NIEUWS- EN AIÏÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 69. ZATURDAG den 27 Augustus. BINNENLAND. BUITENLAND. zullen cod SNEEKER i H. M. de koningin der Neder- aanzienlijke familien derwaarts TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL. Zitting van Maandag 22 Augustus. In deze zitting is beraadslaagd over het 1ste artikel van het wets-ontwerp nopens de kerk genootschappen. Onderscheidene leden hebben hierbij het woord gevoerd, en, na aanneming van twee amande- mentenhet een van den heer Groen van Prin- sterer, op 1 van het art., en he.t ander van den heer van Rappard, op §2, is het 1ste art., gewijzigd door de amandementenaan genomen met 41 tegen 27 stemmen. Voor hebben gestemd de heerenvan Ree- de, Godefroi, Bosscha, Dirks, Boeije, van der Poel, van Akerlaken, van Lijnden, Schimmel- penninck van der Óije, Stolte, van Voorst, Bieruma Oosting, de Kempenaer, Hoffman, graaf Schimmelpenninck, Taets van Ameron- gen, Wintgens, Rochussen, Donker, Mackaij, Baud, de Brauw, Gevers, van Golsteijn, Groen, Slicher, van Foreest, van Heiden Reinestein, van Lennep, Sanders, Hoekwater, Rijk, van der Brugghen, Vening, van Rappard, van Dein- se, Engelen, van Asch van Wijck, van Franck en de Voorzitter. Tegen hebben gestemd, de heeren: Zijlker, de Poorter, van Bosse, van Eek, van Winters- hoven, ’s Gravesande, de Man, Jespers, Beens, Reinders, Hengst, ten Cate, Hugenholtz, van den Heuvel, Westerhoff, Bots, van Nispen, de Lom de Berg, Sloet, Storm, Dommer, Meelis sen, Strens, Thorbecke, van Hoëvell en van der Veen. In de zitting van 25 dezer zijn de beraad slagingen voortgezet en in behandeling geno men Art. 2 van het ontwerpdatge heel gewijzigd, ten gevolge van twee amande menten is aangenomen met 45 tegen 23 stem men art. 5 aangenomen met 42 tegen 26 stemmenart. 4 zonder beraadslaging aange nomen met 45 tegen 25 stemmen. En in de zitting van woensdag 24 dezer is art. 5 on veranderd aangenomen met 40 tegen 28 stem mengelijk mede art. 6 met 41 tegen 27 stem men art. 7 met 44 tegen 24 stemmenen art. 8, veranderd, met 42 tegen 26 stemmen. Te Amsterdam is op den 23sten dezer, per telegraaf, uit ’s Gravenhage het berigt ont vangen dat op dien dag het Ontwerp van vetregelende het toezigt op de onderscheidene Kerkgenootschappen, met 41 tegen 27 stemmen door de tweede kamer is AANGENOMEN. SNEEK 26 Augustus. Is alles thans duur wat de Friesche greidboer produceert, dan is zulks wel bijzonder het geval met de kaas. Zoodanig eenen hoogen prijs, bij aanhoudend heid, in den besten tijd van het gemaak, heugt wel niemand. Ligt dit ook aan den uitvoer? Dit wordt door sommigen in twijfel getrok ken, en zij beweren, dat een minder gemaak, dan wel vroeger, hier vooral den prijs doet stijgen. Daar wij in de gelegenheid zijn, uit echte bron te kunnen putten hebben wij de moeite genomen het gemaak der kaas voor zoo ver deze alhier ter markt is aangevoerd en gewogen van 1832 en 1855 met elkander te vergelijken en ons daarbij bepaald bij 12 aaneenvolgende marktdagen uit de maanden Junij Julij en Augustus van elk jaar. De uitkomst hiervan is deze van 8 Junij tot en met 24 Augustus 1832 werden alhier aan de stads waag gewogen 508,094, en van 7 Junij tot en met 25 Augustus 1855589,091 Ned. pd. kaashetwelk over 1855 een meerder getal van 80,997 Ned. pd. zal opleveren. Staat deze meerdere aanvoer ter markt van dit jaar in evenredige verhouding met den aanvoer van dit product op andere marktplaatsen in de provincie, dan voorzeker zal het beweren van minder gemaak van dit jaar, als oorzaak van de duurte der kaas, weinig grond hebben. De commissaris des konings in de provin cie Utrecht heeft ter kennis van de autoritei ten in dat gewest gebragt, dat Z. M. de ko- ning het voornemen heeft de stad Utrecht met een bezoek te vereeren. Z. M. zal op 14 Sep tember