NIEUWS- EN ADI-EliTENTIE-IlLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER'. 1853. No. 78. den 28 September. WOENSDAG 8ste Jaargang. A V miiMiii a COURANT. SNEEKER BINNENLAND. de vlammen bij a 5 Noordelijke lievelingen Nedeland schenken dan zij gewoon zijn, van dit geschrift kennis zullen nemen. 208 2 U 234 (Corr. Mercantile.} Uit Rome wordt geschreven, dat het be kende werk van Mrs. Beecher Stowe, de Hut van Oom Tom, op den Index geplaatst is, Het Althenaewm verhaalt, welke diensten dag 2 Julij eed allerprachtigst buitengewoon natuurverschijnsel is waargenomen, zooals nooit was aanschouwd. Al naarmate de zon aan den gezigteinder opsteeg, vertoonden zich aan hare en Zuidelijke zijden zes luchtver in gedaante volmaakt met haar overeenkomende, doch minder glanzig, zijnde de glanzigheid van de beide eerstverschijnen- den ook sterker dan der volgende opkomenden. De grootte was ook allezins gelijk, behalve de zesde, die zich op het oog iets kleiner voordeed. Het natuurverschijnsel begon bij het opgaan der zon en duurde voort tot 10 ure des mor gens, wanneer alles verdween en niets daar van meer zigtbaar bleef. HARLINGEN, 22 September. In het laatst der vorige week geraakte een wagen, waarin 4 a 5 personen zaten, op den straatweg van hier naar Leeuwarden, in groot gevaar. Men ontmoette nabij Zweins eenen stier, door een man geleid. Het heest maakte sprongen dwars voor het paard, geraakte onder den voet, en het steigerend paard ging er over heen. Hier door kwam de nu woedende stier tusschen en onder den wagen, die achterover viel en zoo danig werd verbrijzeld, dat de reizigers van achteren uit het rijtuig konden ontvlugten. Gelukkig kwamen zij alzoo met ligte kneuzin gen en den schrik vrij. ’sGRAVENHAGE 22 September. Men ver neemt, dat Z. M. de koning benoemd heeft tot voorzitter van de tweede kamer der sta- ten-generaal jhr. W. Boreel van Hogelanden, die als eerste candidaat op de door die kamer opgemaakte lijst was geplaatst. De nieuw be noemde voorzitter zal in de zitting van heden middag zijne betrekking aanvaarden. Dan zul len de werkzaamheden der vergadering worden voortgezet. Men verwacht spoedig de aanbie ding der staatsbegrooting voor 1834 en verdere ontwerpen van financiëlen aard. AMSTERDAM24 September. Li AMSTERDAM, 24 September. Per tele graaf ontvingen wij de volgende dépêche: Londen, heden zaturdag 24 September, ten 12 ure. De vereenigde Engelsche en Fran- sche vloten zijn de Dardanellen gepasseerd. De Consols daalden twee percent. Wij hebben deze belangrijke tijding reeds dezen middag ter beurze publiek gemaakt. 5 ure. Lord Aberdeen heeft zijne porte feuille nedergelegd. Lord Palmerston wordt verwacht. de electriesche telegraaf reizigers bewijzen kan, die in verlegenheid geraakt zijn. Een En- gelschman uit Liverpool bevondt zich van geld ontbloot, te Amsterdam. Vroeger dan binnen vijf of zes dagen kon hij geen van huis beko men. Hij ging naar het bureau van den te legraaf en schreef eenige woorden. Twee uren later, toen hij aan tafel zat, zag hij eenen heer bij zich komen, die hem 100 pd. st. ter hand stelde, overeenkomstig den last, die hem door eenen bankier was opgedragen. Een ander Engelschman, die zijnen pas verloren had, werd aan de poorten van Weenen gearres teerd. Gelukkig viel hem in, dat zijn pas aan de grenzen te Bodenbach geviseerd en in geschreven was geworden. Hij liet zich naar het bureau brengen en verzocht zijn escorte een weinig geduld ie hebben. Kort daarna kwa men de verlangde ophelderingen, en hij kon on verhinderd zijnen weg gaan. De verdere voortgang van brand wordt in Noord-Amerika thans merke- van hetgeen Deze werpt ROTTERDAM25 September. Uit Cuba verneemt men, dat de kwestie van den sla venhandel nog steeds tot ernstige klagten van de vertegenwoordigers van Engeland op het eiland aanleiding geeft. Deze verfoeijelijke handel breidt zich aldaar zelfs al meer en meer uit. Het zou, wel