NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 72. WOENSDAG den 7 September. 8sle, fayfflng; f BINNENLAND. ge- BUITENLAND. r ij verg werken. Europa van ijdigheid der vreemdelingen verzekerd te op hunne zijde kunnen die het eerste gevoelen dit verspreid had, begint Te Wiesba- Engelschman een een ter- n de inenting der long-ziekte werd gespro- zoo als die in Friesland heeft plaats ge- Men weetdat gedeputeerde staten van om deze WEENEN 29 Augustus. Het is opmerke lijk, dat Rome, gelijk de jongste berigten mel den, geheele scharen jonge lieden met pause lijke passen naar Konstantinopel laat gaan, om voor den sultan partij te kiezen tegen Rus land. Dit toch luidt geheel anders dan de bekende pauselijke bul, waarin, even als de Lutheranen en Gereformeerden, ook de Tur ken en Saracenen vervloekt en verdoemd wor den. WEENEN 50 Augustus. Het huwelijk des keizers zal, naar men verzekert, op uitdruk kelijk verlangen der moeder van de hooge bruid, eerst in het aanstaande voorjaar plaats hebben. WEENEN, 51 Augustus. Van de geeste lijke instellingen, welke in het jaar 1848 op geheven zijn, is er weder eene met zekeren luister hersteld, te weten die van de klooster vrouwen der orde van den Verlosser. Zij heb ben haar huis alhier wederom betrokken en ook het klooster is door een hoog geplaatst kanunnik ingezegend. Even zoo ontstaat we der het eene seminarium na het andere, en ook de door Jezuiten bestuurde priesterscholen zijn allerwege in vollen bloei. FRANKFORT, 51 Augustus, den werd dezer dagen eenen wissel van 800 gulden ontvreemd, die op handelhuis te Neustadt luidde. Er werd stond, door den telegraaf, berigt van gegeven.. Weinige uren daarna kwam een heer met den wissel, om het bedrag te ontvangen. Men verzocht hem een oogenblik plaats te nemen en de policie, die terstond gehaald werd, bragt hem waar hij behoorde. BERLIJN 51 Augustus. Omtrent den oogst en den toestand van de veldvruchten, in West- phalen en Noordwestelijk Duitschland, wordt gemelddat die meer dan bevredigend is. De opbrengst van tarwerogge en haver is over het algemeen rijk uitgevallen. De aardappelen staan uitnemend goeden hier en daar slechts is ziekelijkheid op te merken. Het Manner Gesang-Verein te Keulen, heeft uit New-York de uitnoodiging ontvan gen, om aldaar concerten te komen geven. Twee en zestig leden hebben zich bereid ver- SNEEK, 6 September. Sedert onze laatste opgave van den 50 Aug. jl. zijn er, in ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 6 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1796. Het zoogenaamde venijn (miltvuur), blijft nog steeds heerschen onder de runderen van veehouders, in de dorpen Heeg, Hommerts en Jutrijp, ten gevolge waarvan het getal der daaraan gestorvene runderen reeds is geklom men tot 141, boven en behalve 4 paarden, 2 schapen en 2 varkens, welke mede aan melde ziekte zijn gestorven. Men meldt uit Leyden, dd. 5 September: Men verneemt, dat van wege den wel-eerw. zeer gel. heer J. J. van Voorst, te Amsterdam, aan de arbeiders, werkzaam op de gronden door hem in den Haarlemmermeer polder aange kocht, is berigt geworden, dat van alle weten schappelijke voorwerpen, welke zij in dien grond mogten vinden, de eigendom aan hen blijft, maar dat hij alleen verlangt, dat zij die voorwerpen aan hem brengen; verder dat hij voor hetgeen hij wenscht te bezitten, meer zal betalen, dan zij er bij iemand voor kunnen krijgen., (L. 67.) De toepassing der electriciteit op uurwer ken is thans ook in praktijk gebragt door de heeren horologiemakerste Oudenbosch. Een zoodanig door hen vervaardigd uurwerk heeft thans ruim twee maanden geloopen het ken merkt zich door eenvoudige constructie en naauwkeurigheid in gang. Den 27sten Augustus, jl. heeft te Utrecht plaats gehad de vijfde algemeene vergadering van rijks veeartsen. De zitting, die gepresi deerd werd door den heer F. C. Hekmeijer werd