NIEUWS- EN ADVEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 66. WOENSDAG den 17 Augustus. 8ste Jaargang ----- A^ Hiiiiiiiiiiiiiiiwiiiiiiiniii SNEEKER BINNENLAND. proces- Op de van Rusland zijn Terschelling ter van dien COURANT TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van Zrijdag den 12 Augustus. In deze zitting waren ook aan de orde beraadslagingen over de het ontwerp van wet, regelende het toezigt op de onderscheidene kerk- gen ootsch appen Hierbij hebben zes leden het woord gevoerd, waarvan men de heeren van DeinseDonker en van P'oor st zal kunnen beschouwen als vóór- en de heeren MeeussenHengst en de Man als tegenstemmend. Zitting van den 15 Augustus. Hierin hebben het woord gevoerd, de hee ren: Mackay, van Nispen PZintgens, Reede van Oudtshoorn en Blauwpot ten Cate. Van dezen kan men achten, dat de heeren Mackay en PKintgens vóór-, en de heer van Nispen tegen de wet zijn; terwijl de beide overige heeren dezelve niet onvoorwaardelijk afkeuren. SNEEK16 Augustus. Sedert onze laatste opgave van den 9 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 7 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1785; terwijl het getal der aan het miltvuur of venijn ge storvene runderen, in de dorpen Heeg en Hommerts, nu reeds tot 125 is geklommen, en zijn bovendien 4 paarden, 1 varken en 1 schaap aan die ziekte bezweken. Nadat eene koe van J. Hatzmannte Hoogersmildeden geheelen zomer in eenen kwijnenden toestand had verkeerdstierf de zelve zaturdagmorgen jl. zoo men meende, aan eene ontsteking. Verlangende als men was te weten, wat de koe eigenlijk had gescheeld, deed men dezelve openen en vond men in het hart meer dan vijftien levende slangen van ver schillende lengte en dikte. Men heeft nimmer te voren zoo iets gehoord, en men is dientenge volge zeer verlangende te weten, wat deskun digen hiervan zullen zeggen, te meer, dewijl de heksen-historie ook daar weder in het spel komt. (jH. B.~) Den lOden Augustus heeft de prins van Oranje te Utrecht de munt bezocht, en hoe wel de werkzaamheden daar nu stil staan had men echter, hoe weinig tijd hiertoe ook beschikbaar was geweest, eenen stempel ver vaardigd, betrekking hebbende op het bezoek van Z. K. H. Deze medaille werd in ’s prin sen tegenwoordigheid geslagenen aan Z. K. H. een exemplaar in zilver daarvan overhandigd.— In het Chemisch laboratorium werden, door den hoogleeraar G. J. Mulder, eenige proeven genomen, welke de aandacht des prinsen be zig hielden. De hoogleeraar Harting had de eer aan Z. K. H. eenige voorwerpen te doen bezigtigen door middel van het microscoop. Het belangrijk archief op het stadhuis verkreeg ook een bezoek van den hoogen gast, waarvan de handteekening in het albumdat reeds prijkt met die van ’s prinsen overgrootvader, grootvader en vader, een blijvend aandenken zal zijn. De Brusselsche Indépendance zegt in haar nummer van den 9den dezer Het schoone weder van de vorige week heeft het inoogsten der wintergranen zeer be vorderd. Over de opbrengst loopen de berigten uiteen. Doch men kan nu reeds zeggen, dat zij, wat tarwe en rogge aangaatof niet of slechts weinig beneden die van een gewoon jaar zal zijn. De wintergarst is in hoedanigheid en in hoeveelheid over het algemeen vrij wel uitgevallen. Haver en boonen staan heerlijk. Het vlas heeft eenen overvloedigen oogst opgele verd. De aardappelziekte neemt toe, en hoe veel zij van het overigens welige gewas zal overlatenzal vooral van de weérsgesteldheid afhangen. Van Z. M. den keizer aan het gemeentebestuur van uitreiking toegezonden 2 zilveren medialies bestemd voor Willem P. Kooijman en Jan A. Puls, benevens eene som vanƒ282, (150 zil veren roebels) bestemd voor de manhappen die bij de stranding van het Russisch fregat Suomieop den 9 October van het verleden jaar aan de redding der equipage bodem hebben