EN ADVEIITEXTIE-IJLAD VOOR DE STAD EN HET AI1D0NDISSEMENT SNEEK. NIEUWS- 1853. No. 61. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 1 AUGUSTUS 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. k I r, >o. '■ai» s r 1 SNEEKER e l. t BINNENLAND. g a ■t e e remissie van pick ecnc s' 20 lie S' i’ 1 decreet mede van regt in maar zij plaatst met den navolgenden in- P. J. de Boer, om SNEEK, 29 Julij. Wij lezen in een dag blad zegt de Gron. Cour. Op het oogen- blik dat het warme weder eene voortduren de oorzaak is van het bederf van dierlijke stof fenkan het nuttig zijn, de aandacht te ves tigen op het volgende middeldat in vele groote steden van Frankrijk aangewend wordt om, gedurende de zomerhitte, het geslagt vleesch te bewaren. Wanneer het dier geslacht en uitgebloed is giet men in de slaapslagaderen 10 liters water, waarin opgelost zijn 2 Ned. ponden drooge en zuivere zoutzure aluinaarde. Twintig minuten daarna kan men het beest villen uithalen en afkappen naar de gewone wijze van slagten. Door dit middel kan het vleesch in den zomer veertien dagen goed ge houden worden. Den 25sten dezer heeft de commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten- generaal, over het wets-ontwerp tot regeling van het toezigt op de kerkgenootschappenhare taak volbragt. Zij is van des namiddags één tot half vijf uur werkzaam geweest tot vast stelling van haar rapport, dat nu spoedig zal worden gedrukt en rondgedeeld. Men ver neemt, dat de groote meerderheid der kamer de grondwettigheid van de vaststelling eener wet in dat ^jpzigt heeft erkend, doch dat zij het ontwerp zoo als het ligt onaannemelijk aeht. De regering zal, naar men verwacht, hare antwoorden op bet verslag spoedig in gereed heid brengen. Men ziet de wijziging van som mige bepalingen van het wets-ontwerp te ge- moet. Te Aken stroomen van alle zijden tal- looze bedevaartgangers uit Duitschland aan om in de aloude kerk van Onze Lieve Vrouw df reliquiën te bezigtigenwelke ter aanbid ding worden ten toon gesteld. Deze reliquiën ,dqo>r Karei de Groote verzameldzijn verdeeld in groote en kleine. Over de echtheid is veel geschreven. Zij zijn afkomstig van den patri arch Johan van Jeruzalem eenige Bysantynsche keizers, en den kalif Haroun Alraschid. De groote reliquiën zijn vier in getal, namelijk: 1°. het kjeed der Heilige Maagd; 2°. de luijers van Jezus Christus; 5°. een gedeelte van den zweetdoek4°. een kleed van Johannes den dooper. De kleinere milder kostbaar zijn 24 in getal. Deze reliquiën worden alle zeven jaren ten toon gesteldde eerste maal geschiedde dit na bisschop bisschop Uit zuidwestelijk Duitschland wordt ge- meldt, dat de gunstige verwachtingen, welke men van den graanoogst gekoesterd had ten volle zijn verwezenlijkt. De aardappelen la ten niets te wensohen over. De Moniteur deelt een waarbij de Engelsche granen vrij Frankrijk worden toegelaten. Ten gevolge dezer beschikking zullen alsnu, hetzij door Fransche, hetzij door builenland- sche vaartuigen, voor binnenlandse!) verbruik, granen uit Britsche zeehavens kunnen worden ingevoerd in Frankrijk, welke afkomstig zijn uit de Vereenigde Staten, Egypte of andere buiten Europa gelegene gewesten. De Britsche entrépóts zullen alzoo kunnen worden geopend, ten einde te voorzien in de behoefte hier té lande. Dadelijke bekommering bestaat er nog wel niet, doch, naardemaal de veldvruchten op vele plaatsen vrij wat geleden hebben heeft men algemeen met genoegen de door den rege ring genomen maatregel van voorzorg vernomen. Een jong meisje, inde gemeente Vallon is bijna op eene zonderlinge wijze omgekomen; Een paardenvlieg was in haar regter oor binnen gedrongen en was reeds bezig de hersenen aan te tasten. Het meisje leed allerhevigste pijnen. Men besloot het diertje