NIEUWS- EN ADVERTENT1E-BLAD VOOR l)E STAD EN IIET ARRONDISSEMENT SNEER, I 1853. No. 88. WOENSDAG den FAILLISSEMENT. 2 November. I MODES. sari COURAN SNEEKER ..I11X BINNENLAND. van en aan Heden wijlen Z. Voor Extract conform Mr. H. HIDDINGA. S. A. COHEN, Tandmeester van Rot terdam, Opvolger van wijlen den Heer J. Kesnek, verwittigt zijne geëerde Abonné’s en begunstigers, dat hij zal te spreken en te ontbieden zijn over alle gebreken, die tot het vak van den Dentist behooren Maandag den 7 en Dingsdag den 8 November ek.ten hui ze van Mejufvrouw de Wed. VogelsangLod gement de Munster, te Sneek-, tv r» R ir I T F! N T. A beschouwd worden. De vereenigde vloot moest den 22 Oct. dé Dardanellen passeren. ADVERTENTIE». De ondergeteekenden brengen bij deze ter' algemeene kennisdat de nieuwe Modellen van DAMES HOEDEN, MUTSEN en MAN TELS voor het wintersaizoen bij hen ontvan gen zijn. Sneek den 5 November 1835. G. STOCKMANN ZONEN. EX TRACT- VONNIS. Bij vonnis der Arrondissements-Regtbank té Sneek, in Raadkamer vergaderd, van den tweeden November 1800 drieënvijftig, behoor lijk geregistreerd, is FOEKE LIEUWES WIJ NIA, Winkelier, wonende onder het behoor van Welsrijp, verklaard te zijn in staat van Faillissement, en de dag der openvalling van het Faillissement bepaald op den tweeden No vember voormeld, terwijl daarbij als Regter- Commissaris is benoemd de Heer Mr. JOHAN HENDRIK de SITTER, Lid van gemelde Regtbank, en tot Curator in hetzelve de Heer Mr. HARMEN HIDDINGA, Procureur te Sneek. Antwerpen heerscht ongemeene levendigheid de dokken 176 sche- Batavia en elf van lasten vollen- en ijlen-hating; daar deze sche pen een vrij lange te huis reis hebben gehad, zijn de berigten, welke zij medebrengen, 10 a 12 dagen oudde visscherij had zich echter op onderscheidene plaatsen merkelijk verbeterd. HELDER, 28 October. Naar wij vernemen heeft zich aan boord van Z. M. stoomboot Cy cloop de cholera vertoond. Reeds op de reis van Rotterdam naar Hellevoetsluishad men een sterfgeval aan die ziekte te betreuren, en gisteren zijn daaraan twee man der equipage bezweken, terwijl er nog twee zieken in het marine-hospitaal zijn opgenomen. BRIELLE, 2G October. Men verneemt, dat, in verband met de duurte der levensmiddelen aan de manschappen van het leger eene ver hoogde soldij zal worden uitbetaald. ZWOLLE, 22 October. Met algemeen ge noegen is hier vernomen, dat, voor de ver betering van den handelsweg langs de rivier het Zwarte Water, van wege de hooge rege ring eene bijdrage is toegezegd van ƒ50,000. De raad der stad Zwolle, zoo als wij vroeger reeds melddenheeft bereids ook dezelfde som toegestaan; nu ontbreekt er nogƒ52,400, om bet benoodigd kapitaal voor de verbetering van gemelde rivier op kleine schaal bijeen te hebben. Naar men verneemt, zal er subsidie van de provincie worden gevraagd. GRONINGEN, 26 October. Naar men ons mededeelt, wordt er bij voortduring in dit gewest barnsteen gevonden. Vooral in de na bijheid van Winschoten heeft men er tame lijk groote stukken van gevonden. Door be- moeijingen van de Jheeren doctoren Stratingh en Ali Cohen, zijn eenige stukken, te gelijk met de versteeningen uit den Hondsrug, naar Haarlem opgezondenvoor de commissie der geologische kaart. HULST, den 22 October. Ook hier en in deze omstreken beginnen de op tiencentstuk- jes gelijkende stukken van 20 centimes in omloop te komen. Niet genoeg, naar het schijnt, dat men als het ware overstelpt wordt met koperen munt, wil men ons ook nog te gen aanmerkelijk verlies Belgische zilveren munt toeschikken. Men wachte zich voor schade. SNEEK, 1 November. Sedert onze laatste opgave van den 26 Oct., zijn er, in de ge meente Wijmbritseradeelop nieuw 17 run deren wegens de longziekte