NIEUWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEEK. 1853. No. 79. den 1 October. ZATURDAG VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD VAN SNEEK MAANDAG DEN 5 OCTOBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. BINNENLAND. het Werkhuis Naar wij vernemen, is, van Wege het be trokken ministerie, aan de R. K. geestelijken, zich noemende aartsbisschop van Utrecht en bisschop van Haarlem, postvrijheid verleend voor hunne briefwisseling in kerkelijke aange legenheden, onder reserve evenwel, dat zij bij deze titels altijd hunne geslachtsnamen voegen. De heer van Vree heeft aan de Roomsch- Katholieken te Amsterdam bekend gemaakt, dat, uit hoofde van het verschijnen der cho lera, hun het gebruik van vleeschspijzen op de en ook het meer spij zen op die da- op den Kloveniersburg- in het Water gewaaid Zitting van den 22 September. De heer Boreel van Hogelanden aanvaardt op nieuw het voorzitterschap der kamer met het houden eener aanspraak. Zijn ingekomen 5 koninkl. boodschappen, ten geleide van even zoo vele wetsontwerpen, als: 1° tot bekrachtiging eener door den minister van koloniën en de Nederl. handel-maatschappij geslotene overeenkomst, ter vervanging van die van 2/5 Julij jl.2° tot vaststelling der be groeting van uitgaven voor de Lands-drukke- rij voor 1854; 5° nopens de inkwartiering en het onderhoud van het krijgsvolk, enz. Deze ontwerpen worden ter overweging verzonden aan de afdeelingen. In de zitting van 25 September is ingeko men eene koninkl. boodschap, ten geleide van een ontwerp van wet, strekkende, tot verkla ring van het algemeen nut van den aanleg van eenen kunstweg in In de zitting van men eene van eene 21 sten bakkerij en daarbij behoorende schuur zijn ver nield, en bovendien een knaapje van 13 jaar is omgekomen. De vader, welke dit kind trachtte te redden, is daarbij deerlijk gekwetst, en eenige uren later insgelijks overleden. AMSTERDAM, 27 September. Men ver neemt, dat Z. M. de koning eenê staats-com- missie heeft benoemd aan welke de taak is op gedragen, de grondslagen eener regterlijke or ganisatie aan te wijzen, en zich met den mi nister van justitie te verstaan tot het ont werpen eener wet over- dit gewigtig onderwerp. De commissie is zamengesteld uit de HH.: den ridder van Rappardlid van de tweede kamer der staten-generaal en voorzitter van het prov. geregtshof van Gelderlanddie tot voorzitter benoemd is MeelissenGodefroi en Wintgens leden van de tweede kamer der staten-gene raal mr. J. L. G. Gregoryadvokaat-gene- raal bij den hoogen raaden mr. W. F. G. L. Francois, substituut-officier bij de arrond.- regtbank te ’sHage, die tot secretaris is be noemd. Door den feilen wind zijn gisteren 55 boomen 11 schoorsteenen, êenë wafelkraam, een achtergevel van een huis in de Anjeliers- slraat, en de haan van den toren der Eilands- kerk omgewaaid. Des voormiddags is eene dienstbode door het omwaaijen van eenen boom op de Krommewaalaan een’ der schouders geknetisd geraakten wal is eene vrouw doch spoedig gered. WASPIK 25 September. Sedert eenige ken is men Besluit omtrent de aftreding der Burgemees ters. Adressen van F. Boschma en M. O. Wage- naar om grondpacht. Missive, betrekkelijk de onderhandsche ver pachting van de Bank van leening. Besluit, betrekkelijk de Paardenmarkten al hier. Missive van de directie van en Reglement van orde. Concept-voorwaarden van verpachting der Aschbelt, en van eene Verordening van Policie. Missive, betrekkelijk de restitutie der ver- plegingskosten van G. van Dijk in de Bedelaars kolonie. Missive omtrent de aanbesteding van den kunstweg tusschen Bolsward en Harlingen. Rapporten. dat, uit hoofde lera, hun het gebruik vasten- en onthoudingsdagen