NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 68. WOENSDAG den 24 Augustus. 8ste Jaargang. BINNENLAND. 18 ja- SNEEK, 25 Augustus. Sedert onze laatste opgave van den 16 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 2 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1783. Met 1 October e. k. kunnen in ’s rijks vee-artsen ij school te Utrecht weder als kwee- kelingen worden opgenomen, tegen betaling van ƒ530 per jaar zij, die hun 16de jaar hebben bereikt, doch niet ouder zijn dan 24 jarenen bij examen van de vereischte kundigheden heb ben doen blijken. Zij, die tegen betaling van 100 per jaar in de school alleen onderwijs en niet tevens huisvesting en verpleging wenschen te ontvangen, moeten den leeftijd van 18 ja pen hebben bereikt. De adspiranten moeten zich, in persoon of schriftelijk, vóór 13 Sept, e. k. bij den directeur der schoolonder over legging der vereischte stukken, aanmelden. De heer Maury, kapitein bij de oorlogs- marine van de Vereenigde Staten en bekend wegens de groote voordeelenwelke ten gevol ge van zijn stelsel van weerkundige waarne mingen aan de zeevaart zijn toegebragt, heeft, op last zijner regering, de verschillende zeeva rende natiën van Europa uitgenoodigdzich te doen vertegenwoordigen op eene bijeenkomst te Brussel waar hij over de reeds verkregen uitkomsten van zijn stelsel verslag zal doen en de plannen beramen ten einde, dooreen groo- ter getal waarnemingen des te zekerder resul taten te verkrijgen. De luitenant ter zee 1ste klasseM. M. H. Jansen is aangewezen om voor Nederland die bijeenkomst te wonen. Het Journal des Débat» deelt mede eene dezer dagen in het openbaar uitgesprokene re devoering van den bisschop van 'Proveslid van het hooge raadgevend staatscollegie voor het openbaar onderwijs. De prelaat zeide onder anderen het volgende «Al wat aan Frankrijk dierbaar is, acht ik heilig: al wat het in zijne wijsheid en in de bewustheid van zijn regt wil dat wil ik ook. Het ware geloof vervreemdt niet van het vaderland, maar vergroot de gehechtheid er aan: hoe sterker de liefde jegens God is, des te onoverwinnelijker is de vaderlandsliefde. «Ik weet niet, of het waar is,.dat men in onze dagen werkelijk zou hebben beproefd, on der het masker der godsdiensteene partij te vormen, en dat die partij er op uit zou zijn, de edelaardigste en innigste neigingen van Frankrijk te bestrijden. In allen gevalle weet ik, hoeveel zulk eene partij waard is; en ter wijl ik Gods woord aanbid en aan de kerk geloof, behoud ik mij tevens de vrijheid voor, om over de meeningen en de stelsels zelfs te oordeelen. Het is geen godsdienstden mensch de van God ontvangen uitstekendheid te ontnemen, aan ’s menschen rede alle inzigt te ontzeggen, over de wijsbegeerte den banvloek uit te spre ken de klassieke letterkunde en zelfs de mees terstukken van beroemde Kathol ij ke godgeleer den en redenaars te versmaden en andersden kenden met het vuur des hemels, of des noods met geloofsvervolging, en, zoo men er maar de magt toe had, met aardsche brandstapels tot zwijgen te brengen. «Het is geen godsdienst, het regt der natiën weg te redeneren de politieke onafhankelijk heid der volken en hunne hoofden te bedrei genbeginselen te verbreiden, die het denk beeld zelfs van een burgerlijk gezag vernieti gen die zoo strijdig met deszelfs innerlijken aard zijn, dat zij slechts weinig veld behoeven te winnen, om het burgerlijk gezag te ver zwakken en het te gronde te rigten, wanneer zij heerschend worden. «Neen dat is geen godsdienst: het is althans de godsdienst niet van Christus en van de kerk, het is eene godsdienst, die gisteren nog bij ons onbekend was.” Volgens het Journal des Débat» werden de toehoorders diep getroffen door deze ernstige strafrede van den Gallicaanschen prelaat tegen de, in de Katholijke kerk van Frankrijk veld winnende, ultramontaansche rigting. Het Wurtembergsche officiële dagblad be helst, in een zijner jongste nommers, eene