NIEUWS- EN ADÏEIITENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. W 1ST 1E VI 1853. No. 83. ZATURDAG den 15 October. VERGADERING VAN DEN GEMEENTE-RAAD VAN SNEER fife’ ISTzege N Ssle Iw t COURANT. SNEEKER c BINNENLAND. de D. AZ. ge- het be den heer H. Joustra, waar- ontslag neemt als lid van den een beurtveer Urelerp. openbaar verslag gehouden door ds. P. van Bors sum Waalkes, predikant te IJsbrechtum. De voorganger, die vijfentwintig jaren geleden aan dezelfde plaats stondhetzelfde werk des Hee- ren verrigtende, sprak nog met ingenomenheid en kracht over het Woord van God, dat be staat in eeuwigheid, naar Jesaja 40: 8/>, en wekte daardoor op tot dankbaarheid aan God en tot ijverig werken en geloovig bidden. Moge allerwege die ijver werkdadiger, dat bid den overvloediger wordendan zal de zegen der Bijbelverspreiding niet achterblijven. De Amst. Courant deelt een programma een theologisch seminarie voor bin- buitenlandsche Evangelisatie, te Am- waarvan de vrije Schotsche kerk, ten van aanbiedingen uit Nederland, in i en het oppertoezigt heeft nenal er niet komen. De toestand is nagenoeg dezelfde; één lid verloor men door den dood, dien hij als zoi den bedraagt nog meer dan honderd. Meer dan 200 Bijbels en Nieuwe Testamenten wer den deels om niet, deels voor geringen, deels voor den vollen prijs uitgereikt. Aan onder scheidene hulpbehoeftige gemeenten zelfs bui ten dit district werden zij uitgereikt, en ver kocht door verschillende boekverkoopers en ten platten lande, door schoolonderwijzersbij wie dépots opgerigt zijn, en die zich hierdooi verdienstelijk maken bij het genootschap. Aan den avond van dezen dag werd het MAANDAG DEN 17 OCTOBER 1855, des voormiddags ten tien uur. PUNTEN TER BEHANDELING. Missive, van bij dezelve zijn gemeenteraad. Missive betrekkelijk de gemaakte op- en aan merkingen op de geraeente-rekening van 1852. Voortzetting der behandeling van de gemeen- te-begrooting voor 1854. Benoeming van eenen commissaris in de com missie van beheer van den Mac-Adamweg tus- schen Sneek en Bolsward. Benoeming van eene commissie, tot het ont werpen van een plan van conversie. Adres tot het aanloggen van van Haulerwijk, Bakkeveen en Missive omtrent eene wijziging in bet regle ment voor het beurtveer van Amsterdam. Prosesverbaal van verificatie van de gemeen- te-kas. 4 I heeren mr. honor. mr. Barger; mr. Capadose; mr. ds. O. G. Heldring; jhr. mr. .1. W. mede van nen- en sterdam gevolge het bezit is gekomen en waarvan het bestuur is samengesteld uit de G. Groen van Prinsterer, presid. Is. da Gosta, tijd, presid.ds. G. J. J. Teding van Berkhout; dr. P. J. Elout van Soeterwóude van Loon mr. A'.. baron Mackay ds. C. Schwartzds. R. Smith. De instelling heeft ten doelop den grond slag der Neder). Herv. belijdenisschriften door middel van wetenschappelijke opleiding, ar beiders te vormen voor het koningrijk van God in de onderscheidene werkkringen op het ge bied der Christenheid, hoofdzakelijk voor hel zendingswerk zoo binnen- als buitenlands, maar ook, des verkiezende, tot vorming voor het leeraarsambt. Een bewijs van Zr. Ms. goedwilligheid voor de stad Utrecht is dezer dagen weder blijk baar gegeven. Het heeft lid. behaagd, het be schermheerschap aan te nemen van de Tech nische school aldaar. Naar men verneemt, zijn bij het hoofd bestuur der vereeniging ter bevordering van fabrijk- en handwerknijverheid in Nederland, door tusschenkomst van Z. Exc. den minister van biunenlandsche zaken, ontvangen eenige bijzonderheden nopens de tentoonstelling te New-York, waaruit blijkt, dat Nederland al daar op eene waardige wijze is vertegenwoor digd dat de afdeeling voor Nederland bijzonder de aandacht trekt wegens de waarde der gezon den goederen, zoodat zij daaromtrent in rang volgt op die voor Engeland, terwijl de schil derijen den kooplust der Amerikanen bijzon der schijnen op te