NIEUWS- EN ADVERTENTIE-ELAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1853. No. 71. den 3 September. ZATERDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEER DINGSDAG DEN 6 SEPTEMBER 1835, des namiddags ten vier uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Ssle Jaargang. L/ BINNENLAND. daarop verschenen zijn, vrij en BUITENLAND. prins Hen- I de andere twee, verschrikkelijk van de nieuw den gemeenteraad. Verkiezing van een’ ambtenaar of ambtena ren van den burgerlijken stand. Onderzoek der geloofsbrieven benoemde leden van en het Heilige vrees- na den hevigen stormdie in den afgeloopen nacht gewoed had, begaf zich de pastoor van Fali- nes, de abt Jouanneau, in zijnen tuin, om een’ bijenkorf op te rigten, dien de storm had om- vergeworpen. Maar naauwelijks bad hij den korf aangeraakt, of al de bijen wierpen zich op hem, met zoo groote woede, dat de gees telijke weinige oogenblikken daarna den geest gaf- Er isdoor een huis van expeditie te Wee- nen, eene hoeveelheid zaad van de zeeplant uit Californië gekomenwaarmede proeven zullen genomen worden tot aanbouw. In Cal- fornië groeit deze plant zonder verpleging; de bladeren komen in het midden van November, omtrent zes weken na de intrede van den re gentijd voor den dag. De plant wordt niet hooger dan een voet, en verdort in Meimaar de bol blijft frisch en elke bol geeft eenen zeepbaldien men daar overal boven de beste ingevoerde zeep voortrekt. Men trekt eerst de schel af en wrijft er dan de natte wasch mede inzij maakt een dik schuim en riekt als versche bruine zeep. De boutanische naam der plant is phalangium prqmereridianum. De paus heeft aan den hertog van Bra bant eene kostbare reliquie doen geworden, na melijk een s’tukje van het hout der kribbe, waar in de Verlosser heeft gelegen. De pauselijke nuntius, mgr. Conella, heeft in een bijzonder gehoor dit geschenk van den H. vader aan den prins aangeboden, die zich zeer getroffen be toonde over des pausen welwillendheid. Sedert 20 Augustns heeft men te Ham burg geene gevallen van cholera meer aange geven zoodat men die ziekte als verdwenen kan aanmerken zij heeft daar zacht en slechts kort geheerscht. De cholera is te Berlijn uitgebroken. Tot jl. zaturdag zijn aangetast 55 personen, waar van 24 zijn overleden. ’s GRAVENHAGE, 50 Augustus. De voor- dragt van wet betrekkelijk de kerkgenootschap pen wordt heden in de afdeelingen van de eerste kamer der staten-generaal onderzocht. WIJK AAN ZEE, 28 Augustus. Tusschen Egmond en Wijk aan Zee strandde gisteren namiddag een klein scheepje, waarschijnlijk een beurtman van Vlissingen op Londen. De equi page, meenende zich met eigen boot te kunnen redden, begaf zich ten dien einde in dezelve, met dat ongelukkig geyolg, dat twee man van AFKONDIGING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK maken bekenddat op de Secretarij dezer Stad voor een’ ieder ter inza ge is nedergelegd en in afschrift tegen beta ling der kosten algemeen verkrijgbaar wordt gesleld, de aan den Raad aangebodene Gemeen- te-Begrooting der Plaatselijke inkomsten en uit gaven voor den jare 1834. Sneek den 1 September 1835. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN GATE. De. Secretaris HA GA. FRANKFORT, 27 Augustus. In Neuren berg zal van den 15 tot 10 September eene al- gemeene vergadering plaats hebben van Duit- sche geschied- en oudheidkundigenonderbet voorzitterschap van den prins Johan van Sak sen. Buitenlandsche geleerden zijn uitgenoo- digddeze vergaderingen bij te wonen. Het algemeene Germaasche congres van geleerden te Utrecht, is tot het jaar 1834 verschoven. BERLIJN 27 Augustus. Men meldt thans stellig, dat het Roomsche hof, ter zake de ge mengde huwelijken in Pruissen, de