EN ADVERTENTIE-BLAÜ VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. NIEUWS- 1853. No. 64. c. WOENSDAG den 10 Augustus, o X-/! i r h’VuSi 8ste Jaargang, óiiiiimi En in wijzigingen SNEEKER BINNENLAND. het BUITENLAND. HIDIDIHIffllBWIDIllilllllllHI na mid den dag van 28 der Jedende er na die de dis WEENEN1 Aug. In een Atheensch dag blad vindt men het berigt van twee belangrijke archaeologische ontdekkingen in Bulgarije, t. w. het vinden van twee Grieksche opschriften uit het eene van welke blijkt, dat de thans genoemde plaats Ana dolkios het oude Toitii is zoo bekend als de plaats, waar de dichter Ovidius verban nen was (tot dusver plaatste men Tomi of bij Temeswar in Hongarije of aan den mond van den Dnieper) uit het andere opschrift blijkt, dat het tegenwoordige Varna dezelfde plaats is als het oude Odessus. FRANKFORT4 Augustus. Heden is ter graanmarkt de prijs van het koren gedaald behalve vap tarwe, welke eene kleine verhoo- ging onderging. Uit Zuid-Duitschland meldt men dat de' graan-oogst zoo wat de hoeveel heid als de hoedanigheid betreftuitmuntend is uitgevallen de aardappelen staan allervoor- deeligst en van ziekte is niet het minste spoor. LONDEN, 31 Julij. Toen in de jongste zitting van het huis omstreeks 2 uur dernacht de overige op de orde van aangeteekende puntenten getale voorgelezen waren, stond eep heer Brothertonop en zeidedat hij sedert vele jaren gepoogd had, het huis te bewegen, om op een behoorlijken tijd van den dag zit ting te houden; heden was het huis reeds 15*/3 uur vergaderd geweestterwijl in de laatst voorafgegane dagen 14, 13, ja 16 uren van het etmaal (de zittingen der commissiën niet me- degerekend) in de vergadering hadden doorge- bragt; dit was meer dan een mensch kon uit houden. Hij hoopte, dat in de volgende par- lements-zitting een of ander maatregel mogt ge nomen worden, om de gedurige herhaling van Mant SNEEK9 Augustus. Sedert onze laatste opgave van den 2 dezer, is er, in de gemeente Wijmbritseradeelgeen rund wegens de long ziekte afgemaakt. Met leedwezen verneemt men, dat het zoogenaamde venijn (miltvuur) op eene hui veringwekkende wijze blijft voortwoeden on der het rundvee van veehouders, in de dorpen HeegHommerts en Jutrijp, ten gevolge waar van bereids een 11 Hal runderen, 4 paar den en 1 schaap zijn bezweken. Het aller meest hebben tot op heden geleden do vee houders Watse Jelles Nauta en Rimmer Sill ies de Vries, te Heeg, hebbende dé eerste 13 runderen en de tweede 14 runderen, 1 paard en 1 schaap aan die ziekte verloren. Wenschelijk zoude het zijn, dat veehouders, bij deze ziekte zich in een particulier fonds tegen zulke verliezen konden waarborgen. Bij de, op den 2 dezer plaats gehad heb bende opening der stembriefjes, ingeleverd tot benoeming, bij herstemming, van een lid voor den gemeente-raad van Wijmbritsera deel, is gebleken, dat, van de 119 geldige uitgebragte stemmenzich hebben vereenigd op Jan Sjoerds Heeg, te Tirns, 77, en op Dirk Andries van der Hout, te Heeg, 42 stemmen; zoodat eerstgenoemde is verkozen. Den 3 dezer is opgemaakt het volgende eindverslag der commissie van rapporteurs van de tweede kamer der staten-generaal voor het ontwerp van wet, regelende het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen. De commissie van rapporteurs voor ontwerp van wet tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen ken nis genomen hebbende van den inhoud der memorie van beantwoording, door den tijde- lijken voorzitter van den raad van ministers den 2 Augustus jl. ingezonden op het voor- loopig verslag, omtrent dat wetsontwerp, als mede van de nota van wijzigingen en verdere stukken, (Get.) Groen van Prinsterer, Wes- TERHOFF, WlNTGENS, SlOET tot Oldhuis, de Brauw.” Op heden dingsdag is aan de orde der in de tweede kamer 1° be lief traktaat met Costa Rica het eindverslag betrekke- over de kerkgenootschappen den dag der