DE SIU) EN HET AIIIIOMIISSEMENT SNEER. IA ADIEllïlffl'IE-BLAD VOOR NIEUWS- 1853. No. 50. den Junip WOENSDAG iiiiiiiwniWMïw s I oo fa— cou SNEEKER BINNENLAND. jaarlijks in slavernij op k ’s GRAVENIIAGE, 16 Junij. ningin van van aan gezegde expositie vcr- uit- wat achterlijk zijn, geene bijzonder ongun- men eenen goeden -r M T“ CZKGtiU SNEEK 21 Junij. Bij de opening der stem bussen op gisterenin het hoofdkiesdistrict Sneek zijn bevonden 562 stembriefjes, waar onder 4 blanco, en alzoo geldige 558; zijn uitgebragt op de heeren II. Branden burgh 333 jonkheer mr. C. L. van Beijma thoe Kingma 133 J. G. Heuveldop 28; mr. Jan van der Veen 22 jonkhr. J. B. van Andringa de Kempcnacr 9 K. T. de Vries 6; Van Nauta Lemke 3; Jan A. Visser junior en U. A. VVielinga Huber ie der 2; terwijl nog 20 personen ieder 1 stem hebben bekomen;zoodat met volstrekte meer derheid van stemmen tot lid der provinciale staten van Friesland is benoemd de heer Hessel Brandenburgh te Workum. De verjaardagen van HIT. MM. den ko- ning en de koningin werden, den 17 dezer, ook hier op de gebruikelijke wijze gevierd door het doen wapperen van de Nederlandsche vlag op kerken publieke en sommige andere gebou wen en werd deze feestviering inzonderheid opgeluisterd door het voortreffelijk spelen van het carillon, dat tot driemalen toe, telkens een geheel uur lang, herhaald werd, terwijl de overwinning in de velden van Waterloo in den jare 1815 op het Fransche leger bevochten op den 18den mede door het uitsteken van vlag gen op publieke gebouwen gevierd geworden en den daaraanvolgende!! zondag in de kerken der verschillende godsdienstige gezindheden pleg- tig herdacht is. Sedert onze laatste opgave van den 15 de zer zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 7 runderen wegens de longziekte af gemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1758. Nader verslag omtrent de verkiezingen: Hoofdkiesdistrict Amsterdam Verkiezing van een lid voor de tweede kamer der stateu-generaal. Uitgebragte geldige stemmen 1722. Volstrek te meerderheid 862. Hebben bekomen de heeren G. Graaf Scliim- melpenninck 816 stemmen mr. J. Heemskerk Bz. 650 mr. II. J. Koenen 247. Herstemming tusschen de heeren Scliimmel- penninck en Heemskerk. Hoofdkisdistrict ’s Gravenliage. Verkiezing van een lid voor de tweede kamer der staten-geueraal. Uitgebragte geldige stemmen 1342. Hebben bekomen de heeren J. C. Rijk 837 stemmen, Mr. J. P. P. van Zuylen van Nyevelt 303, M. A. F. II. Hoffmann 76. Gekozen de heer J. C. Rijk. Wij herinneren onze lezers, dat, op den 30 dezer, de laatste termijn verstreken is waar op de muntbiljetten van 1000 en ƒ500, uit gegeven krachtens de wet van 17 September '1849 nog bij betalingen aan de schatkist wor den aangenomen. De Nederlandsche rijkstelegraaf heeft zich thans reeds met ruim 420 plaatsen in verband gesteld, gelegen in Belgie Beijeren Frankrijk Groot-Brittanje Hannover, de Oosten rijksche Staten Pruissen Saksen Sardinië Toskane Wurtemberg en Zwitserland. De heeren Groen van Prinslerer, Elout van Soeterwoude en J. W. Gefken hebben aan alle vrienden van het evangelie, in Nederland, een schrijven gerigtwaarin zij, aangetnoedigd door de vernieuwde belangstelling in het on derwerp der emancipatie, de afschaffing van de slavernij op nieuw aandringen. Zij die zich hiermede willen vereenigen worden opgeroe pen tot eene vergadering te ’s Gravenliage den 25 Junij e. k. De grondbeginselen zijn dat de slavernij onvereenigbaar is met de voorschrif ten, den geest en de strekking van Gods woord dat eene vruchtbare Evangelieprediking door de instanhouding der slavernij belemmerd wordt dat eene heilzame vrijlating moet plaats hebben naar christelijke beginselenen met christelijke opleiding moet gepaard gaan dat bij de afschaffing der slavernij liet punt der schadevergoeding moet in het oog gehouden worden. Elk lid betaalt eene jaarlijksche