aanstaande van uit het kamp bij Zeyst aldaar aankomen en op dezelfden dag gehoor yerleenen, Z. M. zal zijnen intrek nemen bij Hds. com missaris, baron S. van Heemstra; des avonds zal er algemeene illuminatie plaats hebben. Het verblijf van Z. M. te Utrecht zal drie dagen duren. Men is deze week te Veendam begonnen aardappelen te rooijen; geen spoor van ziekte is er aan te ontdekken ofschoon de hoeveelheid wel iets te wenschen overlaatslechts 80 a 9o mud bekomt men van het deimtblijven de prijzen echter zoo hoog als zij thans zijn, dan levert het goede uitkomsten voor den land bouwer. De Fransche dagbladen deelen, dezer da gen wederom eenen brief mede van den heer Place, den consul van Frankrijk te Mos- soulbetreffende de oudheidkundige nasporin- genwaarmede hij door de Fransche regering in dat voor de bijbelsche geschiedenis belang rijke oord belast is. Uit dien brief blijkt, dat hij de opdelvingen in de wijd uitgestrekte puin- hoopen van Niniveh voortzet, maar op een be langrijk punt gestuit is door eene bijbelsche overlevering van hooge oudheid. Er ligt na melijk tegenover Mossoul een door menschen- handen daargestelde heuvel, die blijkbaar zeer belangrijke overblijfselen van de Assyrische oud heid moet bevatten maar de heer Place mogt daaraan niet roerenomdat die plek bekend stond, als de grafplaats van den profeet Jona, en uit dien hoofde door de gansche bevolking als een gewijd oord vereerd werd. Hij ver nam bij deze gelegenheid dat het aandenken van dien profeet, nog op eene andere wijze wordt levendig gehouden. In de vorige week schrijft hij heeft de stad Mossoul drie dagen gevast en vervolgens eenen vreugdedag gevierd, tot herinnering der boetedoening, die door den profeet aan de bewoners van Niniveh werd opgelegd. Dit gebruik wordt hier sinds eenen onheugelijken tijd in acht genomen; en als ooggetuige kan ik u verzekeren dat eene ge- heele stad jaarlijks een der oudste feiten van de bijbelsche historie herdenkt. Ook de Mo- hamedaansche inwoners vieren dit feest op denzelfden dag, als de Christenen.” Te Aberdeen heeft de beeldhouwer Robert Langton de uitvinding gedaan, om daguerréo- typen-beelden op hout te verkrijgen in wei nige seconden wordt een figuur verkregen dat even juist is als naar de tot dus ver gevolgde wijze. Tot versiering van stoelen, tafels en ander huisraad, kan deze uitvinding dienstig wezen. ’s GRAVENHAGE, 25 Augustus. De eerste kamer der staten-generaal zal heden hare werk zaamheden hervatten. AMSTERDAM, 22 Augustus. Naar wij ver nemen, heeft de generaal-majoor Duijcker, be last met het kommando over de nabij Zeyst kam perende troepen, uitgevaardigd de navolgende dagorder KAMP BIJ ZEYST, den 17 Augustus 1855. Met genoegen gezien hebbende, dat in de legerplaats eene cantine bestaatalwaar geen sterke drank te bekomen is, doch waar andere gezonde ververschingen worden aangeboden te gen eenen prijs geëvenredigd aan de middelen van den soldaat, zoo wordt deze inrigting, die ook ten volle de goedkeuring van den mi nister van oorlog wegdraagt, bij deze ten sterk ste den kamperenden troepen aanbevolen. Niets vernedert den mensch, vooral den sol daat, zoozeer als dronkenschap, zij bederft zijn ligchaam en ziel, maakt hem liederlijk, som tijds misdadig. Van deze waarheid overtuigd, verheug ik mij, dat er in de legerplaats eene gelegenheid bestaat tot verkwikking en uit spanning van den onderofficier en soldaat, zon der dat er sterke drank verkrijgbaar is; zul lende het bezoeken van bedoelde inrigting den fatsoenlijken krijgsman aanduiden, en in mijne oogen eene aanbeveling zijn, Ter meerdere bekendmaking dezer inrigting, zullen er per compagnie 10 der nevensgaande tarieven in de tenten der onder-officieren en manschappen aan de staanders worden aan geplakt. De heeren brigade-commandaten worden uit- genoodigd, mij