E\ ADVEHTEM'IE-DLAD VOOR DE SIAD EN HET AÜDONDISSEHENÏ SNEEK. AIEIWS- as'T 'X Ssle .Jnarg'an^ 1853. No. 60. den 27 Julij. WOENSDAG SNEEKER BINNENLAND. ■c A te worden de verrig- 'Ncwiiiiiiiii^ grootsche gevaarte. Ten ongeveer zes ure werd de mand of het zoogenaamde schuitje er aan bevestigd, en de koene aeronaut steeg erin met zijnen bediende, na vruchteloos bij de aanwe zigen nog eenen reisgenoot te hebben gezocht. Onder liet luid gejuich der aanwezigenen spoedig ook onder het hoera-geroep der dui zenden die daar buiten verzameld waren steeg de ballon tamelijk snel, maar statig in de hoogte, nam spoedig door de onbewolkte en helder blaauwe lucht eene noordoostelijke fig- ting en was nog geruimen tijd ziglbaar. On der aan het schuitje was een stevige koord be vestigd en onder aan dit koordvan twee ijzeren ringen voorzien ,Jjing de moedige Julio nu eens aan de handen dan weder aan de voe ten en met het hoofd naar benedenen in die houding al die kunsten en draaijingen des lig- chaams vertoonendewelke men in koorddan sers en paardrijders bewondert. Eerst toen de luchtbol zeer hoog en ver was, konde men den stoutmoedigen man zijne gevaarlijke stel ling zien verlaten en in het schuitje zitting nemen. Wij moeten met leedwezen melden, dat de onder zoo gunstige voorteekenen aangevangen reis eene minder gelukkige uitkomst had. Im mers toen de heer Lassaigne tot op de aan zienlijke hoogte was gekomen, welke men hem zag bereiken trof hij een luchtstroom aan, wel ke hem regtstreeks naar de Zuiderzee dreef; naar de oostzijde heersclite een zware mist, welke hem belette op verren afstand te zien, en deed zich aan zijne blikken slechts eene onafzienbare watervlakte voor. Zich niet ge noegzaam met de topografische ligging hebben de bekend gemaakt en die alleen volgens de kaart der stad hebbende bestudeerd, was het hem onbekend, dat de rigting welke zijn lucht bol volgde, hem naar de Friesche kust voer de. Het gevaar alzoo van in het water neder te komen willende ontgaan, haastte hij zich gas te ontlasten, ten einde te trachten bij den vuurtoren aan het Pampus op het gebied der gemeente Burgerdam, te landen. Het mogt hem echter niet gelukkendaar hijop nage noeg eene halve mijl van het strand, in zee nederdaalde. De ballonwelke nog kracht genoeg bezat, hield hen nog drijvende, zoo- dat de heer Lassaigne met Julio, in het schuit je ter halverlijve in het water ruim 2'/, uur doorbragten. Zijn bediende, die niet zwem men kon, had hij op den ballon geplaatst, ten einde hem voor ongelukken te vrijwaren. Spoedig kwamen een aantal roeibooten aan, om den reizigers hulp te bieden, doch hunne vereenigde krachten waren ontoereikend. Ge lukkigerwijze kwam de heer G. van Weede, van ’s Graveland, met zijn pleizier-vaartuig daar voorbij en bood den in levensgevaar ver keerenden luchtreizigers op de meest voorko mende wijze zijne hulp en bijstand aan. De heer G. van Weede ontving de moedige rei zigers aan zijn boord en bragt hen, na eene allerminzaamste verplegingdes avonds ten half twaalf uur behouden alhier aan. HAARLEM 20 Julij. Heden namiddag is aan jhr. M. Salvador en echtgenoot de Chris telijke doop toegediend, in de consistorie-ka- mer der Waalsche gemeente alhier, terwijl op aanstaanden vrijdag avond de plegtige openlij ke bevestiging in het midden dier gemeente zal plaats hebben. HAARLEM, 21 Julij. Terwijl de algemeene vergadering van de Nederlandsche maatschappij ter bevordering van nijverheid bijeen was, heeft de voorzitter, burgemeester dezer stadeen’ brief ontvangen van den staatsraad, directeur van het kabinet des konings, waarbij aan de maat schappij op de meest vereerende wijze wordt kennis gegeven, dat het Z. M. heeft behaagd te veroorlovendat jaarlijks eene gouden medaille namens Z. M. worde uitgeloofd in het belang der nationale nijverheid. Dit nieuw bewijs der koninklijke goedkeuring van de pogingen der maatschappij en van Zr. Ms. belangstelling in alles, wat den bloei des lands bevorderen kan, heeft, zoo mogelijk, den eerbied en de liefde voor ken koning bij directeuren en leden nog ver hoogd. (H. C.