NIEUWS- EN AIJVERTENTIE-BLAI) VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1 1853. No. 73. den 10 September. ZATURDAG 8ste Jaargang. I r L I L I W SNEEKER BINNENLAND. r BUITENLAND. i e r t i i Ik URANT Een Vlaamscli blad merkt hiertegen aan n Wy zullen het klerikael blad niet volgen en God in onze politieke twis ten niet mengen. Alleen willen wy het vragen, of volgens zyn stelsel de aerlsbissebop ook den voorrang op den koning niet zou moeten hebben WEENEN2 September. De jongste be- rigten uit Athene melden, dat aldaar de droe vige tijding ontvangen was, dat bij de aardbe ving van 18 Augustus de stad Theba geheel vernield was. Men had het verlies van 11 menschenlevens te betreuren, terwijl 18 per sonen, zwaar gewond, van onder het puin regelden komsten om 1 enkele personen in de misboeken kunnen le zen doch het moet aan niemand geoorloofd zijn, iets anders te lezen.”” «Zoo men met deze geringe wetenschap te- vrede is, zullen uwe zaken voorspoedig gaan, zoo niet, zullen zij verachteren. De bijbel is het boek, dat meer dan elk ander, tegen ons die stormen heeft opgewekt, waardoor wij wor den ontrust; en inderdaad, zoo men dat boek met naauwkeurigheid onderzoekt en bet met de regels otizer kerk vergelijkt, bemerkt men spoedig het volkomene verschil tusschen den bijbel en ons; men bemerkt spoedig, dat onze leer dikwijls verschilt en zelfs dikwijls geheel strijdig is met de zijne. Zoo de leeken dit be merken, zullen zij niet ophouden zich tegen ons te verzetten en ons hatelijk te maken. Daarom moet men volstrekt zich van de en kele exemplaren van den bijbel, die in omloop zijn, meester maken, en ze aan de kennisne ming van het publiek onttrekken; doch men moet zulks met voorzigtigheid doen, om geene opspraak te verwekken.” «Het bovenstaande is voorzeker belangrijk; doch men lette tevens op de Synodale Instruc tie van den bisschop van Lucon, medegedeeld door de oir de la Kérité van 21 en 22 Mei 1835 «7. Maakt aan de geloovigen bekend, dat, om hen te zekerder aan een der dreigende ge varen dezer eeuw te onttrekken, wij dat ge deelte dezer Synodale Instructie, hetwelk op den Index betrekking heeft, afzonderlijk heb ben doen drukken 8. Zeg aan hen wien hun eeuwig welzijn ter harte gaatdat zij zich geene boeken moe ten aanschaflen bij de boekhandelaren of el ders, alvorens zich verzekerd te hebben, dat deze boeken niet verboden zijn. 9. Zeg hundat zij geene bijbels moeten koopen in de volkstaal, hetzij het Oude Tes tament, of het Nieuwe, of eenig afzonderlijk boek van het eerste of laatste, zonder u ge raadpleegd te hebben. (IA. Edit, et ordinal. bl. 567).” AMSTERDAM, 3 September. Wij hebben op nieuw mededeeling van een schrijven uit de Soevereiniteit, met de laatste Kaapsche mail aangekomen. «De Basjoetos zijn thans zeer rustig, zoodat overal de boeren druk aan het werk zijn met den landbouw, en dewijl in het tegenwoordige wintersaizoen het weder allezins naar wensch. is, ziet het er uit, alsof wij het geleden ver lies spoedig geheel te boven zullen wezen. Zoo hier, als in het Tranvaalsche, hebben wij in de laatste maanden menig huisgezin uit de ko lonie zien aankomen, en ook die nieuwe bevol king is ijverig bezig met ontginning en uitzaai van granen. Hoe jammer, dat, in deze uitge breide en hoogst vruchtbare streken benoorden de Oranje-rivier, geene eigenlijke landverhui zing uit Nederland heen komt. In de republiek kan een ieder zooveel land krijgen, als hij voor een groot bedrijf van landbouw en veeteelt behoeft. Dit is hier en in de Kaap-kolinie algemeen bekend, maar werkelijk uitnoodigén tot landverhuizing, of daarvoor zich kosten getroosten, kan de volksraad niet. De finan ciële toestand der republiek is nog niet ge er zijn nog geene genoegzame in de kosten van dergelijke onder neming te bestrijden. (Amst. Cour.) DEVENTER 5 September. De aardappel ziekte schijnt niet zulke ernstige gevolgen