NIEUWS- EN ADVERTENTIE-BLAD VOOR DE STAD EN DET ARRONDISSEMENT SNEER. I I I 1853. No. 8?. ZATURDAG j H I H i den 29 October. a 8sle Jaargang. l> t I ■Mlffll i S 1 I haga. COURANT. SNEEKER 1 jig., i MB BINNENLAND. a n of I 6 2de aangewend worden )ok Q e van me- a i Q a e t 1 e a i i i e CT 1 e k t is 6 9 ‘1 V I K SNEEK28 October. Bij het voorloopig onderzoek naar de begrootingswet in de twee- le kamer der staten-generaalis algemeen en onderwerp besproken hetwelk in dp laat- het verspreiden van bijbels en tractaten voor Engelsche onderdanen te doen afschafiën, en daarvoor alleen in de plaats te stellen, het over de grenzen brengen der schuldigen. ’s GRAVENHAGE, 22 October. Bij ’sko- nings besluit van den 24 Sept. jl. is bepaald, dat, even als zulks thans bij de landmagt plaats heeft, ook bij ket korps mariniers de diensttijd, welke vereischt wordt, om tot het examen als officier toegelaten te wórdengere kend zal worden van den leeftijd van 16 jaren (vroeger was dit 18 jaren). ’s GRAVENHAGE24 October. Z. M. de koning wordt vóór het einde dezer week van het Loo in de residentie terug verwacht. Ook H. M. de koningin wordt den 28 dezer van hare buitenlandsche reis in dë hof stad terug verwacht. AMSTERDAM, 20 October. Gisterenavond werd in de Nieuwe Zijdskapel door ds. Pos thumus Meyjes verslag gedaan over de verrig- tingen van het Nederlandsch bijbelgenootschap. Wij nemen daaruit het volgende over: De instelling verkeerde in gunstigen toestand. In het afgeloopen 58ste boekjaar, waren de ont vangsten geweest J 85,185,02'/2waartoe door de onderscheidene afdeelingen was bijgedragen ƒ58,119,09 en aan giften en legaten ƒ5,016,101/,. De uitgaven hadden de som van ƒ59,988,11 bedragen, onder andere aan bijbeldruk ƒ26,285,55 en aan bijbelvertaling 21,952,40. Het getal der afgeleverde bijbels had 51,404 exemplaren bedragen zijnde 46 minder dan in het vorige jaaroverigens het cijfer van alle vroegere jaren te boven gaande. De Am- sterdamsche afdeeling had 80 nieuwe leden gewonnen, waardoor dat getal tot op 1566 was geklommen. Aan de inrigting was bij onderscheidene erflatingen gelegateerd eene som van ƒ5500, waarbij nog te rekenen 2250 reeds in het vorige verslag vermeld. Zij had in de algemeene kas gestort eene som 9789,51 terwijl door de verschillende wijkafdeelingen 2515 bijbels, waaronder 755 op schepen, wa ren uitgereikt. Onder de belangrijke uitkom sten, die het werk der bijbel-verspreiding had opgeleverdwerd voorts nog opgegeven de vol- tooijing van de vertaling des bijbels in het Ja- vaanschna eenen 50jarigen arbeid van den ver dienstelijken Gerickealsmede, dat men met de vertaling van het Oude Testament in de Dajaksche taal reeds gevorderd was tot aan het tweede boek van Samuelterwijl door het hoofdbestuur de noodige stappen werden ge daan om eenen mogelijken herdruk van het N. Testament voor rekening van het Nederland- sche bijbelgenootschap te nemen, zijnde de eer ste uitgaven door het Britsche bijbelgenoot schap bezorgd geweest. Het andere verslag eindigde met de opwekking tot duurzame en ijverige belangstelling, zijnde het geheel inge- rigt, om het werk der bij bel verspreiding aan te prijzen als eene zaak, die de belangstelling ten hoogste verdient. De landen in den Haarlemmermeer-pol- der, gelegen onder Burgerveen en Reisdorp, in de maand Augustus 1855 verkocht, zijn bijna geheel bewerkt. Van den heer Rutgers van Rozenburg zijn ruim 70 bunders, van den heer Bronkhuyzen 125 bunders en van den heer van Voorst 448 bunders met oliezaad be zaaid; de overige perceelen van dien heer zijn bezaaid met rogge of zullen in het voorjaar tot weiland gemaakt worden, De gronden val len over het algemeen mede, men vindt er veel veengrond; ook zijn er landerijen waar de bovengrond zuiver bagger is, en daaronder klei. DEDEMSVAART, 24 October. Het getal