NIEliWS- EN AIHERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 81 1853. No. 49. den 18 Junij. ZATURDAG i V' 1 HiiiiiHiiiiiiiiiiifcfliiiiïiiM s SNEEKER BINNENLAND. geplakt, dat, I I I wel van ver en gelijke waarin aan de- COURANT. aan de de verjaar- eene luistnr- wi in pel partij plaats. Nadat de vaartuigen voorafgegaan door den schoonen botter van den lieer Kistemakerwaarop een onder directie van den heer 10 ure waren harmonie-orchest, van der Finck te vertrokken keerden zij ten 4 ure terug en zeilden ten 6 ure uitom daarna te 7y ure weder binnen te komen. Het feest werd besloten door een prachtig vuurwerk, vervaardigd door P. M. van der Brugh waar onder vooral een groote tempel uitmunte die een schoon licht verspreidde op de bijliggende oevers van den Amsteldie met menschen als KATWIJK AAN DEN RIJN, 11 Junij. Wij vernemen dat de heer L. Robbedocent in de oude talen aan het seminarium alhier, zijn ont slag heeft bekomen. Men verliest zich in aller lei gissingen omtrent de oorzakenwelke tot dit ontslag aanleiding hebben gegeven. Immers de heer Robbe bekleedde ongeveer 20 jaren die betrekking en aangaande zijne verdiensten bestaat maar ééne stem. De hoogleeraren te Leyden vooral die in de Oostersche talen, gaven steeds de allerloffelijkste getuigenis van de kweekelin- gen in die vakken, en ook bij het staatsexamen in der tijd afgenomen waren de resultaten meer dan voldoende. De heer Robbe is nog in de kracht van zijn leven en geene 50 jaren oud. TROONREDE TER OPENING DER BUITENGEWONE VERGADE RING VAN DE STATEN-GENERAAL OP HEDEN DEN 14 JUNIJ 1853. Fereenigde zitting der beide Kamers. Mijne Heeren! Ik ben levendig getroffen geworden toen on langs duizenden Mijner beminde onderdanen geschokt in hun nationaal gevoel en veront- hunne teederste belangen zich tot van Mij voorziening tegen het verlangd Mijne verpligting, om tijd meer geworden, uit welke Franciskaner monniken en meer ledigloopers zich alz.oo over I De verarming staat daar in de juiste verhou ding tot bet pausdom. De ellende bestaat in veel hoogere mate in de Vlaamsclie provinciën, welke geheel en al aan de priesters onderwor pen zijn, dan in de Waalsche provinciën, die voorheen Protestantse!» waren en alwaar de geest nog tot het Protestantisme overhelt. (Merle d’Aubigne.) I'Independance Beige berigt in zijue par ticuliere correspondentie, dat men te Florence zeer bezorgd is voor den oogstdaar het sedert twee maanden niet opgehouden heeft met rege nen. Dezer dagen is er op de muren eene af kondiging des aartsbisschops aan om dezen nieuwen zondvloed te keeren men in den Dom het standbeeld van St. Zenobia den patroon der stad, zal ontsluijerendie tot heden nooit vruchteloos is aangeroepen.” De afkondiging op 5 Junij was niet onaardig gekozendaar het den Gden nieuwe maan is geweest. De president der policie te Berlijn v. Hin- keldeyheeft met de geneesk. commissie vele woningen in die hoofdstad bezocht om na te gaan Welke voor de gezondheid der bewoners bepaald verderfelijk zijn. Men heeft bevonden dat van de 702 woningen die als ongezond aangegeven zijn, er 104 zijn, die onbruikbaar en dus afgekeurd en 142 die verbeterd moe ten worden. LEEUWARDEN, 12 Junij. In dering der afdeeling Leeuwarder schappij ter Bevordering eene verga- van de Maat schappij ter Bevordering van Fabrijk- en Am bachtsnijverheid in Nederland, is bepaald ge worden, dat, hetzij in de maand Mei, hetzij in de kermis van het volgende jaar eene ten toonstelling van nijverheids-voorwerpen door Friezen vervaardigd, ter dezer stede zal worden gehouden. II. B. ’s GRAVEND AGE, 11 Junij. Ongeveer zes weken geleden werd op de hoogte van de ge meente Rijswijk een paard door eenen hond in den neus gebeten’t