NIEUWS- EN AIWEIITENTIE-CLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 75. ZATURDAG den 17 September. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 19 SEPTEMBER 1835, des voormiddags ten tien uur. öbte' IIIMIIMllliillIllifi; X A y i. SNEEKER BINNENLAND. J. A. de van van de belang- Èen i Heeren Gedepu- van 13 Augustus COURANT. presen- 1 van JEeth ouder» voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris, IIAG.V. en geplaatst wethouder. den benoemden wethouder, sectiën tot onderzoek der ge- 1834. het oprigten en, het muzijk-corps bij de dienstd. om eene toelage. de wed. Stelpstra, betrekkelijk plaats, waar dikingen door Hervormden bewoond, en door eene digheid zijn alleen de woningen noemden door den brand vernield. (H. B.) Te Williamsburg, in de staten van Zuid- Caroline, leeft eene vrouw, die 151 jaren telt. Hare geestvermogens zijn nog zeer voldoende, terwijl zij nog in het bezit is van al hare zin tuigen, uitgezonderd van het gezigt, dat zij op 99jarigen ouderdom door de mazelen verlo ren heeft. Zij bezit nog krachts genoeg, om de kamer in eenen geregelden loop rond te wande len. Zij heeft al hare kinderen overleefd; hare oudste nog levende kleindochter is 60 jaren oud, terwijl de oudste kleindochter van hare kleindochter thans 16 jaren heeft bereikt. AMSTERDAM, 12 September. Als eene voorzeker hoogst zeldzame bijzonderheid, ver melden wij, dat, in het Nederl. Israëlitisch oude mannen- en vrouwenhuis alhier, gisteren avond ten 11 ure is overleden Mozes Zwart, oud 86, en een half uur later zijn vrouw Naatje de Vries, oud 85 jaar, gehuwd geweest sedert 1801, welk echtpaar sedert 1846 in genoemd gesticht werd verpleegd, alwaar het in 1831 zijne gouden bruiloft vierde. Gedurende de 59 jaren van hunnen echt, waren zij dus slechts een half uur gescheiden. AMSTERDAM, 15 September. Heden had alhier in de militiezaal de plegtige opening plaats der tentoonstelling van bouwmaterialen BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK Gelet op de Resolutie van teerde Staten van Friesland, jl.no. 8 Brengen door deze ter kennis van de belang hebbende floreenpligtigen in de gemeente Sneek, dat van af Donderdag den 13 tot Donderdag den 29 September 1835, van ’s voormiddags 9 tot ’s namiddags 1 uurter Secretary van de gemeente Sneek ter hunner inzage zal liggen een Concept-gewijzigd Reglement van Wijm- britseradeeC s cum annexis Contributie Zeedijk kende steden Sneek en IJlst daaronder begre pen met de daartoe behoorende Memorie van toelichting. Roepen die floreenpligtigen op tegen Vrijdag den 50 September ek.’s voormiddags 10 uur, in het gemeentehuis te Sneekom opzigtens den inhoud van genoemd Concept-geicijzigd Reglement te worden gehoord. En zal deze worden afgekondigd in de Sneeker Courant. Sneek den 14 September 1835. Burgemeester en alle kanten worden pogingen aange- om de behoeften der ongelukkigen te De schade begroot men op 500,000, de giften, welke tot voorziening in de be hoeften zijn geschonken, bedragen tot dusver 50,000 francs. Het dorp Asnières is bekend, in de geschiedenis der Hervorming als de eerste de hervormer Calvijn zijne pre- aanving. Nog wordt dit dorp half en half door Katholieken opmerkelijke omstan- mingen tier laatstge- en heerschte onder menschen van allerlei stand en jaren. Bij dezelve commissie zijn aangegeven op 12 September: 31 cholera-lijders, 10 herstel den en 27 overleden, en op den 15 Septem ber: 31 cholera-lijders, 15 herstelden en 2 4 overleden. Ook in Amsterdam is één sterfgeval aan de cholera officieel aangegeven. Uit Luxemburg wordt geschreven, dat men vreesde voor een coup d'étatof eene wij ziging der grondwet. Omtrent het nieuwe kabinet is niets