NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 85. den 22 October. ZATURDAG 8ste ‘Jaargang* VERGADERING VAN DEN GEMEENTE RAAD VAN SNEER, MAANDAG DEN 24 OCTOBER 1855, des voormiddags ten tien uur. BINNENLAND. financiën is van dat van i* d. jaar is te Scheveningen door de en bemoeijenissen van van de maan- aan de leden mededeeling gedaan van de drie ontwerpen van wet, met van den 10 dezer be- van Keurhessen de- 1848, waarbij vee enz. in van het Stads- SN EEK, 21 October. In de zitting tweede kamer der staten-generaal van dag den 17 dezer, heeft de voorzitter aanwezige I indiening van de daartoe behoorende memoriën van toelich ting, als: 1’. ter aanmoediging van den in voer van granen en andere levensmiddelen even als hier boven is vermeld2". tot vast stelling van de begrooting van uitgaven ten behoeve der gevangenissen over 1854 en 5°. tot regeling van de begrooting van het pensioen fonds over 1854. Verder heeft de voorzitter aan de aanwezi ge leden medegedeeld, dat bij de kamer zijn ingekomen onderscheidene adressen, en daar onder een brief van den heer van Heiden Rei- nesteyn, kennis gevende, dat hij, op nieuw benoemd als kanton-regter te Assenzich ver- pligt heeft gerekend, zich, naar luid van art. 91 der grondwetaan eene herkiezing te on derwerpen. Vermits echter de kamer niet vol tallig was, heeft de voorzitter gemeend, dat aan het indienen van dien brief voor het oogen- blik geen verder gevolg kon worden gegeven en is de bijeenkomst gesloten. De rijks-middelen hebben gedurende de eerste negen maanden van dit jaar, opgebragt ƒ41,158,061. Deze middelen zijn voor het geheele jaar geraamd op 54,458,597 en alzco voor drie vierden op ƒ40,828,798. Gedurende gelijk tijdsverloop van het vorig jaar, is de opbrengst geweest ƒ41,422,218. Uit Elspeet wordt het volgende gemeld: De heer J. R. Kemper, wonende te Amster dam en eigenaar van het uitgestrekte landgoed Staverden, heeft in deze week beslotenom aan zijne talrijke daghuurders, dezen winter, het volle zomerloon te doen uitbetalen, en zijne werklieden aan den steenoven den geheelen winter aan te houden en hen met zijne vaste daghuurders gelijk te stellen. Onlangs hebben ook op gemeld landgoed belangrijke uitdeelin- gen van spek plaats gehad. Dezer dagen circuleert er, naar wij ver nemen, binnen Leyden ter onderteekening bij professoren, praeceptoren en andere letterkun digen een uitvoerig gemotiveerd adres aan den minister van binnenl. zaken, houdende het verzoek, om, in het belang der academische stu diën, het vroegere staats-examen, met verbe tering der daarin voorkomende gebreken, te herstellen; dit stuk moet vrij voldoenden bij val vinden. Naar men verneemt, zullen de gezamen lijke bakkers te Haarlem aan den gemeente raad een adres aanbieden, waarbij zij verzoe ken, om, of zoo lang de duurte der levens middelen stand houdt, den stedelijken accijns op het gemaalvoor zooveel de tarwe betreft tot op de helft te verminderen, of wel gedu rende dat tijdvak te bepalen een maximum van den prijs van het brood, voor welken bel zal mogen worden verkocht, en uit de ste ken. Te Parijs en aanzoek van Turkije Frankrijk antwoorden echter wel. ’s GRAVENHAGE14 October. De com missie uit de tweede kamer der staten-gene raal, bestaande uit de heeren Rochussen, G. Schimmelpenninck Stolte, Meeussen en Rijk, heeft het voorloopig verslag opgemaakt, betref fende het onderzoek der voordragt, omtrent de goedkeuring van de laatste overeenkomst met de handelmaatschappij, in de afdeelingen dier kamer. Daaruit blijkt, dat de groote meerderheid der ledendie aan het onderzoek hebben deel genomen, zich heeft verklaard voor het in stand houden der bestaande be trekkingen met die maatschappij, uithoofde de gunstige resultaten, welke zij zoo voor