te hebben als aanvankelijk gevreesd werd. Wel geven de late soorten, die in hun groei ge stoord zijn, geene ruime opbrengst, maar de knol is over het algemeen gaaf. Boomvruch ten zijn er in de ruimte en gaan veel naar Engeland. Op de boekweit, welke men be zig is te maaijen, wordt sterk geroemd. kwestie wegens de gemengde huwelijken in Pruisseneindigt met de volgende woorden Ook in Nederland staan het Katholicisme en het Protestantisme tegenover elkander. Ook daar had men ernstige botsingen kunnen vree- zen. Maar de jongste beraadslagingen, in de tweede kamer gehouden, bewijzen het ons in dezen oogenblik zelfs, hoe magtig en geëerbie digd de vrijheid van godsdienst is.” Ook het Journal du Limbourg besluit eene uitvoerige beoordeeling van wet op de volgen de wijze: «Wij hebben ons onderzoek ten einde gebragtwaarvan de klaarblijkelijke slot som deze is, dat er in al de artikelen der wet, thans aan de eerste kamer der staten-generaal onderworpen, niets gevonden wordt, dat de vrees, de Katholieke godsdienst verdrukt of de openbare uitoefening barer ceredienst belem merd te zien, kan doen ontstaan of regtvaar- digen.” Het Journal du Limbourg meldt, dat mgr. Zwysen «aartsbisschop van Utrecht,” zijn bisdom in veertien dekanaten heeft ver deeld en tegelijkertijd de titularissen daar van benoemd. De Waakzaamheid handelende over de aanneming van het wets-ontwerpbetrekke lijk de kerkgenootschappen door de tweede kamer eindigt dat altikel aldus «In Belgie heeft de paus zich her haalde malen veroorloofd, burgers tot den adel stand te verheffen zoodat zelfs een besluit des konings daartegen is uitgevaardigd; bij de volks feesten in Augustus, werd de Protestantsche koning gedrongen, het Te Deum in de Room- sche kerk bij te wonenschoon ook in de E- vangelische kerken te Brussel te gelijkertijd eene plegtige godsdienst-oefening werd gehou den bij de huwelijksplegtigheid van den jon gen hertog van Brabant, werd aan den pau- selijken gezant den voorrang gegeven boven de wetgevende magt«want,” zeide een bladder geestelijkheid, «de kamers, het is waar, ver beelden het volkmaar de kardinaal verbeeldt God!” Teregt dus heeft de Regering eene wet in gediend die de magt der kroon en de onaf hankelijkheid des volks voor vreemden invloed waarborgtteregt heeft de tweede kamer daar aan hare goedkeuring gehechtmet regt mag Regering en vertegenwoordiging den dank des volks daarvoor verwachten. Met volle vertrou wen zien wij dan ook de beslissing der eerste kamer in deze gewigtige aangelegenheid tege moet.” De Buona Novella, een Italiaansch dag blad, behelst het volgende artikel, waarin duidelijk wordt aangetoond, dat de bijbel wordt en steeds werd verboden door het Hof van Rome: Dat Rome de lezing van den bijbel verbiedt, is een feitdat alleen nog door eenen schaam- teloozen Jezuït kan worden ontkend. Doch de ware beweegreden van dit verbod is nim mer door de clericale partij erkend. Een oud document, dat in onze handen is gevallen, stelt ons in staat, om onze lezers eene belang rijke bekentenis van het hof van Rome mede te deelen. Paus Julianus III, in 1335, wist niet meer wat te doen om de snelle vorde ringen der hervorming tegen te gaan. Hij voelde zijnen stoel wankelen en wilde dien be vestigen. Hij vereenigde te Bologna de ijve rigste bisschoppen en prelatenen verzocht hun, om de middelen te zoeken en voor te stellendie zij doelmatig zouden achtenom zijne geschokte magt te bevestigen en den voort gang der hervorming te stuiten. Men kan zich ligtelijk voorstellen, welke wijze raadgevingen gedaan werden. De laatste paragraaf dezer voorstellen, getrouw uit het Latijn vertaald, laten wij hier volgen: «Eindelijk (en men bewaart den besten raad voor het laatst), moet men vooral zorg dragen, dat de lezing van het evangelievooral in de volkstaaloveral verboden zij in de landen, die onder uwe ju risdictie behooren. Het is