NIEUWS- EN ADÏERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 80. WOENSDAG den 5 October. s 8ste Jaargang. BINNENLAND. de Ehgelsche kust, als- I Ld tend den 1 I. l. mede ken aan stormen voor de duinwater- eind op den Haar- alles gaat met zpo 4 ^7 zullen kunnen afzenden. In deze laatste dagen is de prijs der tarwe vrij wat gedaald.” LEEUWARDEN, 28 September. Als een voorbeeld van snellen overtogt, kunnen wij mededeelen, dat de passagiers, gisteren och tend ten 7 ure van Amsterdam, per stoomboot Fleoonaar Friesland vertrokken, reeds ten 2'/2 ure des namiddags alhier waren gearri veerd. De reis van Amsterdam naar Harlingen was in ruim 4‘/2 uur gedaan; iets, hetgeen Lot dusverre nog zonder voorbeeld was. AMSTERDAM, 28 September. Ook te Delft hebben zich van tijd tot tijd gevallen van cholera voorgedaan en het getal lijders en sterf gevallen vermeerdert. De raad dier gemeente heeft besloten, de soepuitdeeling, waarmede gewoonlijk eerst na de kermis (26 December) wordt begonnen, dit jaar te doen aanvangen in de volgende week, ten einde door beter voedsel de uitbreiding der ziekte onder de be- hoeftigen tegen te gaan. Burgemeester en wethouderen van Schiedam hebben de ingezeten in hun belang gewaar schuwd, en ben ten ernstigste aangeraden, om vooral tegen de i aanstaanden winter geenö nu eerst gebouwde of voltooide huizen te be trekken. AMSTERDAM, 29 September. Sedert eenige dagen is men ook binnen deze stad begonnen met het leggen der pijpen leiding. Men is reeds een lemmerdijk genaderd, en veel spoed voort, dat de inwoners der stad de hoop mogen koesteren, in betrekkelijk weinig tijd van die nuttige inrigting gebruik te kun nen maken. AMSTERDAM, 50 September. In den och- van den 27sten is onder Velsen behou- aan wal gekomen eene kleine zeesloep met zes personen, zijnde de bemanning van het schoonerschip the Dart of Ipwich, kapt. C. Dewart, hetwelk met zout, van Liverpool naar Rotterdam bestemd, in zee was gezonken. ROTTERDAM, 50 September. Men ver neemt, dat aan de benoemde commisssie, belast met het ontwerpen eener wet op de regterlijke organisatie, ook de taak is opgedragen, de wij zigingen voor te stellen, die zij vermeenen mogt, dat in de wetboeken van burgerlijke regstvordering en van strafvordering moeten worden gemaakt. HELDER, 28 September. Gisterem zag men van bier ten N. van Onrust (N. Haaks) een schooner in den grootsten nood; nu en dan zag men het volk in het w'anttegen den avond, omstreeks 4 ure, was er niets meer van te zien, en schijnt zij met man en muis op deze gevaarlijke plaats te zijn vergaan. Heden avond wordt hier nog een onbe kende brik door twee kotters en een rinke- laar binnengesleept, die den grooten mast, de verschansingen, zeilen en het roer schijnt verloren te hebben. Van Goeree heeft men maandag gezien, dat een brik op den Ooster gestrand en bin nen een uur tijds spoorloos verdwenen is; ook is aldaar een kof, met steenkolen beladen en naar de Middellandsche Zee bestemd, op strand geraakt en wel zoo hoog, dat zij nu met laag water droog zit. Vermoedelijk is ook een schip met lijnzaad hier nabij Gaats veronge lukt, daar de rivier er vol van drijft; ook rapporteert de woensdag namiddag van Bo- ness binnengekomen schooner Inneseen brik zonder stengen en met gehavend tuig te heb ben zien drijven, terwijl een groot schip mas- teloos voor het Brouwershavensche zeegat lag geankerd. SCHEVENINGEN, 28 September. Gisteren avond zijn twee haringschuiten van den reeder A. Mos, stuurlieden L. Spaans en M. Mos alhier aangekomen. De zeelieden verklaren, nimmer een’ storm op zee te hebben doorge staan, zoo als de laatst gewoed hebbende. Van de schuit van schipper M. Mos zijn al de netten (vleet) weggeslagen. Deze zag in den vroegen ochtend van den 26 dezer een schoo ner in zijne nabijheid in één oogenblik met man en muis vergaan. Alle vaartuigen, welke onze visschers op hunne reis ontmoetten, verkeerden in