NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. l’J 1853. No. 56. den 13 Julij. WOENSDAG EO ZEGFLEN.p BINNENLAND. BUITENLAND. Na- Mi Wethouders voornoemd, S. TEN LATE. De Secretaris, HAOA. AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekenddat op de Secreta ry dezer Stad, van af heden tot en met den 28 dezer maand, voor een’ ieder ter lezing is ne- dergelegd, en in afschrift, tegen betaling der kos ten, algemeen verkrijgbaar wordt gesteld, de Re kening van den Gemeente-Ontvanger dezer Stad, van de inkomsten en uitgaven dezer Gemeente, over het dienstjaar 1852. Sneek den 13 Julij 1853. Burgemeester en de heer J. G. Brouwer Nijhoff, van Gouda, die den ballon te paard gevolgd was ter hulp was gesneld en de boerendoor het edelmoedig aan bod van geld en krachtige bewoordingenbe teugeld had. (B. C.) meer dan 30 roeden buiten de Roomsche kerk ging de pastoor, met zijn' geheelen aanhang en alle plegtigheden daarbij behoorende, het lijk af halen, tot groote ergernis van de daar wonende Protestanten. Men meldt uit Sardinië: Voor eenigen tijd getuigde de priester Robbechie in de kamer van afgevaardigden, dat een aankomend geestelijke beter ontwikkeld zou worden in eene kazerne, dan op de bisschoppelijke seminariënzoo als ze thans zijn opgerigt. Een voorval, door l'Avenir de Nice van 25 Junij, medegedeeld, bevestigd op nieuw deze bewering. Gedurende een hevig on- weder begon een monnik van het klooster Crea de klok te luidenin den waan dat het klok kengelui donder en weerlicht op de vlugt zou drijven. Dit maal had juist het tegendeel plaats. De bliksem heeft hem getroffen, en is in de kerk doorgedrongen op het oogenblikdat al de pa ters er vereenigd waren. De laatsten zijn met den schrik vrijgekomenmaar de klokkenluider door den bliksem neêrgeworpenis deerlijk in de zijde beschadigd. In eene niet onaanzienlijke gemeente in de environs van eene der hoofdplaatsen in eene on zer provinciënwaren voor eenigen tijd de ge- noodigde familie-betrekkingcn en vriendenter begrafenis van een heer van middelbaren leeftijd bijeen verzameld, en weinige oogenblikken daar na zoude die laatste plegtigheid plaats hebben. Een der genoodigden, die een der welmeenend- ste vrienden van den overledene was, verzette zich zeer tegen de ter aarde bestelling van zijnen vriend, dien hij bijna stellig verzekerde, dat niet overleden was, niettegenstaande de doctor, die over den patient gcpractiseerd had en ook daar bij tegenwoordig was, de stellige verzekering daarvan gaf. Na daarover in het lang en breede te .hebben geredeneerdwerd eindelijk het voor stel van den vriend des overledene aangenomen, om de begrafenis nog 24 uren uit te stellenter wijl die heer zich onmiddellijk naar de naast ge legene hoofdplaats begaf, en na eenigen tijd met kant te Vreeswijk; P. A. C. Hugenhoitzpredi kant te Dokkum; dr. J. J. Rambonnetpredikant te Kampen; dr. P. Boeles, predikant te Noord- dijk; J. A. van Walsem, predikant te Vacht; mr. C. .1 van Heusden, ouderling te rs Ilertogen- bosch; 11. Doorenbos; predikant te Hykersmilde; M. W. L. Tonckensouderling te Meppoldr. P. .1 J. Mounier, predikant te Amsterdam; A. D. J. Mioulet, ouderling te ’s GravenhageW. F. van Laak, predikant te Maastricht; dr. W. A. van Hengel, oud-hoogleeraar te leiden; dr. J. II. Scholten, hoogleeraar te Leiden; dr. H. E. Vin- ke, hoogleeraar te Utrecht; dr. L. G. Pareau hoogleeraar te Groningen. Terwijl tot secundi waren benoemd, de heeren: J. Witkop, predi kant te Zutplïen; II. Woerman, predikant te Delft; L. J. van Dam, predikant in de Deemster; dr. .1. ab Utrecht Dresselhuis, predikant te Woh- aartsdijk; H. A. van der Ven, predikant te Drie bergen; .1. J. Wassenaar, predikant te Joure; H. J. Romeny, predikant te Zwolle; N. Warmolts, predikant te Westeremden; A. Losgert, predi kant te GraveP. Kuijpersouderling te Druneri J. .1. Swiers, predikant te Havelthe; D. II. van der Scheer, ouderling te Coevorden; J. F. C. Kro nenberg, predikant te Arnhem; mr II. Obrcen, ouderling te Leiden; dr. W. Suringar, predikant te Maastrich; dr. G. Ruitenschild, predikant te ’s Gravenhagedr. N. C. Kist, hoogleeraar te Lei den; dr. H. Bouman, hoogleeraar te Utrecht; dr. