ADVEItTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- EN 1853. No. 57. den 16 Julij. ZATURDAG 8ste JaariraiiAT. o BINNENLAND. BUITENLAND. - c wegvoerde. v Van alle kanten Na rijp brandspuit, die steeds gebruikt werd, orn water aan te voeren, thans te bezigen, om het water weg te voeren, hetgeen, nadat men daarmede van gisteren avond tot heden morgen onophou delijk was bezig geweest, gelukte. (A'. R. C.) UTRECHT, 12 Julij. Volgens het afgetreden ministerie, heeft Rome geenerlei voorafgaande me- dedeelingen van welken aard ook gedaan omtrent de bijzonderheden der organisatie. Daarentegen schrijft de cardinaal Antonelli Daar de H. S. een bewijs wilde geven van de inschikkelijkheid, die hem eigen is, wanneer do omstandigheden er zich niet tegen verzetten bleef hij niet in gebreke, offficieus aan het ko ninklijk ministerie het voorafgaand adviesdat men begeerde, te doen toekomen.” Daarenboven is de H. S. in het bezit van stellige documenten, waaruit blijkt, dat dit hdvies werkelijk gegeven is aan verscheidene leden van het ministerie, dat kort daarna aftrad, en dat men in die omstandigheden de verzekering gege ven heeft, dat de oprigting der vijf bisschoppelij ke zetels niet den minsten tegenstand te duch ten had.” Derhalve, volgens den cardinaalblijkt uit stel lige documenten het tegendeel van hetgeen op do stelligste wijze aan de tweede kamer is verze kerd door de hoeren Thorbecke, Van Zuylen van Nyevelt en Strens. Om tot dit doel geraken, circuleert eene intee- keningslijst bij de leden, tot eene bijdrage van 10 gulden jaars. Het stuk grond daarvoor is reeds in Limburg aangekocht. Volgens de Amst. Courant., die het zegt letterlijk uit de Nieuwe Noord-Brabander overge nomen te hebbenzijn al de bisschoppen van Nederland te Tilburg, bij den Hoogw. Metropo- litaan, aartsbisschop van Utrecht, gearriveerd en heeft 11. vrijdag eene plegtige vergadering plaats gehad. Naar wij vernemen, is daar eenparig besloten, dat de hoog eerw. kerkvoogden eerbie dig maar ernstig Z. M. den koning zullen adië- ren, om Hoogstdeszelfs aandacht in te roepen op de rampzalige gevolgen, welke het door het ministerie aangeboden wets-ontwerp na zich zoude slepen, zoo het immer wet wordt, en daar bij de verklaring te voegendat zij zelven en hunne onderhoorige geestelijkheid zich nimmer aan zoodanige wet zouden kunnen onderwerpen zonder hunne godsdienst en de waardigheid en het karakter hunner heilige bediening met voe ten te treden. ’s GRAVENHAGE, 7 Julij. Tot president van de algemeene synode der Nederlandsche Hervorm de kerk is benoemd dr. P. Boelenspredikant te Noorddijk; tot vice-president dr. Van Oosterzee, predikant te Goes; tot secundus van den vice- president J. A. van Walsem, predikant te Vüght; tot secretaris H. P. Timmers Verhoevenpre dikant te ’s Gravenhagetot quaestor-generaal P. J. Ameshoff, te Amsterdam; praeadviserende le den zijn dr. J. H. Scholten, hoogleerear te Lei den; dr. H. J. Vinke, hoogleeraar te Utrecht; dr. P. Hofstede de Groot, hoogleeraar te Groningen. ROTTERDAM, 11 Jijlij. De nadere berigten uit Noordbrabant ontvangen, luiden inzonderheid treurig. Zie hier wat onzen correspondent uit ’s Hertogenbosch schrijft dd. 9 Julij: „Betreffende den noodlottigen hagelslag van gisterenschijnt de vreeswelke men voor de verwoesting der veldvruchten koesterde, maar al te zeer bewaarheid te zijn. De berigten uil de verder van hier gelegene gemeenten, als: Drunen, St. Michiels-Gestelden Dungen, Berlicum, Nieuw- kuik en Vlijmen, zijn allerbedroevendst. De ee- nige vrucht, welke nog hoop op herstel geeft, is de aardappel. (Morgen dienaangaande welligt nadere berigten.) Gelijk het hier ter dezer stede als het ware eene algemeene ruitenverbrijzeling is geweest, zoo is het in het naburige Vught met de pannen