haveloozen toestand. KATWIJK AAN ZEE, 28 September. Ook SNEEK, 4 October. Sedert onze laatste op gave van den 28 September, zijn er, in de gemeente Wijmbritseradeelop nieuw 7 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1825. Bij koninklijk besluit is aan jhr. mr. M. P. H. Strens, voormalig minister van justitie, een pensioen verleend van ƒ1445 des jaars. Naar men verneemt, heeft Z. M. de ko- ning dezer dagen een besluit genomen, waar bij wordt bepaald, dat het kostuum, waarin de leden der provinciale staten, die zulksmog- ten verlangen, bij plegtige gelegenheden kun- verschijnen, zal bestaan in: een gesloten van donker blaauw laken of cachemire, witte knoopen, voorzien met het wapen j en opslagen gebor- In de zitting van den gemeenteraad van Apeldoorn, van 24 September, is met algemee ne stemmen besloten, de kermissen of jaarmark tenzoowel daar als in de naburige dorpen Beekbergen en Loenen, in zoo verre te wijzi gen, dat aldaar voortaan, zal worden geweerd al wat in geen onmiddellijk verband staat met den van ouds op die tijdstippen gedreven handel, of daarop betrekking heeft, zoodat geene openbare vermakelijkheden, voorstellingen, noch het ma ken van eenigerlei muzijk op straten en plei nen of in herbergen zullen worden toegela ten. Voorts zijn door den raad zoodanige ver ordeningen vastgesteld', als dienstig worden ge acht, om het misbruik van sterken drank, zoo bij dergelijke als andere gelegenheden, ten krachtigste te beteugelen. Den 25 dezer zijn te Breda de feesten, tot viering van het vijf-en-twintigjarig bestaan der militaire academie, begonnen met de pleg tige opening eener tentoonstelling van in het arrondissement vervaardigde voorwerpen van nijverheid en kunst. De berigten van de Ehgelsche kust, als mede van Liverpoolaargaande de ongeluk- schepen overgekomen door de jongste zijn zeer treurig, doch er schijnen betrekkelijk weinig menschen het leven verlo ren te hebben. Te Liverpool werden eenige personen door den wind van den steiger aan de rivier in het water gewaaid, doch gered. Naar men verneemt, heeft de keizer der Franschen aan Z. Exc. den generaal-majoor Duijcker, laatst bevelhebber in het kamp van Zeyst, het commandeurs-kruis der Orde van het Legioen van Eer geschonken. Toen Lodewijk Napoleon dezer dagen te Arras kwam, begaf hij zich terstond naar de hooldkerk en werd aldaar door den bisschop, aan het hoofd zijner geestelijkheid, verwel komd met eene toespraak, die aldus besloot: «Sire, wij bewonderen u als mensch; wij ver- eeren n als vorst; maar als werktuig in Gods hand, tot hel aanbrengen van oneindige groote zegeningen, zegenen wij u met liefde.” Men verzekert, dat Oostenrijk pogingen zal aanwenden om den paus bij te slaan in het ne men van maatregelen, om den bagchelijken toe stand van den kerkdijken staat te verbeteren en Pius IX boe eer boe liever van den Fran schen invloed te verlossen. De Alg. Zeit. deelt een’ brief uit Rome mede, volgens welken de Benedictijner mon niken het plan hebben gevormd, om te Rome een collegie van novicen voor de geheele we- relp te stichten. Reeds hebben zich een groot aantal Oosten rij ksche élèves tot dat einde al daar doen inschrijven. Alle abtdijen, die te genwoordig op zich zelve staan, zouden zich aan deze stichting aansluiten. De orde hoopt door eene zoodanige concentratie haar vroeger aanzien terug te bekomen. De keizer van Rusland is te Moskou door den metropolitaan Filaret, onder plegtstaiig klokkenslag, en als den alleroroomsten keizer en heer, verwelkomd. Deze hooggeplaatste geestelijke heeft daarbij den keizer op de vol gende wijze aangesproken: «Alles onder den Hemel heeft zijnen tijd, zegt de wijste der ko- ningen. De regtgeloovige kerk heeft in u steeds haren verdediger gevonden, doch inzonderheid wordt gij in de tegenwoordige dagen daartoe geroepen. Voor de heiligdommen in het Oos ten, voor onze geloofsgenooten hebt gij het zwaard getrokken, hetwelk