verzeke ring heeft gegevendat in dezen de meeste gematigdheid en verdraagzaamheid zal worden in acht genomen. LONDEN, 28 Augustus. Men verneemt, dat te Hong-Kong eene levendige sensatie ont staan is, door de aankomst aldaar van een Russisch eskaderbestaande uit een fregat van 52 stukken en twee stoombooten van 10 en 4 stukken, en dat aldaar levensmiddelen zal in nemen. Dit eskader zal verder koers zetten naar Japan en in overeenstemming handelen met de Amerikaansche scheepsmagt aldaar. Men wil daardoor den Chinezen eigenlijk maar too- nen, dat de vreemdelingen de magt bezitten, om datgene te nemenwat men hun niet goedwillig wil toestaan. de vier verongelukten, en stuurman en kapitein, na een lijden, te midden der hevigste brandingen, daar ook zij uit de boot geslagen watten, ge lukkig het strand bereikten. Het schip staat nog; maar verscheidene goederen, als: peper- ment, spek, kaas, enz., zijn uit hetzelve ge slagen, terwijl het onstuimige weder nog niet veel hoop op behoud van hetzelve geeft. GRONINGEN, 29 Augustus. Heden, dert dag, bestemd voor de feestelijke herinnering van het ontzet van Groningen in 1672, wel ke heugelijke gebeurtenis ook gisteren gods dienstig is herdacht, wapperen de vlaggen van de torens en andere publieke gebouwen voorts van zeer vele huizen en schepen van partikulieren zoodat de stad een regt feeste lijk aanzien heeft. Op de 11. zaturdag alhier gehouden harddra verij dongen 18 paarden, uit de provinciën Friesland en Groningen, naar de uitgeloofde briljante en netbewerkten prijs en premie. De prijs, bestaande in twee briljante zilveren presenteer trommels op zilveren blaatjes werd behaald door het bruinbles merriepaard De Vlieger, van den heer H. Westra, van Kol- luin, bereden door den pikeur Hendrik Luurts, en de premie, een zilveren tabakspot en dito komfoordoor het zwart langstaart merrie paard Jansje, van den heer J. Wouters van Zuidwoldebereden door den eigenaar. Het weder was niet gunstig. Ook had men een droevig ongeluk te betreuren. Een der pikeurs, met zijn paard buiten de baan dravende, had het ongeluk den persoon van H. Zervaas koopman in glas- en aardewerk alhierom ver te rijden, met het noodlottig gevolg, dat deze persoon nog bedwelmd door den valna opgestaan te zijn, achterover in’tDamsterdiep stortte. Wel bragt men hem spoedig hulp toe, doch nu bleek ook, dat hij zwaar ge kwetst was aan hoofd en borst. Hij is heden aan de gevolgen bezweken. Hij laat vijf, waaronder nog zeer jonge kinderen na, die thans weezen zijn. ’s HERTOGENBOSCH, 27 Augustus. In de naburige gemeente Empel had dezer dagen, ten gevolge van dronkenschap, weder het vol gende ernstig voorval plaats. Een beschonken poldergast zocht twist met een viertal zijner medearbeiders. Deze lieten hem praten en be kommerden zich niet om zijne uitdagingen, toén hij op eens zijn mes trok en meer bepaald op een der werklieden afging. Deze met een springstok gewapend, trachtte daarmede zijne aanvallen af te keeren, doch eindelijk den steeds heviger wordenden aandrang moede, bragt hij den beschonkene met den stok eenen zoo ge weldigen slag op den arm toe, dat hij dezen letterlijk verbrijzelde. De beschonkene viel be wusteloos neder. SNEEK2 September. In den afgeloopen nacht, zag men, van hier in noord-westelijke rigting, eenen sterken vuurgloed aan de lucht, door brand veroorzaakt. Daar ons nadere bij zonderheden hieromtrent ontbreken, kunnen wij thans niet anders mededeelen als dat wij gelooven, dat er een belangrijke brand heeft plaats gehad. Gisteren avond hebben HH. predikanten te Amsterdamter vervulling der vacature, ont staan door het overlijden van ds. Van Stave ren het volgende zestal geformeerdWild schut, te Brummen Vinke, te