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen. ROTTERDAM, 7 Julij. De heer Lassaigne, die in gezelschap met zijne echtgenoot en Julio gisteren avond met zijn ballon van hier is opge stegen is op een land in het zoogenaamde Beijersche onder Stolwijk, een uur boven Gou da, behouden met de zijnen nedergekomen. Toen zij echter het land wilden verlatenwerden zij door een 10- a 12tal boeren tegengehouden, en op eene allerruwste wijze werd hun eene som gelds afgevergd. Hieraan niet willende voldoen werd het 3-tal luchtreizigers zwaar mishandeld ja zou, naar zij duchten, bijna vermoord gewor- twee voorname doctoren aan het sterfhuis retour- den zijn, indien niet, door een gelukkig toeval, neerde. Bij de eerste beschouwing werd de mee- ning van den doctor te dier plaatse gedeeld maar men zeide niettemin nadere proeven te wil len nemen, met dit gunstig gevolg, dat de schijn- doode wederom bij zich zelven kwam, herstelde en thans nog in leven is. Men kan dus met het begraven van lijken niet te voorzigtig zijn en met welgevallen zag men onlangs de verordeningen door den minister van binnenl. zaken ten dien aanzien voorgesteld. Men meldt ons uit Palermodat de sedert een vijftal jaren van hier vertrokken Nederland- sche dwerg Jan Hannema, van Franeker, bijge naamd Admiraal Tromp, zich aldaar bevindt. Hij heeft, gedurende dat tijdsverloopde voornaamste landen van Europa bezocht, en van verschillende hoven aanzienlijke geschenken ontvangen. Hij heeft zich dien tijd ten nutte gemaakt, om zich in vijf talen te oefenen. Eerlang hoopt hij in zijn vaderland terug te keeren. II. B. LEEUWARDEN, 6 Julij. In de gisteren ge opende vergadering der provinciale staten van Frieslandzijn alle nieuwe leden toegelaten gewor den. In de zitting van heden is men overge gaan tot de verkiezing van drie leden van het collegie van gedeputeerde staten. Er waren 47 leden. Gekozen zijn de heerenjhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen, met 43 stemmen, bij de eerste stemming; jhr. mr. C. van Eijsinga, met 28 stemmen, almede bij de eerste stemming; en mr. 11 van der Kooi, met 31 stemmen, te gen den heer Breuning, na twee vrije stemmin gen. Tot buitengewoon lid is gekozen de heer F. de Haan Fz.met 24 van de 45 stemmen, bij eene tweede vrije stemming. sGRAVENHAGE, 6 Julij. Heden is aan het lokaal van het ministerie voor de zaken der Herv.- eeredienst enz. de vergadering van de synode voor de Ned. Herv. kerk voor het loopende jaar geopend. Zij bestaat uit de volgende heeren: A. C. de Meijer, predikant te Arnhem; dr. J. Tichler, predikant te Leiden; V. F. J. Boonac- FRANKFORT, 5 Julij. Er komen hier vele aanzienlijke Russische familiën aandie zich naar de naburige badplaatsen begeven. Daar in oor logstijden aan Russische onderdanen het reizen buiten den lande zelden vergund wordt, wil men in het komen van deze reizigers in het westelij ke gedeelte van Europaeen bewijs ziendat het tot geen eigenlijke vredebreuk met Turkije en zij ne bondgenooten zal komen. FRANKFORT, 6 Julij. De grootvorstin Maria van Rusland, hertogin-weduwe van Leuchtenberg, heeft in den laatsten tijd aanmerkelijke beterschap ondervonden. Zij vertrekt eerlang naar Engeland. Men ziet hierin het bewijs, dat de vrede tus- schen Rusland en Engeland niet gestoord zal worden, anders had de keizer van Rusland zijne dochter niet veroorloofd, zich naar Engeland te begeven. PARIJSG Julij. Gisteren avond had de ope ning plaats van de Opera Comique; de keizer en de