door onderscheidene afgevaardigden der provinciale vereenigingen bijgewoond. Behalve een aantal huishoudelijke zaken is in deze zitting een nieuw reglement voor het Nederlandsch veeartsenijkundig genootschap be discussieerd en aangenomen. Van de weten schappelijke punten, in deze vergadering behan deld, vermelden wijdat door den heer Hoege over ken had. Friesland permissie hebben gegeven, inëntingsproeven te bewerkstelligen, zonder welke toestemming zij aldaar, volgens de be staande reglementen omtrent deze ziekte, niet mogten plaats hebben. De inenting ha.'d op besmette stallen plaats, en geschiedde bij bijna allen aan den Kossem in plaats van aan den staart, zooals dr. Willems voorschrijft. Het getal der sterfgevallen na de inënting bedroeg 59 per cent. Dit hooge cijfer komt genoeg zaam overeen met het verlies, dat de longziek te na zich sleept, wanneer geene inëntingen zijn gedaan, en is ongunstiger dan elders na de inënting is waargenomen. De heer Hoegen is geneigd dit ongunstige resultaat toe te schrij ven aan de plaats, waar de inënting werd be werkstelligdzijnde ook elders gebleken, dat deze niet te verkiezen is. (6. 67.) Uit Pruissen verneemt men de gewigtige tijding althans volgens de Köln. Zeit. dat de regering den invoer van granen vrij zal verklaren om daardoor het stijgen der prij zen eenigermate te keeren. Men heeft van vele kanten beweerd, dat de opstandelingen in China geneigd zouden zijn het Christendom te omhelzen. Doch dit zijn alle geruchten geweest, waarvan men nu weldra zal terugkeeren. De tijdingen van sir Georges Bonham, die de opstandelingen te Nan kin gesproken en zich met hen in verbinding gesteld heeft, geven ten minste reden, om hunne opregtheid ten deze zeer te verdenken. Hij gelooft, dat zij ten overstaan van eene comedie spelen, ten einde ten minste de onz j zijn, zoo zij hen niet krijgen. De Unieers had aangekleefd en thans ook tot eene andere meening over te hel len. Het blad deelt eenige brieven van zen delingen in het Hemelsche Rijk mede, geschre ven in de maanden Junij en Jnlij, waaruit kers behoefte hij door vlijt en schier geheel voorzag. OVERZEESCHE BEZITTINGEN. BATAVIA, 10 Julij. Het klonk den Ame rikaan Patrick Delie, als matroos aan boord van het ter reede alhier liggende Ned. bark schip Mappa, kapitein Muller, dienende, in den vroegen morgen van den IGden dezer, na dat hij des nachts slapende op het dek had doorgebragt, nog al wonderlijk in de ooren, - wij willen zeggen in de halve oorentoen zijne kameraden hem waarschuwden, dat zijne beide ooren grootendeels waren afgesneden. Van die zonderlinge operatie had hij, zich een weinig roezig op het dek neergevleid hebbende, in zijnen diepen slaap, en ofschoon de opera teur daarbij meer dan waarschijnlijk geen Chloroforme gebezigd zal hebben, niets ge voeld, zoodat hij, op die waarschuwing naar zijne ooren tastende, wel verwonderd moest zijn, een groot gedeelte te missen. Het ver moeden van het plegen dier, op zich zelve voor den lijder wel in hare gevolgen niet gevaar- Ivke, maar hem toch voor zijn geheel leven schendende, en aan de wraakzuchtige bar- baarschheid van vroegere eeuwen herinnerende euveldaad, viel op den scheepstimmerman van dien bodem, Jacob Klein. Beiden hadden eeni ge dagen vroeger een hevigen twist met elkan der gehad, die den vorigen avond Weder was uitgebroken en tot ongeveer middernacht, on der het overmatig gebruik van sterken drank, geduurd had, wanneer zij, en vooral de Ame- rikaaanzich in een schier bewusteloozen toe stand ter ruste hadden begeven; en dat ver moeden schijnt niet ongegrond te zijn, al zoo, ten gevolge van een dadelijk ingesteld onder zoek, in de kooi van dien scheepstimmerman een hem toebehoorend bebloed mes is gevon den. De laatste is thans in handen der justi tie alhier, doch ontkent de daad. blijkt, dat de opstandelingen overal, waar zij niet door de waakzaamheid