NIEliWS- EN ADTEIITENTIE-BL1D VOOR DE SLID EN HET IIIIIONDISSEHENT SNEEK. 1853. No. 55. den 9 Julij. ZATERDAG 8ste Ja (Fzeoele® COURANT. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER MAANDAG DEN 11 JULIJ 1853, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING Besluit houdende benoeming van i S. ten Catetot Burgemeester van meente Sneek. Eg A BUITENLAND. BINNENLAND. wiillHiSml J SNEEKER A liet Stadswerkbuis de gemeente-rcke- dat reeds den 25sten Junij Jassy, de hoofdstad f.-a.wtlltflli,ii Alm kennis geplakt de als w een weet nen ten nes. De rijkbezettegeurige velden afgewisseld door i en sierlijk geboomte, of ook door i een heerlijk gezigt ’t geheel hoog opgescho- en de boekweit begint hersenziekte manie leed, een snijdend hij slechts een De rogge is over eu goed geladen 50 jaren in zijne bo- Men verheugt zich van het om het feit zelf als om den grijsaard wien deze hooge on- den on om aan staanden vergoedd hetgeen van waarvan ruim bijeen étagères op messen na verloop van genezen was. dat de heer de C. om in het bezit werktuigen te geraken, den heer i de ge- SNEEK8 Julij. De volgende bijdrage is, ter toetsing van de uitkomst der verkiezingen niet onbelangrijk. Het zij onverschilligheid te ver gedrevene gerustheid of gevolg van gemis aan doeltref fende tegenovergestelde candidaturen cijfers wijzen uit, dat de heeren Zijlker, van der Veen en Reinders, te Appingadam. Assen, en Zuid- lioriif tot leden der 2de kamer benoemd, van al hun medeleden, naar evenredigheid derkies- geregtigden in de onderscheiden districten door het laasgt aantal opgc'komen kiezers als 53 50 en 40 pCt. en naar diezelfde evenredigheid met de allerminste bijval gekozen zijn, als door 30, 29 en zelfs Reinders door slechts 26 pCt. Idem houdende goedkeuring van eene alte ratie in het reglement voor het trekveer tus- sclien Leeuwarden en Sneek. Idem van het reglement en de vrachtlijst voor liet beurtveer van Bakhuizen. Brief van den heer mr. J. IL de Sitter, houdende aanneming van de benoeming tot curator der Latijnsche scholen. Idem van de plaatselijke schoolcommissie over de toelage aan de school van Fortuin, en over de Fransche school. Verpachting van de Aschbelt. Adres van T. Cammingtot wederinhuring van de bank van lecning. Brief van de directie van betrekkelijk hare aftreding. Idem tot aanbieding van ning over 1852. Proces-verbaal van verificatie der gemeente-kas. Inpoldering van de nieuwe begraafplaats. Benoeming van stemopnemers en plaatsver vangers in het bureau van stemopneming ter verkiezing van leden in den gemeenteraad voor de eerste en mogelijke herstemming. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken aan de belanghebbenden bekend dat de Commissie uit hel Plaatsclijk Bestuur, ingevolge art. 15 der wet, belast met bet onderzoek nopens de al of niet gegrond heid der redenen welke tot vrijstelling ol uit sluiting van de dienst der Schutterij zijn inge- bragtdit jaar hare tweede zitting zal houden ten Raadhuize alhier op Vrijdag den 15 Julij aanstaande, des middags ten twaalf uur, tot on derzoek van alle reclames door de ingeschre vene en geloot hebbende personen van dit jaar, en door de reeds vroeger ingelijfden ingebragt, alsmede tot onderzoek van hen die bij nom- merwisseling voor anderen verlangen op te treden. De belanghebbenden worden gewaarschuwd om alsdan op te komen vermits zij anders zullen gehouden worden geene redenen tot vrijstelling te hebben en voor zoo verre zij dienstpl igtige nommers getrokken hebbende, niet vallen in de termen van art. 3 der wet van den 11 April 1827 sub lett. a bclm en van art. 4, bij de Schutterij zullen worden ingelijfd blijvende het hun evenwel vrij om hunne redenen tot vrijstelling in een volgend jaar te doen gelden. En opdat zulks kome ter algemeene zal deze worden afgekondigd en