keizerin woonden de voorstelling bij. De deur van den bijzonderen ingang van HH. MM. komt aan de eene zijde uit in de rue Marivaux. Na bij die deur slopen voortdurend drie mannen, die men herhaaldelijk gelastte, om zich te verwij deren, en die eindelijk in hechtenis genomen wer den. Onmiddellijk daarop wierp zich een twaalf tal lieden op de groep van policie-agenten en gear resteerden, schijnbaar, om te zien wat er gebeur demaar bepaaldelijk met het doelom door de te ontstane verwarring de gearresteerden de ge legenheid te geven, om te or.tvlugten. Dit had eene plotselinge ontwikkeling van al de strijd krachten der policie op dat punt ten gevolge, SNEEK, 12 Julij. Sedert onze laatste opga- van den 6 dezer, zijn er, in de gemeente Wijin- britseradeelop nieuw 6 runderen wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk ge tal thans bedraagt 1771. De besmettelijke longziekte onder het rund vee in dit gewest is sedert de laatste weken ge lukkiglijk aan het afnemen, hetgeen, inzonder heid wat de afgeloopen week betreftzeer merk baar is. Het getal gevallen bedroeg toen slechts 27, terwijl het zich in de eerste maanden des jaars tusschen 120 en 140 bewoog. Hoezeer het verschijnsel van vermindering der ziekte ge durende den zomer niet nieuw is, wil menig een zich toch met de hoop vleijendat deze verschrikkelijke epidemie, door hare jongste ver woestingen zich zelve moge hebben uitgeput. Het is slechts te wenschendat deze hoop door den tijd niet worde teleurgesteld. (II. B.) Volgens de Leeuwarder Courant moetenin de gemeente Sneekin dit jaar de navolgende raadsleden aftredenDe heeren S. ten Gate (burgem.)mr. B. S. Stienstra (weth.)A. Stam W. O. Brunings en I. Wouters. Het hof van Rome heeft den 1 Junij een antwoord gegeven op de notadoor onze regering den 10 Mei aan den Paus gezonden. Dit ant woord bevat eene wederlegging der bezwaren, door de Nederlaudsche regering ingebragt. On ze regering vroeg in de nota inlichtingen omtrent den af te leggen eed. Hierop antwoordt de pauss. minister, dat de H. S. den eed gal wijzigen in dat gedeelte, dat bezorgdheid kan wekken. Op de vraag onzer regering, wat het advies van den H. S. zou wezen, betrekkelijk eenige wijziging in de organisatie der hiërarchie te brengenant woordt de paus, dat de tegenwoordige regeling der kerkelijke hiërarchie door de grondwet is toegestaan, en aan de leden van andere gezind ten geene hindernis kan geven. Tot generaal der Jezuïten is den 27 Julij pater Petrus Joannes Beckz benoemd. Volgens den Parlementozou het bij de verkiezing niet zonder strijd zijn toegegaan. Vooral hadden de groote pretensiën der afgevaardigden van de pro vincie Frankrijk aan de andere hoofden mishaagd, en het besluit doen nemen, om in geen geval een’ Franschman te kiezen, zelfs dan niet, wan neer men den aanbevolene door den generaal Roothaan voorbij mogt gaan. De Franschen hebben dan ook, zoo als blijkt, het onderspit gedolven, want de benoemde is een Belg, wiens verdienste is, de eerste Room sche gemeente in het hertogdom Anhalt-Köthen gesticht te hebben. In het geheim consistorie van den 27 Junij 11.heeft de paus het pallium verleendonder anderen aan den heer J. Zwijsenzich noemen- I de aarts-bisschop van Utrecht. Men meldt, dat de bisschoppen in Nederland zich eertstdaags zullen vereenigen, om een wel gemeend protest bij het gouvernement en een eerbiedig en krachtig adres aan de kamers der staten-generaal in te leveren tegen het alle vrij heid van godsdienst vernielend ontwerp van wet. Op het dorpje de Heen (burgerlijk behoo rende onder Steenbergen) heeft op Zaturdag den lieden in hechtenis te nemen; zij waren met mes bij gelegenheid der begrafenis eener rijke boerin, terzee, predikant te Goes; J. F. Wetter, predi- COÜR SNEEKER M—maxiu--.. 'irnimwl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1