der daken gelegen. Men ziet er verscheidene daken waarop wel geene enkele pan ontbreekt, doch ook geene enkele heel is gebleven; aan een uit hoek dier gemeente (het Eentje gemaakt) berekent men het getal der gebrokene pannen op 60,000. De hagel of liever ijssteenen waren daar veel grooter dan hier, maar gelukkig meer verspreid, en vielen met zoo veel kracht neer, dat zij als kogels door de pannen heen drongen. Een ar beider werd door een hagelsteen zoodanig aan den arm getroffen, dat deze door de kleederen heen, hem eene bloedende wonde veroorzaakte. Ook moet er eene vrouw aan het hoofd gewond zijn. De veldvruchten hebben daar over het al gemeen weinig geleden; de vruchtboomen inte gendeel zijn genoegzaam geheel en al van vruch ten beroofd.” Gisteren, zaturdag namiddag, barstte boven Scheveningen een onweder los, dat van een’ stort regen vergezeld ging, die zoo sterk wasdat bin nen een kwartier-uur tijds de meeste straten on der water stonden, en het hemelwater in de kel ders en onderste gedeelten der huizen stroomde; terwijl er gleuven aan het strand in de duinen en aan het badhuis op het teras ontstonden, die wel twee tot drie ellen diep en even zoo breed waren; de aandrang van het water, dat zich een weg had gebaand over de terras van het badhuis was zoo sterk, dat het den regter-vleugel van den gemetselden trap aan het strand in deszelfs vaart De riolen konden het water niet verzwelgenhet bleef dus in de straten en inzon derheid in de Weststraat op sommige punten hooger dan een Ned. el staan. werd hulp en voorziening ingeroepen. Na rijp beraad bleef er geen beter middel over, dan de SNEEK, 15 Julij. Verleden zaturdag namid dag nam de lucht, in het westen, een onwe der dreigend aanzien aanen het stond te duch ten dat ook onze stad en hare omgeving daar van bezocht zoude worden. Zulks geschiedde ook werkelijk; de bui tegen den wind inwer kende, dreef over ons heen en ontlastte zich van felle bliksemschichten, zware donderslagen en vrij sterken regen. Lang duurde dit onwe der echter niet, en veroorzaakte ook nergens, zoo verre wij weten, eenig ongeluk. Wij deel den dus hier mede in het voorregt, dat onze provincie, Friesland, tot nog toe boven vele an dere provinciën in ons vaderland geniet, te wetenvan in het algemeen verschoond te zijn gebleven van de ontzettende uitwerkselen van onwedersdie in de laatste dagen plaats hadden en met welker vermelding de groote dagbladen thans hunne kolommen vullen. Onze ruimte laat niet toe, al dit vreeselijke en ook deernis waardige over te nemen, zoodat wij ons slechts bij enkele bijzonderheden daarvan kunnen bepalen. In de zitting der tweede kamer van den 12 dezer, is van wege den minister van buitenl. zaken aan de leden toezegging gedaan van eene mededeeling van alle de in den laatsten tijd met Rome gewisselde stukken, betrekkelijk de kerke lijke aangelegenheden, en is dien ten gevolge beslotendezelve te doen drukken en ronddeelen. Wij vernemenzegt de Amst. Cour.dat de afdeelingen van de tweede kamer der staten-ge- neraal bereids tot rapporteurs over het wets ontwerp, nopens de regeling van het toezigt op de kerkgenootschappengekozen hebben de hee- ren: Groen van Prinsterer, Westerhoff, Wint- gens, Sloet tot Oldhuis en de Brauw. Het on derzoek in de afdeelingen zal heden worden voortgezet. In de zitting der provinciale staten van Friesland, gehouden den 12 dezer, is tot lid van de eerste kamer der staten-generaal herko zen jhr. G. R. G. van Swinderen, met 31 van de 44 stemmen. Te Leeuwarden zijn door de prov. commis sie van onderwijs in hare zomervergaderingden 8sten Julij, geëxamineerd 20 personen. Zes voor den 2den rangdie alle geslaagd zijn gelijk me de 1 voor den 3den, terwijl van 5 voor den 4den rang, 2 zijn afgewezen. Verder zijn 2 met gun stig