der vreemdelingen worden bespied, zich aan de grootste wreed heden ten opzige van de Christenen schuldig maken. Van de vijfhonderd Christenen, te Nankin, Yang-Tcheu en Tseu-Kiang, hebben zij er wel vijftig onthoofd of verbrand, ter wijl zij door de meest barbaarsche handelingen de overigen noodzaakten, om Tien-Tjou te aanbidden, en al hunne kostbare voorwerpen, die tot de Katholieke eeredienst behoorden plunderden. HARLINGEN, 51 Augustus. Met genoegza me zekerheid verneemt men, dat het Engelsch stoomschip the Queen, waarvan onlangs mel ding werd gemaakt, hier hoogstwaarschijnlijk op morgen voor het eerst zal aankomenom in de vaart van hier op Londen te worden ge steld. Ook de stoomboot de Liondie sedert eeni- gen tijd de vaart staakte, zal die in het be gin van September hervatten. Er zullen dan vijf stoomschepen in deze vaart zijn, ten blij— ke van den sterken uitvoer van hier op Enge land; want thans varen reeds alzoode Mag net Uesta en Earl of Auckland. AMSTERDAM5 September. Heden viert de hoogleeraar Tilanus zijn 25jarig professoraat aan de klinische school alhier. Bij die gelegen heid is den waardigen en hooggeleerden man, door 227 zijner voormalige en tegenwoordige kweekelingen eene kostbare en prachtige zilve ren vaas met toepasselijke zinnebeelden en op schrift aangeboden, als een blijk van erkente lijkheid voor het genoten onderwijs en hoog achting en toegenegenheid jegens den man aan wien de geneeskunde, maar vooral de heelkun de zoo groote verpligting heeft. Wij verne men, dat de vaas, een zeer verdienstelijk kunst werk, is vervaardigd door den heer Bonebak- ker. Daarbij was‘gevoegd eéne geschrevene op- dragt op perkamenthet werk van den schoon schrijver, den heer G. Eduard Meijer. UTRECHT, 1 September. Men maakt hier zeer veel werk, om het aanstaand verblijf van Z. M. zoo luisterrijk en aangenaam mogelijk te maken. Men is bezig met het oprigten van eene kolossale eerepoorten maakt reeds toebereid selen tot eene illuminatie, die van wege de stad bijzonder fraai zal zijn; alle openbare ge bouwen zullen geïllumineerd wezen, en de Dom toren door Bengaalsch vuur verlicht worden. Verder worden er twee eerewachten gefor meerd, eene, bestaande uit burgers, comman dant baron van Heeckeren de andere uit stu denten in een eigenaardig costuum. (2V. R. 6’.) GRONINGEN, 2 September. Den 1 Julij 11. arriveerde alhier de heer Dijzma Chromy, van Krakau, in Oostenrijk, met het doelom even als het vorige jaar, in Nederland eene partij koeijen en stieren te koopen, tot ver betering van den Oostenrijkschen veestapel. Na in deze provincieHolland en Friesland twee maanden gereisd te hebbenheeft het hem mogen gelukken ruim tweehonderd van de beste soort op te koopen waaronder ruim 30 stieren. Dit transport leverde 11. woens dags terwijl zij allen bij elkander in de wei de graasden achter de behuizing van mejufvr. de wedw. Volhand, buiten het Kleine Poortje alhier, een fraai gezigt op, zoodat dan ook vele liefhebbers ze kwamen in oogenschouw nemendie allen verklaardennooit zoo iets te hebben gezien niet alleen door de schoone kleur en den bouw van het vee, maar ook door de vele merkbare melkteekensdie de koei jen bezaten. Uit den aankoop voor particu liere rekening van een zoo groot aantal mil deren, terwijl de prijzen thans zeer hoog zijn blijkt, dat het Nederl. rundvee in Oostenrijk uitmuntend voldoet. TILBURG, 1 September. Heden morgen ten 8 ure is in de Wijk Oerle alhier zekere N. de Roy, oud ruim 19 jarenten gevolge van het zien hollen van een paard, voor een kar gespan nen, zoodanig door schrik bevangen, dat hij ter aarde gevallen en oogenblikkelijk is over leden. Te meer betreurt men dit geval, om dat deze jongeling de geheele steun uitmaakte der moeder, welke weduwe met het onder houd yan een talrijk gezin belast is, en in wel- SNEEKER I COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1