NIEUWS- EN AIWERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN HET ARRONDISSEMENT SNEER. 1853. No. 86. WOENSDAG den 26 October. Sslc Jaar?an& BINNENLAND. BUITENLAND. vrouw SNEEKER oogenblik beraad, in na nog COURANT BERLIJN, 19 October. De maatregel van den aartsbisschop van Freiburg tegen de huis houdsters van de Katholijke geestelijken heeft reeds vruchten gedragen. De baron v. Ketle- ler, bischop van Main tzheeft dit besluit reeds toegepastvoortaan mag geen geestelijke van zijn diocese meer dan ééne vrouwelijke dienst bode houden, welke bovendien den kanonie- ken leeftijd (d. i. ver in de dertig) moet be reikt hebben. Huishoudster, zoogenaamde Mamselle, mogen geestelijken niet meer houden. PETERSBURG, 14 October. Volgens de jongste keizerlijke bevelen, met betrekking tot het leger, zal Rusland eene magt van 500,000 man aan den Donau, en eene van 200,000 man op de Aziatische grenzen hebben. LONDEN, 19 October. De invoeren van vee in Engeland zijn onlangs buitengewoon groot geweest. Gedurende eene week zijn hier 90,000 schapen, 3000 stuks hoornvee, bene vens zoo vele kalveren en zwijnen aangebragt, dat het gezamenlijk getal 29,000 stuks beloopt. Zulk een invoer was ongekend. De voor naamste invoer is van Nederland, met groote bijdragen van Denemarken en de Hanzeesteden. Zeventien benedictijner-monnikken vor derden in Northumberland het regt van stem- BROUWERSHAVEN, 18 October. Hp den 27 Sept. jl.kort na den plaats gehad hebben de storm, vond een behoeftig visstherman, bij Springersplaat, in het Brouwershavensche zee gat, eene ledige hermetisch geslotene flesch met eene adreskaart voorzien. Dit adres luid de aan een voornaam ingezeten te Greenwich, en aan de achterzijde stond: 500 p; st.reward» (ƒ6000 belooning.) Eenige ingezetenen alhier hebben den vinder in staat gesteld, om de reis naar Greenwich te ondernemen, ten feiri- dé het gevondene aan zijn adres te bezorgen en de daarvoor uitgeloofde belooning te ont vangen. Dezer dagen is hij alhier teruggekeerd, doch bragt de teleurstellende tijding mede, dat de adressant het gevondene niet heeft geaccep teerd en geweigerd heeft hem eenige belooning uit te keeren. GOES, 20 October. Men veriieemtdat bij arrest van het provinciaal geregtshof, van deii 16 October jL, tegen den heer A. A. Mooy- aart, kantonregter-plaatsvervanger en burge meester te Colijnsplaat, wegens misbruik van, vertrouwen, regtsingang is verleend, bij bevel van gevangenneming ZWOLLE, 17 October. Men schrijft heden uit Delden «Wij vernemen, dat de kwes tie tusschen den heer baron van Heeckeren van Wassenaer, lid der 1ste kamer der sta- ten-generaal en misschien de grootste grond bezitter in Nederland, en het rijk, over de waardering der nalatenschap van wijlen vrou we M. C. gravin van Wassenaer, ten voor- deele van eerstgenoemde is afgeloopenzijnde magtigiog verleend tot voldoening der aanzien lijke kosten van de geregtelijke waardering, ten laste van het rijk eervol is deze afloop' voor den heer van Heeckeren te meer, omdat de taxatieten behoeve van het rijkbene den de aangifte moet zijn gebleven, welke door z. hoog welgeb. voor het regt van suc cessie is gedaan, en een bewijs oplevert, dat goede trouw nog niet vreemd is bij de aan- zeer zeker zou zijn verdronken, te red- Dit is reeds voor de tweede maal, dat in de laatste maanden iemand (G. JT.) van de kanselarijen en beambten nog te Kon- stantinopel wenschten of wenschen teblijvëh, zullen zich onder bescherming van den Deen- schen consul stellen. De vorst van Monte negro heeft aan de Oostenrijksche regering de vraag voorgelegd, welke gedragslijn hij zal heb ben te volgen gedurende dert oorlog tusschen Rusland en Turkije. Het antwoord is niet bekend, doch met het oog op de aanzienlijke krijgstoerustingen, die in Montenegro geschie den, is de inhoud van dat antwoord wel te vermoeden. Men zegt, dat tusschen Schumla en Konstanlinopel een duivenpost is georgani seerd. Naar