gevolg geëxamineerd voor de wiskunde, aan 2 is eene toelating voor de Engelsche en Duit- sche talen afgegeven; terwijl mede 2 van de 4 personen zoodanige toelating voor de Fransche hebben verkregen. Te Groningen, den 4 Julij, 21 personen, waar van 4 voor den 2den rang, aan welke die is toe gestaan 9 voor den 3denwaarvan 5 en 8 voor den 4den rang, waarvan 4 zijn afgewezen. Men verzekert dat de aartsbisschop van Freiburg en de met hem verbondene prelaten hunne zaak voor de bondsvergadering willen bren gen, „ten einde van haar regt te vragen tegen hunne regeringen.” De Katholieken willen een eigen landbouw kundig gesticht voor havelooze kinderen oprigten. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van Maten en Gewigten binnen deze G meente dat door den Arrondissements-IJker alhier, ten zijnen huize, voor den herijk zal worden geva ceerd op Woensdagen, Donderdagen, Vrijdagen, Zaturdagen en Maandagen den 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29 en 30 Julij en 1 en 3 Augus tus eerstkomende, van des morgens 6 tol des avonds 6 ure. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- ge, zal deze worden afgekondigd, aangeplakt en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 13 Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris 1ÏAGA. BERLIJN, 10 Julij. De dezer dagen overle den groothertog van Saksen-Weimar-Eisenach was 2 Febr. jl. zijn 71ste jaar ingetreden, en na den koning van Wurtemberg de oudste regerende sou- vereine vorst van Europa. Hij was de behuwd- vader van de beide oudste broeders des konings; de gemalin van den prins van Pruisen en van den prins Karei waren zijne dochters. Ten ge volge van dit overlijden zijn de feesten, ter eere van den koning van Beijeren, gestaakt. PARIJS, 10 Julij. Het is thans zoo goed als zeker, dat het komplot in de Opéra Comique een ernstiger karakter haddan men aanvanke lijk dacht. Men wil zelfs, dat de daarin betrok kenen het plan hadden gesmeed, om niets meer en minder dan een pelotonsvuur op den keizer los te brandenzelfs met de zekerheiddat zij daardoor ook hen zouden treffendie het hoofd des staats omringden. Om het plan te doen ge lukken en vóór den tijd geen vermoeden op zich te laden, zouden zij overeengekomen zijn, om met luide stemmen te roepenleve de keizer Men zegt, dat er eigenlijk geene partijleus in den aanslag te zoeken is; buitendien zou trou wens elke partij onmiddellijk ten gronde gaan die aan zulk eene verfoeijelijke daad haré hand durft leenen. Verder zegt mendat gelijktijdig met de be weging, die op het gelukken van den aanslag te Parijs zou gevolgd zijneen opstand in andere oorden des rijks moest losbarsten. Een deel der beschuldigden wordt nog afge zonderd gehouden, zoodat het met niemand het een of ander kan afspreken; terwijl de justitie in het bezit is van gevoerde correspondentiën met lieden in het buitenland. Men maakt op dit oogenblik voorbereidse len in de kerk van Onze Lieve Vrouwe der Overwinningen, voor de ontvangst vaneeneheer lijke kroon, die door den paus gezonden is. Gedurende het beleg van Rome hield de gees telijkheid van die kerk eene negendaagsche de votie om van God af te smeeken de herstelling van den paus op den pausselijken troon. De paus heeft zijne erkentelijkheid aan de geestelijk heid van Onze Lieve Vrouwe der Overwinnin gen willen betuigen, door aan dezelve eeno kroon te zenden, bestemd voor het beeld der II. Maagd van die kerk. Dat beeld zal het derde wezen, dat door den paus gekroond wordt. De twee anderen zijn het eene van O. L. Vrouwe van Lorettete Rome, en het andere van Sint Jan van Latra- nen. De waarde van de kroon, welke van dag tot dag verwacht wordt, gaat, zegt men, 63,000 franken te boven. SNEEKER •I COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1