deel genomen. Men leest in de Rotterdamsche Courant, dd. 10 Aug., het volgende ingezonden ar tikel Doet het ieder vriend van regt en billijk heid leed, te zien hoe de goede bedoelingen van het tegenwoordig ministerie in vele onzer binnenlandsche dagbladen worden belasterd en miskend, te verblijdender is de opmerking, dat die bedoelingen en de vruchten welke zij reeds gedragen hebben, in het buitenland beter gewaardeerd worden. Zoo lazen wij dezer dagen met genoegen in de Berlinische Naeh- richten von staats- und gelehrten Sachen het volgende artikel, hetwelk ons belangrijk genoeg voorkomt, om vertaald te worden: «Eindelijk heeft Rome, door hare nota van 1 Junij, haar stilzwijgen tegenover Nederland afgebroken maar hoe verschilt hare tegenwoor dige taal van die, welke zij zich verstoutte te voerentoen zij zich ongevraagd veroorloofde de vestiging der R. C. hiërarchie bij allocutie te octroijeren De lasteringen tegen het Pro- testantismus zijn nu verstomd; een nieuw be wijs dat Protestantsche regeringen door toe gevendheid niets bij Rome winnenmaar dat alleen energie baat. Welligt leeren de Duitsche regeringen bij haren tegenwoordigen strijd te gen de bisschoppenwelligt leert ook Pruissen bij de onwettige handelwijze der geestelijkheid in de zaak der gemengde huwelijken, veel goeds van de Hollandsche Protestanten. De Roomsche nota spreekt thans bijzonder vrien delijk met de Nederlandsche ketters, en komt wijsselijk niet meer op de vroeger openlijk toe gevoegde beleedigingen terug. Zij wil door heenwijzing op de bij de hervorming jegens het Catholicisme gepleegde vijandelijkheden., den tegenwoordigen staat er van te meer doen uitkomen. Tijdelijk geeft zij ieis toe, en be looft, dat het met zijne toegevendheid niet bij woorden blijven, maar dat bij krachtige Pro- testrantsche regeringen de ergernis weggeno men zal worden. De Elberfelder Zeitunghet wetsont werp op de kerkgenootschappen in Nederland besprekende, eindigt eene uitvoerige beschou wing met de woorden: «Niet overal wordt der godsdienstige vrijheid een verdrag aange boden dat haar in dien graad acht als het Hollandsche wetsontwerp.” De correctionele regtbank te Luik heeft den pastoor van Queue-du-Bois tot 40 francs boete en de kosten veroordeeld, omdat hij, in eene toespraak aan zijne parochianen, van den kansel het gemeente-bestuur over den he kel had gehaald. Uit Bulle, in Freiburg, meldt men, dat ter gelegenheid van het feest van den be- schermgheilige” st. Loup, de ultramontaansche contigentssoldaten, in plaats van gedurende de hoogmis bij de elevatie in de lucht te schie ten, de met houten proppen geladen geweren op de tegenstanders van kerkelijke aanmatiging rigtten en losbrandden, waardoor verscheidene personen gewond zijn geworden. De justitie is mei het onderzoek belast. De bisschop van Rennes heeft in de dag bladen laten verklaren, dat hij wel is waar den tafeldans verboden had maar niet op grond, dat dit spel in strijd was met het geloof. De cholera is te Koppenhagen sterk aan het afnemenvan den 6 op den 7 Augustus zijn slechts 76 personen aangetast en 42 over leden. APPELSCHA, 10 Augustus. Aan een in woner dezer gemeente werd voor eenige dagen zijne vrouw door den dood ontrukt. Volgens algemeen gebruik, gingen de twee naaste bu ren naar het gemeente-huisom de overledene aan te geven. Het geheugen der beide man nen schijnt echter niet vast te zijn geweest, of althans hen bedrogen te hebben, want ziet spoedig ontdekt men, dat niet de overledene vrouw, maar de nog levende man, als overleden door hen was aangegeven. De fout werd daar op hersteld. AMSTERDAM, 12'Augustus. Heden voor het eerst is het publiek, tegen betaling van 25 cents de persoon, toegelaten, om in de raadkamer ten stadhuize alhier te bezigtigen het geschenk in zilvervan wege de stad aan HH. KK. HH. prins en prinses