malen daags gebruiken van gen wordt vrijgelaten. Uit Groningen wordt gemelddat aldaar bij den scheepsbouw eene ongekende levendig heid heerscht. Op alle de ruim 80 scheepstim merwerven voor zeeschepen, in dat gewest be staande, wordt even druk gewerkt, daarbij voor verscheidene bestellingen van reederijen, elders gevestigd. Den 21 dezer verliet de slager S. D.aan de Dedemsvaart, zijne woning met eene zware vracht vleesch. Aan het jagthuis komende, nam hij hel vleesch op zijn hoofd en ging er mede venten. Te Lutten klaagde hij over ongesteld heid, en sedert is hij nog niet tot de zijnen teruggekeerd. Thans verneemt men, dat men den vermiste bij eenen landbouwer onder Bei- len heeft aangetroffenen is daarvan aan zijne ontruste huisgenooten kennis gegeven. De ongelukkige moet door het zware dragen zijne hersenen hebben beleedigd en aan krankzin nigheid lijdende zijn. De keizer der Franschen heeft, Vóór zijn vertrek naar de noordelijke departementen, den heer de Steurs, die, gelijk men weet, door Z. M. onzen koning was afgevaardigd tot het bijwonen der manoeuvres in het kamp van Sa- tory, benoemd tot commandeur van het legi oen van eer. De beide Hollandsche officieren, die den heer Steurs vergezelden, moeten te vens benoemd zijn tot officier en ridder dier orde. De Fransche minister van openbaar derwijs, de heer Fortoul, vergezeld van een talrijk gevolg, is den 25sten dezer te Antwer pen aangekomen, met het doel, zich naar Ne derland te begeven. Men leest in den Précurseur«Eene jonge Schotsche dame, miss. Margaret Cunning ham, die met hare moeder en zuster te Lucca in Toscane de baden gebruikte, is gearresteerd, omdat zij bijbels heeft verspreid, alsmede ex emplaren van het werk «Pelgrims Progress,” welk werk als vijandig jegens de Katholieke godsdienst wordt beschouwd. Ofschoon de Britsche zaakgelastigde ter gunste dezer dame zich bij den groothertog heeft vervoegd, blijft deze onverbiddelijk. Miss. Margaret Cunning ham behoort tot eene der aanzienlijkste Pres- byteriaansche familiën van Schotland, en stamt in de regte lijn af van den vermaarden John Knox. Zij werd gerresteerd op het oogenblik dat zij zich met hare moeder en zuster naar het bureau van policie begaf, om een’ pas te bekomen, ten einde hare reis naar Rome en Napels voort te zetten.” Tegen den 17den September hadden de jezuiten eene missie in het stadje Mewe aan- gekondigd. De policie liet den bisschop weten,dat die missie niet gehouden kon worden, omdat bij het woeden der cholera te vreezen was, dat door het toestroomen van vele vreemdelingen de ziekte des te heviger mogt worden. De bis schop van Culm drong echter bij de jezuiten aan, om zich aan dit verbod niet te storen. De paters kwamen dan ook den 16 te Mewe aan, en maakten den 17 alle toebereidselen (o. a. eene bedevaart naar de O. L, Vrouw van Pehsken) maar de policie toonde zich vastberadenen nu werd, nota bene, op bevel der geestelijke over heid de missiedienst verboden. ’s GRAVENHAGE25 September. Heden zijn de zerken voor het piëdestal van het stand beeld voor wijlen koning Willem II hier aan- gebragt. Zij zijn van wit Bentheimer steen. Aanstaanden maandag zal met de ontscheping daarvan een aanvang worden gemaakt, AMSTERDAM, 23 September. Verl. vrij dag avond is te Gorssel, bij Zutphen, bij een’ bakker een brand uitgebroken, waardoor de BEKENDMAKING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK, Gezien de missive van den Heer Commissa ris des Konings in de provincie Friesland, van den 28 September 1855, 2deafdeeling,no. 1659. Brengen, bij deze, ter kennis van de Ver lofgangers der Nationale Militie, dat de in spectie over dezelve, in plaats van in de maand October