con tributie van ten miliste vijf gulden. Op den Jaatsten woensdag van April van elk jaar, zal eene algemeenc vergadering van het hoofdbe- thans i hoogte, die de steng moet bereiken, is groot, dat het toch ligt nog eene maand kan duren eer de eerste bloemen open komen. Na de bloeijing sterft de plant, doch er zijn na tuurlijk nog verscheiden jongere planten van dezelfde soort in den Hortus aanwezig daar zij zich van de uitloopers uit den wortel gemakke- lijk vermeerdert. GRONINGEN, 17 Junij. Naar wij vernemen is de heer M. J. Dijkstra te Marum eigenaar van een’ hengstinlandsch ras en 13 maanden oud dien men met eigen oogen zien moetom te kunnen beoordeelen wat meer te bewonde ren is het geduld en de bekwaamheid van den leermeester, den heer Dijkstra, of het fraaije dier zelf, zoo kunstmatig gedresseerd. Het ver- rigt alle kunsten los in eene manége, die men in een paardenspel bewonderd. Het zal in het In den kruidtuin on- hoogeschool zal dit jaar eene groote Agave zoogenaamde honderdjarige Aloë (Agave Americana') bloeijen. Hoewel dit hier meer ge zien is. blijft de groeikracht van dit gewas toch' altoos hoogst opmerkenswaardig. De zich vor mende bloemsteng verlengt zich door elkander ruim een palm in de 24 uren maar de zoo stuur en de afgevaardigden der afdeelingen te ’s Gravenliage worden gehouden. Van Roordahuizum wordt van den 18 dezer gemeld Als eene zeldzaamheid kunnen wij van hier berigten dat twee onzer dorpsgenooten Johan nes J. de Vries en Sjoukje Dirks, te zamen 150 jaren oud zijnde waarvan hij 77 en zij 73 jaren telt, op heden door den baud des hu welijks zijn vereenigd. Weduwnaar en weduwe zijnde, wordt deze hunne trou wplegtigheid te meer bijzonder als men bedenkt, dat het met hem 51 jaren gele den was, toen hij zijn eerste huwelijk sloot, hetwelk 49 jaren bestaan heeft waaruit hem 2 kinderen en 14 kleinkinderen nog overig zijn, en dat zij vóór 53 jaren de eerstemaal in het huwelijk trad en 47 jaren getrouwd mogt zijn bezittende zij nog 8 kinderen 30 kleinkinde ren en 3 achter-kleinkinderen. Overigens zijn zij nog vol levenslust. Te IJsselmonde heeft dezer dagen liet vol gende ongeluk plaats gegrepen Een der aan- zienlijkste ingezetenen dier gemeente landbouwer van beroep, bezat eenen fraaijen grooten stier, die zoo als gewoonlijk op het land aan een lang touw was vastgelegd. liet dier1 was overi gens niet wild en aan den landbouwer gewoon. Intusschen was het gras, zoo ver het touwden stier toeliet te gaan schoon afgegraasd en wilde de landbouwer hem op eene andere plaats zetten of het touw langer maken. Zoodra de landbouwer echter onder zijn bereik was, werd de stier woedend en bragt hem eenen zoo ge weldigen stoot toe met de horens, dat hij be wusteloos nederzeeg. Wat verder met den man gebeurde, weet bij niet; toen hij tot bewust heid kwam waren hem de kleederen van het ligchaam gescheurd, en was hij deerlijk geha vend en op het ligchaam overal gekneusd. Het schijnt, dat het dier met de horens in de klee deren is verward geraakt en zijne prooi ver- volhens heeft laten liggen. Gelukkiglijk zijn de bekomen kwetsuren niet gevaarlijk. Men berigt aan de Pr. Gr. Cour, liet vol gende aangaande de veldgewassen van Wester- wolde Door het tegenwoordige gunstige weder en den laatstgevallen regen, beeft zich de roggewelke door het koude, schrale voorjaar dun en spits was opgeschoten nog zeer veel hersteld en laat het zich aanzien, dat, indien er geene nacht vorsten komen, zij dit jaar een goed beschot zal opleveren. De rogge staat tegenwoordig in vollen bloei. Ook de veenboekweit is grootendeels gezaaid en reeds slaan geheele velden boven den grond. Het gras heeft ook in de laatste dagen sterk gegroeid. De aardappelen staan over het algemeen muntend ofschoon zijditjaari In ’t kortkomen er stige toevallen, dan mag oogst verwachten. Ook uit Veendam schrijft men dat over liet algemeen de