C NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 65. 8sle Jaa^ang* ZATURDAG den 13 Augustus. MIMIEK PLASTISCHEPHANTERLOGISTISCHE VOORSTELLING BINNENLAND. cellen open BUITENLAND. Getrouwd G. GEEL Gz. en G. K. GEEL. Sneek, 11 Augustus 1855. ra» Meppel T Met voorkennis van bet Edel Achtbaar Bestuur der Stad Sneekzal worden gegeven Eene Representatie, bestaande in door A. L ANTING A op Maandag den 15 dezer, ’s avonds 9 uur, ten huize van den Heer Pee ter*in het Loge ment de Wijnberg. Entree 60 cents. W. OLIVIER Co. berigten hunne begunstigers, dat bij hen de prijs der ORDI NAIRE TABAK 2cent per 5 ons is ver hoogd. «ags 1 ALLERLEI. ADVERTENTIE». zij mogt verschijnen, tot de krachtigste hulp gereed te kunnen zijn. HOLLANDSCHE KOLONIE SHEBOYGAN, 19 Julij. Den 8sten dezer heeft de wetge ving van Wisconsin de doodstraf in dezen staat afgeschaft. Eene nationale conferentie van kleur lingen kwam den 7den Julij in Rochester te‘ zanten. Er waren omtrent 100 afgevaardigden aanwezig, die alle tot het fatsoenlijkste deel der zwarte bevolking behoorden. De zwarte predikant Pennington, van New-York, (die door de, theologische faculteit te Heidelberg tot doctor bevorderd werd) werd tot president verkozen eene commissie ter zamenstelling van besluiten benoemd, waarna eene lange rede voering werd uitgesproken door eenen Frede- rik Douglas, BRUSSEL, 7 Augustus. Heden heeft do eerste afkondiging plaats- gehad van het huwe lijk, dat zal worden voltrokken tusschen zijne koninklijke hoogheid den heere Leopold Lode- wijk Filips Maria Victor, hertog van Braband^ erfprins van België, hertog van Saksen-Koburg- Gotha, enz., enz., en hare keizerlijke en ko ninklijke hoogheid mevrouw Maria Henrietta Anna, aartshertogin van Oostenrijk. Bij gelegenheid der huwelijksfeesten zal het stadhuis alleen met 80,000 lampions verlicht worden. Men schrijft uit Madrid van den 2den dezer: De hitte wordt hier hoe langer hoe he viger. Zij, die niet in de gelegenheid zijn Madrid te kunnen verlaten en ongedeerd dien vuurgloed doorstaan, mogen van geluk spre ken. Het is onmogelijk om te werken, zoo- dat de zaken dan ook algemeen stilstaan. AMSTERDAM, 8 Augustus. Wij verne men met genoegen, dat de koningin van En geland eene schilderij heeft aangekochtver vaardigd door onzen stadgenoot A. Pleysier, voorstellende de koninklijke Engelsche stoom- boot-flotille, aan boord waarvan H. M. zich bevond op het oogenblik dat zij den 18 Aug. 1852 naar Antwerpen stevenende, op de Schelde de vesting Vlissingen passeert. Het is ons aan genaam hierin het bewijs te vinden, dat de Vederlandsche kunst aan Engelands hof op prijs wordt gesteld. (H.B.) geling van penniets liekenin Twee Protestantsche zendelingen uit Lon den, de heeren Dickinson en Lewis, die in Limerick (Ierland) predikatiën voor het volk hebben willen houden, zijn door het gemeen aldaar erg mishandeld. Men schat het aantal personen, die zich rondom deze geestelijken schaarden en hen door schreeuwenfluiten en werpen met steenen uittarten, op omstreeks 10,000. Den volgenden dag is deze zaak voor de regtbank gebragt. Te Clonmell, Kilkenny, Waterford en Tra- more zijn zij nagenoeg op dezelfde wijze mishan deld geworden. In de eerstgenoemde werden zij al aanstonds door het gepeupel met uit- jouwingen beantwoord, en, daar zij voortgin gen met den bijbel voor te lezen, met steenen en vuilnis geworpen, zoodat zij genoodzaakt waren, om in een huis de toevlugt te nemen waar de burgemeester met de overige magi- straats-personen en eenige protestanten hen kwamen verlossen. Zelfs toen hield de menigte niet op, hen allerlei scheldwoorden toe te voegen, die voorzeker in eenen bloedigen aanval zouden geëindigd zijn, ware het niet, dat men vrees voor het escorte had gehad. Te Reims hebben een twintigtal veroor deelden tot dwangarbeid, en wel van de ge- vaarlijksteneene poging