NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET AIIIIONDISSEMENT SNEEK. ll 1853. No. 48. WOENSDAG den 15 Junij. VOOR ROVING EN VADERLAND. agü» Tij De damp COURANT. SNEEKER BINNENLAND. het eiland Urk dd. 7 i I BUITENLAND. ADVERTENTIES. C'j'Ml - *^J en en De hen ingehuwde) kinderen was, en welke hij door opgeruimd karakter eene dergelijke niet alleen dit en de De Vereeniging CONCORDIA, te Sneek heeftin de plaats van den Deer Poppesdie zijne benoeming niet heeft aangenomentot kandidaat voor het lidmaatschap der Provincia le Staten benoemd den Heer II. BRANDEN- BURGHte Workum. SNEEK, 14 Junij. Sedert onze laatste op gave van den 8 dezer, zijn er. in de gemeente Wijtnbritseradeelop nieuw 10 runderen we gens de longziekte afgemaaktzoodat het geza menlijk getal thans bedraagt 1751. Z. M. heeft aan mr. J. R. Thorbeckeaf getreden minister van binnen], zaken verleend een pensioen ten laste van den staat ten be drage van ƒ4000 ’sjaars. Door de Nederlandsche handel-maatschap- pij zijn op nieuw bevracht geworden 5 schepen ais: voor Amsterdam 1, voor Rotterdam 1 en voor Middelburg 3. In de zitting van den stedelijken raad van Utrecht van donderdag den 2 dezer is aange nomen de belasting op de honden en wel a ƒ2,50 voor eiken hond, behalve voor die hon den welke ter bewaking van plaatsen dienen die in karn- of andere molens loopen scliaap- herdersbonden honden die als trekdieren wor den gebezigd en als dusdanig door burgemeester en wethouders erkend zijn de honden van ja gers die de jagt als nijverheid uitoefenen wel ke allen slechts tegen 1 per jaar belast zijn. Tevens is besloten dat elke belaste hond een' halsband zal moeten dragen waarop de uaatn van den eigenaar* staat, en waaraan, ten teeken een metalen plaat- aan de eene zijde het de andere zijde liet van betaalde belasting hond voor de eerste om van die een schriftelijk bewijs lang geldig is, tot dat de ALLERLEI. De misdadiger R. Huth die den 11 Junij dour bel p. geregtsliof van Gelderland werd veroordeeld tot de straffe des doods door het ophangen aan eene galg, bleef niet alleen geheel ongevoelig bij de uitspraak van dat vreesselijk vonnis, maar was zelfs verstokt genoeg, om den president, die eene korte en gepaste aanspraak tot hem rigtte, tegemoet te voeren dat ZEd. dat wel voor zich zelven kon houden. Te Parijs hebben weder talrijke arrestalien plaats gehadwelke sommigen willendat in ver band staan met de ontdekking van een complot tegen het lo ven des keizers. Onder de Engelscbe berigtenin liet Han- ddsbladleest men: Als een bewijs, hoe nadeelig het is de poststempelsbij het vasthechten op de brieveniu den mond te bevochtigen, moge dienen, dat dezer dagen een bediende aan het postkantoor te Leedsna het opplakken van poststem pelseen groot gezwel aan het verhemelte heeft bekomenhet welk hem veel pijn veroorzaakteen ondanks de terstond in geroepen geneeskundige hulp zich verder schijnt te willen uit breiden. Aan het Fransche ministerie van oorlog is zooveel drukte, dat men er dag en nacht onophoudelijk werkzaam is. Men had herigtdat de jagtopzienerte Bedumop den publi- ken weg vermoord was gevonden. Dit wordt thans tegenge sproken, en bet feit in zooverre gewijzigd, dat men den man vondgebonden met uitgestreklc armen aan zijnen spring- of polstok. Dit moetnaar men zegtgedaan zijn door eenige? personen die bezig waren met visschenzonder van eene be hoorlijke acte te zijn voorzien, en die op deze wijze denjagt opziener onschadelijk hebben gemaakt. In den omtrek vai» Weenen staan de korenvelden zoo welig en schoonals in jaren het geval niet geweest is. Den 30 Mei 11. is te Valom over leden in den hoogen ouderdom van 101 jaar en twee maan den de weduwe Van Harkes T. v. d. Meulen nalatende achb kinderen, waarvan de jongste 54 en de oudste 76 jaren is, 45 kindskinderen en 35 achter-kindskinderen. De volgende regtspleging bad onlangs te Ruinen in Drenthe plaats; Twee landbouwers kregen twist over den eigendom eener sloot, die beider erven van elkander scheidde. Deze twist liep zoo hoog dat de twee mannen van 63 en 67 jaren oudin de sloot handgemeen werden terwijl hunne zoonen op den walme de door vuistregt de oncenigheid trach tten te