NlEliWS- EN ADVERTENTIE-RLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. i I 1853. No. 84. WOENSDAG den 19 October. L I 8ste Jaargang. BINNENLAND. de BUITENLAND. ton (1,013 kilog.) zaad IIVMIIIIIIIIIIHlilinïfil i 1 t 5 I Den 4 dezer is de van Konstantinopel Omer-pacha over WEENEN, 11 October. Bij decreet des keizers zal het leger onverwijld eene aanzien lijke vermindering ondergaan, doordien aan ieder die verlof verlangtdit voor geruimen tijd zal worden verleend. WEENEN 15 October, zoon van Reschid-pacha naar het hoofdkwartier van Omer-pacha ver trokken om hem den brief over te brengen, waarbij deze vorst Gortschakoff sommeert, bin nen vijftien dagen de vorstendommen te ont ruimen, terwijl, in geval hieraan niet wordt voldaan na het verstrijken van dien termijn on middellijk de vijandelijkheden zullen aanvangen. De Bosphorus is voor Russische schepen ge sloten en op de Russische schepen is embargo gelegd; de vaart op den Donau en de Zwarte Zee zal echter vrij blijven voor de schepen on der onzijdige vlag. De Russische consuls en kanselarijen zijn weggezonden. BERLIJN, 15 October. De Zeil tracht de stelling van Pruissen in de Oostersche kwestie nader aan te wijzen en besluit haar artikel met de volgende woorden Zeiden wij vroe ger, dat, naar onze overtuiging, de stelling van Pruissen tegenover de gebeurtenissen in het Oosten, eene onzijdigheid zal zijndie achting inboezemt, heden voegen wij, ook naar onze volle overtuiging, daarbij dat deze onzijdig heid echter geene werkelooze en wachtende kan wezenmaar eene bemiddelendedie den vrede ten doel heeft. BERLIJN, 14 October. De Katholieke bis- schop van Rottenburg heeft, volgens een schrij ven uit Stuttgart aan de Karlsruher Zeitung een gehoor gehad bij den koning van Wur- temberg, en thans is een spoedig einde der tusschen dien geestelijke en de regering ont stane geschillen te verwachten. LONDEN, 11 October. Men zal in Enge land eene landbouwkundige proef nemendie wel waard is vermeld te worden. Op de uit- noodiging van het gouvernement, heeft de Oost— Indische compagnie eene 1 van te bevorderenuit voorzorg tegen de heer- schende ziekte, waarvan zich echter gelukkig slechts enkele gevallen in deze stad voordoen. DELFT, 15 October. De inschrijving, naar aanleiding eener curculaire van heeren predi kanten der Hervormde gemeente, tot het bij eenbrengen van gelden, om, buiten de gewo ne bedeeling, te vqorzien in de behoeften van minvermogende geloofsgenooten heeft in wei nige dagen de aanzienlijke som opgebragt van ruim vijf duizend gulden. Naar wij vernemen, is door diakenenaan wie het gebruik dier gelden is opgedragen, besloten, daarmede in de eerste plaats te ondersteunen die huisgezin nen, welke niet worden bedeeld, nadat hun, door persoonlijk onderzoek, zal zijn gebleken, in welke behoefte behoort te worden voorzien. ZEVENAAR, 15 October. Met ongeloofe- lijken spoed wordt de arbeid aan de kolossale brug over den IJssel te Westervoort, bestemd voor den spoorweg tusschen Arnhem en Ober hausen, voortgezet. De plaats, voor het station bestemd, is sedert lang afgepaald en in de on middellijke nabijheid van den spoorweg reeds een fraai koffijhuis gebouwd. IJSSELSTEIN, 15 October. Gisteren had hier weder een dier rampzalige verschijnselen plaats, waartoe godsdienstige dweeperij niet zelden, zoo als ook weder in deze, de treurige aanleiding geeft. Een man, in de kracht van. zijn leven, twee en dertig jaren oud, beroofde zich gisteren van het leven, door middel van ophanging. Hij had in de laatste dagen dik wijls betuigd, dat hij veel men vergeve ons de uitdrukking met den Heiligen Geest te worstelen had. Gelukkig dat hijonge huwd als hij was, vrouw noch kroost onver zorgd achterlaat. GRONINGEN, 14 October. Omtrent het te veld staande koolzaad-gewas in deze provincie vernemen wij dat er wel weder worm aan de jonge planten ontdekt is, op de eene plaats erger dan op de anderemaar