aangewend, om uit de gevangenis te ontvlugten. Zij hadden het plan daartoe reeds lang gevormd. Om daartoe nu te geraken, moesten zij eerst de cellen van SNEEK, 12 Augustus. Woensdag 11. des nademiddags is hier de gewone jaarlijksche hard draverijbij gelegenheid der kermis, gehouden. Tien schoone harddravers, waaronder sommi gen van vermaarde bekendheid, wedijverden om den kostbaren prijs, eene moderne zware zilveren koffijvaas, welke eindelijk behaald werd door het zwart langstaart ruinpaard, Deugd, bereden door den pikeur D. v. d. Leijen in eigendom behoorende aan den beer J. J. Dei- nema, te Hallum. Uitmuntend weder begun stigde dit talrijk bezochte volksfeest, dat hier in jaren zoo schoon niet was als thans, zoo dat de bekwame directie de voldoening mogt smakenhare aangewende pogingen en be- moeijingen met een allezins gunstig gevolg be kroond te zien. Hare stadgenooten zijn haar dank verschuldigd voor het genoegendat deze harddraverij hun verschafte, en ook nog wel bijzonder voor het prachtig, buitengewoon schoon vuurwerk, dat zij in den avond van dien dag, op de Marktstraat alhier, voor on telbare aanschouwers deed afsteken. Gisteren middag had de dienstmeid van een’, aan de voormalige Oosterpoort liggenden schipper het ongelukmet waterscheppen FRANKFORT, 5 Augustus. Van onder scheidene zijden hoort men klagten over min dere regelmatigheid in de dienst der stoomboo- ten van de vereenigde Keulsche en Dussel- dorpsche maatschappijboven welke men thans aan de fraaije Nederlandsche booten algemeen de voorkeur geeft, uit hoofde van de goede bediening en het gemak, dat de reizigers op dezelve vinden. FRANKFORT, 6 Augustus. Den 29sten dezer heeft hier ter stede eene groote ver knoping van boeken plaats, die de bijzondere opmerkzaamheid tot zich trekt, omdat zij de uitgebreide bibliotheken bevat der beide, vroe ger in Nederlandsche dienst gestaan hebbende heeren von Gagern. Te Elbing weigerde de koning van Pruissen audiëntie aan het stedelijk bestuur (’t welk nog li berale ofwel democratische begrippen voorstaat), en toen hij de leden ontvingvan de Pruissen-ver- eeniging, een politiek genootschap van conser vatieve strekking, zeide hij: «Het doet mij innig leed, dat ik hier nog altijd veel te be rispen vind. Ik weet, dat de meerderheid der inwoners lof verdient. Maar enkele leiders en de stedelijke overheden zijn het, die, eene de zedelijkheid en het christendom vijandige rigting volgende, nog steeds de lage en heil- looze aanwinsten van eenen eerloozen tijd aan bidden. Als het niet spoedig anders wordt, zal er een slag komen, die toonen zal, dat er nog een meester in het land is, welke in staat en verpligt isaan zulke verkeerdheden een einde te maken.” Volgens het berigt der Zeit. maakte deze aan spraak eenen onbeschrijfelijken indruk. BERLIJN, 7 Augustus. De cholera heeft zich gelukkig hier nog niet geopenbaardeven wel zijn alle maatregelen genomen, om, ingeval Ons werd een Zoon geboren. NICOLAAS BORNEMAN. ALBERDINA BORNEMAN—De Jong. Sneek, 10 Augustus 1855. aldaar in het water te gerakenzonder dat het aanvankelijk gelukken mogt, haar daar uit te helpen na echter geruimen tijd in hetzelve vertoefd te hebbengelukte het den kastelein G. de Ruitermet behulp van den korporaal-nachtwacht Bakker, haar bewuste loos uit hetzelve op te halenterwijl het den heer med. dr. Jorritsma, na vele inspanning gelukte hare levensgeesten weder op te wek ken. Heden bevindt zij zich buiten gevaar. Op eene bijeenkomst te Haarlem in de maand Mei gehouden, is het plan opgevat tot oprigting eener Evangelische maatschappy tot bevordering van waarheid en godzaligheid onder Roomsch-Katholyken. Aanvankelijk vindt dit voortreffelijk plan uit de meeste plaatsen des rijks ondersteuning, zoodat eene eerste alge- meene vergaderingin de maand September ek. te Arnhem te houden, waarschijnlijk door vele