afgemaakt, zoodat het gezamenlijk getal thans bedraagt 1884. Men schrijft uit Amsterdam, dat de tij ding, dat ds. Meijboom uit Groningen het be roep naar de hoofdstad heeft aangenomen, aldaar alom veel genoegen verwekt, vooral na de schandelijke aanvallen waaraan die bemin de leeraar van eene enkele zijde is blootge steld geweest. Door de algemeene synode der Herv. kerk is eene missive gezonden aan de kerkelijke be sturen, kerkeraden en diakonijen onder haar ressort, waardoor de synode tracht, zoo moge lijk, de bezwaren betreffende de gelijkmatige naleving van de bepaling bij art. 17 van het algemeen Diakonij-Reglement, uit den weg te ruimen. In ons vorig no. plaatsten wij een be- rigt van Stads Kanaal, ontleend aan de Oldamb- ster Courantbetreffende eene bijzondere school voor de Christelijk Afgescheidene gemeente aldaar, welk berigt onjuist bevonden is; de zaak is dezeDoor den leeraar en eenige andere leden dier Chr. Afgescheidene gemeen te is bij het bestuur van Onstwedde autori satie gevraagd tot de oprigting van eene bij zondere school der 1ste klasse, welk verzoek echter door het gemeente-bestuur van de hand is gewezen, op grond, dat de adressanten gee- ne voldoende inlichtingen hadden gegeven no pens de inrigting, den aard en het doel dier schoolen hoegenaamd geene waarborgen had den geleverd voor eene behoorlijke instand houding der school en eene toereikende bezol diging van den onderwijzer. Nopens den uitslag der zending van de honderd Evangelie-verkondigersdie zich naar Ierland begaven om predikatiën te houden in de opene lucht, wordt gemeld, dat zij in het drie vierde gedeelte der plaatsendie zij be zochten met blijdschap ontvangen waren. Bij gelegenheid der jongste algemeene ver gadering der Vrije Schotsche kerk, gaf de eerw. dr. Dill een voorbeeld van verregaand pries terbedrog in Aberdeen, waaruit men zien kan, welk voordeelig gebruik een gewetenloos pries ter van de domheid zijner leeken weet te ma ken. Nadat hij bijna den laatsten penning zoo berigt de Chr. Intelligencer van eene ar me weduwe had weten af te troggelen voor zielmissenter verlossing van de ziel baars mans uit het vagevuur, en lastig gevallen zijnde met de herhaalde vraag: of hij, na zoo. langdurige bemoeijing, nog niet geslaagd was? vertelde hij dat de brug van het vagevuur was ge broken, en dat het veel geld zou kostendie weder te herstellen." Zoodanig zijn de el lendige bedriegerijen, die sommige priesters hunne misleide volgelingen wijs maken; en, hoewel zij eenen glimlach mogen afpersen, is het toch eene zeer droevige zaakte moeten denken, dat zulke bedriegerijen in ons land (Schotland) geoorloofd zijn.” Hij stemde in met het gevoelen van dr. Cunninghame, dat de man moest behandeld worden als een lage schurk, die van zulke voorwendsels gebruik maakte tot opligting van geld. Hij hield zich verze kerd datindien een of ander koopman toe- vlugt had genomen tot een tiende gedeelte der bedriegerijen van dien priester, hij onder al gemeene goedkeuring van de beurs zou zijn weggejaagd. {Zendeling}. In het Badensche nemen de geschillen met de Katholieke geestelijkheid thans eene zeer ernstige houding aan. De aartsbisschop heeft aan de leden der hoofdcommissie voor de Roomsch-Katholieke aangelegenheden doen aan kondigen, dat indien zij hunne functiën niet binnen den tijd van 14 dagen zouden neder- leggen, hij hen allen in den kerkdijken ban zou doen. Na afloop van eene buitengewone zitting, heeft de hoofd-commissie door eene stel lige weigering aan den aartsbisschop geant woord. In meer dan 50 gemeenten zijn de pas torijen onbezet, omdat de aartsbisschop weigert, de door hem gedane benoemingen aan de sanctie der regering te onderwerpen. Z. M. heeft