NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 74. den 14 September. WOENSDAG 8ste Jaargang. BINNENLAND. F BUITENLAND. van die hoofd wonen. Gisteren ongeling B. G. in SNEEK, 15 September. Sedert onze laatste opgave van den 7 Sept. jl. zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 8 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1804. In het einde van October of het begin van November aanstaande zal, voor de derde maal, van regeringswege een gedeelte der droog gemaakte gronden van het Haarlemmermeer in publieke veiling worden gebragt. De dag en plaats dier verkooping zullen nader worden Italiëzich niet als dit laatste. Duitschland ARNHEM, 8 September. Heden is voor het provinciaal geregtshof van Gelderland behan deld de zaak tegen Simon Petrus Langendam fabrijkant in Eau de Cologne, wonende te Nij megen, thans alhier in hechtenis, beschuldigd van het des bewust gebruik maken van val- sche aanslagbiljetten voor patentregt, tot sta ving van kiesbevoegdheid, aan de arrondisse- ments-regtbank te Nijmegen, in hooger beroep van eene beschikking van den gemeente-raad aldaar, overgelegd. Een getal van 27 getui gen d charge en 8 d décharge werden ver hoord. De beschuldigde ontkende vervalsching gepleegd te hebben, doch loochende niet, aan de getuigen geld te hebben verstrekt, om zich patenten aan te schaffen. De ontvanger der directe belastingen bleef verklaren dat er falsa begaan waren, zoodat de zaak niet vol komen werd opgehelderd. Morgen zal het O. M. in deze conclusie nemen en de verde diger, de heer mr. H. P. G. M_ de Manvan Nijmegen, het woord voeren. Een talrijk pu bliek woonde deze teregtzitting bij en met ge spannen verwachting wordt des hofs beslissing te gemoet gezien. Na beëindiging der zaak tegen Langendam zal behandeld worden die tegen R. F. Deur- vorst, notaris te Nijmegen, beschuldigd van valschheid in een authentiek geschrift. FRANKFORT, 6 September. Heden is door het wetgevend collegie alhier, met 781 tegen 71 stemmen, aangenomen het wets-ontwerp tot uitbreiding der staatsburgerlijke regten van de Israëliten en plattelands-bewoners. LONDEN, 5 September. Op de hoofdpun ten van deze stad neemt het verkeer zoo zeer toe, dat de straten te eng worden. Men heeft reeds eenige spoorwegen in de lucht over de huizen heen gelegd, maar deze schijnen te kost baar te zijn. Nu tracht men eene communi catie onder den grond te openen en den 51 11. is de eerste vergadering van de maatschap pij gehoudendie zich daartoe vereenigd heeft. Vooreerst zal de spoorweg slechts 2'/2 Eng. mij len lang zijn (nog geen uur gaans)maar wan neer deze aan de verwachting voldoet, zal men al de bij Londen eindigende spoorwegen door zulk eene onderaardsche communicatie methet middelpunt der stad, met het postkantoor en- andere voorname punten verbinden. Men zal de wagens niet door stoomkracht in beweging brengen maar door een ander middelwaar- schijnlijk door zamengeperste lucht. De baan zal door eenen gewelfden gang loopen en vier stations hebben en bij elk eene opening, waar uit men in het daglicht treedt. De bezwaren van donkerheid, vochtigheid en gebrek aan ver- sche lucht meent men te kunnen overwinnen. De vrachtprijzen zullen beneden het tegenwoor dig tarief der omnibus-rijtuigen gesteld wor den. Het kapitaal bedraagt 500,000 p. st. LONDEN 7 September. De resultaten van de peilingen van den Atlantischen Oceaan die, op last van het Amerikaansche congres, door den luitenant Maury met de brik Dolphin ondernomen zijn, zijn thans gedeeltelijk bekend. Door de hoogst verdienstelijke wijze, waarop Maury zijne taak heeft volbragt, zijn de eerste metingen van groot wetenschappelijk belang. De geheele linie van Chesapeak-Bay (Vereenig- de Staten) tot Rockal (in Schotland) heeft hij het met liet dieplood onderzocht. Later rigtte hij zijne koers naar de Azorische eilanden, en beschrijft ten noorden van