men verneemt, heeft de Oos tenrijksche regering aan al hare gezanten eene circulaire gerigt, waarin zij verklaart, dat zij in de Oostersche kwestie zich niet verbonden heeft de eene of andere rigting te volgen, en in weerwil van bel uitbafkten der vijandelijk heden geene gelegenheid zal verzuimen, welke tot eene minnelijke schikking zou kunnen leiden. Te Trioo, in Piemont, is een jong mensch overgegaan lot het Protestantisme. Zijne vrouw is hem gevolgd. De pastoor, die het vernam, heeft van den predikstoel afgekondigd, dat de beide echtgenooten, Protestanten, ketters en verdoemden zijn, en dat elk, die ben aanspreekt of groet, in den ban zal worden gedaan, en zijne ziel aan de verdoemenis gewijd. Het gepeupel van Trino, daardoor opgezet, heeft de echtelingen bedreigd met verbranding; al leen de militaire magt heeft hen aan die woe de ontrukt. ’s GRAA ENHAGE20 October. Gisteren is het standbeeld van wijlen Z. M. koning Wil lem II in deze residentie aangebragt. Onze stadgenoot, de heer Manrits Ver veer, is op de tentoonstelling van schilderijen die thans te Duinkerken geopend is, met de eerste medaille bekroond geworden voor zijn schilderstuk, voorstellendeeen Scheveningsch strandgezigthetwelk tevens door de commis sie is aangekocht. AMSTERDAM, 21 October. Heden morgen is alhier voor de mindere geëmployeerden en werklieden aan ’s rijks werf de zoo heugelijke tijding ontvangen, dat het Z. M. den koning goedgunstig heeft behaagd, hun, uit aanmer king van de duurte der levensmiddelen, gedu rende de aanstaande vier wintermaanden het behoud van het zomerloon toe te kennen, en werd de mededeeling daarvan met vreugdeblij- kenonder het driewerf herhaald geroep van Leve de koning! beantwoord. ROTTERDAM 20 October. Naar wij ver nemen heeft er heden avond in eene der za len van de sociëteit Harmonie eene vergade ring plaats gehad van ongeveer 140 werkbazen uit verschillende vakken, om over de belangen van het ambachtsvolk te raadplegen, bij de te genwoordige duurte van levensmiddelen. Aan die ^vergadering is voorgesteld door den voorzit ter eener commissie, vroeger tot dat doel gecon stitueerd ten eerste, dat het loon gedurende den winter, van November tot tylaart, zal blij ven het middelloon, en er geene tweede korting van het daggeld met November zal toegepast worden, en ten tweede, dat er voor het ver volg eene betere regeling in den werktijd zoo wel als in het loon zal plaats hebben. Beide deze voorstellen werden aangenomen, waarna tevens door den voorzitter mededeeling is ge daan, dat het voorgestelde de goedkeuring van heeren burgemeester en wethouders heeft mogen wegdragen. ROTTERDAM, 25 October. Eergisteren morgen (21 Oct.) viel te Gouda een vierjarig kind van Arie Putkamer, in de Vijverstraat, in het, op dat oogenblik snelstroomende, wa ter. Naauwelijks heeft de huisvrouw van C. Stolwijk, zelve moeder van eenige kinderen en in zwangeren toestand, dit gezien, of zij zet het kind, dat zij op den schoot had, ter zij de, springt, zonder een den snelvlietende!! stroom en heeft op eenigen afstand met de drenkeling te zijn voortgedreven, het geluk, het kind, dat zonder haar den. deze heeft gered. zienlijken in den lande.” MAASTRICHT, 20 October. Heden mor gen heeft de opening van den spoorweg van hier op Aken plaats gehad, en wel door het afrijden van een fraai versierden trein van hier. Tot dezen togt waren ongeveer 400 personen genoodigdalsmede de muzijk der Groote Harmonie. De trein reed ten 71/ uur van hier, en kwam te Aken 8'/2 uur eh 2 minuten aan, en werd door de Akensche zang- vereeniging, met het aanheffen van het Neder- landscbe volkslied verwelkomd, hetwelk door de Maastrichtsche Groote Harmonie met feest gezang van God save the Queen is beantwoord. Door de Pruissische overheden zeer minzaam, ontvangen, zijn de Nederlanders, met dezel ve, ten half tien uur, na een’ rid van één uur en drie minuten, te Maastricht terugge komen. SNEEK, 23 October. Sedert