der afgekomen beladen vaartuigen op dit ka naal, bedraagt sedert 1 Jan. jl. ver over de 5000; terwijl de afvaarts-gelden in het 2/5 gedeelte dezer maand hebben opgebragt ruim ƒ4,400. GRONINGEN, 26 October. Tengevolge van de tijdelijke schorsing van den stedelijken ac cijns op de rogge, welke schorsing met den dag van heden in werking treedt, is op he den de prijs van het grof roggenbrood van 4 Ned. pd. vier cent in prijs verminderd en als- nu door de daartoe bestaande particuliere com missie uit de bakkers vastgesteld op 47 cent. De prijzen der aardappelen zijn thans zoo Deze Verordening treedt in werking met den 12 November 1855. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort. Sneek den 29 October 1855. Burgemeester en Wethouders voornoemd S. TEN CATE. De Secretaris ste jaren bij de behandeling der staatsbegroo- ting telkens zeer bijzonder de aandacht en be zorgdheid der kamer heeft opgewekt. Om aan de eischen der gewijzigde grondwet en de be hoeften der natie volkomen te voldoenmoet nog een overgroot aantal veelomvattende wet ten tot stand worden gebragt. De taak wel ke dien ten gevolge op de regering en de volks vertegenwoordigers rust, is zoo zwaar, dat ee ne reeks van jaren vereischt zou worden om die naar eisch te volbrengen. Dit heeft de vraag doen rijzen, of het niet nuttig en raad zaam zijten dezen een ander spoor in te slaan, dan men tot nu toe bewandeld heeft of men niet het denkbeeld moet laten varen ten aanzien der meest belangrijke onderwer pen telkens eene nieuwe algemeene regeling tot stand te willen brengen en naar eene vol maaktheid te streven, welke blijkens de on dervinding der laatste jaren nog niet te be reiken is. De meerderheid der ledendie aan het onderzoek deelnamen toonde zich geneigd, die vraag toestemmend te beantwoorden. Aan de tweede kamer is thans aangeboden eene wet, strekkende tot bekrachtiging van het koninklijk besluit van den 15 Sept. jl. houdende vermindering der regten op de gra nen en andere levensmidbelen. De minister van financiën heeft beslist, dat de aanslagbiljetten voor gemeentelasten bo ven de ƒ10, als declaratiën door den schuld- eischer onderteekend, aan den schuldenaar ter betaling ingediend, deze ten bewijs strekken zoo van den aard als van het bedrag der vor dering, en dus, ingevolge art. 12 der wet van 5 October 1845 {Staatsblad no. 47), aan zegel onderworpen zijn. Men verneemt, dat te Arnhem het plan bestaat, om aan jonge lieden, die als fabrijk- arbeiders en handwerkslieden blijken van goe den aanleg geven de gelegenheid te verschaf fen zich aan buitenlandsche fabrijken en werk plaatsen te bekwamen, hen aldaar in geval van ziekte te ondersteunen en, zoo noodig hen na zeker tijdsverloopde terugreis naar de stad hunner inwoning gemakkelijk temaken. Men berigt van Stads-Kanaaldat auto risatie verleend is tot de oprigting eener bij zondere school voor de Christelijk Afgeschei dene gemeente aldaar onder vooi’waarde ech ter, dat die gemeente den onderwijzer moet onderhouden en evenwel de schoolgelden voor hunne schoolpligtige kinderen aan het gemeen tebestuur betalenten nutte van de andere onderwijzers aldaar. Over Weenen zijn per telegraaf berigten ontvangen uit Konstantinopel van 15 dezer, waaruit blijkt, dat het weigerend antwoord van prins Gortschakofl'op de sommatie van Oiner-pacha, aldaar was bekend geworden. Eene tweede zinsnede der dépêche houdt het berigt in, dat, geheel in strijd met hetgeen men verwachtte, bevel is gegevenom de ope- ratiën tegen de Vorstendommen te beginnen. Te gelijk wordt bevestigd, dat de Turken het eiland in den Donau nabij Widdin reeds be zet hebben. Voorts meldt de dépêche, dat eindelijk een gedeelte van de gecombineerde vloot voor Kon stantinopel is aangekomen. Men kan dus dagelijks de tijding van het begin der vijandelijkheden te gemoet