eene nominatieve opgave te doen geworden der heeren officieren, onder-officie ren en manschappen hunner respectieve bri gades, welke lid zijn van het genootschap tot afschaffing van sterken drank. De generaal-majoor van den stafenz, ZAANDAM, 21 Augustus. Als een bewijs hoe ver men het in de verbeterde inrigting der roeivaartuigen gebragt heeft, en welke vor deringen de bouwkunst hierin voortdurend maakt, moge strekken, dat heden morgen, te gelijkertijd met de stoomboot Mercuriusal hier is aangekomen de wherry-giek G. S. van den heer G. Sillembestuurd door den bouwmeester den heer Shearim, In den na middag vertrok de giek nadat zij de havenkom dezer stad tweemalen was omgeroeid weder' met genoemde boot naar Amsterdam waar zij te gelijkertijd met de Mercurius aankwam. HELDER 22 Augustus. De aardappelziek te, hoezeer in deze polders en omstreken vrij algemeen neemt toch niet in hevigheid toe, maar schijnt veeleer te staan. Men wil dit hebben toegeschreven bovenal aan de gunsti ge weersgesteldheidmaar ook aan het min der overhaaste rooijen, nadat de ziekte zich vertoonde trouwens de ondervinding leert dat de ziekte hand over hand toeneemtzoo- dra de aardappelen gedolven zijn. Men schat hetgeen door de ziekte verloren gaat, hier, op een derdemaar daarentegen geven de aard appelen dit jaar overvloedig en is de prijsf 4 per mudzeer hoog. DEVENTER, 22 Augustus. Dezen middag schrikte een paard zoo zeer voor het op straat uitkloppen van een karpetdat het op hol ging. De Stroomarkt overgerend zijnde, ge raakte de wagenbij het indraaijen in do Nieuwstraattegen een’ paaldoor den schok viel de voerman er af en bezeerde zich zoo ge weldig dat men voor het leven van den regflj bejaarden man sterk beducht is. -ich - i I: ------- nel ~t FRANKFORT20 Augustus. De antiqua- rius Levy, te Wiesbaden, is sedert kort in het bezit geraakt van eene heerlijke schilderij voorstellende den stervenden H. Franciscus, omringd van Engelen, die door hun citerspel de blikken des heiligen op den geopenden he mel rigten, waarop deze in verrukking den geest geeft. Deskundigen houden deze schil derij voor een der meesterstukken van Rubens, Den bezitter is reeds eene aanzienlijke som daarvoor geboden. Uit Interlaken verneemt men, dat de aan wezigheid van landen vele lokt. LONDEN, 17 Augustus. DeHollandsche brik Isabel heeft te St. Thomas het berigt aange- bragt van eene ontzettende aardbeving, welko de stad Cumanaop den 15 Julij bijna geheel verwoest heeft. Een kolonel met zijne komp, artillerie werd door het instorten der kazerne onder het puin bedolven en geen enkel man gered. Cumana (oostelijke prov, van Venezue la) is geheel ten onderstboven gekeerd en als stad van de aarde verdwenen. De verliezen, van menschenlevens en eigendommen kunnen nog niet worden opgegeven, maar volgens een berigt van den Franschen consul aldaar is er zeker een derde gedeelte der bevolking onder het puin bedolven. Een Londensch dagblad vestigt de aan dacht op de volgende merkwaardige zinsnede betrekkelijk het Huis van Oranje, in een on langs uitgegeven werk van den heer M’Culloch voorkomendeDe oudheid der Huizen van Bourbon, Habsburg en Brunswijk staat welligt gelijk met die van het Huis van Oranje, en zij overtreffen dit verre in de uitgebreidheid van hun gebiedmaar in ieder ander opzigt staan zij daar beneden. Daarindat zij de voornaamste werktuigen geweest zijn, om Hol land van het despotismus van Spanje, en En geland van de tirannij der Stuarts te bevrij den, ligt de voornaamste onderscheiding der prinsen uit het Huis van Oranje, en zulks schenkt hun meer waren roemdan zij door de uitgebreidste veroveringen zouden verwór- ven hebben. Geene enkele Familie bestaat er, aan welke de beschaafde wereld zoo groote ver- pligting heeft,”

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1