is waar, moeijelijk vallen, om de deelneming van de hooge autoriteiten op het eiland aan de voordeelen van dien hart-* del, gedreven door ondergeschikte ambtenaren te bewijzen, maar zeker is het, dat zijdie zich daarmede bezig houden, niet gestraft worden. Men zal zich herinneren, dat ter gele genheid van het bezoek, door twee Fransche officieren in liet kamp bij Zeist gebragtdo Fransche Moniteur gewaagde van herinnerin gen, die hier te lande nog van het grootsche tijdvak van het keizerrijk levendig zouden zijn van eene piramide, die op de heide hij Zeist zoude zijn opgerigt tijdens een Fransch leger korps daar onder de bevelen van den generaal Marmont kampeerde, die de inwoners nog met een zekeren hoogmoed zouden toonen, en meer dergelijke snoeverijen. Wij vermelden met genoegen, dat de heer A. van der Hoop Jr.zoon daartegen in een ge dicht is te velde getrokkenwaarin men denk beelden aantreft, waarmede ieder welgeaard Nederlander voorzeker zal instemmen. Het is getiteld Gekrenkt eergevoel. Een kreet van, verontwaardigingna het lezen van den Fran— xchen Moniteur. Wij hopen dat de Fransche bladen, die in den laatsten tijd meer aandacht aan ook Zij zullen dan de overtuiging erlangen, dat men hier te lande met de herinneringen uit het tijdvak der overheersching volstrekt zoo ingenomen niet is, als zij denken, althans zeggen. (N. R. C.) ROTTERDAM23 September. Gisteren heeft de minister van financiën de staatsbe— grooting aan de tweede kamer aangeboden. In de rede, bij die gelegenheid gehouden, geeft hij te kennen, dat de uitzigten, onder welke het volgende dienstjaar zal worden ingetreden, gunstig zijn te noemen. Het valt intusschen niet te ontkennen dat onderscheidene onder werpen veeleer uitbreiding dan vermindering van uitgaven zullen vorderen. Bij zamentrek- king leveren de uitkomsten der sedert 1830ge nomen en gedurende dit jaar nog uit te voe ren maatregelen eene besparing op de rente op van 81/, tonnen goods, dieals de verwachtin gen niet falen, in het volgende jaar tot 11 ton gouds zullen kunnen stijgen. De conversie bij de wet van 20 December 1832 beraamd is niet kulinen tot stand komen. De gelden daarvoor bestemd, zullen kunnen aangewend worden voor de aflossing der leening van het Haarlem mermeer, tot welk einde eene wet zal worden aangeboden. De muntbillettenbevolen bij de wet van 26 April 1832, zullen nog in den loop van dit jaar worden uitgegeven, en die welke nog van 1849 in omloop zijn, worden ingetrokken. De staatsbegrooting voor 1834 bedraagt 70,216,987.71de middelen 71.789,732.31 dus overschot 1,372,764.80'/2. NIEUWE DIEP, 22 September. Gisteren kwamen hier van Rotterdam, ingescheept in vier tjalken, ruim driehonderd landverhuizers, om bijgunstige gelegenheid, per het schip Foxen Helena, naar New-York te vertrekken. Zij bestaan meerendeels uit Duitschers, uit Wurtemberg en Beijeren, en behooren groo- tendeels tot den meer behoefligen arbeiders stand op de reis naar hier was reeds een hunner togtgenooteneen man, nalatende vrouw en zes kinderen, overleden, en het was een treurig gezigt, toen men heden morgen zijn lijk, gevolgd van zijne kinderen en een groot deel zijner togtgenooten, in hunne nationale klee- derdragt, naar het eenzame duin ter rustplaats bezorgde. GRONINGEN, 25 September. Heden of morgen zal alhier worden doorgevoerd 61 stuks rundvee, waarvan 9 stieren en 52 koeijen, om te worden vervoerd naar Wener, voor Oostfriesche rekening, aangekocht in de ge meenten Akkrum en Roordahuizumprovincie Friesland. lijk gestuit door het aanwenden men aldaar de stoom-brandspuil heet, heeft wel iets van een locomotief, en het water 200 voeten hoog en omstreeks 200 tonnen in het uur, in één tot zes stroomen. Het werktuig kan in vijf minuten aan den gang worden gebragt, vereischt vier man en vier paarden en heeft krachtiger uitwerking dan zes gewone brandspuiten. Bij eenen brand, welke in Mei jl. te Cincinnati