Sneek, Prins, te Rotterdam Cats Wor, te Enkhuizen; Ool- gaard te Zwartsluis; Boonacker, te Enkhui zen waaruit het volgende drietal is gevormd Vinke, te Sneek Prins, te Rotterdam, Wild schut, te Brummen. De stoomboot Harlingen is den 27sten dezer eerst ten IO1/, uur van Harlingen naar Amsterdam vertrokken, ten gevolge van be lemmering in het uitvaren der haven aldaar, veroorzaakt door het aan den grond zitten der Engelsche schroefstoomboot Uesta, welke gedu rende eenige uren allen doortogt belet heeft. De Engelsche veestoomboot Lion is, naar men verneemt, ten gevolge van stormweder, den 27sten dezer bij het Vlie aan den grond geraakt. Als een bewijs van den belangrijken uitvoer van vee naar Londen kan men hierbij voegen, dat er te N. Diep, op dat oogenblik, behalve het rundvee enz., 1100 schapen ter in scheping op deze boot verwijlden. De Belg. Moniteur bevat een besluit, waarbij granen, boonen, erwten en meel vrij van invoer worden verklaard. De acht schoone paarden van drik, waarmede Z. K. H. met zijne jeugdige gemalin den intogt in de hoofdstad van het groothertogdom Luxemburg zou doenwaren op de grenzen te Weis Wampach gestald, om des prinsen komst te verbeiden. Door de on- voorzigtigheid van een’ der knechts, is de stal echter in brand geraakt, met dat gevolg, dat zes der paarden zijn verbrand en de twee ove rige door verwonding onbruikbaar zijn ge worden. In de afgeloopen week, hebben de amb tenaren der belastingentusschen Tilburg en Goirle, eene aanhaling gedaan van Belgische centen, voor eene waarde van f 1000, die men bezig was binnen te smokkelenom daarmede verder op eene laakbare wijze voordeel te doen. Men schrijft uit Leyden dd. 26 Augus tus het volgende: Mejufvrouw Eva Giljaard, te Leyden over leden 15 Maart 1848, heeft bij dispositie van 20 Sept. 1847 gelegateerd: aan het Minnehuis 1 certificaat groot ƒ1000 4 21/ pet.; de Maat schappij van weldadigheid, idem; het Ned. Hervormd kerkgenootschap, idem,' en haar aan deel in het renteloos voorschot tot herstelling der Hooglandsche kerk; het instituut van doof stommen te Groningen, idem; het Bijbelgenoot schap te Leijden, idem; de Maatschappij tot bevordering van welstand, voornamelijk onder de landlieden, idem; het Invallidenhuis te Leijden, idem; de Waalsche diaconie-armen idem. Allen met de renten, welke bij haar overlijden daarop verschenen zijn, vrij van successie. Bij haar testament zijn tot dezelver eenige en universele erfgenamen gesteld, voor de eene helft het Heilige Geest- of armen wees- en kin derhuis, en voor de andere helft de Gerefor meerde huiszitten- en diaconie-armen te Leij den, onder den last van uitkeering van verschil lende legaten buiten de bovengenoemden ter wijl aan eene harer betrekkingen in vruchtge bruik gedurende haar leven is vermaakt, de interessen van 40 stuks Certif. Nation. Werk. Schuld, ieder groot ƒ1000 a 21/, pct. welke door de zorg harer executeuren moeten worden overgebragt op het grootboek der N. W. S. van dit rijk. Ten gevolge der plaats gehad heb bende geschillen in de zaken van het Huis- zittenhuis, is eerst nu deze boedel kunnen be redderd worden, en behalve het bezit voor de der 40 stuks Gert. Nat. Wk. Schuld, waar van de interessen moeten worden uitgekeerd, moet, zoo wij wel onderligt zijn, aan de di aconie der Ned. Herv. Gemeente nog toege komen zijn de andere helft daarvan aan 1 Geest- of armen weeshuis. Een dagblad verhaalt het volgende selijke voorval Laatsleden maandag, TE -ƒ SNEEKER 10,000.—. <r 1.500.—. 1.000.—. Dc helft in de contante penningen .i 4343.48.—2.171.74. 20 Cert. N. U S. 2; pet. 1000.—. 3 dito a 2 pct. 1000. 2 dito a 4 pct. «1000. COURANT. X? ’^1!»'Wit.ji.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1