te verdrinken men goot daarom eene zekere hoeveelheid olie in het oor, de verblijfplaats van dezen vreemd- soortigen vijand, en had het geluk volmaakt te slagen. ’s GRAVENHAGE, 24 Julij. H. M. de konin gin, benevens HDr. jongsten zoonZ. K. H. pritf* Alexander der Nederlanden, zijn heden avond ten 61/, uur van hier naar Rotterdam ver trokken ten einde aldaar aan boord te gaan van de prachtige stoomboot Stolzenfelstoebe- hoorende aan de Nederlandsche stoomboot maatschappij. H. M. begeeft zich naar Inter laken in Ober-Bernland in Zwitserland en zal daar eenigen tijd verblijven. H. M. is op die reis vergezeld door mevrouw de barones Fagel, de barones van Heeckeren den baron van Heeckeren, kamerheer van H. M en den geheimraad von Wekherlin, HDr. secretaris. ROTTERDAM, 24 Julij. Heden avond ten 7'/, uur arriveerde alhier met den gewonen spoortrein van ’s Hage H. M. de koningin met Hoogstd. jongsten zoon prins Alexander, welke zich terstond per rijtuig naar de Boomp jes begaf en aan boord ging der nieuwe stoom boot Stolzenfels van de Ned. stoomboot-maat- schappij waarop HDr gevolg reeds aan boord was en welke stoomboot voor deze reis was afgehuurd. H. M. werd bij de stoomboot door den heer burgemeester en den heer Van Oord, directeur der Ned. stoomboot-maatschap- pij verwelkomd, en onder een luid hoera! stak de boot van wal en aanvaarde terstond de reis naar de badplaats Ischl. Eene talrij ke volksmenigte had Hr. Ms. komst afgewacht en werd door deze allerminzaamst begroet. NIEUWE DIEP, 2G Julij. Gepasseerde zon dag kwam hier een Fransche brik binnen waarvan de stuurman aan handen en voeten op het dek was gebonden, als beschuldigd in volle zee eenen aanslag op het leven van den gezagvoerder te hebben gedaan volgens verkla ring, had die ongelukkige veertig dagen in dien toestandbij genot van karig en slecht voedsel doorgebragt. Naar men verneemt, zou de op merking van den stuurman, dat zijn gezag voerder het schip eenen verkeerden koers deed nemenaanleiding tot deze behandeling heb ben gegeven. VOLLENHOVEN, 24 Julij. De stand der gewassen is hier en in de omstreken verblij dend. De rogge-aren zijn buitengewoon zwaar geladenen over het algemeen staat het koren zeer wenschelijk. De appel- en peereboomen belooven een ruimen oogst. De aarpappelteelt is tot nog toe niet ongunstig, ofschoon men voor het bekende bederf niet zonder zorg is. APPELSCHA, 26 Julij. Een vreemd ver schijnsel, misschien eenig in zijn soort, doet zich thans in onze gemeente op. Voor om streeks vier weken heeft onze leeraar, ds. Ok- ken, eensklaps met de gansche huishouding de pastorij verlaten, en is naar Groningen vertrokken. Telkens des zaturdags arriveert Z.W.Ew. hier, betreedt des zondags den kan hun raadhuiskapel tot uitoefening h af te staan. De raad heeft dit verzoek hand gewezen. Te Hünfeld, eene stad in de provincie Fulda, waar tot heden alleen de Roomsche gods dienst in het openbaar werd verrigt, is eene Protestantsche gemeente ontstaan. Men schrijft uit Noord-AmerikaOp den feestdag der onafhankelijkheid heeft eene pro cessie van Roomsche Ieren een geweldig schan daal te weeg gebragt. Een koetsier in volle vaart komende aanrijden en zijn weg moetende vervolgen, wilde door de processie heenbreken waarop de Ieren, door hunne godsdienstige feest viering ip liefde ontvlamd, hem van zijn rij tuig rukten en vermoordden. Eene nieuwe godsdienstige beweging heeft zich in Pennsylvaniën voorgedaanhet doel van welke isom de verschillende kerkgenootschap pen tot een geheel te vereenigen, met wegla ting van alle secterische gevoelens, behalve de zulken als liggen opgesloten in de algemeene lesGij zult uwen naasten liefhebben als uw zelven,” en zonder inachtneming van alle formulieren en ceremoniën, kerkelijk bestuur