bekend. Volgens berigt uit Berlijn van den 9 de zer is in den vroegen morgen van dien dag aldaar strenge huiszoeking gedaan bij een twin tigtal makelaars (Pfuschmaklerbeunhazen), en zijn zij vervolgens op den middag van dien dag door den commissaris van policie van de beurs verjaagd. Zij werden beschuldigd van door hunne speculation de graanprijzen aan de beurs te Berlijn, die in den laatsten tijd bui tensporig waren gestegenkunstmatig te heb ben opgedreven. Sedert eenige dagen werden uit Parijs ont zaggelijke hoeveelheden perzikken en abriko zen met den noorderspoorweg verzonden. Deze keurige vruchten, welke voornamelijk te Mon- treuil en verder in den omtrek van Parijs met groote zorgvuldigheid gekweekt worden, zijn bestemd voor de tafel der koningin Victoria, en van de rijke Londensche lekkerbekken. Ook uit den omtrek van Rouaan worden vele vruch ten, vooral appelen, naar Engeland verzonden. De hertog van Nassau heeft bij besluit aan de geestelijke overheden de heffing van alia belasting, van welken aard ook, zelfs die on der den naam van aalmoezen, verboden. Men schrijft uit Rome, dat de gouver neur van Terni het slagtoffer is geworden van eenen volks-opstanddie ontstaan was tenge volge van de duurte der levensmiddelen. detachement infanterie is naar Terni gezon den. Bij de inwijding van het nieuwe Engel- sche kerkgebouw te Genève, op den Sisten Augustus 11., gingen 51 Roomsoh-Katholieken tot de Protestantsche kerk over. Dezer dagen is het dorp Asnières, niet ver van Bourges gelegen, nagenoeg half eene prooi der vlammen geworden. Bijna 200 huis gezinnen zijn door dezen ramp van alles beroofd, en van wend lenigen. en SNEEK 14 September. Door de Ned. Herv. gemeente te dezer stede werd heden met schrik en ontsteltenis het berigt vernomen dat haar veelgeachte jongste leeraar ds. G. J. Vinke een beroep naar Amsterdam heeft ontvangen, en wel uit het volgende door den breeden ker kenraad aldaar geformeerde drietal ds. G. .1. Vinke, th. dr. en pred. te Sneek; ds. J. J. Prins, th. dr. en pred. te Rotterdam ds. J. Wild schut, pred. te Brommen. De Heer der gemeente geve aan den bemin den en, naar menschelijk inzien en gevoelen, alhier zoo welgeplaatsten Evangeliedienaar de noodige wijsheid en krachf, om in dezen de beste keuze te doen Men verneemt, dat de koning bereids bekrachtigd en uitgevaardigd heeft het wets ontwerp tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenootschappen. Z. M. heeft benoemd tot ridders met de ster van de Eikenkroon (en niet, tot groot kruisen, gelijk abusievelijk was aangekondigd) den generaal-majoor Duijcker en den adjudant- generaal van den keizer der Franschen Rolin; tot commandeur den heer Favé, ordonpaps- officier van den keizer der Franschen, PUNTEN TER BEHANDELING. Besluit van HH. gedeput. Staten omtrent de toelating der nieuwbenoemde raadsleden. Beëediging dier leden. Benoeming van eenen Beëediging van Formeren van meente-begrooting voor Besluit omtrent het schrijven van een exem plaar der gemeente-rekening op zegel. Idem omtrent de paardenmarkten alhier. Idemhoudende magtiging tot aankoop eene strook gronds. Idem betrekkelijk het genieten tiegeld door den Burgemeesterals lid den Raad. Adres van schutterij Adres van de wed. btelpstra, betrekkelijk de wederinhuring van het Tolhuis onder Leeu warden. Adres van T. en I. H. Fockens, om eene plek gronds op grondpacht. Rapporten. Den 12 dezer hebben de troepen, die in het kamp vereenigd zijn, eene wandeling ge maakt over Soestdijk en Amersfoort; Z. M. bevond zich aan het hoofd der kolonne. Des namiddags ten 4‘/2 ure heeft in het kamp van 7 gen de ter aardebestelling plaats gehad den kapitein J. A. G. Trouillé Wildeman, die aldaar