zien. Hoe meer echter dit tijdstip schijnt te naderen des te meer wint het gevoelen veld, dat noch Frankrijk, noch Engeland een onmiddellijk aan deel aan den strijd zullen nemen, dan alleen in geval van de uiterste noodzakelijkheid. De Fransche dagbladen zelfs de meest oorlog zuchtige, zoo als de Constitutionnelzijn het te dien opzigte eens en vele Engelsche dag bladen, o. a. de Times, zijn van hetzelfde ge voelen. De bevolking van den Russischen Staat wordt begroot op 65,500,000 zielen, verdeeld als volgt 49 millioenbehoorende tot de Or thodox Grieksche kerk, 7,500,000 tot de R. Katholieke, 5,500,000 tot de Protestantsche, 2,400,000 zijn Mahomedanen 1,500,000 Israë- liten, 100,000 Armeniërs en Gregorianen, en 600,000 Heidenen. Te Londen zal binnen kort eene poging om de Toscaansche wet op de Gedeputeerde Staten van Friesland, volgens hun berigt den 18 October 1855, no. 24, in afschrift degedeeld. AFKONDIGING. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van de Stad SNEEK doen te wetendat door den Raad dezer Gemeente, in zijne vergadering van den 8 October 1855, onder no. 5, is vast gesteld de volgende Verordening: VERORDENING op het ledigen van Secreten, vervoeren van Asch, StrooVuilnis, enz. enz. De GEMEENTERAAD van SNEEK, Heeft besloten, Vast te stellen de volgende Verordening: Art. 1. Geene vuilnis of iets anders, het welk men wil wegwerpen, of hetgeen voort komt door het uitscheppen der goten of rein houden der straten, zal anders, dan in potten, bakken, emmers, of dergelijke verzameld, ter beschikking van de aschlieden worden gehou den, welke verpligt zijn, hetzelve iederen mor gen vóór 11 uur te komen weghalen. Zijnde het wel uitdrukkelijk verboden eenigerlei vuil nis of onreinheid in de Stads grachten, ha vens, of op de opslagen of straten te werpen of te laten liggen, noch hetzelve op eenige wijze te vegen of te brengen op de straat, wal, of in de goot zijner naburen. Deze bepaling is niet toepasselijk op het schoonmaken van wanden. Art. 2. Het is verboden, asch, vuilnis of iets van dien aard, in bakken, potten en der gelijke, buitenshuis neder te zetten, dat niet voor den pachter der vuilnis enz. bestemd is. Alle vuilnis in bakken, emmers en derge lijke, buiten de woningen gezet en gevonden, wordt geacht ter beschikking gesteld te zijn van den stedelijken pachter der asch enz. Art. 5. Builen den pachter of deszelfs be dienden, is het aan een’ iegelijk ten strengste verboden, die aldus buiten huis nedergezette voorwerpen te ledigen, of asch of vuilnis van de straten te verzamelen, op straffe van ƒ25, met of zonder gevangenis van drie dagen, voor ieder voorwerp, dat door hen geledigd is. Art. 4. Van ’s morgens elf, tot ’s avonds tien ure, zal niemand, buiten den pachter der asch enz., binnen de Stad of buitensingels, en zoo ver de geregelde gebouwen of huizen zich uitstrekken, asch, stroo, vuilnis, of iets dergelijks, dat geschikt is voor den mesthoop, op de publieke straten, grachten, pleinen en wegen mogen vervoeren. Hiervan is echter uitgezonderd de leik- en andere modder, alsmede stalmest. Art. 5. De vaar- en voertuigen, niet aan den pachter toebehoorende, tot het vervoeren van secreetmest wordende gebruikt, zullen bij de uitoefening van dat werk des avonds, voor zien moeten zijn van een helder brandende lantaarn met roode glazen, waarop de naam van den eigenaar. Art. 6. De overtreders van ieder der bo venstaande artikelen zullen gestraft worden voor zooverre die niet in het bereik der straf wet vallen, of bij die artikelen zelve geene hoogere straf bepaald is met eene geldboete van één tot zes gulden. Art. 7. Met de zorg voor de naleving van deze Verordening worden belast de commissa ris en de agenten van policie der 1ste en klasse. Zijnde deze Verordening aan 8

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1