onze laatste opgave van den 19 dezer, zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeel, op nieuw 11 run deren wegens de longziekte afgemaakt en 2 gestorven, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1867. De persoon, die, dezer dagen, op den Harlinger straatweg, de bekende gewelddadige aanranding eener vrouw had gepleegd, is za- turdag jl. gevankelijk te Leeuwarden gebragt, en, onder den toevloed eener groote menigte, naar het huis van arrest gevoerd. Na het plegen zijner euveldaad, had hij zich met de Harlin ger stoomboot naar Holland begevenwaar bij eenige dagen aan de werken in het Haarlem mermeer arbeidde. Inmiddels vertrok hij naar Hoorn, in wier omstreken hij le huis behoor de, en, vernemende, dat men aldaar onder zoek naar hem deed, heeft hij zich zelven bij de policie aangemeld. Men schrijft uit Drenthe aan de Rott. Ct.«Ettelijke dagen geleden, werd door on ze provincie gedreven eene kudde runderen ruim 5(10 in getal, bijna allen van balfjarigen ouderdom en gekocht op de markt te Draaien in Friesland. Een twintigtal werd voor Oost - Friesland bestemd, doch de anderen trokken over de Hannoversche grenzen, ten einde te Nyenborg op den spoorweg geplaatst en dan naar de omstreken van Berlijn getransporteerd te worden. De inkoop dier runderen geschied de, om aldaar het Friesche ras te bekomen en er waren ook stieren bij de kudde te behouden. Veenboekweit is in deze pro vincie in verbazende hoeveelheid gewonnen. De oudste menschen hebben van zulk eene kwan titeit geen geheugenis. Een groot gedeelte daarvan is ook zeer goed en droog binnenge komen. De rogge-oogst is middelmatig. Hoe wel de invoer van Hannover nu zoo goed als geheel vrij is, kan dit ons toch geene ruimere markt geven, want Hannover zelfheeft be hoefte en wil zich gaarne van hier approvian deren. Gelukkig, dat er zoo veel boekweit is, vooral dewijl de aardappelen men mag zeggen mislukt zijn. Wij hebben toch geen half ge was, misschien hoogstens een derde van hel gewoon verbouw. Mogt echter de boekweit op dezen hoogen prijs, f 7 per mud, blijven, dan komt de overvloed van dit artikel den ar beidsman nog niet te stade, want hij verdient niet genoeg, om zich dat voedzaam levensmid del aan te schaffen. In Hannover nam men onderscheidene maatregelen, om het knellende der duurte voor den geringeren stand te ver- ligten. Zoo werd, onder anderen, aan de je neverstokers voorgeschreven hoe veel rogge zij per week moglen verbruiken.” Omtrent de groote kwestie tusschen Rus land en Turkije, leest men in de Amst. Cour. het volgende: De toestand blijft dezelfde. De verbondene mogendheden schijnen bij de Turk- sche regering zeer aan te dringen, dat zij den haar aangebodenen bijstand der uitgewekenen niet zal aannemen. Op de deswege door den heer von Bruck bij Rescind - pacha gedane ver- toogenmoet de Turksche minister van bui— tenlandsche zaken bet volgende hebben geant woord: «Indien de westersche mogendheden ons ondersteunen, willen wij ons gaarne ver binden, de aanbiedingen der uitgewekenen van de hand te wijzen; maar verlaat men ons, worden wij aan onze eigene krachten overge laten, dan kan men het ons niet euvel dui den, dat wij tegen onze vijanden steun en bijstand zoeken overal waar wij dien kunnen vinden.” Deze aangelegenheid, de bijstand der uitgewekenen namelijk, zou welligt nog aan leiding kunnen geven tot eenige moeijelijkhe- den tusschen de porte en de verbondene mo gendheden. Men verwacht de uitvaardiging van twee manifesten, het eene van den sultan aan zijn leger, en het andere van keizer Ni- colaas aan de Europesche magten. De Turk sche regering heeft 6000 paarden aangekocht in de zuidelijke provinciën van Perzië; de re gering van dat land heeft magtiging verleend tot de uitlevering, waaruit de goede gezind heid van den shah jegens de porte blijkt. De Russische onderdanen, die na het vertrek "üijju

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1