de schatkist, als voor de vaderlandsche nijverheid in het algemeen hebben opgeleverd. Eenige leden waren er, die nu reeds ver klaarden, zonder nader afdoende inlichting hun zegel niet te kunnen hechten aan eene overeenkomst, waarbij de staat zichzelven voor een vijfjarig tijdperk noodeloos de handen bond. ’s GRAVENHAGE16 October. Men ver neemt, dat het Z. M. heeft behaagd in plaats van den heer Hora Siccama, onlangs overleden tot mede-regent van de koninklijke school op het Loo te benoemen den heer Hoytema. Z. D. H. de hertog Bernard van Saxen- Weimar Eisenach is heden uit de residentie naar Weimar vertrokken, van waar Z. D. H. naar de residentie zal terugkeeren, om zich met der woon alhier te komen vestigen. AMSTERDAM, 14 October. Naar wij ver nemen, zullen Zr. Majs. fregat Doggersbank komm. de Smit van den Broekcke, en de schoo ner Macasserkomm. de Klercq, bij gunstige gelegenheid den 15 dezer naar de Middeland- sche Zee vertrekken. ROTTERDAM, 14 October. De duurte der levensmiddelendie thans velerwege het arbeidsloon doet verhoogenheeft eenige pa- troonen van de handelshuizen te Rotterdam doen besluiten, het loon der sjouwerlieden te verhoogen met 10 a 50 centen daags, zijnde thans van ƒ1.20 op ƒ1.50 tot ƒ1.50 gesteld, terwijl anderen hunne knechts 1 per week meer loon geven en wederom anderen toestaan dat vier pd. vleesch voor hunne rekening bij een bepaalden vleeschhouwer door elk hun ner knechts worde gehaald. DELFZIJL, 15 October. Heden werd al hier door kapt. P. J. Middel, van Appinga- dam, voerende het kofschip Bouwina aange- bragt, de door hem in de Noordzee opgeno- mene, en alzoo geredde equipage, uitmakendo 5 man, van het te Veendam te huis behoo rende kofschip Hendrika Annehienakapt. H. K. de Boer, komende met eene lading tarwe, van Dantzig naar Amsterdam bestemd, welk schip in zinkenden staat, op de hoogte van de Rifshoorns, door de bemanning is verlaten. MEPPEL, 15 October. De prijzen van on derscheidene ter markt gebragte producten wa ren heden aanmerkelijk minder, vooral boek weit en aardappelen; de verkoopers, sedert ee nige weken aan buitengewoon hooge prijzen ge- daaromtrent het oordeel worden. De aartsbisschop van Freiburg gaat op den ingeslagen weg voort. Op eigen gezag heeft hij geestelijke commissariseen benoemd, om op het godsdienstige onderwijs in de scholen toe- zigt te houden. Ook heeft hij, zonder voorken nis of medewerking van de hoofdcommissie voor de zaken van de Katholieke eeredienst, aan de aspiranten voor den geestelijken stand het exa men doen afleggenhetgeen een openbare in breuk is op de in kracht zijnde reglementen en voorschriften. De Köln. Zeil, berigtdat vorst Gurt- schakoff aan Omerpacha een weigerend ant woordt heeft gezonden, met bijvoeging, dat het niet aan hem staat te beslissen, of er re den is tot de ontruiming der vorstendommen. De russische vloot, onder bevel van vorst Menzikoff, js in twee afdeelingen gesplitst, die te zamen 20 linieschepen, 14 korvetten, brik ken en schooners, benevens 10 stoombooten teltal die bodems zijn gewapend met 1700 stuk ken geschut. De kosten van onderhoud zijn 14 a 15 millioen roebels zilver ’s jaars. De Weener Presse verzekert stellig, dat aan abd-elkader de vraag is voorgelegd, of hij', in geval van oorlog tegen Rusland het bevel van een korps troepen zou op zich nemen. De onderhandelingen ten deze zouden gevoerd zijn door den Scheik-el Islam, en volgens de ver zekering der Turken heeft de emir zich niet ongeneigd verklaard in dienst van Turkije te treden, doch verlangd, dat vooraf het gevoe len van den keizer der Franschen daarover moest worden ingewonnen. Het opperbevel, dat men hem wil toevertrouwen, is dat van het leger van Azië. Men verneemt, dat in Wallachije aanzien lijke hoeveelheden