veldgewassen aldaar gunstig zijn te noemen de aardappelen komen voordeelig op liet zomerkoorn staat bijzonder voordeeligen liet wintergraan heeft zich geheel van de laat ste droogte hersteld. Als eene bijzonderheid bij de tegenwoor dige gewigtige Oostersche kwestie wordt uit Kon- stantinopel geschreven dat bij het vertrek van het Russische gezantschap uit die stad de onder danen van Rusland waarschijnlijk onder de be scherming van het Nederlandsche gezantschap geplaatst zijn. Men herinnert zich, dat dit vroe ger ook bet geval is geweest, tijdens het gezant schap van den onlangs overleden baron van Zuy len van Nyevelt. De berigten uit China zijn belangrijk. Zij melden dat de opstandelingen Nanking en Kiang-Foo hebben ingenomen. De bevolking van Shangbaë had uit vrees voor de steeds voort dringende insurgenten de stad geheel ontruimd. - jp yp je p0. heeft herhaaldelijk de tentoonstelling schilderijen alhier bezocht, en als blijk IID. tevredenheid en belangstelling kan strekken, dat het II. M. behaagd heeft, het aanzienlijk getal van honderd loten te doen nemen in de loterij bonden. Men verneemt, dat de door Z. Maj. ge houden openingsrede gisteren in liet Engelse!» vertaald, door middel van den onderzeeschen te legraaf naar Londen is overgeseind. Van de Ci ty waarheen de depêche van hier was gerigt werden er onmiddellijk berigten naar de velschil lende wijken van Londen afgezonden. Ruim een uur na de afzending van hier was men aan het telegraaf-bureau te Hage reeds onderrigt dat in de verst afgelegene wijken van Londen liet berigt was aangekomen. HOORN, 14 Junij. Zag men jaarlijks ir» on-' ze stad en in de omliggende plaatsen vele bo venlanders cirkuleren die herwaarts kwamen om de landerijen af te maaijen en na volbrag- ten arbeid met eene goed gevulde beurs naar hunne haardsteden terugkeeren met genoegen heeft men dezer dagen opgemerkt, dat eenige boe ren de voorkeur tot dergelijken arbeid aan hunne landgenooten geven. Immers onderscheidene grasmaaijers uit de provinciën Groningen Dren the en Overijssel zag men alreeds herwaarts komen om werk te zoeken hetwelk naar wij van onderscheiden zijden vernamen, aan allen gelukte. Zelfs in onze streken bieden zich boe renarbeiders aan en worden insgelijks aangeno men zoodat wij de hoop koesteren na verloop van eenige jaren den arbeid die langen tijd door vreemden verrigt werd door onze land genooten uitgevoerd te zien, hetgeen aan onze arbeidende klasse gewis geen onbelangrijk voor deel zal opleveren. ENKHU1ZEN, 13 Junij. Nadat gisteren in een plegtig biduur, bij de onderscheidene Chris telijke gezindheden, de zegen over de vangst der haringbuizen was afgesmeekt, heeft heden de buizen-zeildag plaats. Zeven schepen netjes geschilderd goed getuigd en uitgerust voeren uit onze haven eene menigte van vlaggen van de publieke gebouwen de huizen van de bui zen en andere schepen geven een vrolijk aanzien aan de oude haringstad. lieden mag menig burgerman en gezin zich met regt verblijden in eene zeer voorspoedige ansjovis-vangstaangezien meer dan dertig schui ten tegelijk in zee steken en er niet zelden tusschen de 40 en 80 duizend stuks in éénen nacht worden gevangen. Het zouten en koppen alleen geeft gedurende eenige weken aan ruim een veertigtal menschen een tijdelijk middel van bestaan. De prijs bedraagt thans plus minus 17J- cent per honderdtal. Vooral in de nabijheid van Hoorn en den Gelderschen Hoek wordt thans dit bedrijf met een gunstig gevolg uitge oefend. ARNHEM, 16 Junij. Bij arrest van heden beeft het provinciaal geregtshof alhier beves tigd liet vonnis der arrondissements-regtbank van Nijmegen van 4 Mei 11. waarbij G. van Erp en H. Nasster zake van het openbreken der school te Appeltern tot eene gevangenisstraf van 3 maanden en eene geldboete van ƒ25 zijn veroordeeld. GRONINGEN, 13 Mei. zcr of

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1