dat dit tot nog toe over het algemeen niet erger is dan alle jaren het geval is. SNEEK18 October; Sedert onze laatste opgave van den 12 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 7 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1834. De minister van financiën heeftbij re solutie van 8 dezer, vastgesteld de 222ste lo terij die bestaan zal uit 20,000 loten, 10,000 prijzen en 2 premien. De collectegeopend worden op maandag 21 November en ge sloten op zaturdag 5 December aanstaande. De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 19 December 1835, terwijl de laatste hon derd nummers vrijdag 10 Maart 1834 zullen getrokken worden. Men verneemt, dat onlangs de reglemen ten voor het Israëlitisch kerkgenootschap, door de vergadering ter reorganisatie van dat kerk genootschap vastgesteldaan den koning ter sanctie zijn aangeboden geworden. Tot opheffing van den hier en daar be- staanden twijfel, in hoeverre het vergund is, om, na de invoering der wet tot regeling van het toezigt op de onderscheidene kerkgenoot schappen, bij voortduring den driekanten hoed te mogen dragen, kan men melden, dat, vol gens officiële mededeeling, de regering den driekanten hoed der predikanten beschouwt, als niet behoorende tot het plegtgewaad bedoeld bij art. 6 der wet van den 10 Sept, jl. (Staatsblad no 102. In de vergadering der Groningsche pre- dikanten-vereeniging op 27 September, is, in verband met de nu in werking komende wet omtrent het staatstoezigt op de kerkgenoot- schapppen, aanleiding genomen, om te spre ken over de hij het besturen der godsdienst oefeningen nog gebruikelijke kleederdragt van den predikant. Men meent, dat de tijd geko men is, om die vorouderde kleedingstukken die noch door de wet voorgeschrevennoch door goeden smaak aanbevolen, maar alleen door gewoonte in gebruik gebleven zijn, voor goed af te schaffen, en in gewoon deftig bur- gergewaad het woord der waarheid te verkon digen. In den loop der gepasseerde week heeft te Zutphen weder gecirculeerd en is werke lijk in betaling uitgegeven een briefje of an- nonce-biljet van Kaufman’s Etablissement, met roode en zwarte letters gedrukt, op zeer dun papier, gelijksoortig als het bankpapier, en in formaat zeer veel overeenkomst hebbende met eene gewone banknoot, en wel zoodanig, dat aan onergdenkendenof wel aan iemand, die hetzelve gelijktijdig met banknooten ontving, gemakkelijk het verschil zou kunnen ontgaan. In de eerste dagen dezer maand is te Gouda gevonden eene som gelds, in muntbil jetten', vermoedelijk verloren door een’ matroos, die denzelfden morgen, waarop de muntbil jetten gevonden zijn, met de Amsterdamsche nachtschuit te G. was aangekomen. Sedert lang zocht men een middel, om plaat- en boekwerken, die door verwering, vlekken, of anderzins, beschadigd zijn, te her stellen. Na verschillende proeven, is het den heer Ch. van Lier, litograaf en kunsthande laar te ’s Gravenhage, mogen gelukken een middel daartoe uit te vinden, welks aanwen ding den besten uitslag oplevert, zoodat de fijn ste gravures en lithographiën door de behan deling niets te lijden, maar als geheel nieuw te voorschijn komen. Uitmuntende proeven wor den door hem daarvan vertoond, die het gewigt van deze uitvinding in het licht stellen en hem zeer vleijende getuigenissen van kuntminnaars hebben doen verwerven. De Indépendanoe Beige ontvangt van een harer Parijsche berigtgevers een schrijven, vol gens hetwelk de verspreiding van Protestant- sche bijbels en tractaatjes in Frankrijk bevor derd wordt door de tegenwoordige verordenin gen op het rondventen van boeken. Vroeger hing zij min of meer van het goedvinden der plaatselijke policie af; thans kan alle drukwerk, hetwelk eenmaal door de hooge overheid goed gekeurd, en ten blijke daarvan met een stem- pelmerk voorzien is, door de marskramers aller- wege rondgevent of om niet uitgedeeld worden. De hooge overheid nu, zegt de briefschrijver, kan