wekken. De directie der Nederlandsche Rijn-spoor- weg-maatschappijin aanmerking genomen hebbende de buitengeicone duurte der levens middelenheeft het gunstige besluit vastge steld, de wachters en verdere arbeiders, in dienst bij den spoorweg, gedurende de aan staande winterdienst, het door hen genoten wordende zomerloon te doen behouden. Uit Meppel meldt mendat gedurende donderdag en vrijdag, den 6 en 7 dezer, aan de stadswaag aldaar zijn gewogen 1020 stuks 1 4 tonnen boter, en voor 14 dagen 1068 dergelij ke tonnen, dus te zamen 2088 tonnen. Deze boter is gemiddeld verkocht voor ƒ58. Wes halve op de beide weekmarkten alleen in dat artikel is omgezet de kapitale som van ƒ79,566. Uit een door de Londensche bladen mede gedeeld rapport van den Protestantschen bis- schop van Tuam, in Ierland, omtrent de in- spectie-reis, welke die geestelijke in dit najaar in de gemeenten van zijn bisdom gedaan heeft, blijkt, dat bij die gelegenheid 247 personen, welke vroeger tot de R. Kath. kerk behoorden, door hem bevestigd zijn als leden der Protes- ^antsche kerk. In de voorafgegane laatste drie jaren had het getal van die overgangen te za men 2411 bedragen. De in 1852 uit Ierland, bepaaldelijk uit Tuam, naar Noord-Amerika vertrokken landverhuizers hebben voor een be trekkelijk groot gedeelte bestaan uit lieden, die tot de Protestantsche kerk waren overge gaan daardoor is het getal der overgebleve nen veel verminderd; maar desniettegenstaande werden op 51 Dec. 1852 in het genoemde bis— lom gevonden 20,527 Protestanten, van welke >992 de R. Kath. kerk verlaten hadden. In Zwitserland wordt het vee alom voor Fransche rekening opgekocht, waardoor de prijzen reeds 50 a 60 pct. hooger staan, dan in het vorige jaar. Men schrijft uit Genève, dat twee Ge- neefsche Protestanten onlangs bij den paus eene audentie verlangd en verkregen hebben, ten ein de klagten in te leveren over de staatkundige bemoeijingen der Katholijkeu te Genève, en den H. vader te verzoeken, andere bevelen uit te vaardigen. Het dezer dagen hit Liverpool naar Au stralië gezeilde clipperschip Souvereign of i/t# Seas heeft de grootste lading aan boord, welke immer door een’ bodem is vervoerd; zij beslaat namelijk eene ruimte van 5000 ton en de waar de der goederen wordt op nagenoeg 500,000 pd. st. geschat, waarvan weinig minder dan 20,000 pd. st. aan vracht zal worden genoten. Volgens de Naeion heeft de Spaansche regering, in de zaak betreffende de Protestant- sche begraafplaatsen, een besluit genomen, in eenen geest, die voorzeker den lof zal verwerven van een ieder die gezond verstand heeft. De godsdienstige kwestie in het midden latende, zou het ministerie hebben ingestemd, het noo- dige terrein af te staan voor de oprigting van een eampo santoen overigens vergunning ver leend, dat de begrafenis van Protestanten even openbaar en met denzelfden lijkstoet als die der Katholijken geschiede. Per telegraaf is uit Turyn van 9 de'zer’ liet berigt ontvangen, dat de pauselijke rege ring den uitvoer van wijn verboden, en de vrijstelling van regten, toegestaan aan de vreem de wijnen, die over Civita-Vecchia in den Kerkdijken Staat worden ingevoerd, verlengd heeft tot September 1854. Uit Belgrado wordt aan schreven, dat de Servische regering aan al de Christelijke gezindheden vrijheid van eeredienst heeft verleend. De Oostenrijksche regering had alleen die vrijheid voor de Katholijken ge vraagd; de vorst van Servië heeft ze tot alle Christelijke gezindheden uitgestrekt. Uit China wordt berigt, dat de Engelsche zeemagt op de Chineesche kusten onderscheide ne rooversjonken in den grond heeft geboord. De insurgenten wordert gezegd, groote vorde ringen te maken en men beschouwde de rege rende dynastie als verloren. ’s GRAVEN HAGE10 October. De werk zaamheden aan het standbeeld van’ koning, Willem II worden met ijver voortgezet, het voetstuk is