~) ’s HERTOGENBOSCH21 Julij. Naar wij vernemenheeft de loterij der dames-vereeni- COURANT. Poolsche volksliederendie den geest zet tegen de regering ademenden 7 Junij optogt naar buiten hebben gedaan. De ongeregeldheden tusschen de lersche Katholieken en Italiaansche vlugtelingen te Lon den hebben zich in den nacht van zondag op maandag 17 en 18 Julij hernieuwd. Beleren, door zekeren Neale aangevoerd, hebben de Ita lianen, aangevoerd door Staurenghi, aange vallen. De Ieren overwonnen zijnde, zijn ge- vlugt in een huis, dat de policie daarop heeft belegerd de Ieren hebben zich verdedigd met stukken steen, hamers en kokend water, dat zij op de belegeraars wierpen; desniettemin heeft de policie de overhand gekregen. Vier der oproerlingen, waaronder Neale, zijn gear resteerd. Sedert den 20sten April jl. zijn 95 Roomsch- Katholieken in de Paulskerk, van Bermond sey, te Londen, tot lidmaten der Protestant- sche kerk aangenomen. AMSTERDAM, 21 Julij. Gisteren namid dag had van het Drilveld alhier de opstijging plaats van den heer Lassaigne met zijnen lucht bol Ie Colosal. Reeds vroeger op den dag was een begin gemaakt met het vullen van dat dan 148 talen verkondigd wordtterwijl het getal overzettingen tot hiertoe 175 beloopt, van welke 121 nooit te voren waren gedrukt geworden. In Groot-Brittanje heeft dat ge nootschap 5249 afdeelingen terwijl het ler sche Bijbelgenootschap 510 afdeelingen telt. De koloniën en andere onderhoorigen van dit groote rijk vermeerderen deze som met 498, makende in het geheel een getal van 4257. De verschillende buitenlandsche Bijbelgenoot schappen over de geheele wereldbevatten meer dan 4000 dergelijke vereenigingenen dus mogen wij veilig besluiten dat er op de zen oogenblik niet minder dan 8000 vereeni gingen onder Christenen van eiken naam en belijdenis bestaan vereenigd in den geest van broederlijke liefde ter verspreiding van het Woord, dat hen, die bet bezitten, lezen en gelooven, wijs kan maken tol zaligheid door het geloof in Christus Jezus. Te Berlijn zijn uit de Nederlanden en De nemarken aanvragen ontvangen om ingelicht nopens den werkkring en tingen der Gustaaf-Adolf-vereeniging, waaruit men opmaakt, dat ook in die landen plan be staat, vereenigingen van dien aard tot stand te brengen. Te Freiburg (Baden) is in liet licht ver schenen de memorie van de bisschoppen der Opperrij nsche kerkelijke provincie aan de regeringen van Wurtemberg, Baden, Hes sen Keurhessen en Nassau.” Vierduizend ex emplaren zijn daarvan gedrukt. Men meldt uit LondenHet koloniale bisschoppelijke comité, dat tijdens de verdaging van de convocatie geregtigd werd om de zitting te houden heeft een’ bisschop te Natal en een’ te Grahamstown aangesteldbeide in de kaap kolonie, en vijf nieuwe zetels in andere En- gelsche koloniën opgerigt. Aan de Augsburgsche Zlgemeine Zeitung wordt uit Rome, onder dagteekening van den 9 dezer, het volgende geschreven De paus heeft de verkiezing van den nieu wen pater-generaal der Jesuiten-orde bekrach tigd. Het is opmerkelijk, dat onder de te genwoordige tijdsomstandigheden de keuze niet gevallen is op eenen Spanjaard of Italiaan, tot welke natiën overigens de meeste Jesuiten-ge- neraals behoorden, maar op eenen Belg, die gemeenzaam bekend is met de politieke en kerkelijke gesteldheid van Midden-Europa waarop de órde thans meer en meer haren be- keerings-ijver rigt. Het is een bewijsdal de kiezers hunne taak begrepen.” Men meldt uit België: De pastoor van Soignies heeft laatstleden zondag van den pre dikstoel afgekondigd dat geen huisvader zijne kinderen op andere scholen mag doendan die door de geestelijkheid gehouden worden. De tijd is uitmuntend gekozen de nieuwe cursus op de scholen neemt een begin. De rector der Katholieke school te Gnesen is onlangs van zijn ambt ontzet, en den leer aars eene ernstige vermaning gegevenomdat