Hendrik der Nederlanden aan te bieden. Dit geschenk, hetwelk ook morgen, zaturdag, zal kunnen worden bezigtigdbestaat uit een tafeï-mid- denstuk, twee bloemvazen, twee girandoles, twaalf kandelaars, een schenkketel, een thee servies met koffijkan en twee schenkbladen, alles van zilver. AMSTERDAM, 15 Augustus, Het zal on zen lezers zeker aangenaam zijn te vernemen dat de Internationale telegraaf-compagnie de onderzeesche gemeenschap tusschen ’s Graven- hage en Engeland heeft opengesteld. Het is van algemeene bekendheid, dat als middel van gemeenschap voor handelsbelangen de telegraaf de gewone post verre overtreft, en te lang reeds heeft ons land de behoefte aan eene regtstreeksche telegrafische verbinding met En geland gevoeld. In tijden als onze tegenwoor digen waarin de beurs- en andere markt prijzen met zoo snelle fluctuation rijzen en dalen, is de telegraaf onvermijdelijk noodig om den handelaar in staat te stellen, met vrucht te kunnen concurreren met die lan den welke reeds in het bezit van dat onschat baar verbindingsmiddel zijn. Eindelijk heeft Ne derland den lang gewensebten internationalen telegraaf, en een berigt van hier naar Londen kan in bijna ongeloofelijken tijd worden over gemaakt. Eergisteren hield het Nederl. bijbelge nootschap alhier zijne 59ste algemeene verga dering, onder voorzitterschap van den heer J. E. de Voogt, onder voorzitter. Uit het verslag, bij die gelegenheid uitgebragt, bleek, dat het genootschap 91 afdeelingen, 6501 le den en 1704 begunstigers telt. Er waren in het afgeloopen jaar 51,404 bijbels en testamen ten uitgedeeld. Omtrent de verspreiding van het nieuwe testament onder de Javanen, waren voldoende berigten ingekomen de geheele over zetting van de H. Schrift in het Javaansch was voltooid. Het Onze Vader en de Artike len des Geloofs waren in het Boegineesch en Makassaarsch vertaald. De wedstrijd der Koninklijke Nederland sche Zeil- en Roei-Vereenigingdie heden alhier plaats had, werd door een zeer schoon weder begunstigd. De vlaggen en wimpels, waarmede de talrijke schepen Waren opge tooid, de nieuwsgierige menigte op de omrin gende plaatsen, de schoone harmonie-muziek van den heer Stumpff, kortom alles droeg er toe bij dit echt vaderlandsche feest op te luisteren. De tribune stond op dezelfde plaats en was evenëens gedecoreerd, als het vorige jaar. De versiering daarvan was aan den heer J. W. Nieuwkerk opgedragen, die zich zeer goed van zijne taak heeft gekweten. Vooi' de 12 onderscheidene klassen hebben geza menlijk 76 vaartuigen aan dezen wedstrijd deelgenomen. ASSEN, 15 Augustus. Er zijn geruchten verbreid en berigten medegedeeld over verre gaande ongeregeldheden, welke er te Smilde bij de stemming voor nieuwe leden van den ge- meente-raad zouden hebben plaats gehad. Wij zijn in staat daaromtrent het navolgende mede te deelen er waren bij de stemming van 19 Julij jl. 4 a 5 stemmen uitgebragt op den heer Eekhoutde naam van dezen heer noch diens stemmental kwam echter voor in het verbaal van opening der stembriefjes, deswege ontvangene klagte, begaf de heer waar nemende commissaris des konings zich naar Smilde, om in loco onderzoek te doen, en nam het verzegelde pak stembriefjes mede, ten einde dezelve in de vergadering van gedep. staten te doen openen en verifiëren. Deze ope ning had plaats ten overstaan van het stembu reau en het bleek, dat inderdaad 4a5 stem briefjes den naam van den heer Eekhout be vatten; het stembureau gaf echter te kennen, dat telkens de naam van den heer Eekhout was opgelezen en ook op de gehoudene lijst was aangeteekend, maar dat bij de opmaking van het proces-verbaal bij abuis vergeten was, den naam van den heer Eekhout over te ne men dit bleek ook uit de lijst van aanteeke- ning, waarop de naam van den heer Eekhout

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1