en tucht, behalve datgene, wat bestaanbaar is met de volkomenste vrijheid van denken en handelen, en hebbende alleen de meest uitvoer bare liefdadigheid ten grondslag. Een gelijk genootschap staat in New-York opgerigt te worden. Het is bestemd, om een godsdienstig genootschap van magt en invloed te worden, maar, of het een werk van God is, zal de tijd moeten leeren. Een juisten maatstaf ter beoordeeling van de weersgesteldheid dezes jaars verkrijgt men door het opmerkelijke feit, dat de Berlijnsche maatschappij van verzekering tegen hagelslag, die ten vorigen jare 60 a 70,000 th. overhield dit jaar genoodzaakt is diezelfde som van haar reserve-kapitaal te nemen. De aandeelen, die in den regel niet te bekomen waren, zijn plot seling 5O°/o gedaald. een concilië te Akenin 809 gehouden, en waar bij paus Leo III voorzat. Eenige geschied schrijvers melden, dat in 1496 op een dag 142,200 vreemdelingen te Aken kwamen, om de plegtigheid der tentoonstelling bij te wonen, en dat het bedrag der offeranden 80,000 goudgul dens beliep. In 1826 duurde de tentoonstelling drie we ken, en kwamen 288,000 personen te Aken. De kerk is ter gelegenheid van deze plegtig heid zeer verfraaid. De koning van Pruissen heeft twee fraai geschilderde glasramen geschon kende schetsen zijn geleverd door Cornelius Overbeek en andere uitstekende kunstenaars. (Handbl.) Het vertoonen der «groote reliquien” te Aken van 10—25 Julij heeft derwaarts duizende «geloovigen” gelokt. De straten en pleinen wa ren prachtig versierd, ten deele op de kosten der bijzondere burgers, maar ten deele^ook op kosten der stad. De Deutsche Volkshalle weigert adver- tentiën van boekendie tegen de Roomsche kerkleer aandruischenmaar zij plaatst met groote letteren, die van den navolgenden in houd «Voor de heiligdoms-pelgrimaadje van dit jaar, beveel ik het geëerde publiek mijn wel voorzien magazijn aan, in: Gesneden Christus met en zonder kruis, ro- zekransenkinderspeelgoed van alle soortstroo- hoeden voor heerenenz. J. P. H. Arnold, te Aken.” Twee geestelijken, de heer Talbot en een ander, zijn te Rome door de Fransche bevelheb bers gevat, omdat zij bezig waren de soldaten op te ruijen. Zij zijn in hun geestelijk kos tuum tusschen millitairen langs den openbaren weg naar de gevangenis gebragt. De Fransche generaal heeft den paus met de verkeerde han delwijze der geesteijken in de kazernen moe ten bekend maken. Dit heeft veel indruk bij den paus te weeg gebragt. De Roomsche bladen melden, dat de paus den priester A. Goss tot bisschop van Liver pool” en Rosskell tot «bisschop van Notting ham” heeft benoemd. De Engelschen, die te Keulen wonen, hebben den stadsraad het verzoek gedaanom hun raadhuiskapel tot uitoefening hunner gods- van de Verslag van HH. Curatoren der Latijnsche soholen. Besluithoudende goedkeuring van het Re glement en tarief voor het beurtveer van Beets en Beets terzwaag. Idem van eene wijziging in het Reglement voor het trekveer tusschen Leeuwarden en Sneek, omtrent het varen op Zondagen. Idem tot het hellen van eene belasting op de honden. Missives van benoemde Raadsleden. Missive van het collegie van Brandmeesters, betrekkelijk de belooning aan brandspuitlieden. Reglement voor een beurtveer tusschen Sneek en Meppel. Rekening over het lste halfjaar van den pro- visionelen Ontvanger der Plaatselijke belastingen, om subsidie door Armbesturen Aanvragen voor 1854. Adres van pacht. Twee adressen, betrekkelijk het aanleggen van een beurtveer tusschen Sneek en Deventer. Adres van D. J. de Boer, om eene toelage voor levensonderhoud. Adres van J. H. van Reenom gronds op grondpacht. Lijst van aanbeveling, ter benoeming van twee leden in de directie van het Stads Werkhuis. RANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1