten van Friesland voor het hoofd-kiesdistrict Sneek, heeft zijne benoeming niet aangenomen zoodat aldaar binnen veertien dagen eene nieu we verkiezing zal moeten plaats hebben. ’s GRA VENHAGE 2 Junij. Heden morgen -1 van den onderzeeschen telegraaf te aan wal gebragten met de lijn ’s Hage verbonden. Alles is met den bes uitslag bekroond reeds is onderscheidene van het bureau te ’s Gravenhage naar en vice versa getelegrafeerd. De minis- binnenlandsche zaken heeft eenigen tijd SNEEK 10 Junij. Uit Rome wordtonder dagteekening van 24 Mei gemeld dat de Ne- derlandsche gezant binnen kort die stad voor eenen onbepaalden lijd zal verlaten; terwijl de Pruissisclie gezant dezelve stad voor eenen ge- ruimen tijd zal verlaten en wel ter zake van de onlangs uitgevaardigde pauselijke brève be trekkelijk de gemengde huwelijken in Pruissen. Men verneemt, dat te Amsterdam vele Pro testanten den wensch uitdrukken, dat de 31 Oc tober de gezegende gedenkdag der kerkhervor ming 1517, voortaan plegtiger telken jare wor de herdacht. Het is op dien dag dat de ge loofsheld Martin Luther, met eigene hand aan de Slotkerk te Wittemberg een geschrift aansloeg met 95 stellingen tegen de Roomsche kerkleer, waarvan hij de juistheid in een openbaar god geleerd gesprek, tegen iedereen die wilde aan bood te bewijzen. In het kiesdistrict Amersfoort is tot lid der tweede kamer gekozen mr. W. L. F. C. ridder van Rappard met 1121 van de 2036 ingekomene geldige stembiljetten. Hare Majesteit de koningin, vergezeld van twee hofdames, heeft jl. zaturdag middag (den sterfdag van lid. beminden zoon den jeugdigen prins Maurits) een bezoek in den koninklijken grafkelder te Delft afgelegd. Aan de kerk werd M. opgewaclit door den heer burgemeester en is na een kort verblijf weder naar de resi dentie vertrokken. De Staat s-Uourantvan den 4 dezer, behelst eene mededeeling van de merkwaardige ontdekkingen waartoe de voortgezette opgra vingen onder Hilversum geleid hebben. Er zijn thans, op eene ruimte van niet minder dan 100 ellen, gelegen aan de zuidelijke helling der liooge heide, digt aan de Utrechtsche grensschei ding, over het algemeen niet minder dan dertien I onderaardsche bevloerde haardsteden ontdekt,: ééne el hoog, met aarde overdekt, en waaruit I meer dan drie honderd uit steen bewerkte ge reedschappen zijn opgehaald. Die gereedschap pen zijnde slingerballen lans- en pijlspitsen, wiggen, messet» en slijpsteenen, zijn voor het WEENEN, 2 Junij. De Oest. Corr. behelst heden een artikel dat als half officieel beschouwd wordt en alzoo zeer de aandacht verdient. Daar in wordt namelijk, nadat alvorens gezegd is, dat, in weerwil van de dreigende voorteekenen de vrede tusschen Rusland en Turkije zal be houden blijven een beroep gedaan op de edel moedigheid en de loyaliteit van den keizer van Rusland waarna het artikel met de volgendo zinsneden eindigt: Twee even gewiglige belan gen schijnen te Konstantinopel tegenover elkan der te staan: aan de eene zijde de bescherming welke iedere Christelijke mogendheid aan den nog altijd gedrukten toestand der Christenen in Turkije verschuldigd is en aan kant de noodzakelijkheid van der porte en van de integriteit gebied uit liet oogpunt van evenwigt beschouwd. Wij gelooven te kunnen vermoeden dat beide belangen slechts schijn baar met elkander in strijd zijn en dat dezo aangelegenheid, door de wijsheid en wel willend- heid van alle belanghebbende kabinetten op eene voldoende wijze zal geregeld worden. WrEENEN, 3 Junij. De Presse behelst ecu schrijven uit Konstantinopel, van 22 Mei, in houdende, dat de porte zich tot den oorlogge reed maakt, en dat de Fransche generaals La- moricière en Changarnier aan de porie hunnu diensten hebben aangeboden. FRANKFORT, 4 Junij. Overeenkomstig het tusschen Oostenrijk en Pruissen gesloten tol- en handelsverdragzal, in de maand September, door gevoimagtigden van alle hiertoe belmoren- de Duitsche staten beraadslaagd worden over de invoering ven een algemeen stelsel van mun ten malen en gewigten in Duitschland, FRANKFORT, 5 Junij. De aan onderschei dene Duitsche nniversiteiten aanwezige Zwitser- sche studenten zijn voor de militaire dienst naar hun vaderland teruggeroepen. BERLIJN, 7 Junij. schoppen de moeij PUNTEN TER BEHANDELING: Missive, betrekkelijk de begrinding van Hemd ijk. Missive, omtrent de verbetering van tusschen Bolsward en Harlingen. Ampliatie van de verordening op het aanleg gen van schepen. Besluit, omtrent de inzending der gemeente- rekening over 1852. De in de vorige vergadering aangehoudene punten, betrekkelijk: de Stads-bolerwaaghet verdoek van Walstra en Hekman voorstelom trent het bolwerkje om het voormalige bosch- je en een brief van de directie van het werk huis. Borgtogt van den te benoemen provisionelen Ontvanger der plaatselijke belastingen. Benoeming van eenen provisionelen ontvan ger der plaatselijke belastingen. Adres van Jolle de Vriesom grond op grond- pacht. Adres van Trijntje Durks Steenstra om noetnd te worden tot Stads-vroedvrouw. Zamenstelling van het stembureau, ter benoe ming van een lid ter vergadering van de pro vinciale staten. Reglement en Bakhuizen. Besluit, betrekkelijk het aanstellen van eenen loopbode. Idem tot voldoening van toe voorgedragene fondsen. Idem, omtrent het onderhandelen met bet gemeenle-bestuur van Amsterdam over het ma ken van eene wijziging in bet reglement voor het beurtveer. verkiezing zal moeten plaats hebben. is de kabel Sclieveningen naar ten malen Londen ter van de proefnemingen in gemeld bureau bijgewoond en zijne bijzondere tevredenheid over de naauw- keurigheid en snelheid der telegraferingen betuigd. AMSTERDAM, 7 Junij. De opening van de vergadering der staten-generaal op dingsdag 14 Junij, zal op de gebruikelijke wijze plaats hebben. Z. M. de koning zal ten een uur des middags, met HH. KK. UIL de prinsen, van het paleis afrijden in eene met acht paarden be spannen koets. GRONINGEN, 6 Junij. 4 dezer, mogten de hoogleeraar P. Hofstede de Groot en zijne echtgenoot het genoegen sma ken van met hun gezin hun zilveren bruilofts feest te vieren. Behalve de hartelijke geluk- wenschen die zij bij die gelegenheid van fami lie en tal van belangstellende vrienden mogten ontvangen, werden zij tevens verrast door een keurig geschenk van de hier ter stede gevestig de vrouwenvereeniging gelijk mede door een aangenaam bezoek van de jeugdige bewoners van het geslicht voor hulpbehoevende en verwaar loosde kinderen alhier, die tevens eene lief ge kozen gedachtenis aanboden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1