uit- dene leden waaronder ook de heeren Groen en Thorbecke breedvoerig hebben gesproken gelijk mede onderscheidene ministers, terwijl andere leden wederhoewel als sprekers inge schreven, daarvan afzagen, tot de beraadslagin gen over de artikelen van het wetsontwerp aan de orde zouden zijn. In de avondziting van den 20sten dezer, zijn de beraadslagingen over de strekking van het wetsontwerp geslotenen is de voortzetting der beraadslagingen over de artikelen van hetzelve bepaald op maandag, 22 dezer, ten 10 ure. AMSTERDAM, 21 Augustus. Door de com missie van de wereldtentoonstelling, in 1831 te Londen gehouden, is, als blijk van erken telijkheid en ter herinnering aan deze, voor de industrie van Engeland onvergetelijke, gebeur tenis, aan al de staten, die tot de tentoon stelling hebben bijgedragen ten geschenke ge zonden eene verzameling van de belangrijkste natuur- en kunstproducten van Groot-Brit- tannie. Deze verzameling bestaat uit ruim 700 nom mers, alle goed geconserveerd, en gepakt in nette flesschen of met glas bedekte kisten. Door goedgunstige beschikking van den mi nister van binnenl. zaken, zal deze uitmuntende verzameling door de Vereeniging voor Volks vlijt, te Amsterdam, voor het publiek worden ten toon gesteld. UTRECHT, 19 Augustus. Ruim honderd deelhebbers ter dezer stede in het waarborg- genootschap voor weduwente Amsterdam onder directie van de heeren Te Winkel en Rietveld gevestigd hebben zich, dezer dagen, met een adres tot de heeren commissarissen (A. ten Cate, J.Azn.W. Baarslag en A. van der Swan) van bedoeld fonds gewendten einde de noodige inlichtingen te erlangen ter zake van de al dan niet gegrondheid der tegen het bedoeld genootschap openbaar gemaakte beden kingen van onhoudbaarheid. De Utrechtsche deelhebbers verlangen, alvorens hunne contri bution te storten zekerheiddat die pennin gen niet doelloos verloren gaan, wat waar schijnlijk is geworden vooral na de heldere verklaring ten aanzien van den noodlottigen toestand van meergemeld fonds, afgelegd door den daartoe allezins bevoegden heer Stamkart, te Amsterdam. Mogen de belanghebbenden (een aantal van ruim 23 honderd personen) op andere plaatsen van ons vaderland mede bij tijd»toeziendat ook hunne teederste zorgen niet met groote teleurstelling worden beloond. ZUTPHEN, 19 Augustus. De kerkeraad der hervormde gemeente alhier heeft, ter zake van de voorgedragen wet op de kerkgenootschap pen, een adres ingezonden aan de tweede ka mer der staten-generaalverzoekende hare krach tige medewerking tot beteugeling van ultra— montaanschen en overmoed. APPELDOORN, 18 Augustus. Heden zijn 27 koeijen van het Aldernij ras voor de boer derij van Z. M. den koning op het Loo aan gekomen. De keuze van dit ras, hetwelk bij zonder geschikt schijnt te zijn voor deze stre ken is gedaan na een bewerkstelligd onder zoek op verlangen van Z. M., door den hoog- leeraar G. J. Mulder naar de hoeveelheid en de zamenstelling der melk van Beemster-, Dur ham- en Aldernijekoeijen en waaruit geble ken isdat de laatste soort de meeste melk geeft, en dat deze de meeste boter, kaasstof, melksuiker en zouten bevat. Een uittreksel uit des hoogleeraars verslag aan Z. M.opgehelderd door vier bijlagen, is opgenomen in de Land bouw Courant No. 28 dezes jaars. ZWOLLE, 18 Augustus. De algemeene ker kenraad der Ned. Herv. gemeente, alhier, heeft bij Z. M. ingediend een adres van dankzegging voor het ontwerp van wet, tot regeling van het toezigt over de onderscheidene kerkgenoot schappen alsmede een adres aan de tweede kamer der staten-generaal, den wensch uit drukkende dat het ingediend ontwerp moge worden aangenomen. (Z. C.) ELBURG, 16 Augustus. Met de bijenteelt staat het over het algemeen op de Veluwe zeer gunstig. Het zoo zachte wedermet een meerendeels dun bewolkten hemel, is allervoor- deeligst voor dezen tak van nijverheid. Het voerige, op documenten berustende wederleg ging van het onlangs in druk verschenen gedenk schrift