brandewijn, meel, beschuit enz. zijn ontvangen, als geschenken van rijke Russen voor het okkupatie-leger. Uit eene goede bron wordt verzekerd, dat keizer Nicolaas op het vernemen van de Turksche oorlogsverklaring, de te Olmutz, Berlijn en Warschdu gedane concessien heeft ingetrokken, en dat aan prins Goreschakotf gelast is, op deze vijandige handeling met na druk te antwoorden. Daar de operation aan den Donau in dit jaargetijde onmogelijk zijn, verwacht men, dat die onmiddellijk aan de grenzen van Azië zullen beginnen. De maatregel der Oostenrijksche regering, waardoor de Israëliten van het regt worden beroofd onroerend goed te koopen, heeft on der hen een diepen indruk gemaakt. Ver scheidene bankiers, de Israëlitische godsdienst belijdende, die grondeigendom hebben aange kocht, zullen in het bezit daarvan blijven, maar daar hunne erfgenamen dat regt van bezit niet zullen hebben, moeten de eigenaars zich van die grondeigendom (ontdoen, om hun- PUNTEN TER BEHANDELING. Inlichtingen, in voldoening aan een besluit, in de vorige vergadering genomen. Benoeming van eene commissie tot het ont werpen van een plan van conversie. Besluit en verordening voor eenen hoofde- lijken omslag. Twee adressen van J. C. C. Erbé, om scha devergoeding, te zamen van ƒ1500. Adres, beirekkelijk het aanleggen van een beurtveer van Almelo. Rekening van de directie Werkbuis voor 1852/1855. Besluit omtrent de verordening op het ledi gen van secreten enz. Algemeene tentoonstelling deze provincie, in 1854. delijke middelen, bakkers, alsdan schadeloos te stellen. Sedert een goede zorgen en bemoeijenissen van de reederij gevormd een fonds, ten behoeve van oude vis- schers, die niet meer in staat zijn hun be drijf uit te oefenen. Het kapitaal van dat fonds is uit de vijftienjarige renten van een kapitaal, uit liefdegiften van edele menschqn- vrienden en uit eene jaarlijksche bijdrage van de reederij en visschers ontstaan. Reeds trek ken 26 oude visschers wekelijks een gulden uit gemeld'fonds. Men verneemt, dat de algemeene synode der Nederlandscbe Hervormde kerk, tot voor ziening in de menigvuldige behoeften van de noodlijdende kerken in het vaderland, beslo ten heeft, even als voor vier jaren, weder eene buitengewone collecte voor het fonds te doen houden, en dat deze collecte in de ver schillende gemeenten plaats zal hebben den eersten zondag in November. Door het departement van beslist, dat, even als de gewone groote jagt- acten, de suppletoirs jagfacten onderworpen zijn aan een zegelregt van ƒ4.50 in hoofd som, met de opcenten bedragende 6.21. Men verzekert, dat de Katholiekekerke lijke kwestie in Baden, vóór dat de regering daaromtrent een beslissend besluit neemt, aan van de kamers zal onderworpen ne fortuin op eene andere zekere wijze aan hunne erven na te laten. Het keizerlijk de creet is slechts voorloopig, maar de definitieve regeling van den toestand der Israëliten is geregeld bij eene wet, in gelijken geest ver vat. De Lloyd, welk blad een artikel tegen genoemden maatregel behelsde, is om die re den in beslag genomen, doch protesteert daar tegen. Een der voorname Londensche bladen de Chronicle van den 10 dezer, deelt eenen brief uit Parijs mede, volgens welken het plan zou bestaan, om op Candia Engelsche en Fran- sche troepen te vereenigen, ten einde ook daarmede des noods de porte te kunnen te hulp komen. Uit Kassei wordt rigt, dat door de regering zer dagen een besluit van iö4ö, waarbij aan de Israëliten was toegestaan, even als gewone menschen dienstboden te houden, is ingetrok- te Londen is het officiële s om hulp ontvangen. Of en Engeland spoedig daarop zullen is onbekendmen verwacht het COURANT. SNEEKER =S t 6. t n. jL illWM -tgp.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1