beraadslagingen bij de memorie gevoegd aanmerking nemende, dat door de in het genoemde wetsontwerp gebragt, wel aan bedenkingen van gewigtigen aard tegen het oorspronkelijk voorstel gevolg gegevenmaar toch het beginsel van dat voor stel onveranderd gebleven is; dat die wijzigin gen in verband met de beschouwingen, waar toe zij betrekking hebben, reeds in de afdee- lingen der kamer overwogen zijn; en dat de memorie van beantwoording, voor zoover zij de in het voorloopig verslag behandelde onderwer den aanroert, geene nieuwe gezigtspunten opent of redeneringen behelst, die eene nadere opzettelijke overweging in de afdeelingen nood zakelijk maken Is eenparig tot het besluit gekomendat te dezer zake geene nieuwe overweging in de afdee lingen der kamer gevorderd wordt.. «De commissie van rapporteurs heeft voorts, ook met het oog op het in den laatsten tijd meermalen zonder tegenspraak gegeven voor beeld, gemeend, zich bij dit eindverslag van het uitbrengen van een eigen oordeel over de punten, bij de gewisselde stukken over het ge noemde wetsontwerp behandeld, te moeten ont houden. alwaar HIL KK. HH. eenigep tijd zullen ver blijven. Aan den heer E. Oudschans, tandmees ter te Amsterdam, is door-Z. M. verleend oc trooi voor den tijd van vijf jaren, op de uit vinding eener soort van ratelier van gutta percha met verborgene ressorts. In het Amerikaansch blad The Hollander leest men thans een berigt aangaande de land verhuizers, die onlangs, onder aanvoering van O. Bonnema, van. Kimswerd, naar Amerika zijn vertrokken, en waarvan de dagbladen reeds gemeld hebbendat zij in de golven waren omgekomen. Hieruit blijkt, dat van de 86 Nederlanders, die aan boord waren72allen uit Friesland, waaronder Bonnema en de zij nen, van het zinkende schip gehaald zijn, ter wijl 3 mannen in de sloep zijn geraakt; zijnde de 11 overigen reeds vóór de schipbreuk over leden. De regering der stad Weenen zal de noo- dige maatregelen nemen, om het bovenmatig ver- hoogen der graanprijzen, door speculanten en woekeraars, tegen te gaan. De bestaande vrees voor gebrek is ongegrond. HARLINGEN, 3 Augustus. Naar men ver neemt, is er te dezer stede eene nieuwe stoom- boot-maatschappij gevestigd, onder directie der heeren Bernelot Moens Co.bestemd voor de vaart van hier op Londen. Naar men zegt, moet daartoe reeds zijn aangekocht het Britsch stoomschip the Queen, en zal deze dienst weldra eenen aanvang nemen. ’s GRAVENHAGF.3 Augustus. De leden van de eerste kamer der staten-generaal zijn ter vergadering opgeroepen tegen dingsdag den 25 Augustus aanstaande. STEENWIJK, 4 Augustus. Men is hier thans sedert twee dagen druk bezig met het maaijen der rogge. De hoeveelheid stroo be draagt merkelijk minder dan in het vorige jaar, maar er zal daarentegen meer zaad per vim gedorscht worden. De haver staat uit muntend, en indien het weder het inoogsten der boekweit begunstigt, zal de opbrengstzoo wel van zand- als veenboekweit zeer ruim uitvallen. Erwten en boonen zijn zwaar ge laden. Aan de snij- en slaboonen merkte men op dat zij zoowel hier als in de omliggende gemeentende bladeren laten vallenzonder dat het tot heden gebleken is aan welke oor zaak dit is toe te schrijven. zoo late zittingen te voorkomenen indien het huis in de volgende zitting niet te mid dernacht uiteenging, dan zou hij de heeren, die den vierden stand in de vergadering uit maakten zoo zeide hijzich wendende tot de verslaggevers der dagbladen verzoekenom op dat uur hunne aanteekeningen te te staken en heen te gaandan zouden gewis vele spre kers korter het woord voeren. Deze opmerkin gen werden algemeen toegejuicht. LONDEN 2 Augustus. De doodvonnissen wegens kindermoord vermenigvuldigen op schrik barende wijze en beloopen vier of vijf in do laatste dagen, terwijl, volgens de berigten der dagbladendezelfde misdaad op nieuw in vele gevallen gestraft moet worden. Men zou