der Katholijke bisschoppen, en bewijst daarin, dat de artt. V en VI der pauselijke bul Ad Domini gregis custodiam, op welke de ei- schen dier bisschoppen gegrond zijn, als strij dig met de regten van den soeverein en de be staande constitutie, nooit door de Wurtemberg sche regering zijn erkend. Het Katholijk Volks- blatt kondigt reeds eene tegenverklaring op dit artikel aan. Dit conflict tusschen de wereld lijke en de geestelijke magt dreigt van een zeer ernstigen aard te worden. De sterkte der bevolking in de koloniën der maatschappij van weldadigheid is, gedurende het afgeloopen kwartaal, met 366 personen ver minderd zijnde op 1 Julij 10,127. De gezond heid bleef onder de kolonisten zeer gewenscht. Een legaat van 5000 van wijlen vrouwe M. C. Schenkhuizenwed. J. M. Molkenboer, te Am sterdam, is aan de maatschappij geschonken. De oogst-berigten uit Zwitserland luiden bevredigend, en men ziet eene gewone opbrengst te gemoet. De graanoogst moet volgens geloof waardige berigtcn uit Genua ook in het noor delijk Italië niet beneden de gewone opbrengst van andere jaren staan. 's GRAVENHAGE, 20 Augustus. Het heeft Z. M. den koning behaagd vijftig aandeelen te nemen in de verloting van schilderijen, welke in September aanstaande te Leeuwarden zal plaats hebben. AMSTERDAM, 18 Augustus. De tweede kamer der staten-generaal heeft zich thans ge durende vier zittingen bezig gehouden met te beraadslagen over het ontwerp van wet tot re geling van het toezigt op de kerkgenootschap pen. Heden zal zij daaraan hare vijfde zitting wijden. Reeds hebben er achtentwintig leden het woord gevoerdachtien ten voordeeleof ten minste voor het beginsel van het ontwerp; eenige dier leden hebben hunne stem van den verderen afloop de beraadslagingenof van de wijzigingen, in het ontwerp te brengen, doen afhangen. Deze leden zijn de heeren Van Dein- seVan Voorst, Donker, Mackay, Van Ree- de van Oudtshoorn Blaupot ten CateVan Lijnden, Sleeswijk Vening, De Kempenaer Van Lennep, Godefroi, Van der Bruggen, Van der Veen, Bosscha, Van der Poel en Graaf Schimmelpenninck. Daarentegen hebben er zich tien leden uitdrukkelijk tegen het ontwerp ver klaard. Het zijn de heeren Meeussen, Hengst, De Man, Van Nispen, Dommer van Polders- veldt, Storm van ’s Gravensande, Luijben, Bots, Van Eek en Wintershoven. Hoezeer het eerste getal bijkans het dubbele bedraagt van de het tweedezoo kan men er echter nog niet op rekenen dat al de eerstgenoem- den hunne goedkeuring aan het adres zullen hechten. Behalve de 28 leden die reeds over het ontwerp het woord hebben gevoerd, zijn er nog zeventien leden als sprekers ingeschre ven. Het zijn de heeren Beens, Storm, De Brauw, Jespers, Westerhoff, Van Rappard Bieruma Oosting, Van Akerlaken, Groen van Prinstelen, Reinders, Van Heiden Reinestein Van Asch van WijckDirks, RijkEngelen Van Bosse en de Lom de Berg. Als die 17 leden het woord zullen gevoerd hebbenzul len er 43 sprekers zijn opgetreden. Uit de gehouden beraadslagingen is gebleken dat wat men ook in of buiten de kamer moge ge zegd hebben over de ongrondwettigheid van den voorgestelden maatregel, de groote meer derheid dat gevoelen volstrekt niet deelt. Het verdient daarbij opmerking, dat de heer De Kempenaer, die in 1848 als minister van bin nen landsche zaken een zoo werkzaam deel aan de grondwetsherziening heeft genomen er niets ongrondwettigs in gevonden heeft, om dergelijke wet, als de voorgedragene, tot stand te brengenja zelfsdat hij die krach tiger en uitgebreider had verlangd. Dat oor deel van een oud-minister is inderdaad belang rijk, omdat daardoor de gronden, voor een tegenovergesteld gevoelen bijgebragt, veel van hunne kracht en waarde hebben verloren. Sedert dit artikel in de Amst. Cour, werd geplaatst, zijn er nog drie zittingen en eene avondzitting der twee*de kamer aan deze be raadslagingen besteed waarbij nog yerschei- ’4s SNEEKER COURANT. 11 Qpfv

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1