NIEUWS- EN ADVEllTENTffi-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 82. WOENSDAG den 12 October. 8ste Jaargang. 'o1 SNEEKER BINNENLAND. 5 3 I moed 6 16 J den van rb. pd. iler BS. lie: Hi I O O4 COURANT men gekend heeft. De Re de Caradac liggen ongeveer op van Therapia, het ver- aan de stad Utrecht worden aangeboden en op het raad huis worden geplaatst, ten teeken van de lief de, die in Utrecht, zoo als elders in het va derland, vorst en volk tot één geheel verbindt. Z. M. de koning heeft de groote zilveren medaille toegekend aan M. J. Richel, van de equipage van de koninklijke korvet Sumatra, voor eene daad van moed en beleid, met ei gen levensgevaar. Het departement van oorlog heeft de korps kommandanten gemagtigd, om de milliciens- verlofgangers der ligting 1850, zich daartoe aanmeldende, vergunning te verleenentot het aangaan van huwelijk, na aanzuivering casu quo van hunne schuld op het kleeding- en reparatie-fonds, en, bij onvermogen, door over legging van zulk een bewijs, waaruit die om standigheden blijken. De letterkundige faculteit aan de Leid- sche hoogeschool heeft bij het gehouden exa men, bepaald bij koninklijk besluit van 4 Au gustus jl.reeds een viertal jongelieden af gewezen. De heer Bavay, directeur der landbouw school voor boom- bloemkweekers te Vilvoor den, maakt bekend, dat er gelegenheid bestaat, om, tegen 300 francs des jaars voor onderhoud en huisvesting van eiken leerling (onderwijs gratis), twee kweekelingentusschen de 16 en 25 jaren oud, uit Nederland in die school op te nemen. De school is eene gouvernements-in- rigting, en heeft ten doel, bekwame tuinlieden en opzigters te vormen voor tuinen en boom- kweekerijen. Adres franco aaij voornoeinden directeur. SNEEK, 11 October. In den afgeloopen nacht, tegen 2 uur, kwamen twee rijtuigen van de Lemmer naar deze stad. In dezelven bevond zich een gezelschap dat van Schettens raar de Lemmer was vertrokken om van daar bunnen nieuw beroepen leeraar af te halen. Het eerste rijtuig, waarin zich D. J.van Schettens, bevond met nog een man en twee vrouwenaan de brug van het Hoogënd ge komenschijnt het paard, door het schijnsel van eene op de koemarktsbrug nog brandende lantaarn, verschrikt te zijn geworden, waar op hetzelve met den wagen achterwaarts in de kolk aldaar stortte, nadat de beide man nen nog tijdig uit het rijtuig gesprongen wa ren. Het tweede rijtuig inmiddels voortgereden zijnde, zou de predikant, die zich daarin be vond gaan zien waar zijn gezelschap bleef, en liep mede door de duisternis misleid in het water. ZWEerw.alsmede de beide vrouwen zijn na vele moeite gered, doch het paard is eerst heden morgen levenloos opgebaald. Naar wij vernemen heeft het raadslid H. Joustraalhier, staande de zitting van den gemeerteraad op gisteren, zijn ontslag als zoo danig genomen ten gevolge het afstemmen, door 7 lege1 3 stemmen, van zijn voorstel tot af schaffing van de stedelijke belasting op de rogge. Ook hier ter stede hebben reeds eenige beere.i en werkbazen, van wege de duurte der levensmiddelen het werkloon hunner onder- hoorigen verhoogd. Sedert onze laatste opgave van den 3 dezer, zijn er in de gemeent'e Wijmbritsera- deel, op nieuw 22 runderen wegens de long ziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk ge tal thans bedraagt 1847. Zoo wij goed onderrigt zijn, is de zoo vermaarde Pbysicus Robin van plan, om, met zijne echtgenoot, in de concertzaal alhier ter stede, ons kunstminnend publiek eenen ge noeglijken avond te doen doorbrengen de voor steHiig zal, naar men zegt, op aanstaanden zaturdag den 13 dezer plaats hebben. Men leest in de Nederlander het volgende Z. M. de koning heeft een treffend blijk gegeven van de gevoelens, die Z. M. koester! omtrent zijne ontvangst te Utrecht. Het heeft namelijk den koning behaagd, aan den heer Pienercan op te dragen, eene groote schilderij te vervaardigen, waarop wordt voorgesteld de plegtige aanbieding