ge- looven in een door Barbaren bewoond land te wonen bij het lezen der bijzonderheden, De jury’s schijnen bovendien weinig naauwgezet te zijn. Zie hier de zaak van een meisje van 17 jaren. Een dier onnatuurlijke wezens, aan wie het moederlijk gevoel vreemd schijnt te zijn, draagt de zorg voor een jong kind op aan het bewuste meisje, met belofte bet te, zullen komen halen. Het meisje wacht te ver geefs, zorgt zooveel mogelijk voor het kind, doch het noodige ontbreekt. Zij vervoegt zich tot de volgens de staatswet ingestelde armver- zorgers van het kerspel. Deze verwijzen haar naar een ander kerspel. Dit geeft haar aan de policie over. De policie voert haar terug naar een armenhuis van een ander kerspelhet welk haar op nieuw wegzendt, totdat zij ein delijk, door vermoeijenis en wanhoop overmand, in eene vlaag van moedeloosheid en vertwijfe ling, het kindje, dat haar geheel vreemd is, in de rivier werpt. De jury heeft de doodstraf toegepast, die, waarschijnlijk het gevolg is van de staatsarmenwetwaaraan de onderscheidene, kerspelen begrepen hebben zich stiptelijk te houden. Zou eene diaconie geene hulp ver leend hebben, indien zij bestaan had? Eene andere vrouw bekent haar kind door eene halswonde van het leven beroofd te hebben. De geneesheer verklaart, dat het kind geademd heeft, doch niet te kunnen bevestigen, dat het leefde, en de vrouw ontsnapt aan de doodstraf. De twee jury’s verschillen aanmerkelijk. Het saisoenwaarin men met eenige ze kerheid nopens de ziekte van de aardappelen eenig oordeel kan vellen, nadert nu. Hoewel er geen grond bestaatom zulk een’ ongunstigen oogst van dit product te vreezen als in 1846 weet men intusschen zooveel, dat de verschijn selen tot dusverre niet gunstig zijn. Vooreen groot gedeelte echter zal het weder in de eerste 14 dagen of 3 weken over den oogst be slissen. Voor eenigen tijd is gezegd, dat de keizer der Franschen het behoud van zijn leven aan eenen prins van het huis Orleans te dapken had. Het blijkt thans, dat voor die bewering eenige grond bestaat. Op den 2 dezer heeft namelijk voor eene der policie-regtbanken alhier te regt gestaan een Franschman, die aan den prins van Joinville had aangeboden, den keizer voor eene belooning van 20 pd. st. het leven te benemen. De prins zond bet schriftelijk aanbod aan de policie. De verdere behandeling der zaak is verschovenin afwachting, dat de prins zelf voor den regter zoude kunnen verschijnen tot het afleggen van getuigenis. LONDEN, 4 Augustus. De Parijsche cor respondent van de Times vermeldt een merk waardig voorvalaan een Russisch blad is de ongehoorde eer te beurt gevallen in Frankrijk verboden te worden. Het Journal de St. Pe tersburg bevatte namelijk een heftig artikel te gen Frankrijk, en daar keizer Napoleon alles tracht te vermijdenwat de openbare mee- ning zou kunnen in beweging brengen werd het Russische blad aan den post in beslag ge nomen. PARIJS, 5 Augustus. Op het thêatre de gaité alhier, doet tegenwoordig zekere En7 gelschmanSands genaamdaëropedestrische kunstverrigtingendie daarin bestaap, dat hü boven langs de zoldering looptmet het hoofd naar beneden, even als de gewope mensch langs den grond gaat, of beter gezegd, hij glijdt langs den zolder voort. Dit geschiedt echter geenzins door tooverij noch bovenna- werkzaam heden raadslaging over 2° aanbieding van lijk bet ontwerp i en bepalingen van daarover. Volgens het regëlement moeten aanbieding drie dagen verloopen voor kussiën. Deze kunnen dos vrijdag of zatur- dag eenen aanvang nemen. Naar men verneemt, heeft H. M. de ko- ningin-weduwe Petersburg verlaten en is naar Moskou vertrokkenvanwaar H. M. zich naar Weimar zal begeven. Ook HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik, zullen zich tegen dien tijd derwaarts begeven, zullende HH KK. HH. dan paar Luxemburg vertrekken,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1