plotseling was overleden. De Patrie bevat een berigt omtrent het bezoek der Fransche officieren in ons kamp te Zeyst. Deze heeren roemen zeer de uitste kende ontvangst, hun ten deel gevallen. Wij lezen in dat berigt onder anderen het volgen de Bij het eerste diner, dat de Fransche officieren bijwoonden, stond de koning op, vulde zijn glas eu bragt een toast uit op den keizer Napoleon HL Hij verheugde zich over de zending, welke deze officieren bij hem ver vuldenen waarin hij een blijk zag van de vriendschappelijke gevoelens, welke de keizer jegens de regering der Nederlanden koestert. Deze toast werd gevolgd door een driewerf herhaald hoerah. Men heeft vooral opgemerkt, dat de koning, die bij soortgelijke gelegenhe den steeds de Nederduitsche taal bezigt, tegen zijne gewoonte ditmaal de Fransche taal ge bruikte, als om aan de uitdrukking zijner ge voelens meer beteekenis te geven. Onder de vele bezoekers van het kamp bij Zeyst, verdient bijzonder vermeld te worden de weled. gestr. heer majoor Yske, welke, op acht-en-tachtigjarigen leeftijd, als oudste of ficier van het leger, en als zoodanig gepensio neerd, Z. M. den koning, als achterklein zoon van Willem de Vde, onder wien zijn ed. gestr. reeds de dienst aanving, hoopte te ont moeten. Men schrijft uit Leeuwarden Men ver neemt met leedwezen, dat jhr. mr. P. B. J. Vegelin van Claerbergen, om redenen van ge zondheid, zijn ontslag als lid der gedeputeerde staten van Friesland zal nemen. In den nacht van den 7den op den 8sten dezer, is te Appelscha het huis, bewoond door de gebroeders Meijerhoff, geheel afgebrand. 1 usschen 11 en 12 uur gaan ze naar bed en niet lang daarna worden ze door den hond wakker gemaakt, springen het bed uit, en zien, dat het geheele huis in lichtelaaije vlam staat; zoodat aan blusschen niet te denken viel. Er zijn verbrand 9 runderen, 2 paarden en 70 schapenvan den inboedel heeft men niets kunnen redden; hij was niet verwaar- borgd; het huis behoorde aan mevrouw van der Linde, van Beetsterzwaag. De oorzaak van den brand is onbekend. In den vroegen morgen van 4 dezer, is uit de lessenaar van den secretaris der koninklijke academie te Delft, staande in deszelfs kantoor gelegen beneden voor aan de straat, in het gebouw der academie, ontvreemdaan stukken van ƒ2.50, bank- en muntbiljetten, eene som van y'2815. Van dien diefstal is zeer verdacht de persoon van Franciscus Hendricus Schreeu- burg bediende aan de academie, oud 44 jaren lang 1.70 el, voorhoofd hoog, haar en wenk- braauwen bruin, oogen blaauw, neus en mond gewoon, kin rond, baard bruin, aangezigt rond, kleur gezond. Merkbare teekeneneene kale plek op het hoofd; was bij zijn vertrek gekleed met zwart lakenschen jas en broek zwart satijn vest met witte strepen, zwarte zijden das, hoed en laarzen. De commissaris van policie verzoekt opsporing, aanhouding, opzending en berigt. Men gaat te Delftshaven ijverig voort met i van nieuwe koornwijn-branderij- zoodat er op dit oogenblik niet minder dan zeven in aanbouw zijn! De welvaart van dit stadje neemt zeer toe, daar er eene sedert jaren niet gekende bedrijvigheid heerscht. Wij vernemen, zegt zeker blad, dat de cholera te Rotterdam gelukkig slechts langzaam zich nitbreidt. Intusschen zijn van 22 Augus tus tot den 9 dezer aldaar aan het bureau van den burgerlijken stand aangegeven, als aan de ziekte overleden, 138 personen, waarbij nog komen 52 in het ziekenhuis, dus te zamen 190 personen. Het aantal ziektegevallen was uog niet naauwkeurig bekend. De ziekte kwam meest in het westelijk gedeelte der stad voor, Zeyst met de verschuldigde eerbewijzin- 1 van G. Trouillé Wildeman, den kapitein

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1