vereffenen. Mei, meldt uit Harlingen aan het HandeltbladVolgens hier ont- vangene tijdingen uit Engeland, is de vrees voor het lot der, van hier onlangs ver trokkenlandverhuizers geenszins onge grond. De heer O. Bonnema, met zijn talrijk reisgezelschap, bevonden zich inderdaad op het bij Bahama verongelukte schip. Slechts drie daarvan zijnzoover men weetbehouden geble ven. Deze zouden zich reeds in Engeland bevindenom her waarts ter ug te keeren. Hoogst waarschijnlijk zijn de overigen met hunnen aanvoerder alzoo jammerlijk eene prooi der golven geworden. Et* zal een Noorweegsch pantheon worden opgerigtwaarin zullen worden geplaatst de por tretten borst- of standbeelden van al de man nen of vrouwen die door hunne deugden of bekwaamheden Noordwegen hebben opgeluisterd. Dit gebouw wordt opgerigt te Eidswold eene stad nabij Christiania gelegen, alwaar de verte genwoordigers des lands den 17 Mei 1814 de nog bestaande grondwet hebben aangenomen waaruit voor het land een tijdvak van welvaart en voorspoed is gesproten. LEEUWARDEN, 8 Junij. I week is alhier, in ruim 72jarigen leeftijd, eene ongesteldheid van i den de weledele gestr. heer van der Plaats, in leven notaris ter dezer de, welke betrekking bij meer dan niet ijver en naauwgezetheid heeft den eigenaar staat dat de belasting voldaan is je zal hangen waarop wapen van Utrecht en aan nomnier der quitantie voorkomt. Zij die eenen maal aangevenhebben het regt aangeving of inschrijving te vragendat zoo hond van het metalen plaatje zal voorzien zijn. Honden beneden de twee maanden oud ziju niet belastbaar. Men schrijft van Junij In lange jaren heugt niemand beste vischvangst, als thans, en eiland maar ook het naburige Schokland kleine visscherij van de aan zee liggende steden en dorpen deelen daarin de kabeljaauw sclielvisch is overvloedig geweest, de tong schol is onafgebroken hoog in prijs gebleven, spieringvangst is op dit oogenblik zeer gezegend en naar mate de vangst zoo ruim is, is de prijs vrij hoog, zijnde ƒ1.50 a ƒ1.70 de 1000 stuks ongezoute. Wij noemen dit een verblijdend ver schijnsel voor onze visscherlieden want bij goed overleg is er thans uitzigt, dat de armoe de door aanhoudende slechte visclijaren teweeg gebragtzoo niet geheeldan toch grootendeels kan bedwongen worden. Volgens een berigt uit Brussel van heden morgen (10 Junij) wordt door den lUonileur Universel bevestigd, dat de Fransche en En- gelsche eskaders bevel hebben ontvangenom zich vereenigd ten spoedigste naar de Dardanel- len te begeven. Reeds den 4 dezer zijn de be velen daartoe uit Toulon en Marseille aan de Fransche en Britsche vlootvoogden gezonden. Deze maatregel van voorzorg sluit echter de hoop op eene vreedzame vereffening nog niet uit. Daarentegen wordt uit Triest tegengesproken dat de Oostenrijksche bemiddeling aangenomen is. De Times deelt den inlioud eener Russische nota mede waarin met eene bezetting der Do- nau-Vorstendommen gedreigddoch overigens geprotesteerd wordt tegen liet denkbeeld als zou Rusland het maken van veroveringen be doelen. N. A. C. Uit Frankrijk zelf kan wederom geen staat kundig nieuws van bijzonder belang gemeld wor den. De zitting van den senaat is op officieële wijze gesloten. Men hield zich overigens geheel met de Oostersche kwestie bezig. Men verhaal de, dat de keizer van Rusland den prins Men- chikoff persoonlijk heeft geluk gewenscht met de krachtige houding, die hij te Konstantinopel aannam en dat hij tevens zeer oorlogszuchtige plannen moet hebben kenbaar gemaakt. Wer kelijk begint hier, teregt of ten onregtehet gevoelen veld te winnen dat het uitbreken van eenen oorlog ganseb niet lot de onmogelijkhe den behoort. LONDEN, 8 Junij. Uit New-York schrijft men, dat de tentoonstelling aldaar nagenoeg ge lijk staat met eene mislukking. Er zijn zoo ve le goederen aangebragtof liever de berekening van het gebouw is zoo slecht gemaakt!, dat nog aanhoudend moet worden bijgebouwd en het ge heel indien het zelfs tegen de maand Septem ber gereed komt, een onaanzienlijk voorkomen zal vertoonen. Inmiddels verkeeren de van hein de en ver aangekomen bezoekersdie op het vroeger bepaalde tijdstip hadden vertrouwd iu geen benijdenswaardigen toestand. In de