NIEUWS- EN AinEIITENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. I ij 1853. No. 58. den 20 Julij. WOENSDAG 8ste Jaargang. BINNENLAND. van ren, gelijk de synode, tijdens de zaak der grond wetsherziening ter sprake was, eerbiedig heeft te kennen gegeven, dat haar kerkgenootschap nimmer begeerd heeft, zich aan alle slaatstoezigt te onttrekken, waar slechts zoodanig toezigt zich niet scheen te zullen oplossen in een medebeheer of opperbestuur. BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekend aan alle gebruikers van Maten en Gewigtcn binnen deze Gemeente, dat door den Arrondissements-IJker alhier, ten zijnen huize, voor den herijk zal worden geva ceerd op Woensdagen, Donderdagen, Vrijdagen, Zaturdagen en Maandagen den 20, 21, 22, 23, 25, 27, 28, 29 en 30 Julij en 1 en 3 Augus tus eerstkomende, van des morgens 6 tot des avonds 6 ure. En opdat zulks algemeene bekendheid verkrij- gezal deze worden afgekondigdaangeplakt en geplaatst in de Sneeker Courant. Sneek den 13 Julij 1853. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. TEN C.1TE. De Secretaris, HAGk. De synodale commissie der Evangelisch-Lu- thersche kerk voornoemd heeft dan ook van dit ontwerpmet het oog op de belangen van haar kerkgenootschapmet de meeste belangstelling kennis genomen. „Heeft zij in de laatste tijden veelal zich ge dwongen gevoeldhare stem te verheffenover wezenlijke bezwaren, waarmede de kerk bedreigd werd, het is haar een genoegen, thans Uwe Majesteit de verzekering te mogen geven, dat zij in zoodanigen zin zich niet behoeft te uiten tegen het aangeduide wetsontwerp. „Zij vindt integendeel zich genoopt te verkla- Zitting van vrijdag 13 Julij. In deze zitting zijn ingekomen 166 adressen, uit onderscheidene provinciëntegen het wets ontwerp betrekkelijk het toezigt op de kerkge nootschappen. Verzonden aan de commissie voor de petitiën. De afdeelingen hebben het onderzoek over het ontwerp van wet, tot regeling van hettoezigt op de kerkgenootschappen nagenoeg ten einde gc- bragt. Slechts nog eene afdeeling is heden daar over vergaderd geweest. Men verneemt, dat de behandeling van het ontwerp tot belangrijke en uiteenloopende beschouwingen in de afdeelingen der kamer heeft aanleiding gegeven, zoowel wat betreft de vraag, of het ontwerp met de bepa lingen der grondwet is overeen te brengen, als wat aangaat den inhoud der voordragt. Omtrent het eerste punt moeten de gevoelens zeer ver deeld geweest zijn. Ten aanzien van het laatste verneemt men, dat er vele aanmerkingen van verschillenden aard gemaakt en dat er onder scheidene wijzigingen in het ontwerp voorgesteld zijn. Het opmaken van het verslag over dit ont Schimmelpenninck van der Oijemr. J. J. L. van der Brugghen. 13. Arnhem: W. baron van Lijn den; A. E. baron Mackay. 14. Nijmegen: jhr. J. A. C. A. van Nispen van Sevenaer; jhr. G. E. G. C. K. Dommer van Poldersveldt. 15. Tiel: mr. J. M. de Kempenaer. 16. Amersfoort: jhr. mr. W. L. F. C. van Rappard; mr. J. F. baron van Rheede van Oudshoorn. 17. tutrecht: mr. J. K. baron van Goltstein; jhr. H. .1. M. van Asch van Wijck. 18. Hoorn: Donker, Hz.; jhr. mr. I). van Akerlaken. 19. Alkmaar: J. J. Rochussen; jhr. mr. C. van Foreesl. 20. Haarlemmr. W. H. van Voorst. 21. Amsterdam: mr. M. II. Go- defroi; S. R. van Franck; prof. J. Bosscha; II. StolteG. graaf Schimmelpenninck. 22. Leiden: jhr. mr. D. T. Gevers van Endegeest; 1’. II. ba ron Taets van Amerongen tot Natewisch. 23. Gouda: jhr. mr. W. M. de BrauwM. A. F. Hoffman. 24. Delft: C. Hoekwatermr. W. Wint- gens. 25. RotterdamJ. C. Baudmr. P. P. van Bosse. 26. 's Gravenhagejhr. W. Boreel van Hogelanden; C. Rijk. '27. Dordrecht: mr. P. .1. Sander; mr. J. D. van der Poel. 28. Gorin- chcm: mr. P. J. Elout van Soeterwoude. 