bezwaarlijk, zoo lang het Protestantsche geloof tot de van staatswege erkende godsdien sten behoort, de Protestantsche bijbels en trac taatjes rangschikken onder de slechte boeken. De moeijelijkheid, die tusschen Engeland en Toscane was gerezen ter zake van de in hechtenisneming te Florence van miss (of la dy Cunninghame, beschuldigd van protestant sche propaganda, is uit den weg geruimd. Ten gevolge der bemoeijingen van den heer Scarlett, Britsch zaakgelastigde te Florence, heeft de groothertog, op de vertoogen van lord Clarendon, aan de gevangene de vrijheid hergeven. Aan een Belgisch blad van de partij der geestelijkheid wordt uit Parijs het volgende geschreven: Eene belangrijke vraag wordt in de godsdienstige wereld veel besproken. De biechtvader van den paus, een oud en zwak man, is thans ziek, zoodat hij voor zijn dienst werk ongeschikt is. Nu is de vraag, uit wel ke orde de paus een nieuwe biechtvader zal kiezen. Men verzekert dat hij de voorkeur aan de orde der Jezuïten zal geven. Volgens een aan Zr. Ms. gezant te Ma drid gerigt schrijven van den Nederlandschen consul te Cadix van 23 September jl., heeft daags te voren de gezondheids-junta aldaar, in verband met het heerschen der cholera te Amsterdam en te Rotterdam, gelast, dat in de havens der provincie Cadix geene schepen komende uit Nederland, zullen worden toege- latenzonder vooraf het lazaret te Vigo te hebben aangedaan. Ten behoeve van de noodlijdenden in de Molukken die, ten gevolge van aard- en zee bevingen, in November 1832, in hunne be zittingen zijn getroffen zijn bij hel departe ment van koloniën nog ontvangen de volgen de giften door tusschenkomst van HH. com missarissen des konings in de provinciën: Zee land ,/’25.08‘/2Limburg 9.71Drenthe fl$, Friesland 171.66, Groningen 3.25 te za- men f 290.70‘/2 door tusschenkonst van den heer burgemeester der gemeente Gouda 4.43, en bij het departement van koloniën regtstreeks ƒ0.43, totaal y’295.60‘/2. De vroeger ontvan- gene giften bedragen f 9295.97’A totaal tot 11 October 1835 ƒ9591.58. Volgens een der Weener bladen heeft de Oosten rij ksche regering van de Grieksche re gering voldoening geëischt wegens eene geweld dadige handeling, die op de stoomboot Lloyd te Missolonghi heeft plaats gehad, daarin be staande, dat eenige personen een meisje met geweld van dat vaartuig hebben gehaald. In noordelijk Duitschland heeft thans eene aanzienlijke verhooging der theeprijzen plaats. Men schrijft dit toe aan de, omstandigheiddat de Chineesche revolutie de verzending uit het binnenste des rijks verhindert, zoodat Rusland op zijne gewone markten bijna geen karavaan thee, welke in noordelijk Duitschland zeer- gezocht is, ontvangen heeft. De heilige banier van den profeet wap pert sinds den 29 Sept, yan de Sophiakerk, om de geloovigen tot den heiligen krijg op te roepen, ditmaal echter alleen tegen Moscovi- tische gjouwers. In de Moskeeën wordt het luide gepredikt, dat de bondgenooten van den heiligen krijg zijn uitgesloten, die alleen Rus land geldt. De sterkte van het Turksche leger wordt als van 448,860 man opgegeven, waarvan 100,800 man infanterie, 17,280 kavallerie, 9100 artillerie, 5900 vesting-artillerie, 1600 genie, 6000 gedetacheerde korpsen, zamen 158,680. De reservetroepenhulptroepen en ongeregelde troepen maken het overige uit. De regering van Canada is voornemens, nabij Quebec, over de St. Lawrence eene reus achtige hangende brug te doen leggen. Zij zal 5400 voet lang, en zoo breed zijn dat twee spoortreinen elkander gemakkelijk kunnen pas seren; de brug zal 162 voet boven hoogwater verheven zijn. ’s GRAVENHAGE, 15 October. Heden heeft aan de bedeelden van de Hervormde diakonie de uitreiking plaats gehad van de noodige hoe veelheid kalk en schuijers, tot het opwitten hunner woningen ten einde de reinheid daar- SNEEKER l I 1 i o r 1 S e I» j COURANT.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1