afgeloopcn na weinige dagen overle- mr. Jan Daniel ste- eeuc halve eeuw met ijver en naauwgezetheid heeft waar genomen. Het is echter vooral als schoolop ziener van het eerste district, dat hij zich eene reeks van jaren jegens onze provincie verdiens telijk heeft gemaakt; hoog te waarderen toch zijn de vele verbeteringen die onder zijn be stuur het onderwijs heeft ondergaan en tot aan zijne jongste ziekte werkte hij met rusteloozen ijver aan deszelfs uitbreiding en bloei. Minzaam jegens allen, onttrok liij zich nooit waar hij met raad en daad iemand ten dienste kon zijn, zoodat zijn dood door velen innig betreurd wordtmaar zeker het meest door zijne wedu we en 15 (waaronder 4 aa wier trouwe verzorger bij zijn gezelligen omgang en het leven zoo zeer veraangenaamde. ROTTERDAM, 9 Junij. Omtrent de droog making van het Haarlemmermeer, deelt de com missie het volgende mede: Ingevolge de bijna onbelemmerde werking van de drie pompstoomtuigen sedert December II. door ruime kanalen verbonden die het diepste gedeelte van den polder doorsnijden en door de hulp dei* gunstigste weersgesteldheid, is het nog achtergebleven winterwater in de afgeloo- pen maand volkomen verdwenen den 26 Mei werd liet polderwater gemiddeld tot 4,35 el on der Amsterd. peil waargenomen en daar dil water op den laatsten April teekende 3,79 el onder gemeld peil, bedroeg de daling in Mei 0,56 el. Sedert werken de pomptnachines beur telings slechts tot Wegschaffing van het water, dat uit den pas drooggevallen bodem nog bij zakt en zich in de kanalen verzamelt. De geheele polder vertoont eene onmetelijke groene oppervlakte veelal met de gele bloemen van talloze waterplanten versierd; van het Haar lemmermeer is niets meer te bekennen. HOOGELAND7 Junij. Voor eenigen tijd werd door eenen arbeider, die van eene woning verstoken wasop eene ledige ruimte van den grooten Kruisweg, nabij de Weer, onder Ste- dumeen huisje gebouwd. De landbouwer, die den weg in eenen schouwbaren staat moet houden, en door de schepperij belast is met het toezigl op de wegen, werd hier voor beboet. Deze zich zelve regt verschaffendesloopte het huisje. Den volgenden dag echter stond het buisje er weder, maar werd andermaal door den landbouwer afgebroken en omvergehaald zoodat man vrouw en vier kleine kinderen op nieuw onder den blooten hemel hun verblijf moeten houden. Naar men zegt, is de zaak thans in handen van den officier van justitie te Appingadam en wordt de uitslag hiervan met belangstelling te gemoet gezien. PARIJS, 7 Junij. Volgens de Gu^eltd des Hópilauxheeft een Engelschman de heer Ri chardson een nieuw middel tot verdooving van het gevoel ontdektwelks werking even krach tig is, als die van ether of chloroform, doch met het voordeel boven beiden dat liet in de toepassing hoegenaamd geen gevaar aanbiedt; uit de door den uitvinder met dieren genomen proeven blijkt dit ten volle. Het middel be staat in de inademing van den damp of rook die zich ontwikkelt bij het verbranden van eene soort van valsche paddestoelen {I^yCopCrdnn Pro- leus)na verloop van eenige minuten en soms zelfs slechts na eenige seconden aan die inade ming blootgesteld te zijn Werd bij dieren de hoogste slaat van gevoelloosheid verkregen dia eerst en zonder eenige moeite ophield wanneer men hen aan den bedwelmenden damp onttrok, De damp van dezen paddestoel wordt in Enge land sedert lang verkozen boven dien van zwa velten einde de bijen te bedwelmen, toot' men den honing uit de korven neemthij heeft dan ook het voordeel van overigens geheel on schadelijk voor die insecten te zijn hetwelk den heer Richardson op het denkbeeld heeft gebragt om het middelter vervanging van ether en chloroform meer algemeen in gebruik te bren gen. Men heeft op eenen daardoor bedwelmden hond eene pijnlijke operatie bewerkstelligd zon der dat het dier, tijdens de bewerking, iets scheen te gevoelen. Als een bewijs van de on schadelijkheid der hier bedoelde paddestoelen kan nog dienen dat men ze onder vleesch ge hakt en in melk gekooktaan honden en kort ten als voedsel heeft gegeven die ze gulzig ver slonden zonder er eenig nadeelig gevolg van te ondervinden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1