plaats had in eene uitgestrekte brouwerij, wierp de machine 13,000 tonnen water in acht uren tijds, en alleen die grootte hoeveelheid heeft het ge- heele blok huizen, waartoe de brouwerij be hoorde, voor geheele vernieling kunnen be hoeden. Men schrijft van Bandjar (residentie Pre- anger Regentschappen), dat aldaar op zatur- SNEEK 27 September. Sedert onze laatste opgave van den 20 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 8 runde ren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1818. In de godsdienstoefening van jl. zondag avond, maakte onze leeraar ds. G. J. Vinke der gemeente bekend, dat hij zich verpligt geacht had, de beroeping naar Amsterdam aan te nemen. Wij wenschen zijn eerw. van ganscher harte toe, dat zijne gedane keuze in dezen onbe- rouwelijk moge wezen, en dat het waarachtig heil der gemeente des Heerenzoowel hier als elders, daardoor bevorderd worde! De gemeenteraad van Groningen heeft besloten, dat de najaars-kermis dit jaar niet zal worden gehoudenomdat eene kermis zoo ligt aanleiding kan geven tot het uitbreken der cholera. Bij de beraadslag!ngingen in den raad over deze zaak, zeide de heer De la Fail le, dat hij vreesde, dat de cholera te Gronin gen erg zou wordenzoo die ziekte zich daar mogt verbreiden. Hij had voor die vrees twee redenen: 1) schijnt de cholera dit jaar zeer kwaadardig te zijn en overeen te komen met die, welke in 1852 te Parijs heeft gewoed; het aantal dooden toch bedraagt meer dan de helft der aangetasten, terwijl in vorige jaren van de 100 gevallen slechts 40 doodelijk wa ren. De kwaadaardigheid der ziekte te Rot terdam blijkt ook uit den ongelukkigen afloop en den spoedig volgenden dood der aangetas ten, en nu vreest hijdat zij hier even kwaad aardig zou worden. Dat de ziekte overigens in dit vergevorderde jaargetijde nog kan ko men, bewijzen de jaren 1852 en 1855, toen ze eerst in de maanden September en Octo ber verscheen. Eene tweede reden, waarom h>j vreest, dat de cholera hier zeer kwaadaar dig zou worden, ligt in den toestand der men- schenvooral van de geringere klasse, op wel ke toch die ziekte het zwaarst druktdeze roenschen zijn ontzenuwd door gebrek aan voedsel, vooral van vleesch, waarvan de prijs, tengevolge van den vrijen uitvoer, zeer hoog is. Volgens de Utrechttche Courant, meent de heer med. doctor Van Dissel, te Groenlo, dat een matig glas goede roode wijn het zeker ste en het eenigxte voorbehoedmiddel tegen de cholera is. Met regt zeker wenscht men in tusschen te vernemen op welke wijze deze methode in toepassing gebragt kan worden daar vooral, waar dit het meest noodig geacht moet worden bij de armen namelijk. De berigten nopens den aardappeloogst in Ierland luiden iets minder gunstig, dan voor eenige wekendoch het is er verre af, dat men eene hernieuwing van den nood van voor eenige jaren ducht. Terwijl te Weenen eene bijeenkomst plaats heeft van alle Katholieke vereenigingen in het land, is ook te Berlijn een Protestantsch con gres vergaderd. In de eerste bijeenkomst van dit congres, die door den Pruissischen minis ter-president von Manteuffel werd bijgewoond is beraadslaagd over het voorstel, om deAugs- burgsche geloofsbelijdenis tot grondbegrip van de geloofsleer van alle evangelische Christenen in Duitschland te verklaren. Het voorstel vond algemeenen bijval en werd met bijna eenparige stemmen aangenomen. Te gelijk werd verklaard, dat dit besluit de Christenen van alle afdeelingen der Duitsche Protestant- sche kerk volkomen vrijheid laat, om de ge loofsbelijdenis van hun kerkgenootschap te blij ven aankleven. Het aantal aanwezige leden, zoo predikanten als leeken, bedraagt c. a. 1400. Door de Oostenrijksche autoriteiten zijn van 51 Maart 1849 tot 28 Junij 1835 in het pauselijk gebied de navolgende Italianen ter dood veroordeeld: Door de Fransche autoriteiten: Door de sacra consulta”:

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1