zoo goed als voltooid. Naar men verneemt, zal de onthulling in November plaats hebben. De vorst leunt met de linkerhand op het heidenzwaard, gelijkende deze stand eefiig- zins naar het fraaije beeld van den verdien stelijken Strakkee, door den heer Uden te Rotterdam opgerigt. Het hoofd is ongedekt en heeft in wending zeer veel overeenkomst met de schoone buste van Geefs. Sedert de werkzaamheden zijn hervat, zijn eiken morgen nieuwe bloemen op de fonda menten gevonden, zeker door de eene of an dere hand daar gestrooid; hetgeen te meer melding verdient, daar dankbaarheid toch eene' deugd is, die helaas niet altijd wordt aa-nge- troften. ’sGRAVENHAGE, 11 October. Men ver neemt, dat de tweede kamer der staten-gene- raal in de vorige week op reces is gescheiden, om na verloop van twee of drie weken we derom opgeroepen te worden, ten einde alsdan de aanhangige afzonderlijke wetsontwerpen en vervolgens de begrooting over 1854 in open lijke behandeling te nemen. AMSTERDAM, 10 October. Wij vernemen, dat Z. M. de koning gelast heeft, om aart het aanzienlijk getal arbeiders op Hd. domein het Loo, in verband met de mogelijke ver— hooging der prijzen van de levensmiddelen gedurende den aanstaanden winter het ver hoogd zomerloon te blijven uitbetalen. Een voorbeeld, het koninklijk hart waardig, dat bij velen navolging moge vinden. ROTTERDAM, 7 October. Heden morgen zijn alhier door schipper Baay van Tholeny de eerste partij Zeeuwsche oesters aangebragt, zijnde omstreeks 15,000 stuks; de heerschende ziekte, die dagelijks minder wordt, heeft daar op hare uitwerking ook doen gevoelen, daar zij tot den lagen prijs van ƒ4 per 100 stuk® SNEEK, 15 October. Bij de directie van het alhier gevestigde Ziekenfonds is door een onbekend menschenvriend het aanbod gedaan, om de contributie der leden van gemeld fonds, uit aanmerking der tegenwoordige tijdsomstan digheden, gedurende 5 maanden voor hen te betalen (p. m. ƒ100 bedragende), en alzoo gedurende dat tijdvak, die leden van talen van contributie te bevrijden. De directie heeft dit aanbod met een diep gevoel van de waarde dier edele daad aange nomen, zoowel wat betreft de kiesche wijze, waarop het is gedaan, als met betrekking tot de personen ten wiens behoeve het wordt ge geven; daar toch zoodanige menschen, als welke leden van gemeld fonds zijn, met de daad toonen, dat het hun ernst is, zich zelven te helpen, als ze door ziekte en andere rampen worden aangedaan; terwijl het levens het be wijs oplevert voor de gunstige werking van gemeld ziekenfonds, en, naar men hoopt, een spoorslag zal zijn voor velen, om lid dezer nuttige inrigting te wordenweshalve bij deze inzonderheid aan zoodanige meesters, die, het zij dan in meerder of minder getal, knechten onder zich hebben, ten ernstigsten wordt aan bevolen, die knechten daarop opmerkzaam te maken en dezelve daartoe aan te sporen de wijl het immers, zoowel voor den meester als voor den knecht, een aangenaam gevoel moet zijn, dat laatstgenoemde, in ziekte, behalve vrije genees- en heelkundige behandeling en medicijnen, ook nog ƒ2.50 per week gedu rende 12 weken mag genieten, door eigene bij— gebragte penningen; daar toch anders, in den gewonen regel, eene ziekte van 5 a 6 weken voor den handwerksman eene ruïne is, die hem eene reeks van jaren drukt, en die enkelen zeer zelden te boven komen. De door den onbekenden menschenvriend, die in dezen het «doe wel en zie niet om” strikt naleeft, gedane daad, verdient daarom eene openlijke vermelding. Heden vergaderden de leden des Bijbel— genootschaps in het VI district van Friesland. Is het verblijdend, dat er belangstellende le den zijn, die getrouw deze vergadering bijwo- Itijd wordt het betreurd, dat zoo velen van het district van het bestuur een ander door- lodanig bedankte. Het getal le- dan honderd. -/

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1