29. Mid delburg: mr. J. J. Slicher van Domburg; mr. D. van Eek, 30. Goes: mr. J. J. van Deinse. 31. Zierikz.ee: jhr. mr. J. F. Schuurbecque Boeije. 32. Breda: mr. K. A. Meeussen; mr. L. 1). Storm. 33. Tilburg: mr. F. J. Jespers; mr. C. C. A. Beens. 34. Eindhoven: mr. J. B. Bots; mr. van den Heuvel. 35. Maastricht: mr. P. F. E. van Wintershovenmr. J. R. Thorbecke. 36. Roer mond: mr. P. L. de Lom de Berg; mr. P. M. H. Sirens. 37Boxmeermr. J. B. J. Hengst 38. 's llertogenboschmr. J. L. A. Luybendr. J. J. II. de Poorter. De in cursijf gedrukte namen zijn die van le den der kamer, die niet tot de ontbonden twee de kamer behoorden. Door de provinciale staten van Overijssel is tot lid van de eerste kamer herkozen de heer mr. W. H. Cost Jordensdoor de staten van Gro ningen de heer de Sitter; door de staten van Lim burg de heer Villers de Pité. De provinciale staten van Noord-Brabant hebben gelijk door ons reeds is medegedeeld den heer N. F. Sassen gekozen ter vervanging van den heer B. Verhey van den Boogaard. Om trent deze benoeming lezen wij in een bijzonder schrijven aan de Rotterdamsche Courant: „De heer Verhey van den Boogaard is het eenige pro- testantsche lid uit Noord-Brabantin de eerste of tweede kamer zitting hebbendeen zijne al of niet verkiezing stond in verband met eene van hem verzochte meening over de wet op de kerk genootschappenwelke meening hij gemeend heeft, met het oog op den eed van zuivering niet te mogen uiten." In de synode der Ned. Hervormde kerk be paalde zich de aandacht der vergadering al spoe dig bij het hoogst belangrijk onderwerp der veel besprokene bisschoppelijke hiërarchie; en, gelijk andere commissiën door het moderamen werden aangewezen, alzoo heeft in deze voor de Herv. kerk aangelegene zaak de vergadering zelve eene commissie te dier zake benoemdin hare handen stellende alles, wat hiertoe in eenige betrekking mogt staan. (Kerk. Courj Wij ontleenen de volgende zinsneden aan een adres van de synodale commissie der Evang. Lutthersche kerk in het koningrijk der Neder landen, aan Z. M. den koning, betrekkelijk het wets-ontwerpregelende het toezigt op de on derscheidene kerkgenootschappen De commissie vermeent dan ook aan Uwe Majesteit haren dank eerbiedig te mogen bren gen, dat bij de voordragt uitdrukkelijk verm I- ding gevonden wordt, dat aan het kerkelijk ge zag, des vereischt, de noodige medewerking lai het staatsgezag blijft verzekerd, waardoor de stu it. de steun der kerk wordt, gelijk de kerk de steun van den staat is; en dat ook door het wetson werp in het algemeen de hoop is opgewekt, dat veel, hetgeen tot heden voor verschillende op vatting vatbaar scheen, weldra vast zal zijn ge regeld en bestendigd, door eene wet, welke uit haren aard meerdere waarborgen biedt. Zij vermeent ook aan Uwe Majesteit haren dank te mogen uitdrukken, dat gij, sire! ten deze weder aan den dag legt, hoezeer aan Uwe. Majesteit de rust, de vrede en de eendragt irt den staat ter harte gaan; dat gij, sire! door eene voor allen gelijke wet, voor alle kerkgenoot schappen de waarborgen wilt versterken van ge lijkheid van allen voor de wet, van gelijke bescher ming van allen" Het hoofdorgaan der Ultramontaansche par tij l' Universbeweert met veel nadruk dat het geen thans in Nederland in het godsdienstige voor valtook Frankrijk aangaat. „De eer en het be lang van Frankrijk (dus leest men in dat dagblad) oefenen op de naburige staten eenen invloed uit, die zijnen grondslag heeft in de gelijkheid van gods dienst. Men zal zich herinneren, dat, na de ge beurtenissen van 2 Dec., eene zeer in het oog ioopende toenadering is waargenomen geworden tusschen Frankrijk en de Katholieken in België, Zwitserland en de Rijn-provinciën. Het is en blijft onze staatkunde van eeuwen herom de Katholieken in Europa te