deze eene verhoo- ging van de oppervlakte van den bodem der zee van ongeveer 6000 voeten, welke, voor zooverre zij onderzocht kon worden, uit eene gele kalk- aardige met zeer fijn zand gemengde substan tie bestaat. Van de Azorische eilanden ste vende hij naar het westen en bereikte met zijn peil-toestel voordurend den bodem der zee. Ook op de, de Three Chimneys genaamde, plek, die men voor grondeloos houdt, kwam hij op den bodem en ontdekte eene plaats van 1900 vademen diepte; door stormachtig weder werd hij verhinderddeze plek naauwkeuriger te onderzoeken. De diepste plaats, die hij aan trof, meette 5150 vademen; die was gelegen tusschen 41° en 45° breedte eu 51° en 50“ lengte. zoo sterk ontwikkeld heeft Het schijnt, dat het jonge meer dan 100,000 leden telt. In de eerste maanden van 1845 werd het in Zwit serland bepaaldelijk georganiseerd door Wil helm Marr. De vergadering besloot, dat, na hetgeen door Oostenrijk in zake de Oostersche kwestie was verrigt, de vereeniging in deze niet behoefde te handelen. Eene opmerkens- waardige bijzonderheid kwam bij de beraad slagingen aan het licht, namelijk deze: dat Kos suth nog steeds omgeven is door eene soort van gouvernement, bestaande uit ambtenaren, die hij tijdens zijn dictatorschap bij zich had hij heeft zelfs, zegt men, nog zijnen prefect van policie. In de zalen van het parlements-gebouw te Londen heeft men thans vloeren van gutta percha en kurk gelegd, die zich door hunne duurzaamheid, zindelijkheid en aangename elas tische zachtheid bijzonder aanbevelen. De bereiding van dit materiaal geschiedt op de volgende wijze: geraspte kurk wordt met in heet water gekookte gutta-percha tot eene massa gekneed, die daarop tot bladen wordt uitgerold. Een boekverkooper te Manchester heeft een nieuw middel uitgevonden om met den lijd mede te gaan,” en eenen rondreizenden boekwinkel te zamen gebragt. Er is een enorm voertuig voor ingerigt, gelijk waarmede rei zende leeuwen en olifanten het land worden rondgevoerdom de kermissen te bezoeken met boekenplanken voorzien voor 2000 boek- deelen, behalve nog de ruimte tot berging van eenen aanzienlijken voorraad. De ondernemer is van plandaarmede de dorpen en gehuch ten te bezoekenwaar boekwinkels ten eenen- male onbekend en zelfs een boekenstalletje ee ne mythe is, ten einde alzoo de goedkoope li teratuur, die in Engeland meer en meer veld wint, ook voor boeren en arbeiders in de meest verwijderde gedeelten des lands toegankelijk te maken. Eene tent reist met hem mede die hij ten gerijve zijner kalanten op elke plaats op slaat om de verspreide bevolking eene gemak kelijke leeskamer te bezorgen beschut voor re gen en zonneschijn. «Wat van deze nieuwe onderneming, die voor het oogenblik zonder ling genoeg luidtworden moetzegt het En- gelsche Athenaeum, «kan niemand zeggen.” Het blad herinnert daarbij aan den nederigen oorsprong der spoorweg-boekwinkelsdie te genwoordig in Engeland tot eene uitgebreide hoogte zijn gestegen, en begonnen zijn met de knapen die aan de stations de nieuwsbladen van den dag te koop veilden. Zoo kan ook, meent men, deze onderneming het begin zijn van eene geheele omwenteling in den Engel- schen boekhandel. De Protestantsche kerk te Turyn zal bin nen weinige dagen worden ingewijd. Men verneemt, dat alle notabiliteiten uit Engeland, Nederland en Amerika, welke zich in stad bevinden deze plegtigheid zullen bij ’s GRAVENHAGE, 9 September, ochtend was de 14jarige de artillerie-kazerne bezig met het schoon maken van een geweerloop, die tot dat einde in het vuur werd gelegd. Op eens ontbrandde er een schot en de jongeling zeeg levenloos ter neder. De loop was nog van eene lading voorzien geweest. ’s GRAVENHAGE 10 September. Heden middag ten twee ure is de buitengewone ver gadering der staten-generaaluit naam des konings, door Z. Exc. den minister van bin- nenlandsche zaken, in eene vereenigde zitting