welk eene ligte bloedstor ting te weeg bragten den eigenaar van den bond dan ook deed besluitenhem onmidde. lijk af te maken, De wond aan het paard toe- gebragtzoo men dachtgenezen zijnde ont waarde men evenwel onlangs, dat liet loom werd en bijna alle eten weigerde. De veearts Bokkelkamp hieromtrent geraadpleegd en met het voorgevallene nader bekend gemaakt zijnde bevond, dat het paard zenuwachtig was, en oordeelden het raadzaam het afzonderlijk tc plaatsen. Die toestand toenemende en gepaard gaande met aanleg tot bijten is heden besloten, het paard af te maken en maatregelen te nemen om het voortplanten van liet kwaad waaraan het beest is lijdende geweest, zoo mogelijk tc voorkomen. Men verneemtdat Z. M. de koning aan den heer Burgemeester der residentie 11D. ver langen heeft doen te kennen gevendat de dag van 17 dezer alleen zal worden gevierd door het uitsteken van vlaggen en het bespelen van het klokkenspel en det de overige voor genomen feestvieringen zullen worden verscho ven tot die welke bij gelegenheid der intrede van HU. KK. IIII. Prins en Prinses Hendrik der Nederlanden zullen plaats hebben. AMSTERDAM 13 Junij. Gisteren had Amstel-Jagthaventer viering van dag van Z. K. II. prins Hendrik i lijke i AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SN EEK doen te weten dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 24 January 1853 no. 14, is vastgesteld, aan art. 3 van de Verordening nopens het aan leggen van schepen enz. vastgesteld door ge zegden Raad den 30 October 1851 achter het woord stalmestde volgende uitbreiding te ge ven «welke vaar- en voertuigen zoolang zullen «mogen vertoeven als volstrekt noodig is, «om hunne lading zonder tnsschenpozing te lossen of in te nemen. In bijzondere «gevallen echter zal door Burgemeester en «Wethouders verlenging van tijd kunnen worden toegestaan.” Zijnde deze uitbreiding der bedoelde Verorde ning aan de Gedeputeerde Staten van Friesland volgens hun berigt van den 1 January 1853 no. 8 medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den 18 January 1853. Burgemeester en IFethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris HAGA. rust over Mij wendden en voorwerp hunner bekommering verlangden. Doordrongen van Mijne verpligting, otn aller belangen en regten te beschermen heb Ik ge meend Mij niet te moeten vereenigen met den raad, welke Mij door de Raadslieden der Kroon werd gegeven. Ik begreep dat het opvolgen daarvan de hoog gestegene bekommering niet opheffen, de onmiskenbare spanning der gemoe deren niet bedaren kon. Op het alstoen geopenbaard verlangen der Mi nistersheb Ik aan sommigen hunner ontslag verleend, en hen vervangen door mannen, die Mijn vertrouwen bezitten. Ik heb mij verpligt geacht, in verband daar mede, een deel der Vertegenwoordiging te ont binden en de Kiezers in de gelegenheid te stel len om te doen blijken van hunne waardering der omstandigheden. Thans zie ik Mij met genoegen op nieuw om ringd door de beide Kamers der Staten-Gene- raal en het is Mij eene behoefte geweest Mij ne Heeren! in persoon Uwe vergadering te ope nen. Het verheugt Mij dit te kunnen doen onder verblijdende uitzigten. Gewenschte goede ver standhouding naar buiten toenemende ontwik keling en welvaart naar binnen i deze zijn de gelukkige voorteekenen waaronder de Wetge vende Magt hare werkzaamheden mag hervatten. Het bezwaar intussclienwaarop Ik bij den Ik zal dit met te meer vertrouwen doen naar mate Ik verzekerd ben dat de geest van gematigdheid en bedaard onderzoek aan onzen landaard zoo zeer eigen, bij Uwe overwegingen zal voorzitten en dat het Uwe ernstige zucht zal zijn gelijk het de Mijne ishet beginsel van godsdienstige verdraagzaamheid op onzen bodem