van het album aan koning, door een groot aantal inwoners Utrecht, op den 18 September 11. Deze schilderij zal door Z. M. domein Altenberg zou aanstellen. De eisch is zelfs voor de reglbank gebragtdoch dezer dagen heeft deze in laatste instantie beslist dat de vorst hiertoe niet gehouden was, en den bisschop veroordeeld in de kosten van het proces. Zekere F. D. Vinck, van Brugge, in 1831 uit Antwerpen vertrokken als matroos op het Engelsch schip Farry Queenis met de stoom boot Ravensbourn naar België teruggekomen. Hij komt van Melbourne, in Australië, na in de goudmijnen aldaar 1700 pd. st. (ƒ20,400) gewonnen te hebben. Onbekommerd en los zoo als de meeste zeelieden, liet hij zich zijnen schat in een huis, in de nabijheid van het sta-» tion van den spoorweg te Londen, ontvreem den; maar door den ijver en het goed overleg der Engelsche policie is hem de som ongeschon den weder terugbezorgd. sGRAVENHAGE, 7 October. Naar men verneemt, hadden zich 38 personen voor het examen van de rijks-telegraafdienst aangemeld. Van deze hebben 5 daarvan afgezien. Van de overige zijn acht voor die dienst aangesteld geworden. Z. Exc. de minister van binnenlandsche zaken beeft aangekondigd, dat de kantoren van den rijks-telegraaf, langs de Bel&ische lijnen, in verband zijn gesteld met de Fransche kan toren van Caen, Draguignan, Perigueux en St. Quentin. AMSTERDAM, 7 October. Eergisteren ochtend is de spoorweg van Aken naar Maas tricht voor het eerst bereden. De afstand tus schen die twee steden is in een uur afgelegd. GOUDA, 3 October. Wij mogen niet on vermeld laten het loffelijk voorbeeld, door eenen onzer fabrijkanten dezer dagen gegeven, die, wegens de hooge prijzen der levensmid delen, aan elk zijner knechten voortaan we kelijks 30 cents meer uitbetaalt. Mogt dat voorbeeld navolging vinden bij zoo vele ande ren, die daartoe mede in staat zijn! BRIELLE, 3 October. Een onzer bladen meldt, dat de schade aan den grooten zeedijk ten westen van Hellevoetsluis, door den laat- sten storm veroorzaakt, wordt geraamd op f 23,000. Dit berigt is zoo overdreven, dat het slechts door een’ aannemer kan ingezonden zijn. Die schade toch zal niet veel meer dan ƒ3000 beloopen. N1EUVVEDIEP, 6 October. Nadat men laatstl. zondag in de boekweitenschelf van Van Pothoven te Hamelsveld, nabij deze stad, ge vonden had het lijk van den aan de cholera overleden' armen daglooner Schimmel, die daar in, als zonder huisvesting zijnde, waarschijnlijk den nacht had doorgebragi, is zekere Groene- stein, die gezegden daglooner uit die schelf ge haald en onder dak gebragt had, den volgenden dag door dezelfde ziekte aangetast, en aan do gevolgen daarvan gisteren overleden. SCHEVENINGÈN 6 October. Eergisteren (dingsdag) avond is eene vijfde haringschuit al hier aangekomen, en wel van den reeder Aria de Mos, stuurman Jacob Vrolijk, in lading heb bende 25,000 stuks haring, welke in één’ nacht gevangen was. De haring heeft ƒ57 a ƒ58 opgebragt. MIDDELBURG, 4 October. Men verneemt, dat het onweder, dat gisteren in den namid dag over dit eiland losbrak, een droevig on geluk veroorzaakt heeft. Een arbeider name lijk, die nabij Serooskerken met veldarbeid zich onledig hield, werd zoodanig door den bliksem over de regterzijde des ligchaams ge troffen, dat de hoop op levensbehoud zeer ge ring is. De gouden knoopen, die de landlie den hier, naar landsgebruik, aan den hals dragen, schijnen tot dit onheil aanleiding te hebben gegeven; immers, de eene is geheel plat geslagen, de andere vermist, en het hoofd onge kwetst gebleven. Bovendien sloeg ook de blik sem in den toren van Oost-Kapelle, maakte een scheur in den muur, en rigtte in de kerk aan bijbels enz. eenige schade aan. VOLLENHOVEN, 3 October. Met 1 Jan. aanstaande, staat de plaatselijke belasting op het geslagt in deze gemeente te vervallendaar het raadsbesluit, waarbij tot de afschaffing is besloten, de goedkeuring van Z. M. den ko ning heeft