belangstellenden zal worden bijgewoond. De predikant A. ten Bosch, te Sluipwijk, kan als correspondent nadere inlichtingen geven. Het lidmaatschap kost slechts 2,50 ’sjaars, terwijl men voor ’sjaars begunstiger worden kan. Men leest in het Journal du Limburg «Wij zijn het eens met ouzen correspon dent, dat het gewijzigd wetsontwerp tot re lief toezigt op de kerkgenootschap- meer inhoudt hetgeen de Katho- het geval dat het ontwerp eene wet van staat mogt worden, tot niet-onder- werping daaraan zou kunnen verpligten.” de galerij, die op den openbaren weg uitziet, openen, de ijzeren staven van een der vensters der galerij uitrukkenen zich vervolgens door middel van een of meer beddelakens nederla- ten. Ten dien einde hadden zij van een ouden ijzeren lepel een sleutel gemaaktwaardoor de eerste cel van buiten geopend werd, terwijl zij met behulp van andere werktuigen, die zij zeer behendig hadden weten te vervaardigende hangsloten op de andere deuren zouden heb ben geopend. Reeds waren eenige deuren van cellen open en de misdadigers bezig om de ijzeren staven door behulp van een zwaar stuk hout, uit de vensters te ligten, toen de directeur, op het oogenblik dat zij dachten, reeds zoo goed als geslaagd te zijn, met den degen in de hand verscheen, alleen vergezeld door een cipiers- knecht. Zijne rustige houding en beradenheid was voldoende, om de misdadigers tot staan te brengen, die zich zelfs zonder eenigen tegen stand daarop hebben laten binden. Den vol genden dag werden zij meerendeels gebonden naar de cachot gebragt. Te Avignon zijn 21 negeringenbegeleid door den abt Oliveiri van Genua aangekomen. Deze geestelijke heeft ze van Cairo naar Frank rijk gebragt, om aldaar in de Christelijke godsdienst onderwezen te worden. Men schrijft uit Madrid ikl SNEEKER W Een Lutliersch predikant, te Koppenhagen, is aan de cho lera overleden als het offer zijner liefde en christenzin. Over al«aar onder armen de nood op het hoogste was. waar de ziekte het vreesselijkst woedde, bragt hij hulp en troost, en was hij ijverig werkzaam. Volgens de statistieke bescheiden van regeringswege bekend gemaakt, is de bevolking van Bel gië, welke in het laatst der vorige eeuw, 2,500,000 zielen bedroeg, in 50 jaren tijds bijna verdubbeld. Te Philadel phia is eene anti-vleeschetendc vereeniging gevormd. De le den verbinden zich onderling, geen vleesch te zullen eten, dat meer dan 20 cents het pond kost. Tegenwoordig kost het vleesch in die stad 45 cents liet pond. Er zijn te Gravesend weder nieuwe proeven genomen met het nieuw uit gevonden werktuig, de vuurblusscherdie in alle deelen aati de verwachting hebben beantwoord. Men meldt uit Dalf- sen6 AugustusDezer dagen is alhier zekere V. L. het slagtoffer geworden van den sterken drankwaarvan bij reeds sedert lang was verslaafd. Zich bij een landman des nachts op het stroo nedergelegd hebbendevond men hembij het aanbreken van den morgen overleden met de jenevertlesch aan zijne zijde. Eene gewezen marketentster van bet grootc leger (Fransche). viermaal weduwe van soldaten der oude garde, zal nu ten vijfde male met eenen soldaat van het eerste keizerrijk in bet huwelijk treden. De bruid is 78de bruidegom 82 jaren oud. In Opper-ltalie nemen de sluip- mooidenaren inzonderheid tegen hooge ambtenaren, op eene schrikbarende wijze toe. Een Engelsch dagblad meldt ver nomen te hebben, dat aldaar eerlang een geschrift het licht zal ziengevloeid uit de pen eens geestelijken en bestemd om te betogendat de tafeldans een gevolg is van de wer king van duivels. Men verneemt, dat zich ter mededin ging naar den vacanten onderwijzers post, te Oldebcrkoop hebben aangegeven niet minder dan 55 solicitanten. Te Berlijn bevinden zich thans negen jongelieden uit Egypte, on» hunne opleiding in de staatswetenschappen te erlangen. ANT. 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1