bepaald, dat de ontvangst der directe belastingen enz. te Langweer zal worden vereenigd met die te Sloten, en heeft tot ontvanger aldaar benoemd den heer J. Hab- bema, thans te Langweer. Om ransche boter weder in goede en smakelijke boter te veranderen, slaat de heer Wild voor, haar eerst met versche melk, en daarna met versch water goed te knedenen dan weder den oorspronkelijken vorm te ge ven. De dus behandelde boter smaakt even eens, alsof zij eerst voor een half uur ge maakt was. De oorzaak van dit verschijnsel is daarin gelegen, dat het in de boter ge vormde boterzuurdat de ransche lucht ver oorzaakt, gemakkelijk oplost in versche melk, hetgeen door het kneden vergemakkelijkt wordt. In de haven van tegenwoordig eene er liggen thans in pen, waaronder drie Akyab gekomen. In de residentie is aangekomen het hotel Fuhri afgestapt, de heer Annibal Joresti, ambtenaar bij de Turksche regering, komende van Konstantinopel. Naar men ver neemt, heeft de komst van dezen heer hier te lande ten doel, het zoo mogelijk in dienst nemen van marine-officieren. Men houdt het te Frankfort niet voor onwaarschijnlijk, dat in den aanstaanden win ter een Europeesch congres voor de Oostersche kwestie zal bijeenkomen. De omwenteling in China duurt voort. Te Amoy hebben de keizerlijken eenig voor deel behaald, maar het patriottische leger heeft de stad Honau aan de Geele rivier ingenomen. Het geheele land verkeerde in eenen toestand van regeringloosheid en de kooplieden in groo te verlegenheid. ’s GRAVENHAGE27 October, nacht ten één uur is het beeld van M. Willem II. op de piëdestal geplaatsthet is met het gezigt naar het Halstraatje gerigt in staande houding, gekleed in de gewone uniform -jas blootshoofd met de linkerhand rustende op zijnen degen en de regterhand uitgestrekt houdende, als sprekende tegen het volk. De borst is met verscheidene ridderor den versierd. Allen, die reeds in de gelegen-' heid zijn geweest het beeld te bezigtigenge. ven hunne tevredenheid over de uitvoering tr kennen. De plaatsing heeft spoedig en zon der tegenspoed plaats gehad. ’s GRAVENHAGE 29 October. Men ver neemt, dat de regering zich ijverig bezig houdt met de beantwoording der verslager] van de tweede kamer der staten-generaal, ter' aanzien van de ontwerpen der staatsbegrootinc voor den jare 1854. Reeds moeten sommige ministers met die taak gereed zijn. Men zie* dus de beantwoording dier verslagen weldr; te gemoet, terwijl, naar verwacht wordt, dr1 beraadslagingen over de staatsbegrooting daar-' na spoedig zullen aanvangen. ROTTERDAM, 28 October. Tot voorko-” ming van schade; waarschuwen wij hier een ieder tegen het in onvangst nemen van nage bootste souvereinenwelke valsche munt men hier ter stede schijnt in omloop te willen brengen. Slechts door eene toevallige omstan digheid is het aan eenen winkelier hier ter stede mogen gelukken, om van dat bedrog niet reeds het slagtoffer te worden. De valsche munt is van metaal of koper en behoorlijk verguld; zij draagt aan de eene zijde de beeld- tenis van koningin Victoria, en aan de ande re zijde een ruiterbeeldjezeer veel overeen komst hebbende met de bekende voorstelling’ van St. Joris. De op den 25 dezer gehoudene najaars-' markt te Coevorden was druk bezochter wa; ruim 600 stuks vee aangebragt; de prijzen wa-, ren lager dan voorgaande markten de hoog-, ste prijzen voor het vet vee waren, van 600' ‘/2 Ned. pd. omstreeks, tusschende90en ƒ100 Overigens gold vet goed over het algemeen 15 ets, per pd. Rogge was mede merkelijk lager, ƒ8 a ƒ8.50, boekweit ƒ6,50 a ƒ7. VLAARDÏNGEN, 28 October, Gisteren enj heden kwamen alhier twee schepen van de ha- ring-visscherij binnen, aanbrengende 25 en26|

Sneeker Nieuwsblad nl | 1853 | | pagina 1