aanstaande, later zal worden gehouden, en wel in de maand Mei van het volgende jaar, na de sluiting van de zittingen der Militie- Raden. En zal deze op de gebruikelijke wijze wor den afgekondigd en aangeplakt. Sneek den 50 September 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris MAGA. uwe ken is men alhier druk bezig met het hooi persen, ter verzending naar het buitenland, lederen dag worden duizenden ponden door de pers van de firma Vermeulen gereed gemaakt. Men staat verbaasd als men ziet, dat p. m. 2500 Ned. ponden hooi in eene halve kub. el geperst en alzoo voor de verzending, zonder het artikel te beschadigen, gemakkelijk gemaakt wordt. HELDER, 25 September. Dagelijks vallen hier schepen binnen uit Archaugel en andere havens uit de Oostzee, met rijke ladingen van granen, die, naar wij vernemen, nog door velen gevolgd zullen worden; zoodat men in de thans door de speculanten hoog opgedre- vene graanprijzen spoedig eene daling mag te gemoet zien. SCHEV ENINGEN25 September. Gisteren avond is alhier de eerste steurharing aange- bragt door de pink van den reeder Arie Mos, stuurman Willem Korving, die 15,000 stuks in lading had. Kort daarna werd deze door eene tweede pink van den reeder Albert Mos, stuurman Pieter Mos, die verleden jaar den eersten haring aanbragt, opgvolgd, in lading hebbende 28,000 stuks. De gewone geschen ken werdendoor den eigenaar van den eerst aangebragten haring, ten spoedigste aan Z. M. den koningde overige leden van het konink lijk huis, aan de ministers en andere hooga ambtenaren toegezonden. Men weet, dat onze visschërs hunne netten, niet vroeger mogen uitwerpen dan in den nacht van den 20 op den 21 September. Ware dit het geval niet geweest, dan hadden beide pin ken die den 15 dezer van Scheveningen ver trokken waren, vroeger haring kunnen aan voeren, daar toch door de Fransche visschërs, welke zich op de hoogte van Flamborougli bevonden, als aan geene verbods-bepalingen onderworpen zijnde, vóór den 2Osten reeds ee nige lasten haring gevangen waren. ZWOLLE, 26 September. Men verneemt met genoegen, dat in verschillende bijeenkom sten van werkbazen, in de vorige week ge houden, besloten is, om de dagloonen van den ambachtsman in onze stad, voor zoo ver som mige hunner niet reeds vroeger óp een hooger cijfer zijn gëbragt, thans algemeen met 10 cents te verhoogen, en dat die maatregel ook op da werklieden, bij de stad in dienst, zal worden toegepast. De billijkheid daarvan waarderen de, vertrouwen wijdat zij de algemeene goed keuring zal wegdragen, en dat, ook voor da nog loopende aangenomene werken, door de aannemers met de aanbesteders tot eene even redige wijziging in de contracten moge wor den overeengekomen. het algemeen nut van den aanleg Friesland. Afdeelingen. 24 September is ingeko- voórdragt van wet, ter goedkeuring overeenkomst, welke dit jaar, den en 25sten Julij, is getroffen tusschen den minister van koloniën en het bestuur van de Nederl. handel-maatschappijmet eene memorie van toelichting van den genoemden minister. In dezelfde zitting zijn de begroot ingswet- ten voor het jaar 1854 door den minister van financiën aangeboden en in eene latere zit ting is ingekomen een ontwerp van wetter regeling van het muntwezen in de W,-Indiën. SNEEK, 50 September. Z. M, heeft, bij besluit van den 21 dezer, goedgevonden, tot derzelver tegenwoordige functiën te herbenoe men en bij continuatie aan te stellenonder anderen, in het kanton Sneek, tot kantonreg- ter den heer mr. R. A. Benthem Reddingius en tot plaatsvervangend kantonregter den heer pir, S, A, Verweij, SNEEKER on- r to J. OÜRANT. TWEEDE KAMER DER STATEN—GENERAAL.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1