weggedragen. Men meldt uit Breda, dd. 6 October, aan het Handelsblad Vroeger heeft men, wegens het winstbejag, dat er in gelegen is, de Belgische centen trach ten in te voeren; nu heeft het industrie het op eene grootere schaal gebragt, en wel door hier honderden Belgische zilverstukken in omloop te brengen, die al spoedig ons land verder zullen indringen, en waartegen een ieder op merkzaam dient te worden gemaakt, namelijk vijfde frankstukken of stukken van 20 centi mes, die men voor lOcentstnkken uitgeeft. Het is, zoo als boven gezegd, Belgische munt die kortelings eerst geslagen is, want het jaar tal 1835 staat daarop uitgedrukt; de grootte is aan onze lOcentstnkken gelijk, doch zij zijn de helft dunner. Bij de ontvangst zal men het oppervlakkig niet bemerken; wij wijzen alleen op een verlies van 6 cents per gulden, dat de bezitter daardoor kan ondervinden. De keizer van Oostenrijk heeft de organisa tie van het O •stenrijksche consulaat in de Ne derlanden goedgekeurd. Voortaan zal de con- sul-generaal gevestigd zijn te Amsterdam, een consul te Rotterdam, en vice-consuls te Nieu- wediep, Hellevoetsluis en Vlissingen. Boven dien verwacht men de benoeming van een’ con- sulairen agent te Delfzijl. Zoowel in den hout- als in den graan handel heerscht thans te Manheim eene bui- tengemeene levendigheid. Groote hoeveelheden graan worden thans dagelijks naar den boven rijn verzonden, terwijl ontzaggelijke hout vlotten van daar dien stroom afzakken. In een Londensch weekblad leest men het volgende «Een Hollandsche eskader, bestaande uit de schepen de Prins ran Oranje en de Palembang zou den 8 Sept. Maltha verlaten. Het eerste schip was onder vlag van den schout bij nacht Bouricius. Zij zullen binnen kort met oor logschepen uit Texel vermeerderd worden. Men wist nog niet, of deze vloot naar Konstantino- pel zou zeilen, of het anker in de Dardanel- ien werpen. De Hollanders geven blijken van groote ondersteuning aan den sultan.” En ver der: «De zeemagt, te Besika en in den Bos phorus vergaderd, en bestaande uit de Britsche en Fransche eskaders, de Hollandsche en Turk- sche vloten, met de Egyptische in de baai van Bayukdère, is te zamen genomen bijna de groot ste zeemagt, die tribution en vijf minuten afstands blijf van lord Stratford de Redcliffe.” Het Journal des Débats zegt, dat de kwestie voor dit oogenblik is, hoedanig en in welk opzigt Engeland en Frankrijk in het ge schil tusschen Tu kqe en Rusland betrokken zijn. Wanneer men al aanneemt, dat de vij andelijkheden op de grenzen uitbarsten, zoo is dit geen reden voor de diplomatie, om de moeije lijke taak, die zij sedert eenigen tijd op zich heeft genomen, vaarwel te zeggen. Immers is het tegen de raadgeving harer bondgenooten dat de porte den oorlog heeft verklaard. Er is verder geene enkele reden, om te gelooven, dat deze rieuwe gebeurtenissen eenen alge .nee nen oorlog moeten doen ontstaan; en men moet dus geenszins wanhopen aan de pogingen, die aangewend zullen worden, om het vuur des oorlogs te beperken en te blusschenvoor en aleer het verschrikkelijke vorderingen zal heb ben gemaakt. Volgens de Tijdheeft de paus de be noeming van den heer Hermanns Heijkamp, als bisschop van Deventer, onwettig en van geene waarde, en zijne wijding als ongeoor loofd en heiligschennend verklaard. Het is het ^gewone antwoord op de kennisgeving der be noemingen, die door de zich alzoo noemende bisschoppelijke clerezij der Nederlanden wordt gedaan, indien er antwoord gegeven wordt. Te Weenen is uit Toscane het berigt ontvangen, dat de groothertog alle tusschen- komst van bijzondere personen in zake miss Cunninghame weigert, en verklaard heeft, aan bet regt den vrijen loop te laten. Bisschop Arnoldi van Trier deed voor geruimen tijd den eisch, dat de Hervormde vorst van Solms-Braunfels een Roomsch gees telijke en Roomsch schoolonderwijzer voor het

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1