beschermen. Daarin is onze kracht gelegen tegenover Engeland, te genover Rusland, ja zelfs tegenover het regeren de Oostenrijksche stamhuis, waarmede wij die beschermende verpligting moeten deelen. Wij moeten de Katholieken beschermen, in Neder land zoowel als elders, zullen wij niet geheel op ons zelven geraken. De zegepraal der Protes- tantsche partij in Nederland zou eene nederlaag zijn voor de Franschc staatkunde." In het H. Land bestaan thans twee Pro- testantsche gemeenten, de eene van 217 familien sterk, te Ram-Allah, in de nabijheid van Jeruza lem de andere te Beyruthin Syrië. Te Luxemburg hebben dezer dagen op de graanmarkt ernstige ongeregeldheden plaats gehad. De markt was wel voorziendoch de aanvoer ders hielden de prijzen hoog. De koopers wil den de landlieden dwingen, hunne waar tot la gere prijzen af te zetten; deze verzetteden zich daar tegen; er ontstond een geweldig rumoer, dat spoedig zoo hoog liep, dat de policie en gendarmerie tusschenbeiden moesten komen, en eenige der belhamers in hechtenis werden geno men. Intusschen heeft het stedelijk bestuur reeds maatregelen genomen, om de duurte van het graan te voorkomen. Daartoe zijn onder anderen reeds contracten met eenige groote graanhande laren gesloten. (Z/. B.) In het Badensche heeft men reeds een aan vang gemaakt met het inoogsten van de rogge, die overvloedig uitvalt. 's GRAVENHAGE13 Julij. Zeer juist is door de dagbladen, bij de mededeeling van het berigt, dat door den heer Balkema, op den onlangs verschenen termijn, de borgtogt niet is gestort voor de hem verleende concessie tot aanleg van den noorder-spoorwegbetreurd, dat hierdoor we der het uitzigt op eene zoo belangrijke commu nicatie is weggevallen. Ik meen echter met eeni ge zekerheid vernomen te hebben, dat er be reids van eenen anderen kant aanvraag tot con cessie gedaan isdiewanneer ik wel onderlgt ben, veel uitzigt geeft tot de eindelijk goede reussitie van eene in zoovele opzigten belang- werp door de commissie van rapporteurs zal wel eenige dagen duren. De stukken, tusschen de regering en het hof van Rome in den laatsten tijd gewisseld, be trekkelijk de hiërarchie, zijn thans ter griffie van de kamer nedergelegd en zullen waarschijnlijk morgen namiddag aan de leden gedrukt worden rondgedeeld. SNEEK, 19 Julij. Men verneemt, dat door Z. M. den koning, bij Hd. besluiten van 1 Julij jl. no. 70 en 71, aan de betrokken besturen ver gunning is verleend tot den aanleg van eenen grindweg van Rolsward naar Harlingen, met een zijtak naar Makkumen van gelijke wegen in Oost- dongeradeel, Kollummerland en Nieuwkruisland onder genot van de reeds vroeger aan die be sturen toegekende subsidiën. Sedert onze laatste opgave van den 12 de zer, is er, in de gemeente Wijmbritseradeel op nieuw 1 rund wegens de longziekte afge maakt zoodat het gezamenlijk getal thans be draagt 1772. Thans, nu alle stemmingen en herstemmin gen ter verkiezing van de leden der tweede ka mer van de staten-generaal zijn afgeloopengeven ■wij eene lijst van de leden dier kamer, daar alle vroegere lijsten, uit den aard der zaak, onvolledig moesten zijn: 1. Groningen: S. Blaupot ten Gate. 2. Zuidhorn: G. Reinders. 3. Appingadam: J. F. Zijlker; dr. R. Westerhoff. 4. Assen: mr. L. Graaf van Heiden Reinesteinmr. P. van der Veen. 5. Leeuwarden: mr. J. Dirks; mr. J. Bie- ruma Oosting. 6. Sneek: jh. mr. IF. E. Engelen; mr. C. Sleeswijk Vening. 7. Dokkum: J. T. ter Bruggen Hugenholtz. 8. Steenwijk: mr. J. van Lennep. 9. Zwolle: mr. G. Groen van Prinste- rer; mr. B. W. A. E. baron Sloet tot Oldhuis. 10. Almelo: mr. M. J. de Man; dr. W. R. ba ron van Hoëvell. 11. Deventer: jhr. C. A. Storm s Gravegande. 12. Ztitphcn: W. A. baron 1 SNEEKER COURANT. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1