aan zoo als gebruikelijk is. Sneek, 6 Julij 1853. Burgemeester en 11el houders voornoemd S. TEN CATE. Ter ordonnantie van Dezelven 1IAGA. van de kiesgeregtigden in zijn district. De belangstelling in de verkiezingen is over liet algemeen gebleken van 70 tot 90 pCt. enkele districten slechts minder dan 70 pCt. waaronder Dokkutn met 6G en Groningen met 62 pCt. behooren die de heeren Ilugenholtz met 35 en ten Cate met 38 pCt. bijval van stemgeregtigden hebben afgevaardigd even Appingadam met 37 pCt. de beer Westerhofl'. Niettemin zijn op zeer enkele hoogere en la gere uitzonderingen na, bij de vrije verkiezin gen de benoemden door 40 tot 60 pCt. der kiesgeregdigden gekozen (zelfs ook de heeren de Man en van Hoëvell te Almelo door 51 en 49 pCt.dus nog door meer percenten dan mr. Thorbecke den aanvoerder der partij door 45 pCt. te Maastricht) zoodat ook de heeren Ilugenholtz, ten Cate en Westerhofl’, nevens allen uit den Noordoosthoek onder de propor tioneel minst gewilde moeten worden gerang schikt en Jos. van Eik die bij de vrije stem ming te Middelburg slechts 31 pCt. der stem geregtigden op zich vereenigde bij herstemming met 39 pCt. benoemd die minderheden zijner partij slechts versterkt en te beslissender doet uitkomen. (Nederl.) Naar uit Friesland, en meer bepaald uit de zoogenaamde woudstreken aan de Pr. Gr. Courantwodt berigtis de stand der veld gewassen aldaar zeer gunstigvooral die van rogge en boekweit, de hoofdprodukten aldaar. nette hoeven prachtige buitens, leveren op. ten op vele plaatsen reeds te bloeijen op andere plaatsen is zij echter, schoon goed te veld staand minder voordeelig daar dit geheele ge was eenigzins achterlijk is, tengevolge van het aanvankelijk ongunstige weder. Ook de haver slaat regt friseb. Het aardappelgewas laat zich eveneens goed aanzien hier en daar waren er reeds geroeid gaaf en goed van smaak schoon nog klein van stuk van de ziekte boorde men tot nog toe niets* Tuinvruchten zonder onder scheid gunstig alsook de aldaar meer en meer in zwang komende verbouw van stam- en an dere boonenop ruime schaal, te velde. Ap pel- en peren boomen beloven op de meeste plaatsen mede eenen goeden oogstfijnere vruch ten daarentegen als perzikken enz.beloven niet veel. De hooijing is in vollen gang, en ook daarvan zal de opbrengst aanzienlijk zijn. Ter bevestiging van hetgeen onlangs in de N. R. Cl. uit Groningen gemeld werd om trent het bezigen van arsenicum in de verf van de groene papieren valgordijnen kan aange voerd worden dat voor weinige dagen bij den heer R.rijks-ontvanger te A.in de nabijheid dezer stad een groote sterke ezel is gestorven die zich vergast had aan den afval van derge- lijke papieren gordijnen en door dat vergift is omgekomenzoo als dit bij onderzoek van deskundigen is gebleken. (H.) Z. M. de keizer van Oostenrijk heeft bij besluit van 16 Mei jl. den inspekteur van het loodswezen te Brouwershaven den heer Pen ning Nieuwland benoemd tot ridder van de Frans-Ioseph-orde en den kommissaris van het loodswezen aldaar, den heer C. F. van Dieren- donek het gouden kruis van verdiensten ge schonken wegens de redding der manschappen van het den 15 October 1852 op de holland- sche kunst verongelukte Oostenrijksche schip Pegno d' Amicizia. Voorts zijn aan de perso nen, die aan de redding hebben deel genomen vereeringen in geld toegekend. GRONINGEN, 2 Julij. Men verneemt, dat dezer dagen aan den onderwijzer II. Reinders te Woltersuni van wege Z. M. den koning eene zilveren medaille meteen gepast opschrift toegekend is, als bijzonder blijk van erkenning voor trouwe en ijverige pligtsbetrachting gedu rende een tijdperk van vengenoemde betrekking. hier algemeen over dit vereerend bewijs des konings belangstelling in de zaak van onderwijs zoowel om liet feit zelf als om aebtenswaardigen derscheiding