der beide kamers, gesloten. Men weet, dat het gewone zittingjaar 18551854, ingevolge het grondwettelijk voor schrift, op maandag den 19 dezer zal worden geopend. AMSTERDAM, 10 September. Z. M. heeft den generaal-majoor Duijcker, bevelhebber van het kamp te Zeyst, benoemd tot ridder-groot- kruis met de ster der orde van de Eikenkroon. Ook zoude Z. M.naar men verzekert, aan de oudste onder-officieren van elk bataillon, dat zich in het kamp bevindt, een gouden cy- linder-horologie tot aandenken hebben geschon ken. bekend gemaakt. Uit Utrecht wordt gemeld dat de heer Zwijsen, de zich noemende aartsbisschop van Utrechtden 8 dezer aldaar is gearriveerd om Z. M. den koning, bij Hds. komst op den 14den, te complimenteren. Men weet, dat den 7den dezer het Me talen kruis, afdeeling Amsterdam, en corps het voorgenomen bezoek aan het kamp bij Zeyst heeft gebragt. Ten getale van 109 le den verliet in den vroegen morgen het gezel schap Amsterdam per specialen trein naar Utrecht, vanwaar het met rijtuigen naar het kamp werd vervoerd. Het werd namens den koning door een paar hoofd-officieren ontvan gen en naar de plaats geleid, waar de ma noeuvres bereids aangevangen waren. Op bevel des konings, werd het geweer door de troepen gepresenteerd voor het gezelschap, hetwelk ver volgens, door millitaire muzijk voorafgegaan, het kamp in al zijne deelen bezocht, en daarna in zijne cantine uitrustte. Bij het diner, het welk het gezelschap in de cantine gebruikte, liet insgelijks de muzijk van het regement grenadiers en jagers zich hooren. Men meldt uit Oldenzaaldat aldaar on langs een Israëliet zou begraven wordendie vroeger wethouder dier stad was. Eene me nigte Roomsch-Katholieken heeft, toen het lijk naar buiten gebragt werdnaar hetzelve met stëenen geworpen en is daarmede voortgegaan tot op de begraafplaats zoodat onderscheidene personen gekwetst zijn geworden. Ofschoon de policie zich de zaak niet heeft aan getrok ken, zal men eene vervolging tegen de onver- draagzamen pogen te bewerken. Uit Luxemburg wordt van den 6den de zer geschrevendat men te dier stede een be- rigt had ontvangen, hetwelk op de bevolking eenen diepen indruk had gemaakt. Bij besluit van den koning-groothertogzijn de ministers van het Groothertogdom ontslagen. Men kent de reden van dit besluit nog niet, maar men verzekerde, dat de heer Wurth-Paquet, de zelfde staatsman, die in 1848 tijdelijk den heer de Blochausen te ’s Hage verving, belast was met het zamenstellen van een nieuw kabinet. Het congres voor de statistiek, dat den 19 dezer te Brussel zal bijeenkomen, zal, be halve door de Belgische leden zelve, worden bij gewoond door 61 leden uit verschillende staten, als: Baden, Beijeren, Denemarken, Engeland, Frankfort a/M., Frankrijk, Hamburg, Hanno ver, Lubeck, de Nederlanden, Pruissen, Sak sen, Sardinië, de beide Siciliën, Spanje, de Ver eenigde Staten van Noord-Amerika, Wurtem- berg, Zweden en Noorwegen en Zwitserland. Nederland wordt vertegenwoordigd door prof. Ackersdijk en prof. Lobatto. Onder de afge vaardigden uit Frankrijk bevinden zich Horace Say, Wolowski enz.Spanje wordt vertegen woordigd door den heer Ramon de la Sagra Mittermaier behoort tot de Badensche, Ed. Stolle tot de Pruissische, en de baron von Reden tot de Frankfortsche afgevaardigden enz. De regeringen van Pruissen en Oosten rijk hebben de officiële berigtendie haar om trent den oogst zijn geworden openbaar ge maakt. De inhoud dier stukken is over het algemeen allezins geschikt, om de zoo mogelijk nog bestaande vrees geheel te doen verdwij nen. In zekere Zwitsersche stad werd dezer dagen eene bijeenkomst gehouden der hoofden van het jonge Duitschlandmet het doel, eenige kracht te geven aan die uitgebreide democra tische vereeniging, welke, opgerigt naar het voorbeeld van het door Mazzini gevormde jonge SNEEKER COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1