magtig is door het keizerlijke woord. De vreesachtige bezorgd heid, daardoor in andere staten verbreid, ver kondigd ons, dat uw woord even zeer over het wederspannig geweld zal zegevieren, als uwe wapenen.” In een van goederhand afkomstig schrij ven uit Odessa van 15 Sept., leest men: «Onze handel is in verslagenheid door den loop, dien het 1 urksch-Russische geschil neemt en waar door alles weder onzeker geworden is. Er zijn hier graanhandelaren, die aanzienlijke verliezen geleden hebben, ten gevolge der moeijelijkheid om vervoermiddelen te vinden. Niet alleen zijn de magazijnen overvol, maar eenige koop lieden hebben houten loodsen moeten opslaan tot berging van koornhetwelk zij gemeend hadden onverwijld naar Marseille of Livorno te nen rok met der provincie; de kraag duurd met zilveren oranje- en eikentakken ter breedte van vier duimen; de pantalon van dezelfde kleur en stof; staande degen met zil veren of stalen gevest; driekante hoed mét zwarte liggende pluimen zilveren lis, de knoop als aan den rok, en oranje-kokarde. De grif fiers dragen, des verkiezende, hetzelfde kos tuum, doch met een borduursel ter breedte van drie dui nen. Blijkens de hoofdstukken VI en VII der staatsbegrooting (Herv. en R. K. eeredienst) is op beide thans een tractement van ƒ8000 voor de hoofden dier departementen uitgetrok- ken, met de toelichting, dat er noodzakelijk heid beslaat, om aan die departementen we derom afzonderlijke ministers te plaaten. Op de begrooting voor de R. K. eeredienst is de geheele tweede afdeeling (R. K. kerkge nootschap) voor memorie uitgeirokkenomdat, blijkens de toelichting, de daartoe betrekke lijke, bij vorige staatsbegrootingen uiteenge zette onderwerpen van staats-uitgaven tijdens het opmaken der tegenwoordige begrooting, nog niet in verband waren te brengen met de nieuwe inrigtingen, onlangs aan dat kerkge nootschap gegeven; kunnende het bepaaldelijk aanwijzen en berekenen dier uitgaven niet geschieden, vóór dat de bedoelde inrigting, voor zoo verre deze de medewerking van het staatsgezag vereischt, is goedgekeurd. De Tijd meldt: Men verneemt met ze kerheid, dat de regering dezer dagen offici- eele briefwisseling heeft gehouden met den aartsbisschop en de bisschoppen van Neder land, waarbij zij in hunne kwaliteiten zijn erkend. Wij vernemen uit zeer goede bron, zegt het Journal du Limbourgdat de zwarigheden die zich hebben opgedaan betrekkelijk de beta ling der tractementen der Roomsch-Katholieke geestelijken, op het punt zijn van beëindigd te worden, en dat binnen eenige dagen deze beta lingen zullen plaats hebben. H. M. de koningen-weduwe heeft dezer dagen wederom de som van ƒ500 aan heeren regenten van het burger-weeshuis te Amster dam doen toekomen. Ook de stad Dordrecht geeft in deze da gen een loffelijk voorbeeld en tracht van hare zijde geen pogingen onbeproefd te latenopdat de betere voeding der armen moge medewer ken tot stuiting of matiging der heerschende ziekte. De raad dier stad heeft besloten, de Rumfordsche soep-commissie uit te noodigen om, vóór dat de winter-uitdeelingen beginnen, eene poging te doen, om, door vrijwillige bij dragen, nu reeds in de behoeften der armen te voorzien. Die poging is door meer gegoe den op waren prijs gesteld, en binnen drie dagen is de aanzienlijke som van meer dan ƒ8500 bijeengebragtwaarvoor thans aan meer dan 4000 behoeftigen, gedurende 2 maanden, viermaal des weeks eene krachtige vleesch- rijstsoep wordt uitgereikt. De eerste uitdeeling heeft reeds maandag 11. plaats gehad. Voor deze spoedige hulp verdienen bestuur en inge zetenen, alsmede de commissie, die binnen wei nige dagen alles zoo regelde, allen lof. Te Schiedam is den 29 Sept. 11. in 46ja- rigen ouderdom overleden de, als letterkundi ge en dichter, bekende heer P. J. V. Dusseau, predikant bij de Evangelisch-Luthersche ge meente aldaar. SNEEKER 1 r._ COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1