zij met de kinderen, onder het zingen van Poolsche volksliederen, die den geest van ver een’ SNEEK, 26 Julij. Elders buiten ons va derland, b. v. in Frankrijk, heeft men in den laatsten tijd met goed gevolg eene kunst matige vischfokkerij van riviervisch onderno men. Onze geëerbiedigde koning, bezield met den lustom alles te helpen bevorderen wat tot verbetering van het volksbestaan kan lei den, heeft onlangs, op eigen kosten, de hee- ren Verster van Wulverhorst en Wolterbeek, leden eener, op het laatst van het vorige jaar ter dezer zaak benoemde commissie, naar Frank rijk gezonden om op de plaats zelve alles te onderzoekenwat tot het onderwerp betrek king heeft. Deze heeren hebben den 6 dezer maand een gunstig verslag hunner bevindin gen aan Z. M. uitgebragten de koning heeft bereids maatregelen genomen om twee in- rigtingen in ons vaderland tot stand te bren gen. Bovendien zal er, op ’s konings last en onder toezigt der commissie, eene handleiding worden uitgegeven, met welker vervaardiging men zich onledig houdt, en waarin aan al len die de vischfokkerij wenschen te beproe ven dan middelen zullen worden aan de hand gedaan, om aan hun verlangen te vol doen. De inrigtingen zullen echter niet in werking kunnen komen voor het begin des volgenden jaarsomdat de rijtijd onzer in- landsche visschen voorbij is. Van wege het ministerie van binnenland- sche zaken is eene opgave medegedeeld nopens het aantal en de opbrengst der rijks-telegraaf- berigten, van 1 December 1852 tot 51 Mei 1855. Daaruit blijkt-, dat in dit zestal maan den door de kantoren te Amsterdam Dord recht’s Gravenhage, en Rotterdam gezamen lijk zijn verzonden 8185 depêches, (795 in Dec., 1125 in Jan., 1405 in Febr., 1910 in Maart, 1450 in April en 1501 in Mei) ont vangen 4455 (505 in Dec., 757 in Jan., 676 in Febr., 955 in Maart, 822 in April en 742 in Mei.) De zuivere opbrengst beliep in dit halfjaar f 19,878,89. Z. Exc. de minister van financiën heeft ter kennis der ingezetenen gebragt, dat, na- demaal zich hier en daar de behoefte doet ge voelen aan zilverenp asmuntzijten allen tij de stukken van 25, 10 en 5 cents, tegen grove zilveren specie en muntpapier, bij de betaalmeesters in de arrondissementenkunnen aanvragen doch die aanvragenvoor zoo veel betreft de stukken van 10 en 5 cents, zullen moeten beperkt blijven tot sommen van hoog stens 10 tegelijk; als wordende hierbij her innerd datvolgens art. 20 van de wet van 26 Nov. 1847 (Staatsbl. n°. 69), niemand ge houden is voor meer dan tien gulden zilveren pasmunt in iedere betaling aan te nemen. Sedert onze laatste opgave van den 20 de zerzijn er, in de gemeente Wijmbritseradeel, op nieuw 2 runderen wegens de longziekte af gemaaktzoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1774. Naar wij vernemenis dezer dagen onder de dorpen Heeg, Hommerts en Jutrijp, het zoogenaamde miltvunr (venijn) in vrij erge mate onder de runderen uitgebroken. Alleen onder Heeg zijn bij 9 veehouders een 40-tal beesten aan die ziekte gestorven. Wij vernemen, dat op donderdag den 28 dezer het Friesche genootschap van geschied-, oudheid en taalkunde zijne 75ste jaarlijksche vergadering te Leeuwarden zal houden, des voormiddags ten half twaalf ure. In die verga dering zal de heer J. Gelinde van Blom de spreek beurt vervullen. Op den 4 Maart dezes jaarstoen het Britsch en Buitenlandsch Bijbelgenootschap het vijftigste jaar van zijn bestaan intrad, werd in eene buitengewone vergadering, te Londen, verslag gedaan van den staat des genootschaps waaruit blijkt, dat, gedurende deszelfs be staan door hetzelve 25,402,509 exemplaren der Heilige Schrift zijn afgeleverd, terwijl ge zamenlijk met verwante genootschappen, die in Europa, Azië, Afrika en Amerika zijn ontstaan meer dan 45,000,000 zoodanige ex emplaren in hun geheel of bij gedeelten ver- spreid zijn; voorts, dat het woord Gods, door dat genootschap, reeds in niet minder

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1