ten decle viel. WEENEN, 1 Julij. De Weener vreemden-’ lijsten bevatten bij voortduring onderscheidene namen van rijke Bojarenwelke de Do'nau- vorslendommen verlaten hebben om te Wee nen of in Duitsche badplaatsen de gebeurtenis-1 af te wachten. BERLIJN29 Junij. Volgens de Spener Zlg. heeft de minister van eeredienst eene me morie doen opstellen over de betrekkingen van de Katholijke kerk tot den staat, ten bewijze dat de staat de pligten van regtvaardiglreid je gens de Katholijke kerk nimmer heeft verzuimd. BERLIJN, 2 Julij. Men Verneemt dat eene der aanzienlijkste Engelsche maatschappijen aan haren agent alhier heeft te kennen gegeven dat zij met het oog op den politieker! toestand van bet oogenblik, voornemens is verschillende ondernemingen in Duitschland welke zij tot dusverre met ijver voortzettevoorloopig te staken; een bewijs, dat men te Londen op het behoud van den vrede niet zoo onbepaald rekent. BERLIJN, 4 Julij. Er is een Russisch ma nifest verschenen gedagteekend van den 26ster» Junij. Daarin geeft de keizer van Rusland zijn besluit te kennen tot bezetting der Donauvor- stendommen. Den 27sten Junij zijn de noo- dige bevelen aan de Russische legers aan de Pruth en den Donau gegeven. FRANKFORT 2 Julij. Uit München schrijft men dat in geen Duitschen staat het verbie den en in beslag nemen van boeken op zoo groote schaal wordt uitgeoefendals in Beije- ren. In verschillende steden liggen aan de bu reaux van politie geheele bibliotheken en balen drukwerken, waarvan niemand weet, wanneer zij zullen worden vrijgegeven. Ten bewijze, dat daarbij ook de justitie de banden vol heeft diene, dat een gewezen kapitein van het Slees- ijk-Holsteinsche leger, Thumser genaamd, mandie beter den degen dan de pen te voeren dezer dagen door de gezwore- veroordeeld is wegens 64 drukpers delic- 4 ambtsbelcdigingen en 1 inajcsteitschen- De man schreef brochures, zonderling gestilleerd, maar voor de policie vol gevaarlijks. LONDEN, 2 Julij. Van Havana zijn berig- ten ontvangen tot 12 Junij. Gedurende de drie laatste weken waren vele duizenden slaven op dat eiland aangevoerd. PARIJS, 29 Junij. Het Memorial Bordelais verhaalt, dat de rijke grondeigenaar, de heer de C. welke onlangs overleden is, en aan zijne erfgenamen ongeveer 2 miilioen heeft nagelaten in den laatstee tijd zijns levens, tengevolge van eene hersenziekte, aan eene zonderlinge mono- De heer de C. kon het gezigt van werktuig niet verdragen en zoo- penfiemes zag, viel hij fïaauw. Van deze zwakte werd hij op raad der genees- heeren genezen door een bragt namelijk onder de de C. herhaaldelijk eene allerlei messen hetwelk tengevolL hij, na verloop van drie maanden, vrees genezen was. Maar het wasdat de heer de C. nu eene hevig middel. Men oogen van den lieer* groote menigte van 'ge haddat van deze zonderlingste onverzadelijke zucht verkreeg, om in het bezit van dusdanige snijdende werktuigen te geraken, en dat hij zelfs ongeoorloofde middelen aanwendde om die voor werpen magtig te worden. Natuurlijk liet men gelukkige maar begaan in al wat hij deed zijnen lust te voldoen en zijne nabe- en de eigenaars rijkelijk voor hun ontnomen werd. Na den dood den lieer de C.vond men in een kabinet hij alleen den sleutel had bij zijn leven twee duizend messendegens en sabels met de grootste zorg gerangschikt op en elk voorzien van een briefje waar- ~-i de naain en de woonplaats van de eigenaar, benevens den dagwaarop deze van zijn eigen- gendom beroofd was, geschreven stond. PARIJS, 2 Julij. Van alle kanten stroomen thans berigten toe over den staat van zaken in het Oosten maar veel zekerheid verschaffen zij nog niet. Zijn de Russen al dan niet den Pruth overgetrokken Eene dépêche over En geland ontvangen meldt, dat dit is geschied en

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1