voldoende, dat zeer SNEEK, 9 September. Ook van hier is een adres opgezonden aan de eerste kamer der sta ten-generaal houdende dringend verzoek, om het wets-onswerpregelende het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen, aan te nemen; welk adres onderleekend is door ze venendertig notabelen dezer stad en leden der Hervormde kerk. De eerste kamer der staten-generaal heeft het wets-ontwerp tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen AAN GENOMEN, met 22 tegen 16 stemmen. Uit een gemaakt zestal van predikanten door broederen diakenen der Nederd. Herv. gemeente te Amsterdam, ter vervulling der vacature aldaarveroorzaakt door bet over lijden van den weleerw. heer J. J. van Sta veren, is het volgende drietal geformeerd: dds. J. Broedelet, pred. te Gouda; P. A. Ro- mijn, pred. te Amersfoort; B Nachenun Jr. theol. doet, en pred. te Maassluis. Dezer dagen werd hier aangebragt, en, op bevel der justitiedoor geneesheeren ge schouwd het lijk van een 24jarig jongeling, met name Knobbedie als knecht diende bij eenen landbouwer te Dijkenonder het behoor van Langweer. Zijn nek was gebroken en hij dien ten gevolge gestorven. Dit ongeluk had hem getroffen bij eene vechtpartij in korstwijl, waartoe hij een paar jongelingen die met hem op het land bezig waren te hooijen maar wel ken arbeid zij van wege den regen eenigen tijd moesten staken, uitdaagde, of waartoe hij werd uitgedaagd, als kunnende hij, naar zijne mee- ning, alleen het wel tegen twee man klaren. Intusschen hoe sterk en vlug ook, hij kwam al worstelende tegen den grond te vallen, brak den nek, en was, na verloop van 10 uren een lijk. De Gravenhaagsche Nieuwsbode behelst een uitvoerig betoog, om op grond der uit verschillende landen van Europa en ook uit Amerika ontvangen wordende berigten aan te toonen, dat men alle reden heeft, om zich door geene ijdele beduchtheid voor zeer hooge graanprijzen te laten vervoeren, en dat, of schoon de moeijelijkheid voor het oogenblik ge voeld moge worden, het gegrond vooruitzigt be staat, dat de prijzen hun gewoon standpunt van de laatste jaren weldra zullen hernemen. Uit Osnabrük wordt, onder dagteekening van 5 September, het volgende gemeld: De oogst heeft dit jaar gunstige resultaten opge leverd en in verhouding tot het voorgaande jaar zal de boekweit alleen meer produkt ge ven. De tarwe en rogge zijn zwaar van kor rel, maar het beschot is niet groot. De gerst haver en paardeboonen staan aan schoven zij zijn zwaar geladen. De aardappelen hebben niet zoo veel van de ziekte geleden als het voorgaande jaar; zij zijn ook meer van meel stof voorzien. Niettegenstaande deze gunstige uitkomsten, zijn alle levensbehoeften buitenge woon duur, de prijzen zijn nagenoeg gelijk aan die in Holland, de uitvoer is aanhoudend. De arbeidende klasse vindt haren troost daar in dat de meesten tot den landbouwenden stand behoorendie meestal zelven de voor naamste levensmiddelen verbouwen daarbij een vrij geregeld dagloon van 4 groschen (50 cents) verdienen. Dit maakt dien stand minder be zorgd dan in de fabrijksteden. Jenny Lind, thans mevrouw Goldsmid is onlangs van een zoon bevallen. Z. Exc. de minister voor de zaken der Roomsch Katholieke eeredienstde heer Ligch- tenvelt, is dezer dagen van zijne buitenland- sche reis in de residentie teruggekeerd doch isnaar men verzekertthans ongesteld. Men leest in de Amst. Cour.Wij hebben de aandacht onzer lezers reeds meermalen ge vestigd op die plaatsen in buitenlandsche ge schriften en dagbladen, waaruit bleek, dat er een merkwaardig verschil bestaat tusschen de Katholijke woordvoerders in het buitenland en die bij ons, waar het de beschouwing der kwestie van den dag geldt. Een belangrijk ar tikel in den Constitutionneluit de pen van den bekenden Katholieken auteur Berry ge vloeid, en gewijd aan eene beschouwing der

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1