sints lang inheemschmet kracht te handhaven, en alles te vermijden wat verdeeld heid en scheuring tusschen de zonen van het zelfde Faderland zou kunnen doen ontstaan. Op die wijze zal het mogelijk zijn een’ toe stand doen geboren worden waarin door den Staat aan alle Kerkgenootschappen eene bescherming kan worden verleend en zij in gemeenschappelijke onderwerping zelfde billijke en onpartijdige wet, waarborgen vinden voor hunne onderlinge vrijheid en zelf standigheid. Het is overigens Mijn voornemen in deze zit ting alleen die ontwerpen van wet aan Uwe be raadslaging aan te bieden welke onderwerpen betreffen, die eene spoedige voorziening eischen. Ik verklaar alsnu deze Vergadering geopend en Ik besluite met den wenscïidat de wijsheid die van boven isook ons moge opwekken en besturen opdat onze pogingen ten nutte van het dierbaar Vaderland zich kenmerken door orde vredelievendheid en regt. De cursijf gedrukte woorden werden naar wij vernemen door Zijne Majesteit met bijzondercu nadruk uitgesproken. Fr. W. SNEEK17 Junij. Z. M. heeft goedgevon den met den Isten Junij e. k. 1) aan inr. E. J. A. graaf van Bylandop zijn herhaald verzoek, eervol ontslag te verleenen als commis saris des konings in de provincie Zuidholland onder dankzetuiging voor de door hem in die betrekking bewezene diensten2) tot commis saris des konings in de provincie Zuidholland te benoemen den staatsraad in buitengewone dienstmr J. A. ridder van der Heim van Dui ven dijk e. Hoofdkiesdistrict Gouda verkiezing van een lid der tweede kamer. Uitgebragte geldige stem men 2857. Volstrekte meerderheid 1079. Heb ben bekomen de IIII. Hoffman 885 Gefken 585 v. d. Linden 345 Metnian 310. Herstem ming tusschen de BH. Hoffman en Gefken. H. B. De op den 12 dezer aangekondigde wim- pelpartij op den Amstel was bijzonder luister lijk en werd door eene stevige koelte uit het Oosten begunstigd. De talrijke witte zeilen die over den breeden stroom heen en weder zweefden en eikender kruisten de even talrij ke vlaggen en wimpels die van de vaartuigen en van de jagthaven wapperden de heldere blaauwe hemel de bontkleurige menschenmas- sa’s die op de groene boorden van den Amstel en op de fiooge Slnis heen en weder golfden dit alles leverde een heerlijk gezigt op, welk genot nog verhoogd werd door de sclioone har- monie-muzijk van het orkest uit den Franschen Tuin. Ook het schitterende vuurwerk dat des avonds na tien ure werd ontstoken verschafte mede aan eene groote menigte toeschouwers een uitstekend genotzonder de minste wanorde zonder bet geringste ongeval is dit grootsche volksfeest ten einde geloopen. II. B. In Belgie dat onmetelijke hulpbronnen aan biedt welks volk eenmaal aan het hoofd stond van de nijverheid en den handel in Europa doch waar nu misschien het vierdedeel der be volking schier vergaat van honger, is van 1831 tot 1846 liet getal priesters met tweeduizend zeshonderd vermeerderd er zijn daar in dien dan vierhonderd kloosters opgerigt en andere van dat slag het land verspreiden. aanhef het oog had, is, tot Mijn leedwezen, nog niet uit den weg geruimd. Ik heb getracht hierin te voorzien zoo door ophelderingen uit te lokken daar waar de wonde, onwillekeurig, gelijk Ik onderstel was toegebragtal door maatregel te beramen in eigen boezem te nemen. De overtuiging heeft zich bij de Regering ge vestigd dat aan vele moeijelijkheden alleen door eene wet is te gemoet te komen. Het zesde Hoofdstuk der Grondwet verzekert regten aan de Kerkgenootschappen; maar het legt ook aan de Regering piiglen op, bij wel ker volbrenging het gezag der wet niet kan worden gemist. liet is mijn oogmerk hiertoe Uwe medewer king in te roepen.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1